• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiec na Długim Targu kulminacją obchodów 30 rocznicy wyborów 4 czerwca

ms, As
4 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 18:43 (4 czerwca 2019)
  • Kilka tysięcy osób zgromadziło się podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku.
  • Kilka tysięcy osób zgromadziło się podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku.

Zakończył się więc na Długim Targu - przedostatni akcent kulminacyjnego dnia obchodów 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Wieczorem odbył się jeszcze koncert na placu Zebrań Ludowych, który zgromadził 30 tys. widzów..



Wiec na Długim Targu był:

Aktualizacja, godz. 18:41 Po wykonaniu zdjęcia, uczestnicy wiecu rozchodzą się. Ostatnim akcentem dnia będzie koncert na placu Zebrań Ludowych, o godz. 20. "30 lat wolności" to trzygodzinne widowisko multimedialne, podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest", "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Na scenie na placu Zebrań Ludowych pojawią się m.in. Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, IRA, Happysad, Piotr Cugowski, Michał Szpak, Sztywny Pal Azji, Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka.

Wśród wykonywanych utworów znajdą się m.in. "Arahja" zespołu Kult (zwana piosenką o Berlinie - tym podzielonym wysokim murem), "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena czy "Sound of Silence" Simona i Garfunkela, pieśń, która towarzyszyła żałobie po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu.

Koncert Polskę Kocham w Gdańsku: 30 tys. widzów


Wiec na Długim Targu - podsumowanie



Aktualizacja, godz. 18:32 Donald Tusk przemawiał prawie pół godziny. Teraz wspólne wykonanie Mazurka Dąbrowskiego. Na Długim targu rozwinięto długą na kilkadziesiąt metrów flagę Polski. Za chwilę wykonane zostanie wspólne zdjęcie gdańszczan.

Wspólne wykonanie hymnu Polski.


Flaga na wiecu na Długim Targu



Aktualizacja, godz. 18:05 Na scenę wchodzi Donald Tusk, witany brawami i owacjami.

- Dziękuję gorąco za powitanie, ale w Gdańsku to ja witam serdecznie, bo to moje miejsce na Ziemi. Dziś wszyscy jesteśmy jednak gośćmi Pawła Adamowicza, który jest tu dziś z nami. Bo to spotkanie, to była jego idea, jego pomysł.

Polska to wciąż najpiękniejsze miejsce na Ziemi, a Polacy to wielki, dumny naród, nawet jeśli nie zawsze mamy szczęście do władzy.

"Jest ich tylko 300" - mówili członkowie władzy w maju 1988 o strajkujących w stoczni i na uniwersytecie. A mimo to już rok później wszystko się zmieniło. A dziś jest nas tu kilkadziesiąt tysięcy, więc jaki jest powód, by dziś zwieszać głowy?

- Zwyciężymy, zwyciężymy - skandują ludzie.
- Trzeba być odważnym, zdeterminowanym, sprytnym. Nie wolno dawać się ograć, nawet jeśli pierwszy bój się przegrało. Nie dbam o to, że w telewizji powiedzą, że Tusk nie zajmuje się tym, czym powinien się zajmować. Że nie mam prawa mówić o tym, co dziś jest potrzebne w Polsce. Wyciągnijcie kilka prostych wniosków. Po pierwsze: nigdy się nie poddawajcie. Druga: na zwycięstwo trzeba ciężko pracować.

Tym, którzy doprowadzili do porozumień z komunistami zarzuca się, że siedzieli z nimi przy stole i pili wódkę. A co mieli robić, strzelać do siebie? Posłać na siebie czołgi? W Pekinie tak było, u nas udało się tego uniknąć. My daliśmy całemu światu przykład, że można zmienić system bezkrwawo.

I najważniejsze przykazanie: Nie dzielcie się wtedy, kiedy tego nie trzeba. Trochę wygraliście, bo trochę się połączyliście. Jeśli zabrakło, to dlatego, że nie było dość połączone i dość szerokie.

