• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wysoki hotel przy Stągiewnej to dopiero początek

Ewa Budnik
7 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Inwestor deklaruje, że ściana hotelu od strony ulicy Chmielnej pokryta może zostać muralem. Decyzja w tej sprawie jednak nie zapadła, częściowo jest uzależniona od informacji o terminie zabudowy sąsiadującej działki. Inwestor deklaruje, że ściana hotelu od strony ulicy Chmielnej pokryta może zostać muralem. Decyzja w tej sprawie jednak nie zapadła, częściowo jest uzależniona od informacji o terminie zabudowy sąsiadującej działki.

Przy ulicy Stągiewnej na Wyspie Spichrzów zobacz na mapie Gdańska kończy się budowa hotelu Puro. Budynek jest "wąski" i wysoki. Dwie ściany bez okien nie wyglądają atrakcyjnie, zwłaszcza w tak ważnej dla miasta lokalizacji. Wielu mieszkańcom Trójmiasta się to nie podoba. Warto jednak pamiętać, że Stągiewna nie będzie tak wyglądała zawsze. Szansa na zmiany nastąpi już w przyszłym roku.



Czy tak wysoki hotel przy Stągiewnej to zbyt dużo jak na ten obszar miasta?

O budowie hotelu Puro wiadomo było od maja 2012 roku, kiedy norweska spółka Genfer kupiła działkę przy ulicy Stągiewnej.

Projekt pracowni KD Kozikowski Design zakładał budowę obiektu o maksymalnej dopuszczonej planem zagospodarowania przestrzennego wysokości, czyli 33 m. Na tej wysokości znajduje się kalenica dachu hotelu. Wewnątrz, na dziewięciu kondygnacjach nadziemnych, znajdują się 93 pokoje oraz niewielka ogólnodostępna restauracja na około 50 miejsc siedzących (początkowo inwestor, ze względu na lokalizację hotelu w Śródmieściu, nie planował utworzenia restauracji, a jedynie salę śniadaniową, ale standardy obiektu czterogwiazdkowego tego wymagają).

- Oficjalne otwarcie hotelu zaplanowane jest na pierwszy kwartał tego roku i wszystko wskazuje na to, że termin zostanie dotrzymany - informuje Michał Ziegert, dyrektor hotelu. - Hotel ma mieć cztery gwiazdki, ale na tym etapie proces kategoryzacji oczywiście jest jeszcze w trakcie.

Projekt wnętrz powstał w pracowni DeSallesFlint w Londynie, projekt wielkoformatowej tkaniny dekorującej lobby w Amsterdamie, a projekt dekoracji ze złomu pochodzącego z gdańskiej stoczni w Poznaniu. Wnętrze będzie zatem międzynarodowe, ale według ideologii inwestora - ma nawiązywać do Gdańska.

Czytaj także: kolejna część Wyspy Spichrzów w rękach dewelopera

Fasada hotelu to połączenie szkła i okładziny ceramicznej. Fasada hotelu to połączenie szkła i okładziny ceramicznej.
Dwie monolityczne boczne ściany budynku nie wyglądają zachęcająco, ale ta od strony Długich Ogrodów prawdopodobnie już niebawem... nie będzie widoczna. Właściciel sieci hoteli Puro planuje bowiem kupić działkę pomiędzy istniejącym hotelem a kamienicą na rogu ulic Stągiewnej i Motławskiej zobacz na mapie Gdańska. Powstać by tam miały kolejne bryły hotelu, zapewne o takiej samej wysokości - maksymalnie 33 m. W ten sposób część pierzei ulicy Stągiewnej osiągnęłaby ciągłość, a samotna bryła stałaby się mniej niezrozumiała. Proces inwestycyjny jest w toku.

Jak informowaliśmy w październiku, istniejąca bryła jest przygotowana do połączenia z nowym obiektem. Jeśli proces inwestycyjny będzie przebiegał bez zakłóceń - zakup działki, prace archeologiczne, projekt, pozwolenie na budowę, ma ona szansę zacząć się w przyszłym roku. Należy spodziewać się, że, tak jak w przypadku powstałego budynku, inwestor nie będzie bez powodu odkładał startu budowy.

Z kolei na ścianie od strony ulicy Chmielnej inwestor proponuje umieścić estetyczny i nawiązujący do lokalizacji mural. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

- Powstał taki pomysł, aby w porozumieniu z miastem i Gdańską Szkołą Muralu zorganizować konkurs na dzieło, które miałoby się tam pojawić, ale póki co pozostaje to na etapie rozmów - mówi Michał Ziegert.

To, czy inwestor zdecyduje się na ozdobienie ściany, zależy też od informacji na temat zagospodarowania sąsiedniej działki (czyli przedłużenia pierzei), które napływały będą od jej właściciela - Miasta Gdańsk. Od lat szuka ono inwestora, który zagospodaruje północną część wyspy. W maju ubiegłego roku gotowość do rozmów na temat zabudowy zgłosiły trzy podmioty. W połowie grudnia miasto wysłało do dwóch z nich zaproszenie do złożenia oferty. Na jej przygotowanie mają czas do 27 lutego. Po wyborze jednej z nich zapewne negocjacje będą kontynuowane jeszcze przez jakiś czas. Nie bądźmy złymi prorokami, ale nie jedne już miały miejsce...

Czytaj także: pomysły architektów na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów

Tak czy inaczej przyszły inwestor projekt zabudowy od ulicy Stągiewnej aż po kraniec wyspy opierał będzie na istniejącym planie zagospodarowania przestrzennego, a ten mówi o zabudowie sięgającej wysokości minimalnie 18 i maksymalnie 33 m wzdłuż ulicy Stągiewnej. "Za" powstałym Puro zabudowa może mieć minimalnie 23 m i maksymalnie 33 m, na samym końcu cypla maksymalnie 30 m od strony mariny i maksymalnie 23 m od strony Długiego Pobrzeża. Wysokości maksymalne dotyczą najwyższych punktów dachów, a te mają być nachylone pod kątem 45-60 st. (tak jak Puro).

Zabudowa obok Zielonego Mostu w najwyższych miejscach również będzie miała 33 metry. Zabudowa obok Zielonego Mostu w najwyższych miejscach również będzie miała 33 metry.
Maksymalnie 33 metry mieć będzie także zabudowa, która powstanie obok Zielonego Mostu, naprzeciwko Długiego Pobrzeża zobacz na mapie Gdańska, na działce należącej do spółki Spichlerz Ognisty Wóz, powiązanej z Zakładami Mięsnymi Nowak. Te ostatnie są członkiem jednego z konsorcjów, które być może negocjować będą warunki zabudowy wyspy w części należącej do miasta. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, chociaż pozwolenie na zabudowę dostało wydane w styczniu 2013 roku, zarząd firmy z decyzją o rozpoczęciu budowy czeka na wynik ewentualnych negocjacji.

Reasumując: mamy przy Stągiewnej pierwszy, wyglądający na nieco zbyt wysoki budynek. Być może w przyszłym roku dołączą do niego dwa kolejne o tej samej wysokości. Będzie to krok w kierunku powstania w przyszłości w tym obszarze harmonijnej zabudowy o takiej właśnie wysokości. Czy zbyt wysokiej? Na pewno zgodnej z uchwalonym w 2010 roku planem zagospodarowania przestrzennego i godnej śródmieścia.

Oby - za sprawą mądrych architektów i inwestorów - godnej również pod względem architektonicznym i jakościowym. Krytykom kształtu tej zabudowy polecamy odpowiedzialne społecznie angażowanie się w procedury planistyczne - to jest czas, kiedy mieszkańcy mogą wpływać na przyszły kształt swojego miasta. Bieżące informacje na temat prac nad planami zagospodarowania znajdują się na stronie Biura Rozwoju Gdańska.

Opinie (133) 1 zablokowana

  • Trzeba zdawać sobie sprawę, (5)

    że 33 metry to wysokość JEDENASTOPIĘTROWEGO wieżowca !!! Taką wysokość miał przed wojną tylko Spichlerz Deo Gloria,wybudowany w 1930 roku (wcześniejszy obiekt się spalił) i był najwyższą budowlą na całej Wyspie Spichrzów.Jako jedyny przetrwał barbarzyństwo 1945 roku i teraz stał się wzorcem wysokości dla całej zabudowy.Przedtem wszystkie budynki były wyrażnie niższe.

    • 7 6

    • a jak budowali Spichlerz Deo Gloria to też jakieś oszołomy protestowały, że wcześniej (3)

      nie było tu nic tak wysokiego i nie wolno budować?

      • 6 2

      • To nie oszolomy protestuja i to po pierwsze. (2)

        Po drugie czy byly jakies protesty...tego nie wiemy..prawdopodobnie nie bylo...ale czy my mamy prawo budowac w ten sposob aby obok ladnych kamieniczek stawiac pseudokamieniczki? To tak jak gdyby w dawnych czasach ktos obok zlotej kamieniczki wykopal sobie lepianke i przykryl galeziami..Mozna to sobie wyobrazic ale to zwyczajnie w tamtym miejscu by nie pasowalo.

        • 1 2

        • Zburzmy wszystko i przeprowadźmy się na drzewa lub do ziemianek

          Wszak to było pierwsze i późniejsze kamienice na pewno do tego nie pasowały

          • 3 1

        • Wyobraż sobie,że wiemy bardzo dokładnie,

          iż w latach 1927-1930 toczyły się bardzo ostre dyskusje na temat renowacji wielu obiektów w zabytkowej części Gdańska,a bardzo wpływowy konserwator Otto Kloeppel zablokował cały szereg zbyt "nowatorskich" inwestycji. Renowacja na wysokim poziomie wykonania trwała aż do 1940 roku. Z tych prac przetrwała tylko jedna fasada- na ulicy Garbary (boczna Długiej),i to ona posłużyła JAKO WZÓR do odbudowy wszystkich renesansowych kamieniczek w Gdańsku. A ta nowa zabudowa na Wyspie Spichrzów,to faktycznie takie "lepianki przykryte gałęziami".

          • 1 1

    • a jeszcze wcześniej

      były tam tylko drewniane szopy i pewnie też się komuś nie podobało że stawiają wyższe ceglane - tak jak dziś komuś się nie podoba że budują szklano -betonowe...

      każdy czas ma swoje technologie i format budynków - budowanie dziś czegoś o wysokości i kształcie szałasu z gałęzi jest bez sensu - zachowajmy stare albo odtwórzmy idealne kopie - to co robimy teraz czyli odbudowa kamieniczek z betonu i styropianu czy formy "spichlerzy" o całkowicie innych funkcjach jest słabe - stąd małą ilość okien, dziwny kształt itp problemy....

      • 4 3

  • Żadnych murali, (1)

    zwykła czysta ściana do czasu aż coś powstanie wystarczy.

    • 5 0

    • dokladnie

      zadnego badziewia w wykonaniu rodzimych gdanskich "artystow".
      Ewentualnie moga byc ci z Lodzi

      • 0 0

  • darmowy parking w centrum zamiast zabudowy ???

    A gdzie ty na świecie masz powszechnie dostępne parkingi w centrach miast ? Może tobie jeszcze się marzy taki co tam można postawić swój szrot na 24 h ?

    • 4 0

  • Dobrze, że w końcu coś się ruszyło na wyspie spichrzów

    • 3 3

  • Motława to rynek Gdańska .

    A rynek w każdym mieście ma spójną architekturę . Tu w Gdańsku kombinują jak oszpecić koniecznie miasto . Przecież wyspa spichrzów należy i historycznie i mentalnie do starego miasta więc nie jest na miejscu tu nowoczesna architektura.
    Stągiewną będą burzyć ?? Czy się dopasują ?

    • 7 3

  • Wyspa Spichrzów była wysoka !

    Dominowała nad zabudową mieszkalną miasta. Czasy mamy takie, że budynek tej wielkości do wysokich raczej nie zalicza się. Problemem są tylko; chwilowo strasząca gładka boczna ściana i znacznie bardziej warta przemyślenia kwestia kompozycji z dalszą zabudową. Miejmy nadzieję, że Inwestor skupi sią nad odpowiednio atrakcyjnymi warunkami dla przyszłych klientów tym samym pobudzi innych do dalszej budowy w tym rejonie.

    • 3 3

  • kto wydał zezwolenie na 33 metry? KAŻDY WIDZI ŻE BUDYNEK WYŻSZY OD TYCH NA PRZECIWKO!!! (1)

    Ewidentnie widać że buzdynek jest za wysoki - szczególnie porównując z pierzeją kamienic na przeciwko.. to chyba ma szczególne znaczenie!
    Nie wspominając że mi z okna widok na zieloną bramę zasłonił - czy ktoś pytał mnie o zdanie?
    Gdzie konsultacje obywatelskie..???

    • 4 7

    • przepraszam a konsultacje obywatelskie to wymóg konstytucyjny ?

      W takich sprawach ? Nawet w Szwajcarii gdzie robią referenda w wielu sprawach by ciebie wyśmiali.

      • 2 1

  • Wycieczka. (1)

    A ta oto budowla -prosze wycieczki..... to dzielo wspanialego budowniczego okresu renesansu -Regniera z Amsterdamu, tuz obok swietna imaginacja kamieniczki firmy Bud-Tranz-ECO....Budynek oszklony w calosci przez firme Druten-Beton.

    • 7 3

    • Wycieczka 2

      A dalej proszę państwa, wkład burmistrza miasta z przełomu wieków, Adama Pawłowicza chyba. Szereg podobnych budynków widocznych z każdego nabrzeża Motławy. Ta brzydka narośl w samym sercu miasta zraziła do niego turystów i odebrała mu miejsce na liście12 najbardziej romantycznych miast w Europie portalu World of Wanderlust, gdzie było obok Brugii, St. Moritz czy Wrocławia.

      • 1 1

  • bardzo ładny (1)

    i niech budują przy okazji zagospodarują zawsze tereny wokół

    • 4 6

    • Tak ...to moze wygladac budka dla ciecia a nie Ladna gdanska kamieniczka.

      • 3 4

  • Przed budowa mowiono ze pierwsze pietro ma byc wyzej, zeby w przyszlosci wyrpwnac wkoncu ulice. Czyzby plany sie zmienily?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane