- 1 Oszuści dzwonili z numeru komisariatu (67 opinii)
- 2 Znany los estakady na Elbląskiej (111 opinii)
- 3 Wysoki budynek zamiast Aioli we Wrzeszczu (330 opinii)
- 4 Droga Czerwona: wizualizacje trasy (64 opinie)
- 5 Miejski sylwester tylko w Gdańsku (182 opinie)
- 6 Nie żyje historyk, prof. Marek Andrzejewski (14 opinii)
Wybory 2023. Na kogo głosować? Jak sprawdzić listy wyborcze?
28 września 2023
Wybory 2023 odbędą się już 15 października. Jak sprawdzić listy wyborcze? Wciąż wiele osób zastanawia się, na kogo głosować. W Internecie dostępne jest narzędzie umożliwiające porównanie własnych poglądów ze stwierdzeniami komitetów.
- Na kogo głosować?
- Jak sprawdzić listy wyborcze?
- Jak sprawdzić listy wyborcze w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?
- Wybory 2023 - jak głosować?
Wszystko o wyborach do Sejmu i Senatu - Trójmiasto
Na kogo głosować?
Wiele osób nie podjęło jeszcze decyzji, na kogo głosować w nadchodzących wyborach. Latarnik Wyborczy to narzędzie ułatwiające podjęcie decyzji - pozwala na porównanie poglądów z deklaracjami komitetów wyborczych. Centrum Edukacji Obywatelskiej stworzyło proste w obsłudze narzędzie dedykowane osobom planującym podjęcie świadomej decyzji podczas wyborów 2023.
Użytkownik odnosi się do 20 stwierdzeń dotyczących kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych. Przy każdym pojawia się również możliwość wyjaśnienia i poszerzenia wiedzy na temat konkretnego zagadnienia. W kolejnym kroku system porównuje odpowiedzi z odpowiedziami komitetów wyborczych i oblicza procentową zgodność. Na koniec użytkownik otrzymuje podsumowanie przedstawiające zgodność udzielonych odpowiedzi ze wskazaniami komitetów.

Latarnik Wyborczy to jedno z narzędzi ułatwiających podjęcie decyzji, na kogo głosować. Warto również zapoznać się ze szczegółowymi programami wyborczymi komitetów.
Jak sprawdzić listy wyborcze?
Listy wyborcze znaleźć można stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Należy jednak znać numery okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu. Na stronie www.wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/sejm/okregi dostępna jest interaktywna mapa kraju z podziałem na okręgi w wyborach 2023. Obok znajduje się tabela, w której można odszukać numer okręgu oraz zapoznać się z obejmowanym zasięgiem. Po kliknięciu na konkretny okrąg wyświetlają się listy wraz z nazwą komitetu wyborczego. W tabelach pojawiają się informacje o kandydatach - numer na liście, imię i nazwisko, zawód, miejsce zamieszkania, przynależność do partii politycznej lub poparcie.
Jak sprawdzić listy wyborcze w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?
- Listy wyborcze do Sejmu 2023 Gdańsk i Sopot - www.wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/sejm/okreg/25
- Listy wyborcze do Sejmu 2023 Gdynia - www.wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/sejm/okreg/26

Okrąg wyborczy numer 25 obejmuje:
- część województwa pomorskiego obejmująca obszary powiatów - gdańskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, nowodworskiego, starogardzkiego, sztumskiego, tczewskiego,
- miasta na prawach powiatu - Gdańsk, Sopot.

Okrąg wyborczy numer 26 obejmuje:
- część województwa pomorskiego obejmująca obszary powiatów - bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, puckiego, słupskiego, wejherowskiego,
- miasta na prawach powiatu - Gdynia, Słupsk.
W ten sam sposób można sprawdzić listy wyborcze do Senatu.
- Listy wyborcze do Senatu 2023 Gdańsk i Sopot - www.wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/senat/okreg/65
- Listy wyborcze do Senatu 2023 Gdynia - www.wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/senat/okreg/64
Wybory 2023 - jak głosować?
Jak głosować w wyborach 2023? 15 października należy udać się do lokalu wyborczego w godz. od 7 do 21. Należy pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego w formie tradycyjnej albo wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel.
Podczas wyborów 2023 komisja wyda trzy karty do głosowania - jedną z listą kandydatów do Sejmu, drugą z listą kandydatów do Senatu, a trzecią z okazji referendum 2023. W przypadku wyborów parlamentarnych głos należy oddać na jedną osobę spośród osób kandydujących do Sejmu oraz na jedną osobę spośród kandydujących do Senatu. Wystarczy odszukać nazwisko wybranej osoby i w kratce obok postawić znak X. Następnie należy wrzucić kartę do urny.
Głos w wyborach jest nieważny, gdy znak X zostanie postawiony przy większej liczbie kandydatów albo nie pojawi się przy żadnym z dostępnych nazwisk.

Dopiski na karcie poza obszarem kratek nie wpływają na ważność głosu.
kc
Opinie wybrane
-
2023-09-28 18:38
Należy dodać też (2)
Nie trzeba brać udziału...
- 2 7
-
2023-09-29 09:18
(1)
Jak się nie znasz na polityce to lepiej nie - ale to by wykluczało jakieś 80% zdolnych do głosowania...
- 2 0
-
2023-09-29 09:23
Ja bym powiedział 95%
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.