Na mnie możecie zawsze liczyć - zakończył Donald Tusk.

Przemówienie było przerywane omdleniem jednego z widzów, do którego wezwano pomoc medyczną.

Aktualizacja, godz. 17:54 Na scenę wchodzą prezydenci Warszawy, Łodzi, Wrocławia i Poznania. Rafał Trzaskowski wspomina wybory z 1989 r. Choć był jeszcze uczniem, wspomina pracę w sztabie wyborczym. Chwali osiągnięcia samorządowców, którzy są blisko ludzi i znają ich potrzeby.

Hanna Zdanowska: Nasza ojczyzna składa się z małych samorządów, które chcą być wspólnie. Chcemy, by najważniejsze decyzje dotyczące Polaków zapadały tu, u nas, w naszych małych ojczyznach. Nie oddajmy tego, walczmy o samorząd.
Jacek Sutryk: Pamiętajmy o odpowiedzialności, o obowiązku pracy dla was, my tę odpowiedzialność podejmujemy i będziemy podejmować. Bez względu jakie mamy poglądy polityczne, religię i narodowość. Chcemy wszystkich łączyć, Polska to nasza wspólna sprawa. Niech żyje Gdańsk!
Jacek Jaśkowiak: Jestem przerażony tym, że premier polskiego rządu nie podaje ręki prezydent Gdańska, która chce go przywitać.
Po tej deklaracji prezydenta Poznania wybuchała wrzawa, okrzyki i gwizdy.

Aktualizacja, godz. 17:53 Zgromadzeni na Długim Targu zajmują przestrzeń od Zielonej Bramy do wysokości Złotej Kamieniczki. Przy Neptunie jest już pusto.

Aktualizacja, godz. 17:41 Na scenę wchodzi Lech Wałęsa

- Razem dokonaliśmy rzeczy nieprawdopodobnej (...). Naszemu pokoleniu los dał dwa wielkie zadania: pierwsze, które udało nam się finezyjnie wykonać, tzn. wyrzucić przeszkody, które hamowały rozwój Gdańska, Polski, świata. Wyrzucić podział na systemy i granice. A zadanie drugiego etapu to przejście z systemu państewek na inne zorganizowanie. A nie da się budować na podziałach. Wprowadziliśmy euro, otworzyliśmy granice, możemy pracować w każdym państwie. Ale coś większego musimy budować wspólnie, ale musimy uzgodnić wspólne wartości.
Przemowa została przerwana przez skandujących ludzi: "Lech Wałęsa, Lech Wałęsa".

Aktualizacja, godz. 17:36 Na scenę wchodzi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, witana słowami "Ola, Ola, Ola".

- Rozejrzyjcie się wokół siebie, zobaczcie, jakie to dziś radosne i wesołe święto. Polska rewolucja bez rozlewu krwi, to wielki powód do dumy, którego nie możemy dać sobie odebrać. Musimy jednak pamiętać, że mogło być inaczej. 4 czerwca 1989 roku w Chinach rewolucja potoczyła się zupełnie inaczej. Tym bardziej cieszmy się z polskiej wolności (...). Wiwat Gdańsk, wiwat demokracja, wiwat wolność, wiwat Polska!

Fragment przemówienia Aleksandry Dulkiewicz



Aktualizacja, godz. 17:32 Zgromadzeni biją brawa na wspomnienie Pawła Adamowicza, pomysłodawcy trwających obchodów. Prowadzący Lech Parell inicjuje odśpiewanie "Ody do radości". Śpiewa głównie chór, nie wszyscy znają słowa.

Wykonanie "Ody do radości" na Długim Targu



Aktualizacja, godz. 17:27 Na Długim targu pojawił się Lech Wałęsa z synem Jarosławem. Zgromadzeni skandują: "Lech Wałęsa, Lech Wałęsa".

