Fakty i opinie

Zwiedź z nami zakamarki kościoła św. Mikołaja

artykuł historyczny

Dominikanie pokazują zakamarki kościoła św. Mikołaja w Gdańsku.

Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Gdańsku kryje wiele tajemnic. Raz w roku, przez dwa tygodnie, dominikanie pokazują mieszkańcom i turystom jego zakamarki i dzielą się jego sekretami. W sobotę ostatni dzień zwiedzania.Czy zwiedzałaś(łeś) już bazylikę św. Mikołaja?

tak, i bardzo mi się podobało 34%
nie, ale przymierzam się do tego 55%
nie, i nie zamierzam 11%
zakończona Łącznie głosów: 444
Bez Dominikanów w Gdańsku nie byłoby słynnego na całą Europę jarmarku, który liczy sobie już 751 lat. To właśnie zakonnicy, którzy od wieków zajmują kościół pw. św. Mikołaja przyul. Świętojańskiej 72 zobacz na mapie Gdańska wraz z przyległymi budynkami na czas jarmarku otwierają go dla świeckich i za darmo oprowadzają po najciekawszych miejscach.

Podczas zwiedzania kościoła z zakonnikiem można dowiedzieć się m.in. dlaczego w kościele jest tyle wizerunków psa, jak naprawdę nazywają się dominikanie i dlaczego nikt nie odważy się usunąć kilkusetletniego gruzu ze sklepienia świątyni. A także co przedstawiają płaskorzeźby na żyrandolu i jak można go opuścić.

Każdy chętny może też wejść do najstarszej części kościoła - wieży i sprawdzić gdzie wiodą i do czego służą dziury, które widać na sklepieniu. Także tam można do woli podzwonić w kościelne dzwony i zobaczyć zdjęcia z ekshumacji szczątków z krypty, której oglądanie wieńczy blisko godzinny spacer po budowli.

W tym roku kościół można zwiedzać do 13 sierpnia. Zwiedzanie odbędzie się jeszcze: w piątek, o godz: 16 i 19, oraz w sobotę, o godz. 10 i 19. Nie trzeba się wcześniej umawiać, wystarczy przyjść kilka minut wcześniej do kościoła. Grupa zbiera się pod chórem.

Informacje o innych wydarzeniach organizowanych przed dominikanów na stronie www.gdansk.dominikanie.pl.

Opinie (68) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.