• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyzwanie Fahrenheita

Magdalena Szałachowska
10 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Zbudowany na niewielkim skwerze przy Podwalu Przedmiejskim pomnik Fahrenheita będzie witał wjeżdżających do Śródmieścia Gdańska. Zbudowany na niewielkim skwerze przy Podwalu Przedmiejskim pomnik Fahrenheita będzie witał wjeżdżających do Śródmieścia Gdańska.
Jak złożyć hołd mierzeniu temperatury? Z tym abstrakcyjnym zadaniem zmierzą się uczestnicy konkursu na pomnik upamiętniający dokonania Daniela Gabriela Fahrenheita.

46-ty gdański monument powstanie na niewielkim skwerze przylegającym do Motławy w pobliżu ul. Podwale Przedmiejskie i Kotwiczników.

- Nie będzie to pomnik przedstawiający sylwetkę sławnego fizyka, bo na jej temat nie mamy żadnych potwierdzonych historycznie przekazów - mówi Andrzej Lemański, kierownik Działu Inwestycji i Remontów Kapitalnych ZDiZ w Gdańsku. - Forma i materia projektu będzie raczej upamiętniała dokonania urodzonego w Gdańsku fizyka.

Efektem pracy może być wizualizacja procesów zachodzących podczas zmiany temperatury powietrza zapisanej w skali F, ale także skala odzwierciedlająca temperatury lub po prostu dwa termometry o różnych podziałkach.

Pomnik wpisze się w projekt ożywienia tego rzadko odwiedzanego przez turystów fragmentu miasta. Dodatkowo ma zwracać uwagę osób jadących Podwalem Przedmiejskim i być swoistym powitaniem dla wjeżdżających do Śródmieścia.

Rzeźba powinna być wykonana z materiału wandalo- i pogodoodpornego, a jej koszt nie może przekroczyć 500 tys. zł.

Dla laureatów trzech pierwszych miejsc przewidziano nagrody w wysokości kolejno 15, 10 i 5 tys. zł. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie minie 30 listopada 2007, natomiast termin składania prac 29 maja 2008 roku.

St. Celsiusza i Fahrenheita St. Celsiusza i Fahrenheita
Temperatura wody i lodu

Daniel Gabriel Fahrenheit urodził się w 1686 roku w Gdańsku. Zarobkowo zajmował się przede wszystkim wyrabianiem termometrów, barometrów oraz wysokościomierzy, jednak znany jest przede wszystkim jako twórca skali Fahrenheita.

Skalę fizyk zaproponował w 1715 r. Na punkt zerowy wyznaczył najniższą temperaturę zimy 1708/1709 zanotowaną właśnie w Gdańsku, 100 st. miało być temperaturą jego ciała. Jednak na skutek błędu (naukowiec miał stan podgorączkowy), skala się "przesunęła" i w rezultacie 100 st. F oznaczało 37,8 st. C. Od 1724 r. 0 st. F oznacza temperaturę zamarzania lodu z salmiakiem lub solą, 32 st. F jest temperaturą zamarzania czystej wody, a 212 st. F temperaturą jej wrzenia.

Obecnie skala Fahrenheita stosowana jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, dlatego każdy chcąc odnieść się do skali Celsiusza musi zastosować tam następujące wzory: T F = 32 + 9/5 x T C; T C = 5/9 x (T F - 32).

Opinie (113) ponad 20 zablokowanych

  • CeKa

    Zawsze można to oprawić w szkło pancerne + zasieki pod napięciem i fosę, ale podniesie to tylko atrakcyjność wyzwania dla niezaspokojonych wandali.

    • 0 0

  • CeKa

    Może "Kolumna Fahrenheita" w kształcie termometru z wielkim LCD na górze byłaby rozwiązaniem. Ciekawe, czy Zygmunt na swojej kolumnie w Warszawie nosi śady spray-a?

    • 0 0

  • Hm, taki 3 skalowy termometr to fajny pomysł.

    Wogóle, postawienie czegokolwiek w tm miejscu to dobry pomysł, otoczenie/okolica pewnie pamięta jeszcze ostatni plan 5-cio letni E.Gierka, szkoda, że nie został nigdy dokończony (tereny między mostam Zielonym, Krowim a mostem na Starej Motławie).

    Trzymam kciuki za naszych arcitektów, po żenadach w stylu "obudowa" Żurawia czy Motlaw Apartment mają szanse pokazać co to prawdziwa nowoczesność

    • 0 0

  • no i mamy pomnik Jagielonczyka z rokosowskim

    lezacym u podnoza z termometrem w d...

    • 0 0

  • ...frajeranta...haha

    • 0 0

  • Oczywiście, że TAK!

    Niedawno przypominałem tego wielkiego uczonego Dyrektorowi Sauru! Wystarczy bowiem otworzyć Encyklopedię i zobaczyć, że to co On odkrył! To było, nie termometr, ale PRZECHŁODZENIE WODY! Bodajże Tyndal żyjącu 150 lat później opisywał jak Fahrenheit próbował dociec kiedy woda zamarza? Opisał, że dopiero jak F potknął się o próg, aby zapisać że woda przeznaczona do spożycia w domu F nie zamarza, to gdańska XVIII woda zamarzła! Tak ! Czysta woda nie zamarza nawet przy 0 st F = -32 st C! NASA twierdzi, że nawet -40 st C wytrzyma bez zamarzania! No i właśnie dla tego, żeby nie uczyć Amerykanów dlaczego ich wielkie jeziora nie zamarzają w 0 st C, to stosują tam st F! To co napisano powyżej to czcze bajeczki współczesnych fizyków, co nie cztali Tyndala1a. Najzabawniejsze jest jednak to, że taki fizyk jak L.N Colins uważał Fahrenheita za Irlandczyka, ale przecież w Irlandii nikt nie pamięta o -32 st C od ostatniego zlodowacenia. Tacy bajarze są współcześni fizycy- nawet amerykańscy! Dla tego pod pomnikiem powinno być też źródełko czystej wody! Najlepiej takiej co zamarza w 0 st F, a kondensuje się w obszarze Willsona! Przy okazji zdradzę Wam i Ministrowi Zdrowia, że uzdatnianie wody przy pomocy biofilmów z Fe i Mn ( dawców -) zawsze prowadzi do powstania wolnych rodników z TOC ( produkty gnicia), kamieni. Według wiedzy DOMESTOSA, są to straszliwe Domesto Si ki i zapewniaja to przeźroczyste organizmy. Test wykazuje, że aktualnie takiej wody nawet do WC wody nie powinno się używać! Ja wiem, ze mające koloidalna powłokę z Si (organicznej- niereaktywnej z uwagi na 3.5 mln lat przewagi w nanotechnologii) i tlenki metali( też nano technologie), które są jako ziarna- a więc ziarniaki! Być może są to grzyby, których strzępki mają bogatą formę bytowania na ziemskim globie. Tam w biofilmach kto kogo zjada nie wiadomo, ale ja zawsze zaglądam do wanny co leci z XXI w saurowską wodą. Gratuluję mieszkańcom osiągnięcia wzrostu: zachorowań na raka! Najprostszy wolny rodnik to H+ który zapewnia nie tylko wysoką korozyjność podgrzanej wody, ale i wielką zachorowalność dla jej konsumentów! Wg WHO w 80% winić należy za to wodę-> Saur -> włodarzy gdańskich. Którym proponowałem moja prezentację z badań: Kondensatu z turbiny, Deszczówki i CW z wanny! Panowie tylko termodynamika zapewnia najbardziej precyzyjna ocenę czystości wody. A podwaliny pod to położyła Fahrenhejt! Należy MU się pomnik!!!!!

    • 0 0

  • Gdańsk polski. Bitwa pod Oliwą

    Do Rumuna:
    Gdańszczanie mówili różnymi językami i mieli różne pochodzenie,ale warto wiedzieć na ponad 1000 letnią historię Gdańska, to aż ok. 800 lat należał on do Państwa Polskiego (oczywiście wliczam w to także okresy księstwa wschodniopomorskiego). Gdańszcznie w tym okresie czuli się poddanymi Krola Polskiego, obywatelami Rzeczypospolitej, i byli z tego dumni.

    Bitwa pod Oliwą. Faktycznie należy odrestaurować ten pomnik w Lasach Oliwskich. To chwalebna karta z historii polskiej floty !!! Wstyd, że miasto tego jeszcze nie zrobiło...

    • 0 0

  • I jeszcze takie moję zdjątko zrobione z drugiej strony(http://www.mnich3001.ovh.org/-galeria/gdansk_stara_motlawa/gdansk_stara_motlawa_03.jpg).

    • 0 0

  • HEHEHE CIEKAKWE JAK DłUGO POSTOI???

    NA OGARNEJ NA JEDNEJ Z KAMIENICZEK BYłA TABLICA UPAMIETNIAJĄCA FAHRENHEITA I PADłA łUPEM GANGU KRADNĄCEGO METALE POMIMO TEGO ŻE NA STARÓWCE DZIAłA MONITORNIG. ALE MONITORING WYBUDOWANY ZA PIENIĄDZE POLAKÓW SKIEROWANY JEST NA TRASY KTÓRYMI PRZEMIESZCZAJĄ SIĘ SZWABSCY TURYŚCI I SŁUŻY ICH OCHRONIE A NIE OCHRONIE MIENIA KOMUNALNEGO. WIDAĆ JAKIE SĄ PRIORYTETY DLA "UKŁADU GDAŃSKIEGO". ADAMOWICZ MUSI ODEJŚĆ!!!

    • 0 0

  • a Kopernik??

    Kopernik też była z Gdańska!! :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane