• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wrzeszczańską wyspę wypełnią kawiarnie i sklepy?

Krzysztof Koprowski
3 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
O przekształceniu tzw. wysepki we Wrzeszczu mówi się już od czasów powojennych. Do dzisiaj nie podjęto jednak żadnych konkretnych decyzji. O przekształceniu tzw. wysepki we Wrzeszczu mówi się już od czasów powojennych. Do dzisiaj nie podjęto jednak żadnych konkretnych decyzji.

Tzw. "wysepka" we Wrzeszczu ma szansę stać się nowym sercem miasta, pełnym kawiarni, usług i biur. Taką wizję roztaczają gdańscy planiści, choć sami nie mają konkretnego pomysłu jak tego dokonać.



Jedna z koncepcji przekształcenia wysepki sugeruje budowę obiektu zawieszonego nad jezdnią al. Grunwaldzkiej i torami tramwajowymi. Jedna z koncepcji przekształcenia wysepki sugeruje budowę obiektu zawieszonego nad jezdnią al. Grunwaldzkiej i torami tramwajowymi.
Przeprowadzone dotychczas warsztaty planistyczne dla mieszkańców wskazały aż sześć sposobów na przekształcenie tzw. "wysepki" we Wrzeszczu - terenu położonego pomiędzy jezdniami al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska. Dyskusje na ten temat nie są niczym nowym, gdyż o jej likwidacji lub przebudowie mówi się od czasów powojennych.

Zgodnie pierwszym wariantem, najmniej inwazyjnym, zmianie uległaby tylko funkcja istniejącej zabudowy. Zamiast mieszkań, istniałyby biura oraz sklepy. Ponadto zasugerowano stworzenie rozwiązania znanego np. z Węzła Kliniczna - przejścia podziemnego wyłącznie pod torami tramwajowymi. Jezdnie al. Grunwaldzkiej oraz tory w tej koncepcji, zostałyby w tym samym miejscu.

Czy należy w najbliższych latach przebudować "wysepkę" we Wrzeszczu?

Kilka wariantów "umiarkowanych" przewiduje bez zmian przebieg al. Grunwaldzkiej, natomiast zakłada "przełożenie" torów tramwajowych po stronie dworca kolejowego, tak by nie przecinały one "wysepki" w poprzek, jak to jest obecnie. Tu też postulowano realizację budynku nad siecią tramwajową w formie "zawisu".

Najbardziej radykalna koncepcja zakłada wyburzenie całej "wysepki" oraz poprowadzenia ulicy oraz torowiska identycznie jak na całej długości al. Grunwaldzkiej (jezdnia - tramwaj - jezdnia). Ponadto wbrew wypracowanym przez mieszkańców na wcześniejszych warsztatach pomysłom lokowania nowej zabudowy wyłącznie po stronie Galerii Bałtyckiej, postuluje się budowę ogromnego budynku na betonowych słupach nad jezdnią w kierunku Oliwy i torami tramwajowymi. Betonowe monstrum burzące oś widokową al. Grunwaldzkiej, miałoby uzupełnić funkcje usługowe Galerii Bałtyckiej.

Najnowszy pomysł, którego autorami są planiści Biura Rozwoju Gdańska, sugeruje przeniesienie całego ruchu drogowego i tramwajowego (w układzie jezdnia - tramwaj - jezdnia) na stronę Galerii Bałtyckiej. Istniejąca jezdnia al. Grunwaldzkiej w stronę Śródmieścia zostałaby zamieniona w deptak. Ten pomysł pozwala także na zachowanie kilku budynków na samej "wysepce" oraz budowę nowych.

Żaden z przedstawionych pomysłów na obecnym etapie nie został uznany za jedyny możliwy do realizacji. Wszystkie koncepcje planiści przekażą Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, która będzie analizować je pod kątem racjonalności finansowej i ewentualnego znalezienie chętnego inwestora dla dokonania przeobrażeń "wysepki".

Michał Szymański, prezes stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej:

W moim odczuciu najciekawszy wariant to ten obejmujący stworzenie deptaka. Piesza promenada z pewnością ożywiłaby ten obszar Wrzeszcza i przyczyniłaby się do powstania nowych restauracji i kawiarni. Dodatkowo mieszkańcy zachodniej (od strony lasu) pierzei al. Grunwaldzkiej byliby odsunięci od uciążliwego ruchu samochodowego i tramwajowego. Cieszy mnie również odejście od proponowanych wcześniej koncepcji budowy, niszczących przestrzeń miejską, podziemnych tuneli dla pieszych pod al. Grunwaldzką.

Paweł Mrozek, architekt z pracowni MAD Design:

Uważam, że każdy pomysł przekształcenia "wysepki", który zakłada wyłączenie z niej funkcji mieszkaniowej jest dobry. Uciążliwość tramwaju i ruchu samochodowego jest tak duża, że automatycznie przesądza o stworzeniu tutaj budynków usługowo - handlowych z dodatkiem biur. Na pewno przy ewentualnym projektowaniu nowej zabudowy, trzeba wziąć szczególnie pod uwagę jej estetykę. Nie możemy sobie pozwolić na słabej jakości elementy elewacji czy betonowe ściany pozbawione okien. To mocno wyeksponowane miejsce i ważne emocjonalnie dla wrzeszczan - wymaga projektów niebanalnych, stanowiących wizytówkę miasta.

