Fakty i opinie

stat

Za niespełna 2 mln zł Długi Targ zyska nową nawierzchnię

Po remoncie nawierzchnię Długiego Targu w dużej mierze stanowić będą płyty granitowe, a nie niewygodna kostka brukowa.
Po remoncie nawierzchnię Długiego Targu w dużej mierze stanowić będą płyty granitowe, a nie niewygodna kostka brukowa. fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl

Jasnoszare płyty granitowe, a między nimi czerwona, kamienna kostka pojawią się na Długim Targuzobacz na mapie Gdańska, między Ratuszem Głównego Miasta i Zieloną Bramą. Za nową nawierzchnię miasto zapłaci między 1,7 mln a 3,5 mln zł, ale najpewniej bliżej tej niższej kwoty. Wymiana nawierzchni ruszy w połowie września i potrwa trzy miesiące.Często spacerujesz Drogą Królewską?

praktycznie codziennie 11%
zawsze jak jestem w centrum Gdańska 56%
rzadko, to zbyt zatłoczone miejsce 29%
nigdy, wybieram równoległe ulice 4%
zakończona Łącznie głosów: 1925
Długą i Długim Targiem, nazywanymi również Drogą Królewską, a także "salonem Gdańska", spacerują setki tysięcy turystów, którzy rokrocznie odwiedzają miasto. To najpopularniejsze miejsce spacerów w Gdańsku, punkt obowiązkowy każdej wizyty w historycznym Śródmieściu.

Salon nieco zapyziałyJednak wybrakowana i popękana nawierzchnia od dawna nie przypomina już reprezentacyjnego salonu. Płyty są popękane, pojawiające się dziury są na bieżąco łatane niekoniecznie idealnie dobraną kostką.

Antypoślizgowe płyty i czerwona kostkaNa szczęście po ponad 40 latach chodnik na Długim Targu doczeka się nowej nawierzchni. Ostatni raz była ona wymieniana w całości w latach 70. ubiegłego stulecia.

graf. trojmiasto.pl
Nowe płyty granitowe w kolorze jasnoszarym o chropowatej fakturze i czerwona, kamienna kostka pojawią się na odcinku od Ratusza Głównomiejskiego do Zielonej Bramy, na pasie pomiędzy istniejącymi słupami oświetlenia ulicznego.

10 tys. zł różnicy między najniższymi ofertamiGdański Zarząd Dróg i Zieleni właśnie otworzył oferty na to zadanie. O jego realizację ubiega się sześciu wykonawców. Najkorzystniejsze oferty złożyły Strabag (1,764 mln zł) oraz Trakt (1,774 mln zł). Kolejne przekraczają już kwotę 2 mln zł. Na drugim biegunie jest oferta firmy Drogomet (3,5 mln zł), która znacząco odbiega od pozostałych propozycji.

GZDiZ przeznaczył na ten cel 2 mln zł, więc prawdopodobnie wykonawcą zostanie któraś z dwóch pierwszych firm.

Zwycięzca będzie miał trzy miesiące na zdemontowanie istniejącej nawierzchni i rozebranie znajdującej się pod nią podbudowy betonowej oraz wykonanie nowej podbudowy i położenie płyt.

Prace rozpoczną się 15 września i trwać będą do połowy grudnia.

Gruntowny remont Drogi Królewskiej za pięć latDodajmy, że te prace nie są częścią gruntownego remontu Drogi Królewskiej, zapowiadanego od dawna. Odbędzie się on nie wcześniej niż za pięć lat. Jego koszt szacowany jest na 50-60 mln zł. Czemu tak drogo? W jego przypadku ułożona zostanie nie tylko nowa nawierzchnia, ale wymienione zostaną także wszystkie podziemne instalacje. Prace obejmą nie tylko Długi Targ, ale także ul. Długą. Obie ulice zyskają też nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury.

Taka będzie Droga Królewska po rewitalizacjiOferty w przetargu na wymianę nawierzchni Długiego Targu:

  • Strabag - 1,764 mln zł

  • Trakt - 1,774 mln zł

  • Prasbet - 2,447 mln zł

  • FB-Jelcz - 2,720 mln zł

  • Eurovia - 2,730 mln zł

  • Drogomet - 3,507 mln zł

Opinie (246) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.