• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

140 sędziów nie chciało badać sprawy zalanego mieszkania

Szymon Zięba
30 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Przewlekłość postępowań sądowych to jedna z najpoważniejszych bolączek polskiego wymiaru sprawiedliwości. Przewlekłość postępowań sądowych to jedna z najpoważniejszych bolączek polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Ponad 140 sędziów gdańskiego Sądu Okręgowego próbowało się wyłączyć od orzekania w sąsiedzkim sporze o zalanie mieszkania. Powód? Pozwaną była sędzia pracująca w tym samym sądzie. W tej - wydawałoby się - mało skomplikowanej sprawie, od sześciu lat nie zapadł prawomocny wyrok.



Mówi się, że Temida jest ślepa. Tajemnicą nie jest także to, że prowadzone przed nią postępowania potrafią nierzadko ciągnąć się jak... wąż. A właściwie wężyk - od umywalki, który jest prawdopodobną przyczyną trwającego kilka lat sądowego korowodu.

Spór o sąsiedzkie zalanie prowadzi do sądu



Czy zdarzyło ci się długo czekać na rozstrzygnięcie sądowej sprawy?

Sprawa wydaje się banalna. W łazience mieszkania na nadmorskim osiedlu w Jelitkowie pęka wężyk, woda leje się do sąsiada piętro niżej. Właściciela nie ma w domu, o zalaniu dowiaduje się po kilku dniach. Pertraktacje z właścicielką mieszkania z góry, jego najemcą (w mieszkaniu był lokator) i ubezpieczycielem nie satysfakcjonują poszkodowanego, który postanawia oddać sprawę do sądu.

Sprawa o odszkodowanie za zalane mieszkanie wpływa do wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Gdańsku w listopadzie 2013 roku. Pozywający domaga się w niej zapłaty około 270 tys. zł. Argumentuje, że wykończenie jego mieszkania jest ponadstandardowe.

- Pozew został złożony przeciwko właścicielce mieszkania, ubezpieczycielowi, najemcy i podnajemcy mieszkania - wylicza sędzia Łukasz Zioła, rzecznik ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Pozwana sędzia i 140 wniosków o wyłączenie się ze sprawy



Co ciekawe, w tej z pozoru niezbyt skomplikowanej sprawie, orzekać nie chciało ponad 140 sędziów Sądu Okręgowego w Gdańsku (na liście sędziów i referendarzy Sądu Okręgowego w Gdańsku znajduje się w sumie 164 przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości). Powód: właścicielką mieszkania, w którym pękł wężyk i jedną z pozwanych przez właściciela zalanego mieszkania jest bowiem sędzia pracująca w wydziale cywilnym tego samego sądu (dziś jest już w stanie spoczynku).

Sąd Okręgowy, który rozpatrywał wnioski sędziów o wyłączenie z tej konkretnej sprawy, zgodził się na to w 82 przypadkach.

- Wydane w tej sprawie postanowienia Sądu Okręgowego w Gdańsku w przedmiocie wyłączenia sędziów od rozpoznania sprawy nie podlegają uzasadnieniu, jednakże z treści art. 49 kodeksu cywilnego należy wnioskować, iż wszyscy ci sędziowie w swoich wnioskach wskazali okoliczności, które w ich ocenie, mogłyby wywołać uzasadnioną wątpliwość, co do bezstronności sędziego w danej sprawie - mówi sędzia Łukasz Zioła, i dodaje, że wymiar sprawiedliwości to stanowisko podzielił.
Wnioski kolejnych 60 sędziów gdańskiej "okręgówki" o wyłączenie ze sprawy oddalono. Samo to, że orzekali w tym samym sądzie co pozwana sędzia, nie okazało się wystarczającą przesłanką do wyłączenia się ze sprawy.



- Sąd wyjaśnił, iż Sąd Okręgowy w Gdańsku jest podzielony na szesnaście wydziałów. Orzekający sędziowie nie podlegają sobie służbowo, nie pozostają w żadnych relacjach zawodowych z pozwaną tylko z tego powodu, że orzekają w tym samym sądzie. W tej sytuacji domaganie się wyłączenia od rozpoznania sprawy bez podania jakiejkolwiek innej konkretnej przyczyny, nie zasługuje na uwzględnienie. Sąd zauważył, że wniosku o wyłączenie nie złożyła żadna ze stron postępowania, co wskazuje na to, że żadna ze stron nie zarzuca sędziom naruszenia zasady niezawisłości sędziowskiej i nie ma wątpliwości, co do ich bezstronności - tłumaczy sędzia Łukasz Zioła.