Opinie (185) 6 zablokowanych

  • A nie lepiej zrobić tam placówkę monaru?

    • 5 1

  • piękna fonatanna i kawiarnia

    sklepów i banków mamy we Wrzeszczu dośc !

    • 7 0

  • ludzie

    a dlaczego nikt nie pisze o tych mieszkancach co tam jeszcze mieszkaja???? podejscie urzedasow i bandy adamowicza jest skandaliczne. ludzie to nie DŻEMY na polce w sklepie zeby sobie je tak poprzestawiac. ja wszystko rozumiem ze rozwoj miasta gdanska jest potrzebny, przebudowy itd... ale pomyslmy tez o spoleczenstwu a nie napychacie sobie kieszenie. dobrze ktos kiedys napisal ze ten balagan po BUDYNIU i jego wiernych ktos kiedys posprzata!!!!!! skandal

    • 6 0

  • Obecnie "wysepka" to maszkara. Brudne, smutne ściany bez cienia urody.

    Ale ... jeżeli zostanie zrewitalizowana, zostaną zaprojektowane estetyczne elewacje, archiektoniczne, sensowne dodatki to może da się ją korzystnie odmienić .

    • 5 0

  • Zastanawiam się dlaczego o prezydencie P. Adamowiczu tak źle się pisze na tym portalu (1)

    Dochodzę do wniosku, ze to jest społeczna retorsja za lekceważenie przez tego pana mieszkańców Gdańska. Zwykły człowiek jest po prostu traktowany obojętnie, bez odrobiny empatii. Jego potrzeby są zaspakajane jedynie w stopniu minimalnym (tak, aby nie umarł). Pan prezydent (vel Budyń) nie panuje nad swoimi urzędnikami - bez przerwy są jakieś wpadki i afery. A planowanie przestrzenne to prawdziwy horror! Widać kompletny brak profesjonalizmu nie połączonego nota bene ze znajomością ekonomii. Czekają nas trudne czasy w Gdańsku pod panowaniem prezydenta Adamowicza.

    • 7 1

    • Prezydent Adamowicz nie dotrzymuje słowa danego wyborcom.

      Przykład : rewitalizacja zaniedbanych dzielnic miasta: Dolne Miasto - od 13 lat prezydent Adamowicz mami mieszkańców Dolnego Miasta rewitalizacją dzielnicy. Efekt - dwie Biedronki ( jedna przylega do posesji kościoła NPNMP - z XIX wieku, 100 m dalej zrujnowany Dworek Uphagena :(((((((

      • 3 0

  • RZECZYWISTOŚĆ we WRZESZCZU

    Rzeczywistość jest taka; dworzec we Wrzeszczu – drzwi na łańcuchy, zasikany i odrażający tunel – jak zawsze brud i smród, pod dworcem na chodniku samochody, (za zgodą policji) i śmieci, gdzieniegdzie żulik i psia kupa – trudno przejść. Obok przy dużym misiu z lodami, policja i straż miejska zajadają zapiekanki.

    Między Hamburgerami a torami s****nia publiczna. Slalomem przez CHODNIK OMIJAM SAMOCHODY ....., GDAŃSK to nie jest trzeci świat, to BRAK GOSPODARZA, który zadba o NASZE miasto. JEST BARDZO ŹLE. Na pana Adamowicza głosowało 18% ogółu uprawnionych mieszkańców, i wygrał, i nic nie zrobi !

    • 5 0

  • a pamietacie napis o bombie ?

    powinna byc taka tablica przypominajaca o tym napisie

    • 2 0

  • betonowe monstrum

    Jeśli już ktoś ma chrapkę na "wysepkę", to treba iść na całość. Ludzi przeprowadzić do spokojniejszej lokalizacji - np. do planowanych budynków koło browaru i postawić wielkie betonowe monstrum połaczone z Galerią Bałtycką. Powinno to na jakiś czas zaspokoić apetyty na powierzchnię biurową we Wrzeszczu, odizolować nieco od hałasu z przyszłej estakady i wpisać się w planowaną w tym rejonie wysoką zabudowę. Z uwagi na skalę można tu strzelić zmutowaną Zieloną Bramę w stylu łuku triumfalnego z francuskiego La Defense.

    Budujmy w mieście wysoko, żeby mieć trochę ziemi do spacerów i nie jeździć daleko do pracy.

    • 2 1

  • priorytety

    Pytania z sondy są bez sensu.
    Przebudową "wysepki" powinien zająć się inwestor, a nie miasto. Miasto niech się skupi na zrobieniu dróg, rewitalizacji dzielnic i wykonaniu porządnego planu przestrzennego.

    • 3 0

  • (2)

    Wyburzyć wszystko, po co to tam stoi?

    • 2 5

    • (1)

      Po co w ogóle coś stoi? Wszystko wyburzyć!

      • 2 0

      • po co wszystko stoi?

        po co to i po co tamo? przeciez w szalasach mozna zyc.

        • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane