Fakty i opinie

Wybierz inwestycję, która zmieniła Trójmiasto

Najnowszy artukuł na ten temat Skrzydła Trójmiasta rozdane!
Centrum Haffnera to multikino, dwa hotele, restauracje, Dom Zdrojowy, budynek biurowy i tunel samochodowy.
Centrum Haffnera to multikino, dwa hotele, restauracje, Dom Zdrojowy, budynek biurowy i tunel samochodowy. fot. Kamila Wyroślak/trojmiasto.pl

Trójmiasto zmienia się na naszych oczach. Dzięki licznym inwestycjom w ciągu ostatnich lat wiele charakterystycznych miejsc w Gdańsku, Gdyni i Sopocie uległo pozytywnej metamorfozie. Która z nich była najlepsza? O tym możecie zdecydować w naszym plebiscycie Skrzydła Trójmiasta!

Hotel Hilton łączy nowoczesną formę z zabytkowym charakterem miejsca.
Hotel Hilton łączy nowoczesną formę z zabytkowym charakterem miejsca. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
Budynki Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie zaczynają tworzyć małe miasteczko akademickie.
Budynki Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie zaczynają tworzyć małe miasteczko akademickie. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
Sea Towers to najwyższe budynki mieszkalne w Polsce.
Sea Towers to najwyższe budynki mieszkalne w Polsce. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl
Biurowiec Grupy Lotos w Gdańsku.
Biurowiec Grupy Lotos w Gdańsku. fot. polmaj/czytelnik trojmiasto.pl
Inwestycją, która najbardziej odmieniła oblicze Sopotu, jest Centrum Haffnera. Projekt, przygotowany przez pracownię MAT (wygrała też konkurs na koncepcję zabudowy Wyspy Spichrzów), obejmował nie tylko wzniesienie nowych budynków, lecz także przebudowę układu drogowego. Ulica Powstańców Warszawy została schowana w tunel, by nie przecinała najważniejszego deptaka, czyli ul. Monte Cassino. Nowe centrum Sopotu szybko stało się miejscem spotkań mieszkańców Trójmiasta - szczególnie za sprawą licznych lokali gastronomicznych, galerii sztuki oraz multikina. Projekt obejmował także budowę dwóch hoteli: Bayjonn oraz Sheraton. W Domu Zdrojowym ulokowano m.in. informację turystyczną ze wspaniałym widokiem na Zatokę Gdańską.

Równie prestiżowe miejsce w przestrzeni miasta zajmuje nowy Hotel Hilton, który powstał w Śródmieściu Gdańska przy Targu Rybnym. Budynek, zaprojektowany przez pracownię Stefana Kuryłowicza, która jest także odpowiedzialna za sąsiedni budynek Symfonia Residence, wprowadza powiew nowoczesności w historyczny układ miasta. Pracownia miała nie lada problem, by wpasować się w wyśrubowane wymagania konserwatorskie. W efekcie zrealizowano obiekt, będący połączeniem nowoczesnych rozwiązań z historycznymi podziałami na elewacjach. Jedną z atrakcji dla gości hotelu jest taras widokowy oraz basen na ostatniej kondygnacji.

Inwestycją trwającą najdłużej i będącą wciąż w toku jest Kampus Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie. Ten niegdyś zaniedbany teren zmienia się w reprezentacyjny ciąg budynków dydaktycznych, podkreślających renomę uczelni. Jest to o tyle ważne, że kompleks powstaje w obszarze gdańskiego pasa handlowo - usługowego i zarazem przy głównej arterii całej aglomeracji. Najnowszymi elementami kampusu są Biblioteka Główna (pracownia ArchiCo projekt) oraz budynek Wydziału Nauk Społecznych (pracownia Studio M z Sopotu). W trakcie realizacji są budynki wydziałów biologii i chemii.

W kategorii "wysokość" bezapelacyjnie przoduje w Trójmieście Sea Towers. Apartamentowiec jest niezwykły nie tylko pod względem widoków z mieszkań, lecz także lokalizacji - powstał na terenie, który jeszcze przed wojną zajmowały wody Zatoki Gdańskiej. Nowoczesna architektura to zasługa pracowni architektonicznej Andrzeja Kapuścika, zaś inwestorem Morskich Wież jest gdyński deweloper Invest Komfort. Budynek już dzisiaj jest architektoniczną ikoną Gdyni, stanowi rozpoznawalny punkt w jej panoramie. Dostrzec go można nawet z Półwyspu Helskiego.

Niecodzienną architekturą wyróżnia się, szczególnie po zmroku, nowoczesny biurowiec Lotosu, zlokalizowany przy rafinerii, przy wjeździe do Gdańska od strony Warszawy. Choć budynek powstał na potrzeby zakładu przemysłowego, z powodzeniem pełni rolę nowoczesnej "bramy miejskiej", witając osoby zmierzające do Trójmiasta od strony Elbląga i Warszawy. Zainstalowane na elewacjach budynku diody wyświetlają napis "Lotos", który, wraz z licznymi światłami samej rafinerii, daje niezwykły efekt. Za projekt biurowca odpowiada gdyńska pracownia architektoniczna Arch Deco.

O wyborze najciekawszej inwestycji zdecydować może każdy z czytelników portalu Trojmiasto.pl! Swój głos można oddać na stronie www.skrzydlatrojmiasta.pl 2010. Zwycięzcę plebiscytu poznamy 22 października, podczas uroczystej gali "Skrzydła Trójmiasta".

Paweł Mrozek, architekt pracowni MAD design
Nominowane projekty w plebiscycie portalu Trojmiasto.pl są najlepszym dowodem na to, że nasza aglomeracja dołączyła do rywalizacji na polu architektury z innymi liczącymi się miastami w Polsce. Świadczą o tym zapowiedziane i już realizowane inwestycje, lecz wciąż na tle pozostałych miast mamy sporo do nadrobienia. Z powodu braku konsekwencji w powojennym zagospodarowaniu przestrzennym aglomeracji, "zaśmieciliśmy" przestrzeń miejską przypadkowymi obiektami, realizowanymi w ramach ciągle zmienianych planów. W efekcie nie ukończono żadnej spójnej koncepcji. Współczesne inwestycje, nawet jeżeli pod względem architektury są bardzo dobre, powstają w odziedziczonym po poprzednich pokoleniach chaosie urbanistycznym. Przed nami długa droga, zanim nowa architektura pozytywnie wpłynie na przestrzeń naszych miast. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy w tych działaniach konsekwentni.

Maciej Suchanek, prezes stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej
Skrzydła Trójmiasta to świetna okazja, by móc skonfrontować wizje pracowni architektonicznych z opiniami mieszkańców aglomeracji. Ostatnie lata to okres, w którym zrealizowano naprawdę dużo inwestycji - szczególnie w mocno eksponowanych lokalizacjach. Mimo że wciąż pojawiają się kiczowate postmodernistyczne bryły, to jednak zdecydowana większość z nich prezentuje europejski poziom. Realizowane budynki starają się nie tylko "wtopić" w istniejące otoczenie, lecz nadać jemu nowy wymiar. Wkrótce deweloperzy i projektanci staną przed nowym wyzwaniem - zagospodarowaniem obszarów o niespotykanej dotychczas powierzchni np. Młode Miasto, tereny Dalmoru. Jestem dobrej myśli i sądzę, że podołają temu zadaniu.

Katarzyna Koszuta-Szwerbel, architekt pracowni Archiplan
Większość nowych inwestycji z ostatnich lat prezentuje przyzwoity poziom. Realizowanych jest coraz więcej ciekawych budynków, choć moim zdaniem wciąż jeszcze nie powstał obiekt, który mógłby się stać nowym symbolem architektonicznym Trójmiasta. Warto także pamiętać, że wygląd budynku nie zawsze w pełni zależy od woli architekta. Często to inwestor dyktuje warunki, w które architekt musi się wpisać. Przede wszystkim chodzi tutaj o kwestie finansowe, które w znacznej mierze ograniczają możliwości projektanta.

Opinie (92) 6 zablokowanych

 • znowu te wizualizacje (7)

  • 11 27

  • (3)

   dzięki za twą ciekawą opinię, pisz więcej

   • 9 1

   • (2)

    nie ma za co. Ja również dziękuję za bardzo zajmującą odpowiedź.

    • 1 11

    • zapomniales odbebnic oklepanego powiedzenia jeszcze ze ida wybory (1)

     • 7 1

     • i ze Polacy to i/lub Polacy siamto

      • 0 1

  • to są zdjęcia, nie wizualizacje pacanku

   • 11 2

  • gdzie dokładnie?

   bo może się mylę, ale raczej są tu same zdjęcia, a opisywane inwestycje zakończone 2-3 lata temu ;)

   • 5 1

  • znowu narzekanie?!

   stary nie wiem co ci dolega, hemoroidy, migreny, impotencja, ale większość da się leczyć... Wiesz, świat na prawdę wygląda fajnie mimo iż życie jest takie jak w modzie na sukces..

   • 3 1

 • Dlaczego ci "nasi wybrani" nie potrafi myśleć po polsku? (13)

  Nawet "za komuny" gdańszczanie dbali o dziedzictwo kulturowe poprzednich pokoleń, dzisiaj wielu z nas cechuje obojętność. Z czego to, że niektórzy myślą "po niemiecku"? Polskojęzycznych mediów wpływ na to jest ogromny.

  Mają "koncepcję zabudowy Wyspy Spichrzów"? Spodziewając się architektonicznej tragedii, zainteresowani pięknem i wyjątkowością naszego Miasta nie powinni głosować na ludzi związanych z PO i SLD. Tylko w ten sposób możemy okazać swój sprzeciw wobec wprowadzenia awangardowej architektury na prawy brzeg Starej Motławy. Warto poprzeć tych polityków, którzy działają na rzecz zachowania historycznego charakteru tego wyjątkowego w skali świata obszaru miejskiego jakim jest teren i bezpośrednie otoczenie tysiącletniego portu na Motławie.

  Nie chodzi o storpedowanie projektu zagospodarowania Wyspy, nie chodzi też o stworzenie tam skansenu. Chodzi o to, by nie niszcząc tego, co już udało się zrobić, zabudować Wyspę tak, by była żywa, ale wyglądała, przynajmniej od strony Głównego Miasta, tak, jak za swoich najlepszych lat.

  • 19 33

  • (2)

   Jakiż to anioł sprowadził ciebie znowu na ten portal? Wczoraj cię nie było, już myślałem, że się wyniosłeś, a tu taka niespodzianka!
   Opowiadaj, gdzie byłeś, co porabiałeś, czemu cię nie było?

   • 5 2

   • proste (1)

    Awaria toj To Ja

    • 11 1

    • Towarzyszko feministko

     Cieszy was to, że wyświetlacze działają bezawaryjnie... niestety, jesteśmy już skazani na skrajnej feministki, zatrważającej w moralności egoistki praktyki narzucania nam wszystkim swojej chorej ideologii kultu kobiet. Nie mamy na to wpływu żadnego, ale przynajmniej warto mieć tego świadomość, że feministka - gdzie się tylko da - usiłuje nam wszystkim narzucić swoją chorą manię wielkości płci własnej nie przejmując się tym, że Konstytucja zabrania dyskryminacji płci.

     Feministka jest zapewne i poganką, czyli myśli sobie że jest boginią, że wszystko ma się wokół niej obracać, bo ona słońce. Gorzej, kiedy i chrześcijanki do głowy nie biorą Chrystusa ostrzeżenie, że On nas wszystkich sądząc "nie będzie miał względu na osobę" (płeć), a w Jego królestwie "pierwsi będą ostatnimi, ostatni pierwszymi". Już na zawsze.

     • 0 0

  • Weź pigułkę! (1)

   • 3 2

   • Trwa wojna: albo pożegnamy się z suwerennością, albo będziemy walczyć o swoją polską tożsamość. Walcząc o zachowanie naszej polskiej tożsamości warto korzystając z wzorców, które dostarczają nam poprzednie pokolenia. Przykładowo; w XIX w. cenzura zaborców zabraniała używania publicznie, szczególnie w trakcie wydarzeń kulturalnych, wielu polskich słów, między innymi słowa "ojczyzna". W tamtych czasach Polacy z tymi metodami sobie nieźle radzili. Nasz Dziennik: I tak we Lwowie Jan Nepomucen Kamiński, twórca jednego z ówczesnych teatrów, który stał się centrum lwowskiego polskiego życia narodowego i towarzyskiego (w poniedziałki i piątki wszystkie przyjęcia i wieczorki kończono przed godziną 19.00, aby zdążyć na przedstawienie), zastępował w tekstach polskich dramatów słowo "ojczyzna" jakimś innym. Cenzura, sformalizowana i zbiurokratyzowana, nowe wersje polskiej klasyki akceptowała. Skutek był taki, że na scenę wychodził aktor i mówił np.: "Te pod szyszakiem pobielałe włosy, ta pierś poświęcona siwiźnie..." (zamiast: ojczyźnie). Publiczność reagowała śmiechem i oklaskami. Uczucia patriotyczne budziły się i umacniały, a obecny wśród publiczności rosyjski cenzor promieniał z satysfakcji, że polska sztuka została pozbawiona akcentów patriotycznych, a dzięki niemu wywołuje pozytywne reakcje Polaków.

    • 0 1

  • Nawet mi tu nie zaczynaj !!!!!!!!!!!! (1)

   Idz sobie jak najdalej

   • 4 2

   • Projekt zabudowy Wyspy Spichrzów

    Może Ty odpowiesz na to pytanie, dlaczego do konkursu nie zaproszono wszystkich chętnych architektów, a jedynie 10 wybranych, znanych z awangardowych pomysłów pracowni architektonicznych? Chyba zgodzisz się, że cel jest z góry ustalony skoro efekty takiego podejścia łatwo przewidzieć.

    • 0 1

  • (3)

   Ilekroś czytam teksty Tojtoja, zadaję sobie pytanie, czy warto z czymś takim polemizować. Teoretycznie, jeśli pozostawi się te spociny bez odpowiedzi, pozwolimy na to, żeby górę wzięła głupota, zaściankowość, kłamstwo i obłuda, a trolik pomyśli, że ludzie boją się podjąć z nim dyskusji. Z drugiej strony, wdawanie się z Tojtojem w dyskusję grozi, że najpierw zrówna Cię do swojego nędznego poziomu, a potem pokona doświadczeniem w głupocie, w czym nikt na forum mu nie dorównuje.

   • 7 2

   • (2)

    Ja tam lubię jak on się produkuje, traktuję go z przymróżeniem oka, jest dla mnie odzwierciedleniem elektoratu taty z Torunia i Jarka, co do Wolski maszeruje. Bawi mnie, bez niego nudno by tu było :)

    • 6 2

    • (1)

     Ponieważ po raz kolejny została zignorowana moja prośba, by usunąć wszystkie te posty, które w żaden sposób nie nawiązują do tematu związanego z artykułem - przykładowo tutaj temat artykułu odnosi się do architektury Trójmiasta, a nie do Kościoła katolickiego czy mojej osoby - jak i o niedopuszczanie do pyskówek nie mających nic wspólnego z debatą na poruszane tematy spróbuję odnieść się do stwierdzeń pogan. Dla zniewieściałej ukażę opinię Jana Marii Jackowskiego: Nie tylko media, ale również państwo sankcjonuje współczesne pogaństwo. Cóż się jednak dziwić, że zabobon otumania ludzi, skoro nie tylko bulwarówki i kolorowe magazyny, ale również tak zwane "poważne" dzienniki i czasopisma, a nawet niektóre media publiczne od wielu lat regularnie propagują /zło/. A jak ktoś nie zgadza się z poprawnością, jest "kontrowersyjny". Dla ideologii demoliberalnej "kontrowersyjny" jest każdy, kto jest wierzący, uznaje magisterium Kościoła i jego nauczanie moralne. "Kontrowersyjny" jest Benedykt XVI, bo nie jest relatywistą. "Kontrowersyjne" są oficjalne dokumenty Kościoła dotyczące etyki seksualnej i bioetyki. "Kontrowersyjny" jest także Dekalog, bo poucza człowieka, co jest grzechem. Przy pomocy słów używanych jako wytrychy oraz przebogatego arsenału technik manipulacyjnych każdego (i wszystko) można ośmieszyć, pomówić, obrzucić błotem, poderwać jego autorytet, naruszyć dobre imię i godność. Z każdego dziś można zrobić aferzystę, oszołoma, pedofila, hochsztaplera, zagrożenie dla demokracji, kogoś, kogo trzeba na trwałe wyeliminować z życia społecznego. Przewrotność manipulacji polega na tym, że odbiorca nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest manipulowany, a współczesne społeczeństwa są bezbronne wobec potęgi mediów, które są zdolne do celowego i skrytego fałszowania obrazu rzeczywistości. Jeżeli fałsz przedstawiany jest jako prawda, to wtedy prawda traktowana jest jak fałsz. To właśnie przy pomocy takich działań odbywa się wykluczanie z życia społecznego osób i instytucji, które inżynierowie dusz ze swych "laboratoriów idei" uznają za niewygodne lub zbędne.

     • 0 3

     • Bredzisz jak potłuczony, to nikt cię na serio brać nie będzie

      • 0 0

  • Jeżeli wybiorą znowu Adamowicza (1)

   Będzie dalszy ciąg zasmiecania miasta szkaradztwami. Dla tych ludzi liczy się tylko kasa na dzisiaj. Jutro choćby potop

   • 3 0

   • Popieram

    Przykładem globalnego ogłupienia gdańskich decydentów niech będzie budowana siedziba Centralnego Muzeum Morskiego, której architektura nijak się ma do zabytkowej zabudowy Długiego Pobrzeża z budowlą Wielkiego Żurawia, który jest największym średniowiecznym dźwigiem portowym w Europie.

    • 0 2

 • sea towers? centrum haffnera? hilton?

  Idę się pochlastać.
  Trójmiasto powoli staje się wiochą z trzeciego świata.

  • 49 29

 • A kto to jest ten Pan Maciej Suchanek i całe to FRAG? (2)

  Czy to Ci internetowi eksperci z forum wieżowców?

  • 11 17

  • Ci eksperci to są ludzie, którzy mają pasję i nie jest im obojętny los miasta. Wolą działac, a nie siedziec przed kompem i

   anonimowo klepac głupie komentarze

   • 4 2

  • Na wszelki wypadek należy wszystkich rostrzelać.

   Łącznie z tobą. I tak wiesz już za dużo.

   • 2 0

 • a gdzie informacja (2)

  ARTYKUŁ SPONSOROWANY

  • 16 7

  • no jak to trojmiasto.pl ma sam siebie sponsorowac?

   • 0 0

  • Przez kogo tytanie intelektu?

   • 1 0

 • Te kilka budyneczków nie zmieniły i nie zmieną Trójmiasta

  • 20 6

 • Wyspa Spichrzów to jest cud architektury na miarę XXI i XXII wieku

  Dlatego nic tam się nie dzieję i dziać nie powinno bo to co jest na Wyspie Spichrzów to perełka architektury, doskonały przykład dobrego zarządzania gruntem, sprawności administracyjnej.

  Za Wyspę Spichrzów należy się podwójne skrzydła Trójmiasta

  • 34 3

 • inwestycje które nie zmieniły oblicza trójmiasta (7)

  - most wantowy - gdańsk
  - port lotniczy babie doły
  - trasa sucharskiego
  - drogi dojazdowe do ergo areny
  - tunel na trasie sucharskiego
  - trasa sucharskiego
  - trasa słowackiego
  - kolej metropolitarna
  - tunel pod Sopotem
  - traza w- z, z- s i sms
  - oraz wiele wiele innych

  nie ma się co zachwycać nad inwestycjami czystobiznesowymi developerów

  na szacunek zasługuje jedynie uniwerek

  • 55 5

  • Trasy (3)

   Ech, ciężko wam dogodzić :/.
   Fajnie się patrzy z boku i krzyczy, zróbcie coś, przecież to wszystko jest takie proste!, no nie?

   • 4 6

   • Jak sie cos obiecuje to sie slowa dotrzymuje (2)

    Nie bedzie mnie cieszyl piekny budynek ,jak patrze na droge zeby sobie kola nie urwac

    • 5 1

    • sad but sruu (1)

     most wantowy - gdańsk - istnieje
     - port lotniczy babie doły - bajeczka
     - trasa sucharskiego - już trwają przetargi
     - drogi dojazdowe do ergo areny - jedne robią
     - tunel na trasie sucharskiego - już trwają przetargi
     - trasa sucharskiego - powtarzasz się wamoku
     - trasa słowackiego - na wiosne budowa
     - kolej metropolitarna - jest niepotrzebna
     - tunel pod Sopotem - to bajeczka
     - traza w- z, z- s i sms - w budowie sms to chyba u cIEBIE na grabówku
     - oraz wiele wiele innych

     • 5 4

     • Niepotrzebna to jest trasa

      przecinjąca na pół całe miasto. Na szczęście nie ma pieniedzy na połączenie tego w jedną całość. Mówię o Trasie Sucharskiego przedzącej w Trasę Słowackiego. Trasa Sucharskiego z tunelem i doprowadzeniem do Hallera i modernizacja Słowackiego do Grunwaldzkiej. To jest potrzebne. Ale po co komu trasa konkurująca z Obwodnicą Południową biegnąc ludziom pod oknami i przecinjąca miasto na dwie części?

      • 0 1

  • (1)

   Bardzo sie mylisz. JEST sie co zachwycac ze developerzy (choc w przypadku wiekszosci tych realizacji poprostu inwestorzy) w koncu zdali sobie sprawe ze warto postawic na jakosc architektury. Bo to oni buduja najwiecej, a jezeli chodzi o budynki administracji i urzedy to one zawsze byly reprezentacyjne. Nie znasz sie na temacie wiec nie zasmiecaj forum bezwartosciowym marudzeniem

   • 1 0

   • Czy Sea Towers

    uważasz za "jakość architektury". Przecież to wygląda jak nie dokończony budynek lub wydobyty z morza wrak okrętu. Szary ponury betonowy kloc.

    • 0 0

  • uniwerka nie można brać pod uwagę!

   Uniwerek nie zasługuje na szacunek, przez to że robią sobie kampusik studenci muszą płacić więcej. I to nawet o 1000 zł za to, ze mamy budynek bez światła dziennego i "prąd kosztuje" a bez światła byśmy byli jak kreci. TEŻ MI SZAŁ.

   • 1 1

 • podcięte skrzydełka (6)

  ok, oto gdańskie "inwestycje" czyli zapowiedzi - wizualizacje z ostatnich lat
  Brama Wolności;
  BigBoyBuilding;
  Tryton;
  Multikino-biurowiec-apartamentowiec przy ul.Heweliusza;
  Młode Miasto
  Centrum Stocznia
  Rozbudowa molo w Brzeźnie
  Centrum Rekreacji - aquapark
  Kolejka linowa na Grodzisko;
  Polski Hak - apartamentowiec Libeskinda;
  Motlawa Aparments;
  Tereny - Zakłady Mięsne, Blaszanka, Wyspa Spichrzów - inwestycje f-my Labaro;
  Browar Gdański - inwestycja PB Górski;
  Pas Startowy - inwestycja f-my Edeka;
  Nowa Spacerowa;
  Nowa Wałowa;
  Droga Czerwona;

  • 40 2

  • (2)

   zapomniałeś o Nowej Słowackiego

   • 2 0

   • w tym temacie coś się dzieje (1)

    przetarg, decyzja środowiskowa etc.

    • 1 0

    • Jeszcze tor F1 w Maćkowach

     http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gdanski-tor-Formuly-1-n24733.html

     • 10 0

  • Całe szczęście, że Droga Czerwona jest na twojej liście

   • 2 0

  • co tY tam znowu spreparowałeś nieudaczniku (1)

   całą noc te liste układałeś pajacu.
   Teraz ułóż inwestycje, które sa a jest kilka razy więcej niż te tWOJE wypociny.
   Tylko w tym roku rozpoczeto budowe w gdańsku 2,5 tys. mieszkań jest to drugi wynik w Polsce.
   Poszukaj sobie w sieci tego jeżeli jesteś na dopalaczach

   • 0 7

   • właśnie właśnie, dobrą mamy władzę dobrą

    łubu dubu niech nam zyje paweł adamowicz niech żyje nam
    oraz jedynie słuszny rząd Edwarda Tuska oraz przewodniczący rady państwa p. rezydent

    • 3 0

 • pro publico bono (1)

  ze względu na charakter i przeznaczenie widzę dwie inwestycje
  uniwerek gdański, bo poprawia jakość studiowania
  centrum haffnera, bo zmienia oblicze sopotu, poszerza wachlarz usług i tak jak uniwerek gdański, służący głównie kształcącej się młodzieży, tak sopockie centrum służy ogółowi mieszkańców trójmiasta/kraju

  • 9 17

  • memento mori

   trollu..

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.