Nieprawomocny wyrok po czterech latach



Gdy ostatecznie wybrano skład sędziowski, sprawa ruszyła. Wyrok zapadł w 2017 roku, czyli po około czterech latach od wpłynięcia sprawy. Sąd, wydając nieprawomocny wyrok, oddalił pozew przeciwko wszystkim czterem pozwanym.

Wymiar sprawiedliwości orzekł, iż do zalania doszło przez pęknięcie wężyka doprowadzającego ciepłą wodę do umywalki przez jego "wadę materiałową", a takiej awarii nie można było przewidzieć. Nie była ona też skutkiem wadliwej eksploatacji.

Kilkunastu sędziów drugiej instancji nie zbada sprawy zalanego mieszkania



Nieprawomocny wyrok z 2017 roku nie zakończył historii zalania i pękniętego wężyka. Sprawa - po apelacji - trafiła bowiem do wyższej instancji, czyli do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w lutym 2018 r. Termin jej rozpoznania wyznaczono na listopad 2019 roku. I w tym przypadku w sprawie nie będzie mogło orzekać kilkunastu sędziów.

- W omawianej sprawie powód złożył wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Po rozpoznaniu przedmiotowego wniosku, Sąd Apelacyjny w Gdańsku, postanowieniem z dnia 25 czerwca 2019 r. wyłączył od rozpoznania sprawy 11 sędziów Sądu Apelacyjnego oraz 2 sędziów Sądu Okręgowego delegowanych do Sądu Apelacyjnego. Umorzył natomiast postępowanie w stosunku do jednego sędziego Sądu Okręgowego delegowanego do Sądu Apelacyjnego z uwagi na zakończenie okresu delegacji oraz oddalił wniosek powoda w pozostałym zakresie - wylicza Joanna Organiak z biura rzecznika prasowego SA w Gdańsku.
Uzasadniając postanowienie, sąd wskazał, że wspomniani sędziowie złożyli oświadczenia o wyłączeniu ich od rozpoznania sprawy z uwagi na osobistą oraz zawodową znajomość z pozwaną sędzią, co w ich ocenie - w odbiorze społecznym - mogłoby wywoływać wątpliwość co do ich bezstronności.

Wśród "wyłączonych" sędziów znalazł się m.in. prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Sędzia, która była właścicielką mieszkania, w momencie gdy doszło do zalania, jesienią ubiegłego roku przeszła w stan spoczynku.

Adwokat, dr hab. Jacek Potulski, komentuje: To problem proceduralny



Mec. Jacek Potulski Mec. Jacek Potulski
Wyłączanie się sędziów w takich sytuacjach jest czymś naturalnym i moim zdaniem bardzo dobrze świadczy o wymiarze sprawiedliwości. Chodzi o zachowanie jak największej bezstronności prowadzonej sprawy.

W postępowaniach cywilnych - o ile nie dojdzie do ugody - zawsze któraś ze stron będzie przegrana. W sytuacji, w której stroną postępowania jest sędzia danego sądu, może pojawić się zarzut o to, że prowadzący postępowanie orzeknie na jej korzyść albo niekorzyść - ze względu na sympatię lub antypatię.

Inną sprawą jest to, jak długo trwało postępowanie, które - jak sądzę - nie dotyczyło szczególnie skomplikowanej materii. To jednak problem systemowy. W sytuacjach, w których zachodzi obawa, co do bezstronności postępowania, ze względu na udział w nim sędziego jako strony, sprawa powinna automatycznie trafiać do sądu w innym okręgu. Takiego mechanizmu jednak brakuje.

Miejsca

Opinie (324) ponad 20 zablokowanych

  • jak nie chca stanac po zadnej stronie to niech nie zostaja sedziami (2)

    Wyłączanie się sędziów w takich sytuacjach jest czymś naturalnym i moim zdaniem bardzo dobrze świadczy o wymiarze sprawiedliwości. Chodzi o zachowanie jak największej bezstronności prowadzonej sprawy.

    Czytaj więcej na:
    https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/sedziowie-wylaczeni-n139129.html#tri

    • 2 4

    • 10-20 sędziów moglo się wyłączyć! (1)

      ale 200? to już świadczy o jakiejś kaście bo inaczej tego nie można nazwać,
      bezpośrednio znających te panią mogło być 20 sędziów ale 200 nawet nie widziało jej na oczy...i to jest kasta którą należy przesiać

      • 1 1

      • masz racje.

        kogo tam zatrudnili?

        • 1 1

  • A co z ubezpieczeniem? (2)

    OC właściciela mieszkania wyżej oraz ubezpieczenie mieszkania zalanego?

    Co do wyposażenia i standardu, nie bądźcie tacy hop do przodu, ludzie nierzadko ładują kasę w urządzenie i odtworzenie stanu poprzedniego naprawdę może być kosztowne.
    Po pierwsze osuszanie ścian i sufitu, nowe tynki.
    Do tego kuchnia - jeśli część mebli na wymiar uległa zawilgoceniu, to ciężko odtworzyć dokładnie takie same meble po kilku latach, często wtedy wymienia się całą kuchnię. Nie wiadomo też jakie były podłogi, nie każdy kładzie panele za 30 zł za metr.

    Oczywiście, kwota 270 tys. wydaje się z sufitu, ale oprócz wyposażenia chodzi także o remont i robociznę, a nie każdy urządza mieszkanie za przysłowiowy 1 tys. za metr kwadratowy.

    • 7 5

    • od tego są orzecznicy - szacują straty (1)

      kiedyś pękła rura w części spółdzielni i woda zalała parę pieter (zaciek)

      przyszedł pan i oszacował na podstawie tego jak wyglądała kuchnia - ja nawet nie spodziewałbym się aż tylu pieniędzy (za farbę), ale skoro dają...

      tak więc chyba jednak wyceniają prawidłowo

      inna sprawa, że obecnie remont, który kiedyś robiono przez tydzień czy miesiąc, ciągnie się przez rok, a to o oznacza nabijanie kosztów... ale to już twoja sprawa na jak długo wynajmujesz robotników i im płacisz, możesz robić to przez 10 lat

      wycena obejmuje koszt materiałów i robocizny

      • 1 0

      • Nie wiem

        skąd bierzesz takie informacje, ale orzecznicy ubezpieczeniowi nie mają pojęcia jak się robi wyceny. Mam własną firmę remontową i jeszcze nigdy nie było rzetelnej wyceny szkody. Zalało pół sufitu i kawałek ściany to wycena obejmie konkretny ten kawałek sufitu czy ściany. Po przykładowo 2 latach świeża biel się różni od tejdwuletniej i ubezpieczenia nie patrzy na to. Nie wiedzą z jakich KNR-ów robić wycenę. Po usunięciu szkody ma wyglądać jak przed szkodą i za te pieniądze co oni proponują nie ma szans tego wykonać. Spróbuj im powiedzieć podobnie jak z autem, że chcesz bezgotówkowo i niech dadzą ekipę to zobaczysz co Ci powiedzą.
        Ostatnia rada zmień ekipę remontową. Umawiaj się na kwotę za robotę, a nie na czas przepracowany.

        • 2 1

  • Nojman miał rację (1)

    • 4 2

    • nojman to kumpel tuska

      moze napisza razem ksiazke ;)

      • 1 0

  • kolejny przykład najwyzszej kasty sedziowskiej (2)

    • 14 2

    • i bardzo dobrze zrobili (1)

      jak sądzić przyjaciela, matkę czy brata ?

      • 0 1

      • profesjonalnie

        albo zwalniasz sie z zawodu.

        • 1 0

  • Lepiej tam nie trafić

    Unikam sądów. Przewlekłość postępowań poraża. Nepotyzm i kumoterstwo wśród sędziów również. Przecież tam całe rodziny pracują, to gdzie tu miejsce na sprawiedliwość ?

    • 10 0

  • Wstyd sędziowie! 6 lat nie potraficie osądzi sprawy zalania! Wstyd!

    Środowisko sędziowskie to umysłowa patologia. Jedna przez pół roku czytała książkę telefoniczną (Amber Gold), tu przez 6 lat grają w gorącego kartofla i nie potrafią sprawy przekazać do innego sądu w celu rozpatrzenia na jednym posiedzeniu. Oni są niereformowalni. Trzeba całe to towarzystwo rozpędzić bo sami się nie pozbierają. I naprawdę nie są ważnie inne okoliczności. Prosta rachuba - 6 lat sprawa, która powinna być załatwiona w tydzień - kierownictwo sądu do dymisji.

    • 10 0

  • Przyjdzie Ziobro i zrobi porządek (1)

    Innej opcji nie widzę.

    • 9 3

    • przyszedł i jakoś tego porządku od 4 lat nie zrobił

      • 2 2

  • A gdyby bylo odwrotnie? Gdyby to moj wadliwy wezyk zalal jej mieszkanie?

    Tez by nie chcieli orzekac? Trwaloby kilka lat i nie byloby widac konca?

    • 12 0

  • klauzula milczebua ;OXXXX

    ręka rękę myje;)!!!

    • 4 0

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane