Fakty i opinie

stat

Wkrótce kolejna wizja dla Targu Rybnego

Specjalny zespół ekspercki będzie pracował nad nowym planem zagospodarowania Targu Rybnego i nabrzeża Motławy.
Specjalny zespół ekspercki będzie pracował nad nowym planem zagospodarowania Targu Rybnego i nabrzeża Motławy. fot. Anna Szczodrowska/Trojmiasto.pl

Po ponad pięciu latach wraca temat przebudowy Targu Rybnego. Pierwsze zmiany zobaczymy nie wcześniej niż w 2016 roku.Galeria Sław Żeglarstwa Polskiego miała być jedną z atrakcji "nowego" Targu Rybnego. Dziś już wiadomo, że galeria nie powstanie.
Galeria Sław Żeglarstwa Polskiego miała być jedną z atrakcji "nowego" Targu Rybnego. Dziś już wiadomo, że galeria nie powstanie. mat. prasowe

Czego najbardziej brakuje na Targu Rybnym?

miejsc do siedzenia i wypoczynku 50%
zadbanej i ciekawej zieleni 29%
przestrzeni do organizacji imprez plenerowych 6%
parkingu 15%
zakończona Łącznie głosów: 599
Przebudowa Targu Rybnego trwa w najlepsze od pięciu lat, niestety wyłącznie na papierze. W grudniu 2008 roku ogłoszono przetarg na "opracowanie projektów budowlanych i wykonawczych przebudowy Targu Rybnego i ulic przyległych". Wówczas zwycięzcą zostało Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska, które zainkasowało za to 380 tys. zł.

Mimo że prace nigdy się nie rozpoczęły, to urzędnicy myślą o rozszerzeniu opracowania o kolejne fragmenty - tym razem między Targiem Rybnym zobacz na mapie Gdańska (rozumianym jako nazwa ulicy, dla której gotowe jest opracowanie) a Motławą zobacz na mapie Gdańska.

- Dla tego obszaru pojawiały się wprawdzie wizje zagospodarowania, ale nie były one zlecone przez miasto [chodzi m.in. o koncepcję Galerii Sław Żeglarstwa Polskiego - dop. red.]. Za opracowanie wizji będzie odpowiedzialna nie firma, a zespół ekspercki, w skład którego wchodzą m.in. konserwator zabytków, Politechnika Gdańska czy Referat Estetyzacji. To oni wskażą, jak ma wyglądać ten obszar, a wyłoniona w przetargu firma przygotuje niezbędną dokumentację - objaśnia Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, która odpowiada za tę inwestycję.

Celem przebudowy ma być przybliżenie mieszkańców do Motławy, bo choć jej nabrzeżem biegnie bulwar, to spacerujący nie mają dostępu do lustra rzeki. Niewykluczone więc, że w tym miejscu powstaną np. łagodne schody lub pochylnia.

- Nowa wizja dla Targu Rybnego powinna być gotowa jeszcze w tym roku. W kolejnym roku będzie opracowany projekt budowlany oraz uzyskane zostaną niezbędne pozwolenia. Jeżeli uda się wszystko opracować w szybkim tempie, prace budowlane będzie można zacząć za dwa lata - dodaje Kotłowski.

W tym momencie powinna być także gotowa również kładka na Ołowiankę, która połączy okolice nieodległej ul. Rycerskiej z nabrzeżem przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Czytaj też: Dogadali się w sprawie budowy kładki na OłowiankęPozostaje jednak problem sfinansowania inwestycji. W 2010 roku zastępca prezydenta miasta, Maciej Lisicki na pytanie ile będzie kosztowała przebudowa Targu Rybnego, odpowiedział: "kilka milionów złotych, które mamy już zarezerwowane w budżecie". Wówczas inwestycja została jednak wstrzymana w związku z organizacją Euro 2012.

Opinie (111) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.