Tłum skanduje: Lech Wałęsa, Lech Wałęsa




Na 20 minut przed rozpoczęciem wiecu na Długim Targu zgromadziły się już setki obserwatorów. Zdjęcie dzięki uprzejmości Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk. Na 20 minut przed rozpoczęciem wiecu na Długim Targu zgromadziły się już setki obserwatorów. Zdjęcie dzięki uprzejmości Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk.
Samorządowcy z całej Polski, którzy w ciągu dnia obradowali w salach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, przeszli już na Długi Targ. Zaplanowano tu serię wystąpień, zarówno samorządowców, jak i polityków, w tym przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. W ramach wiecu przewidziano też odśpiewanie "Ody do radości", nieformalnego hymnu Unii Europejskiej. Po wiecu zaplanowano wykonanie wspólnego zdjęcia osób zgromadzonych na Drodze Królewskiej.

Zobacz co działo się w Gdańsku w ciągu dnia - 4 czerwca 2019 r.



Deklaracja "Samorządna Rzeczpospolita". 21 tez



W ciągu dnia, samorządowcy z całej Polski, podpisali tez deklarację Samorządna Rzeczpospolita. Opisują w nich propozycje, które ich zdaniem posłużyłby rozwojowi demokracji lokalnej i samorządności. Sformułowali je w formie 21 postulatów, niejako nawiązując do 21 postulatów z Sierpnia 80.

Samorządna Rzeczpospolita. 21 postulatów samorządowców (plik PDF)

Hymn Polski i podpisanie Deklaracja Wolności i Solidarności przy ECS



Koncert "30 lat wolności Kocham cię Polsko"



Koncert rozpocznie się o godz. 20. "30 lat wolności" to trzygodzinne widowisko multimedialne, podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest", "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Koncert Kocham Polskę. 30 lat wolności

Na scenie na placu Zebrań Ludowych pojawią się m.in. Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, IRA, Happysad, Piotr Cugowski, Michał Szpak, Sztywny Pal Azji, Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka.

Wśród wykonywanych utworów znajdą się m.in. "Arahja" zespołu Kult (zwana piosenką o Berlinie - tym podzielonym wysokim murem), "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena czy "Sound of Silence" Simona i Garfunkela, pieśń, która towarzyszyła żałobie po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu.
ms, As

Wydarzenia

Opinie (1150) ponad 200 zablokowanych

  • To nie żadne obchody. To wiec wyborczy kampani krajowej KE za kase mieszkanców GDańska (9)

    Wiec prosimy o dokladny bilans. Kto ile i za co placil komu.

    • 274 49

    • (2)

      Kasa z datkow narodu. Tępy czy zakłamany?

      • 6 16

      • to pytanie do donalda tuska? (1)

        • 12 2

        • Do ciebie pieniaczu

          • 2 5

    • (1)

      Szkoda ze nie umiesz nawet pisać po polsku. KampaniI, do szkoły nieuku

      • 1 5

      • "kampanil", powiadasz ? ;)

        • 2 1

    • (2)

      dał naród Polski - dumny i wolny , nie rosyjskie wsie

      • 2 3

      • Narodu nikt nie pytał (1)

        Wzięli kasę miejską jak swoją. Ruskie miasto.

        • 4 1

        • Zaklamanie psy opisiale propagandy zapomnialy o zbiórce na ECS po odmowie d**ila Glińskiego?!

          • 0 1

    • Ile

      Powiedz więc, ile dokładasz się do budżetu miasta, najlepiej wklej scan rocznego podatku z pit. Jak tego nie zrobisz to tracisz wiarygodność, po prostu jesteś pisowskim płatnym trollem.

      • 0 1

  • Lewactwo (6)

    Właśnie mijałem ul. Długą, jest trochę SBeków, towarzyszy z PZPR, ogólnie komunistów itd. Ich sprawa, mamy wolny kraj.

    • 212 53

    • To ilu was było z kumplami?

      • 6 4

    • mowiac krotko faszysci komunistyczni

      • 9 3

    • W Warszawie obok Nowogrodzkiej?

      Tam lewacy codziennie odbywają pielgrzymki.

      • 3 12

    • Mówisz o komuchach z pisobolszewii??

      Tam ich teraz najwięcej przecież.

      • 4 11

    • Dziś byli w Warszawie

      Rekonstrukcja rządu przecież była.

      • 4 3

    • Najpierw sprawdź co to słowo znaczy niuku

      • 0 2

  • (5)

    Radujmy się z pięknego i wolnego miasta, póki swiry widzące wszędzie spiski, trotyl i działa magnetyczne, nie zadeptaja Konstytucji do końca. Nie pozwolimy im na powrót PRL pomimo chorej tv propagandowej jak za Stalina, pomimo powielania rozdawnictwa i podnoszenia plac Gierkowego. Nie oglupia dużych miast srebrnikami dla koszenia kasy i zamian na stoleczkach.

    • 71 199

    • PRL? (2)

      Przecież tu na wiecu są już przedstawiciele PRL. Wilki w owczej skórze.

      • 27 6

      • (1)

        Co jeszcze masz na ściądze z Torunia? Zanim coś wklepiesz poszukaj rozumu i honoru ... Powiela się tani populizm rzymski ... Powielił to Lenin I Adolf a teraz robi to prezes - tani chwyt dla wyjątkowych d**ili

        • 3 4

        • Nie no, ale kwacha krzyczacego wespol zespol z donkiem i bolkiem " precz z komuns" to nic nie pobije. To bardziej wybuchowe niz trot

          • 4 2

    • ?

      Za Stalina to był głośnik zwany kołchoźnikiem zaspawany na jednym kanale a nie telewizja.

      • 3 0

    • Heje

      Zagraj w totolotka

      • 3 1

  • Jerzy (7)

    Dlaczego nas tak mało? Coraz bardziej widzimy że w naszej ojczyźnie zdecydowanie poprawiła się jakość życia szczególnie w środowisku biednych i średnio zamożnych odczuwa się większe poczucie bezpieczeństwa, troskę o ludzkie życie, rodzinę, dzieci , ma miejsce widoczna na co dzień promocja uczciwości i sprawiedliwości. Coraz bardziej jest dostrzegalne jak Polska powstaje z kolan w rodzinie Narodów Europy. Czegóż więcej trzeba?

    • 133 34

    • Rozumu i zaprzestania leninizmu. Wie kto ucierpi na lata najbardziej po rozdawnictwie?! Biedota zawyje na długo

      • 7 13

    • Brak myślenia... (1)

      Poczucie bezpieczeństwa na które nas nie stać.
      Za to rozdawnictwo zapłacą twoje wnuki, które będą tynki gryzły.
      Ludzie, jesteście kompletnymi matołami...

      • 7 7

      • Pisiaki i myślenie... Putin nie może od śmiechu ...Węgla tyle nigdzie nie sprzedali od lat i nikt tak nie niszczy gospodarki walcząc z Europą i wspierając wschód ... Opisiali chcą się nachapać kasy ale nie myślą o dzieciach i wnukach - im sprezentują syf i biedę oraz brak emerytur... Każda świnia przed prądem chce się nażreć ... honor , wiedza , takt - brrr - nie znają takich pojęć

        • 2 3

    • PiS rozdaje środki nie swoje (2)

      PiS rozdaje środki, które gromadzone były przez cały okres iii rp. nigdy by nie było tej kasy, gdyby poprzednie rządy tak samo rozdawały. Nawet PiS wcześniej by nie dał tyle, bo zwyczajnie nie miał. Mieli szczęście, że objeli rządy dokładnie w momencie. Teraz jedzie po bandzie. Tylko, że obudzimy się za jakiś czas z ręką w nocniku. Ale co to Kaczyńskiego obchodzi, on będzie wtedy gryzł ziemię. Problem polega na tym, że raz rozbudzone apatyty nie ustaną. Polskę czeka zapaść jak Grecję. Już pojawiła się inflacja. Nikt nie odważy się znowu włączyć biegu oszczędności. Nasz koniec jest bliski....

