• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wysoki gdyński waterfront

TN
28 października 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
W okolicy nabrzeża Prezydenta, za centrum rozrywki "Gemini", powstaną dwie wieże gigantycznego budynku mieszkaniowo-biurowego o wysokości 100 metrów. Część gdyńskich środowisk protestowała przeciwko takiemu rozwiązaniu, jednak bezskutecznie.

- W tym szczególnym miejscu, gdzie istnieje tradycja przedwojennego "forum morskiego", niezbyt fortunne jest lokowanie funkcji mieszkaniowej, wieżowce mieszkaniowe mogą przecież powstawać wszędzie, niekoniecznie w tak prestiżowej lokalizacji - mówi dr inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik z Sekcji Ochrony Zabytków Towarzystwa Miłośników Gdyni. - Drugą sprawą jest wysokość planowanych obiektów, które mają mieć po sto metrów. W okresie międzywojennym maksymalna wysokość tego typu zabudowy wynosiła dwadzieścia dwa metry. Nie chodzi o to, by teraz miały obowiązywać sztywno ograniczenia z przeszłości, jednak przed widokiem tego budynku w Gdyni po prostu nie sposób będzie uciec.

Protesty nie zdały się na nic. Większość radnych przyjęła jednak umożliwiający inwestycję plan zagospodarowania przestrznnego.

- To architektura, wobec której nikt nie pozostanie obojętny, trzeba powiedzieć tak lub nie - mówi Marcin Wołek, radny "Samorządności". - Mam może pewne zastrzeżenia, ale na pewno nie wobec całego pomysłu. Może teraz dla niektórych te obiekty są zbyt duże, jednak z perspektywy czasu mogą być zupełnie inaczej oceniane. Wystarczy przypomnieć sobie, jaką krytykę budziła dawniej wieża Eiffla, dzisiejsza wizytówka Paryża.

Z planowanej inwestycji władze miasta się cieszą, a w wysokości planowanych obiektów nie widzą przeszkody, a wręcz zaletę. Nie obawiają się, że zamkną one słynną gdyńską otwartą perspektywę na morze.

- To novum architektoniczno-urbanistyczne, które na pewno będzie bardzo charakterystycznym obiektem panoramy miasta, zwłaszcza od strony morza - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. - Szanuję poglądy protestujących osób, jednak taka koncepcja zabudowy tego terenu to nie "widzimisię" jakiegoś urzędnika czy inwestora, lecz efekt ogólnopolskiego konkursu architektonicznego. Wystarczy wspomnieć, że z finałowej szóstki pracowni o największym dorobku aż cztery przygotowały projekty zawierające takie bardzo zdecydowane akcenty wysokościowe. Zwycięski projekt został zresztą wybrany przez trzynastoosobowy sąd konkursowy jednogłośnie, co też o czymś świadczy. Rozmawiamy o Gdyni, 250-tysięcznym mieście portowym, które ukształtowało się w XX wieku. Z całym szacunkiem - nie jest to Gniew czy Biecz - małe, urocze gotyckie miasteczko, ale miasto nowoczesne, w którym tego typu obiekt jest jak najbardziej na miejscu.

Większych kontrowersji nie budził natomiast plan zagospodarowania przestrzenego Portu Zachodniego, gdzie również planowane są nowe inwestycje.

- Zmiany w planie są bardzo istotne zwłaszcza z punktu widzenia inwestorów, przygotowujących się do realizacji na tym terenie centrum logistyczno-dystrybucyjnego - mówi Marek Stępa. - To gwarancja, że ich nakłady będą bezpieczne. Zarówno portowi, jak i nam zależy, by to centrum powstało jak najprędzej.Plan rozstrzyga również kwestie komunikacyjnego połączenia tego terenu z innymi obszarami miasta, w tym końcowego odcinka Drogi Czerwonej. Sporządzenie planu będzie finansowane przez port.

Zdjęcie ze strony www.investkomfort.pl
Głos WybrzeżaTN

Opinie (200)

  • O! Wklejono obrazek. Tutaj jednak gorzej wygląda niz w "Architekturze". Ciekawe jak w rzeczywistości będzie sie prezentować?

    • 0 0

  • I przy okazji wyjaśniło się, kto to będzie budował.Teraz mam komplet informacji.

    • 0 0

  • co za kretynizm!! przecież 4 piętrowe secesyjne kamieniczki to klimat centum gdyni!!

    może radnym to się podoba bo dostaną pewnie w łapę bo logiki w tym żadnej aby budować 100m budynek centrum i tak stoi w korkach a budowa takiego kolosa jeszcze to pogorszy!! wiem coś o tym bo mieszkam na witominie gdzie zbudowano witawę.

    • 0 0

  • tylko słówko

    nie mam czasu czytać wszystkich wypowiedzi i tylko przypomnę, że tzw."drapacze chmur" się stawiało i stawia głównie z braku miejsca z czym wiążą się także wysokie ceny gruntów. W Trójmieście, a także w Gdyni miejsc na budowę czy odbudowę budynków wszelkiej maści nie brakuje nawet w centrum (vide Wyspa Spichrzów) więc takie pomysły to swoisty przejaw prowincjonalnej gigantomani czyli próba leczenia zaściankowych kompleksów. Wydaje się niektórym, że jak postawią taki wieżowiec to już będzie u nas no całkiem "jak na Zachodzie" a tymczasem dwa kroki dalej budy, budki i budeczki - te najstarsze jeszcze z czasów tow. Gomułki.

    • 0 0

  • 2 bloki mieszk. napewno napędzą koniunkture bu he he.
    Kretynizm do potęgi.
    Jakby to były biurowce lub hotele ale nie bloki.

    • 0 0

  • Do "ja"

    Z ta secesja w Gdyni chyba nieco sie zagalopowalas (-es).

    Patrz - Wikipedia: Secesja -

    "Styl w sztuce i kulturze, panujący w okresie 1880-1910, charakteryzujący się stylizacją, pastelowymi barwami, asymetrią, ornamentyką roślinna. Powstał w reakcji na wcześniejszy akademizm, historyzm i impresjonizm. Inspiracje czerpano najczęściej z piękna kwiatów (pąk symbolizował coś jeszcze nienarodzonego, coś oczekiwanego), także motyw pawia, słonecznika."

    W 1910 roku Gdynia byla wioska i pewnie staly tam trzy domy na krzyz. (Z calym szacunkiem dla tego pieknego miasta)

    • 0 0

  • Tak jest - Bierzmy przykład z mądrych Szwedów !!!

    Właśnie budują pięćdziesięcio siedmio ( 57! ) piętrowy apartamentowiec w Malmö (pod względem ilości mieszkańców - miasto prawie identyczne do Gdyni). Nazywa się "Turning Torso" i będzie miał wysokość 130 m. Z tego, co czytałem - to Szwedzi są dumni z tej budowli. Informacje, wizualizacje, oraz zdjęcia tego budynku można znaleźć pod adresem http://www.emporis.com/en/wm/bu/?id=100189 . Dla sceptyków idei rozwoju gospodarczego miasta spowodowanym wybudowaniem prestiżowego budynku mieszkalnego, podam tylko, że Szwedzi tym swoim budynkiem chcą ściągnąć do siebie bogatych Duńczyków (wszak duńską Kopenhagę oddziela tylko most), aby ożywić gospodarczo Malmö. Poza tym przy budowie, wykańczaniu, urządzaniu, dostarczaniu mediów i usług dla potrzeb funkcjonowania budynku zatrudnia się i zarabia wiele osób. Budynek, który jest "naj" przyciąga "grube ryby" nie tylko z okolicy, ale i ze świata, które przywożą i wydają tu - na miejscu masę pieniędzy. Musi, więc to prowadzić do korzyści gospodarczych. Jeżeli komuś się nie podoba - to nie musi wcale tam mieszkać. Ale być może bezrobotny do tej pory „Kowalski” będzie pracował przy budowie tego budynku, lub przy wykańczaniu któregoś z mieszkań. A może znajdzie pracę w oddziale firmy, której właściciel kupi sobie swój letni apartament (akurat w Gdyni zamiast w Malmö) - u jakiegoś „Helmuta”, albo innego „szeyka”, czy chociażby wspomnianego Duńczyka. Może być też tak, że tenże „Kowalski”, któremu być może nie podoba się ta budowla, za zarobione pieniądze kupi sobie wymarzony domek na wsi… No tak, ale przecież lepiej żeby nie było pracy, – bo wtedy „Kowalski” będzie miał więcej czasu żeby narzekać, że w tym miejscu jest niewykorzystany, betonowy plac, a po drugiej stronie skweru odstraszająca pseudo-marina, gdzie yachtsman nie może nawet wziąć prysznica…

    • 0 0

  • poprawka

    poprawka - będzie miał 190m !

    • 0 0

  • PLANY

    Kiedys cale tereny portowe maja byc zabudowane i stworzyc nowe centrum!!!Przeczytajcie sobie o planach Urzedu Miejskiego,jest to teren na skale europejska!!!Ciesze sie ze cos sie rusza i powoli powstaje nowa dzielnica :)))

    • 0 0

  • budowa

    brawo Gdynia,brawo Szczurek za odwage,krytykantow zjada zazdrosc i glupota na samym szczycie bedzie wieza widokowa tylko przyklasnac.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane