Fakty i opinie

stat

Z ekranu polecą włócznie - trójwymiarowe kino w Gdańsku

Kadr z filmu "Beowulf".
Kadr z filmu "Beowulf". materiały prasowe

Obrazem "Beowulf" Roberta Zemeckisa gdański Kinoplex inauguruje w piątek 29 lutego pokaz filmów w technologii trójwymiarowej Dolby3D Digital Cinema. To dopiero początek. W przyszłości będziemy mogli w ten sposób oglądać największe dotychczasowe hity dużego ekranu.Pierwszy seans w Centrum Handlowym Alfa rozpocznie się o godz. 20.45. O tej samej porze film będzie wyświetlany do czwartku 6 marca.

Zobacz repertuar trójmiejskich kin w portalu trojmiasto.pl

Obraz Zemeckisa jest filmem z gatunku fantasy i opowiada o Wikingach pojedynkujących się z krwiożerczym trollem. Jest również pierwszym długometrażowym filmem zrealizowanym w technologii 3D. Trójwymiar nadaje opowieści zupełnie nowe - dosłownie i w przenośni spojrzenie, bowiem możemy się poczuć tak, jakbyśmy sami w akcji uczestniczyli. Między nami będą więc latały włócznie, a płatki śniegu będą na wyciągnięcie ręki.

- Dzięki zastosowanym rozwiązaniom obraz widoczny na ekranie jest stabilny, jasny i ostry. Efekty trójwymiarowe są tak samo dobrze widoczne z każdego miejsca sali kinowej - mówi viceprezes prezes zarządu CH Helios SA Marek Palpuchowski.

Technologia Dolby 3D Digital Cinema to jedna z trzech dostępnych (inne to IMAX i Read D)w Polsce, dzięki którym można oglądać obrazy w trzech wymiarach. Jest jednak najprostsza we wdrożeniu. Nie wymaga bowiem montażu specjalnych powiększonych ekranów i ogromnych, ważących ok. 600 kg projektorów - tak jak ma to miejsce chociażby w przypadku technologii IMAX (takich kin nie ma w Trójmieście). Warunkiem jest jednak posiadanie przez kino projektora cyfrowego, bo film nakręcony w sposób tradycyjny musi być przerobiony na nośnik cyfrowy.

Podczas projekcji widzowie zaopatrzeni są w specjalne okulary, które nie wymagają dodatkowego zasilania. Są one również przyjazne dla oczu. Nowa technologia niemal całkowicie ogranicza ich zmęczenie.

Z racji tego, że proces "digitalizacji" obrazu (przeniesienie z taśmy na dysk twardy komputera) kosztuje nawet kilka milionów dolarów, "podrasowywane" są na razie największe produkcje. Po "Beowulfie" w Gdańsku będziemy więc w przyszłości mogli obejrzeć również "Gwiezdne Wojny", "Władcę Pierścieni", czy "Titanica".

Jeszcze w tym roku w Kinoplexie pojawi się trójwymiarowy pełnometrażowy dokument "U2 3D" stanowiący relację z wizyty zespołu U2 w Ameryce Południowej podczas Vertigo Tour.

W listopadzie ubiegłego roku, miesiąc po światowej premierze film Zemeckisa w technologii Dolby3D mieli okazję oglądać widzowie w Warszawie. Umożliwiły im to kina: Multikino w Złotych Tarasach i Silver Screen.

Opinie (62)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.