      • 8 11

      • Racja

        PIS rozdaje środki nie swoje. PO środków nie swoje nie rozdawała. Szły na inne potrzeby.

        • 12 2

      • Bredzisz

        • 4 0

    • Może ty byłeś na kolanach i musisz czekać aż ktoś ci coś da, ale wierz mi, nie każdy tak ma.

      • 2 2

  • Niech sie pocieszą tyle im zostalo do jesieni nie daleko !!!! I w kosmos jazda !! (2)

    • 144 25

    • O to to to

      • 12 3

    • Pazdziernik !!!!!bedzie płacz

      • 13 3

  • Jak inaczej jak nie faszysta można nazwać obecnego na tym wiecu Lecha Walese.?

    I O. dulkiewicz wpuściła faszystę Bolka do ecs. Poniżej dowód. Tylko jeden z wielu, oprócz pałowania inaczej myślących.

    "
    Wałęsa ocenił, że najbardziej sprawiedliwe byłoby, gdyby mniejszości manifestowały na peryferiach, a nie w centrum miasta.

    Jego zdaniem w polskim Sejmie homoseksualiści powinni siedzieć w ostatniej ławie sali plenarnej, a nie gdzieś na przodzie. - A nawet jeszcze za murem - twierdzi Wałęsa.

    - Oni muszą wiedzieć, że są mniejszością i muszą się do mniejszych rzeczy przystosować. A nie wchodzić na największe szczyty, na największe godziny, największe prowokacje, żeby psuć tych innych, albo wybierać z tej większości - wyjaśnił prezydent. - Nie zgadzam się z tym i nigdy się nie zgodzę - zapowiedział. "

    • 78 21

  • Jawna kpina z Polakow! (3)

    Komuna wcale nie upadla. Nikt z komunistow nie poniosl najmniejszej odpowiedzialnosci za ciemiezenie narodu polskiego przez 45 lat. Obchodzenie tej daty to wstyd i hanba!

    • 178 25

    • No to aresztu Balbine z kotem

      • 6 17

    • Ziobro nikogo nie posadził?!

      niemożliwe!

      • 5 10

    • Widać że dopiero co dostałeś Dowód Osobisty i nie wiesz jak na prawdę było za komuny!

      • 3 4

  • czerwiec (3)

    jak ciemno-grod moze isc popierac sprzedawczykow i zdrajcow obudzcie sie historia sie klania

    • 141 18

    • przecież jesteś najemnym trolem - takich od razu poznać (1)

      ul. Długa kończy się na numerze 84 więc wiadomo kim jesteś,
      nie jesteś mieszkańcem ul. Długiej i jak się domyślam nie masz nic wspólnego z Gdańskiem ani jego mieszkańcami

      • 8 9

      • Ten to nawet najemny nie jest, to jakiś pożyteczny i**ota z polski B

        • 5 6

    • Nie używaj słowa ciemnogród w takim kontekście

      bo nie od dziś wiadomo, że ciemnogród to synonim elektoratu pis

      • 5 3

  • frekwencja żenada, gdańszczanie mądrzy ludzie i nie świętują z komuną. (1)

    Dulkiewicz najlepiej odejdź i nie dziel mieszkańców.

    • 185 34

    • Opisiale i jeszcze ślepe. Upośledzenia się rozwijają?

      • 0 1

  • W biznesie to się nazywa wrogie przejęcie (2)

    To mówicie, że na czele zwycięskiej Solidarności to stali towarzysze z PZPR. Aha.
    Tośmy się dali zrobić w BOLKA.

    • 135 16

    • Przecież zomowiec cały czas jest

      • 3 1

    • tw balbina

      mesjasz z Żoliborza w czasie gdy liderzy solidarności siedzieli w więzieniach spał do południa. A potem pisał doktorat na komunistycznej uczelni. Jego brat Lech był w Magdalence i uczestniczył w okrągłym stole. Ale o tym chcą zapomnieć.

      • 3 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane