• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spacery po dzielnicach coraz popularniejsze

Arnold Szymczewski, Michał Sielski
4 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W wakacje odbyło się kilkadziesiąt spacerów po różnych dzielnicach Trójmiasta. Teraz jest ich nieco mniej, ale wciąż wybór jest spory. Na zdj. jeden ze spacerów organizowanych po Wrzeszczu. W wakacje odbyło się kilkadziesiąt spacerów po różnych dzielnicach Trójmiasta. Teraz jest ich nieco mniej, ale wciąż wybór jest spory. Na zdj. jeden ze spacerów organizowanych po Wrzeszczu.

Rośnie popularność wspólnych spacerów z przewodnikami po dzielnicach Trójmiasta. Organizują je lokalne stowarzyszenia i miejskie instytucje. Na ogół są darmowe, ale do udziału w wydarzeniu trzeba się zapisać - mailowo lub telefonicznie.



Brałe(a)ś udział w spacerze z lokalnym przewodnikiem?

Mieszkańcy Trójmiasta z każdym rokiem coraz chętniej uczestniczą w tematycznych spacerach z lokalnymi przewodnikami.

W te wakacje działała grupa przewodników, którzy przy współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej opowiadali o historii Nowego Portu, oliwskiego zoo i Polonii w okresie Wolnego Miasta Gdańska, przemyśle chemicznym na Oruni czy historii pierwszego gdańskiego dworca.

Popularność tej formy zwiedzania własnego miasta widać po frekwencji, jaka towarzyszyła takim wyjściom w sezonie wakacyjnym.

- W te wakacje trzy razy uczestniczyłam w tematycznym spacerze po Wrzeszczu. Za każdym razem grupa składała się z 25-30 osób. Organizatorzy mówili, że chętnych było sporo więcej, ale nie byli w stanie przyjąć wszystkich - opowiada pani Anita, mieszkanka Wrzeszcza.
Za organizację spacerów po Wrzeszczu odpowiada fundacja Palma. W przyszły weekend zorganizuje kilka takich wspólnych wyjść.

- 11 i 12 września odbędzie się sześć spacerów poświęconych Wrzeszczowi. Posłuchamy m.in. o wrzeszczańskich willach, kwartale Uphagena, cmentarzu Srebrzysko, parku Jaśkowej Doliny. Zapisy na spacery ruszają w poniedziałek o godz. 12, na stronie fpalma.pl - zapowiada Jakub Knera z Fundacji Palma.

Zwiedzanie schronu przeciwlotniczego na Leszczynkach



Natomiast już dziś, w sobotę, 4 września, można będzie zwiedzić z przewodnikiem schron przeciwlotniczy na Leszczynkach, zlokalizowany przy ul. Morskiej 189Mapka na Leszczynkach.

Schron na Leszczynkach był już udostępniany zwiedzającym

Zwiedzanie organizują Rada Dzielnicy Leszczynki i Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej, dzięki któremu schron został odnowiony i możliwe jest do niego wejście.

Zwiedzanie odbywa się w godz. 12:00-16:00. Wejścia z przewodnikiem zaplanowano co kilkanaście minut. Wstęp jest bezpłatny.

Spacer po Aniołkach



Z kolei w niedzielę, 5 września, o godz. 12 grupa zainteresowanych spacerem osób spotyka się na placu Zebrań Ludowych, skąd wyruszy w dwugodzinną podróż po Aniołkach.

Spacery z lokalnymi przewodnikami cieszą się sporym zainteresowaniem. We wrześniu odbędą się już jedne z ostatnich. Spacery z lokalnymi przewodnikami cieszą się sporym zainteresowaniem. We wrześniu odbędą się już jedne z ostatnich.
Jacy znani gdańszczanie mieszkalni w dzielnicy Aniołki, kto był projektantem budynku, w którym dzisiaj mieści się poczta, skąd wzięła się nazwa dzielnicy - tego wszystkiego dowiedzieć się będzie można na spacerze organizowanym przez radę dzielnicy.

Przewodnicy opowiadają o historii Gdyni co sobotę o godz. 10



Spacery pod nazwą "Gdynia o 10:00" odbywają się w każdą sobotę do końca września o godz. 10. Gdyńscy przewodnicy opowiadają historię Gdyni podczas spacerów kilkoma trasami: Port, Morska, Centrum, Kamienna Góra, Kuracyjna, Redłowo, Grabówek, Orłowo i Witomino.

- Ten oryginalny projekt łączy w sobie tradycyjne zwiedzanie miasta z możliwością zobaczenia "od środka" gdyńskich hoteli. Poznania ich oferty gastronomicznej, spędzenia czasu wolnego i gościnnych, profesjonalnych pracowników - mówią organizatorzy.
Zapisy na wycieczki przyjmowane są telefoniczne pod numerem 58 622 37 66 oraz w Miejskiej Informacji Turystycznej od poniedziałku do piątku, w godz. 9-18.

Spacery po Gdyni również cieszą się sporym zainteresowaniem. Spacery po Gdyni również cieszą się sporym zainteresowaniem.

Wyjątkowy klimat Stoczni Gdańskiej



O pracy w dawnej Stoczni Gdańskiej, życiu kulturalnym tego zakładu, przywilejach i obowiązkach matek chrzestnych statków oraz licznych wodowaniach opowiadają przewodniczki w ramach projektu Metropolitanka, pokazującego Stocznię Gdańską z perspektywy suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych.

Spacery są darmowe i odbywają się w każdą środę. Z powodu pandemii obowiązują limity miejsc i zapisy. Osoby zapisane otrzymają informację o miejscu rozpoczęcia spaceru. Informacje: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 664 976 052 (poniedziałek - piątek w godzinach 14:00 - 18:00).

Nocny rejs po stoczniach - czyli to, czego nie widać z lądu



Nocny rejs po stoczniach organizowany jest trzy razy w tygodniu - w środy, piątki oraz soboty. Galary jednorazowo na pokład zabierają 12 osób. Godzinny rejs odbywa się wzdłuż terenów stoczniowych, dlatego jest to wyjątkowa okazja, by zobaczyć np. dźwigi czy statki z zupełnie innej perspektywy.

Nocny rejs po gdańskich stoczniach


- Nocny rejs galarem po stoczni stanowi niepowtarzalną okazję, by zobaczyć pracę stoczni od wewnątrz, a noc nadaje stoczniom niepowtarzalnego uroku oraz klimatu. Z bliska możemy zobaczyć specjalistyczne statki, portowe dźwigi będące symbolem miasta i nabrzeża Portu Gdańsk - dodaje Piotr Kozłowski.
Rejs to jednak propozycja stricte komercyjna. Koszt uczestnictwa to 60 zł od osoby.

Historia Domu Zdrojowego w Brzeźnie



Miłośnikom historii Brzeźna nie powinna umknąć wystawa plenerowa poświęcona Domowi Zdrojowemu, jego najbliższemu otoczeniu i dzielnicy jako kurorcie od końca XIX w. W najbliższy piątek, 10 września, o godz. 17:00, w rolę przewodnika wcieli się dr Jan Daniluk, historyk z Hevelianum i autor tekstów prezentowanych na wystawie.

Dom Zdrojowy w Brzeźnie. Materiał z czerwca 2021 r.

Wydarzenia

Gdynia o 10:00

spacer

Nocny rejs galarem po stoczniach

60 zł
w plenerze

Spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet

spacer

Spacer z przewodnikiem po Aniołkach

spacer

Dom Zdrojowy. Serce Brzeźna zwiedzanie z przewodnikiem

wystawa, spacer

Weekend Architektury Wrzeszcza

wystawa, wernisaż, spacer

Opinie (118) 7 zablokowanych

  • wszystko fajnie

    tylko te zapisy na spacery są bezsensowne... jakieś limity... słabe to

    • 14 7

  • Czekam na spacer po kocborowie albo srebrzysku,wzglendnie po schronisku sw alberta buahaaaaa (2)

    • 5 11

    • (1)

      I co w tym śmiesznego?

      • 1 1

      • Smieszne są te ich zalosne spacerki urzadzane z nudow dla bandy pajacow.jak sie nudzi to zbierajcie smieci w lesie

        • 1 0

  • doro

    Bedac w Gdansku moim rodzinnym miescie sama lub towarzyszaca mi osoba zwiedzalam zawsze cos nowego. Teraz pisze sie duzo i wstawia zdjecia (internecie) to mozna oberzyc poczytac co kiedys nie pisano duzo history .Zylam tam tyle lat i wojne przezylam ale teraz wiecej wiem duzo bylo zakazane i nie pisano no radia, komurki ,telewizora itd. nie mialo sie. Teraz rzadko przyjezdzam no wiek nie taki.
    Bylam 2018 to zwiedzalismy prawie 2 miasta lub dzielnice w jeden dzien. Dobrze ze dzis zdjecia wciaga sie na Computer i oglada dopisujac date i gdzie .

    • 6 3

  • Spacer po sopockim hipodromie

    Dzisiaj był.

    • 7 1

  • "...wystawa plenerowa poświęcona Domu Zdrojowemu"?

    • 9 1

  • Witomino

    A na witominie też można zwiedzać psie kupy, dziury w jezdni oraz pijaczków wódką z gwintą

    • 6 3

  • (3)

    Czy sami mieszkańcy dzielnicy Aniołki mówią że mieszkają we Wrzeszczu czy na Aniolkach? Ja o tej nazwie słyszałem dopiero może od 10-15 lat ze ten teren się tak nazywa, podobna sytuacja z Moreną i Strzyżą

    • 10 1

    • Strzyża, Aniołki - oczywiście

      Strzyża i Aniołki - oczywiście od ponad 15 lat odrębne dzielnice. Nie wiem jak to wygląda na Aniołkach, ale Strzyża zdecydowanie się przyjęła. Większość ludzi jakich znam określa swoje miejsce zamieszkania jako Gdańsk-Strzyża. Na pewno pomogła lokalizacja stacji PKM Gdańsk-Strzyża, ale dzielnica ma swoją długą historię i jeszcze za Niemca funkcjonowała jako HochStriess (Strzyża Górna). Nazwa zanikła, żeby się ponownie z pozytywnym skutkiem odrodzić.

      • 4 0

    • Ta nazwa jest starsza od ciebie.

      • 4 0

    • O Aniołkach tez dopiero w latach 2000

      Lechia była z Wrzeszcza, to wrzeszczański klub. O Strzyży też nie słyszałem, ale dziewczyna z Wrze chodziła do 9 i mówiła że na Strzyżę wołano "Kwadrat".

      • 4 0

  • Gdańsk-Strzyża - spacery

    Był też spacer z przewodnikiem po Strzyży. Całkiem ciekawie. Polecam, gdyby powtarzali.

    • 6 0

  • Takie spacery powinni, z obowiazku , odbywać włodarze miast co tydzień inna dzielnica !!!!!!

    • 6 0

  • Opowiadacze historii !

    Uwazam, ze Opowiadacze sa swietni ! Szczegolnie na Dolnym Miescie ! Zyja tym i z tymi o ktorych opowiadaja ! Fachowosc, wiedza historyczna poparta dokumentami. Bylam na kilku takich spacerach i jestem oczarowana ich zaangazowaniem. Tylko wieczni malkontenci moga to krytykowac, ale tacy sa zawsze...niestety !

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane