• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co zrobić z podwórzami Głównego Miasta?

Krzysztof Koprowski
14 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Tereny rekreacyjne w podwórzach były rekompensatą za brak przestrzeni do zabaw dla dzieci wzdłuż ulic Głównego Miasta. Czy należy nadal traktować je w taki sposób, czy ogrodzić lub nawet zabudować? Tereny rekreacyjne w podwórzach były rekompensatą za brak przestrzeni do zabaw dla dzieci wzdłuż ulic Głównego Miasta. Czy należy nadal traktować je w taki sposób, czy ogrodzić lub nawet zabudować?

Zamykanie podwórzy na Głównym Mieście to rozwiązanie dobre na krótką metę. Problemy trapiące Śródmieście należy rozpatrywać kompleksowo, bo podjęte decyzje będą trudne do cofnięcia lub wręcz nieodwracalne w przyszłości - uważa Krzysztof Koprowski.



Czy podwórza Głównego Miasta powinny być zamknięte i niedostępne dla osób postronnych?

Problemy mieszkańców Śródmieścia Gdańska, a szczególnie Głównego Miasta, znane są wszystkim od dawna. Każdy weekend dla lokatorów bloków-kamienic oznacza hałas, libacje alkoholowe "pod chmurką" i załatwianie spraw fizjologicznych w bramach, zaroślach czy śmietnikach.

Mieszkańcy od lat upatrują rozwiązania swojego problemu w grodzeniu podwórek (które nie powstały jako podwórka - o czym nieco dalej), a niedawno urzędnicy dali zielone światło dla takich decyzji. Tylko że tak naprawdę postawienie ogrodzenia dużej poprawy nie wniesie.

Czy znikną problemy z piciem alkoholu w miejscach publicznych? Oczywiście, że nie. Przeniosą się w inne miejsca i będą tak długo obecne, jak długo z miernym skutkiem będzie pracowała straż miejska i policja.

Czy skończy się opróżnianie pęcherza moczowego w miejscach publicznych? Oczywiście, że nie, skoro wykorzystanie specjalnej farbypostawienie zautomatyzowanych toalet tego nie zmieniło. I dodajmy, nawet bezpłatne toalety tego nie zmienią, co doskonale przetestowano w Warszawie, gdzie miejsca te upatrzyli sobie bezdomni, przesiadujący godzinami w kabinach WC (w Gdańsku także można spotkać bezdomnych w automatycznych toaletach).

Czytaj też: Ile miasta wydają na utrzymanie szaletów?

Sieć toalet, nawet bezpłatnych, i zamknięcie podwórzy nie rozwiążą problemów załatwiania spraw fizjologicznych w bramach czy zaroślach. Do tego niezbędny jest odpowiedni poziom kultury osobistej oraz patrole policji i straży miejskiej. Sieć toalet, nawet bezpłatnych, i zamknięcie podwórzy nie rozwiążą problemów załatwiania spraw fizjologicznych w bramach czy zaroślach. Do tego niezbędny jest odpowiedni poziom kultury osobistej oraz patrole policji i straży miejskiej.
Hałasu też nie ograniczymy - w "rozrywkowym" Śródmieściu, pełnym bawiącej się młodzieży było i będzie głośno. Jest to wpisane niejako w charakter śródmieścia każdego miasta - a szczególnie w obszary zabudowy staromiejskiej lub wzorowanej na taką.

Nieprzemyślane podjęcie decyzji o stawianiu płotów przekreśli natomiast ideę odbudowy Głównego Miasta. To, co miasto i mieszkańcy nazywają podwórzami, jest tak naprawdę celowo zaplanowaną i przemyślaną przestrzenią wolną od zabudowy. Przestrzenią, która miała służyć wszystkim mieszkańcom jako substytut zieleńców umieszczanych wzdłuż ulic.

  • Przy powojennej odbudowie chciano zachować klimat starego Gdańska, ale jednocześnie dać mieszkańcom przestrzeń zieleni wewnątrz kwartałów, które przed wojną były szczelnie wypełnione zabudową (nz.).
  • Zdjęcie Śródmieścia z 1943 r.
  • Współczesne zdjęcie Śródmieścia. Doskonale widoczne są wypełnione zielenią i wolne od zabudowy wnętrza kwartałów.
Przedwojenny Gdańsk, choć niesamowicie piękny na zdjęciach, nie był miastem idealnym. Ciasnota Śródmieścia (według niektórych obliczeń nawet ponad 100 tys. mieszkańców przy obecnych zaledwie 28 tys.) odbijała się brakiem przestrzeni do wypoczynku. Po wojnie postanowiono odtworzyć klimat zburzonego miasta wzdłuż ulic, ale zadbano o przestrzeń, której "danzigerom" brakowało.

Puste wnętrza quasi-kwartałów miały wypełniać skwery, place zabaw, miejsca do spacerów, placówki edukacyjne itp. Idea ta w momencie, gdy w Śródmieściu mieszkały młode rodziny, wydawała się świetna, ale zaczęła podupadać wraz ze starzeniem się mieszkańców.

Place zabaw zaczęły zamieniać się w kocie kuwety, trawniki w parkingi, a zaniedbana i rozrastająca się zieleń w miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Stan ten pogarszał brak inwestycji ze strony władz miasta, które jeszcze za PRL-u uznały odbudowę Śródmieścia za zakończoną, koncentrując się na nowych osiedlach z wielkiej płyty.

Obecnie stoimy więc w punkcie, kiedy należy zadać sobie pytanie - jakiego Śródmieścia (a przede wszystkim Głównego Miasta) właściwie chcemy? Należy przy tym mieć na uwadze, że decyzję tę podejmujemy już dla kolejnego pokolenia mieszkańców.

Stara, brzydka piaskownica - czy takim zagospodarowaniem można zachęcić młode rodziny z dziećmi do osiedlania się w Śródmieściu? Stara, brzydka piaskownica - czy takim zagospodarowaniem można zachęcić młode rodziny z dziećmi do osiedlania się w Śródmieściu?
Czy będziemy brnęli w powrót do przedwojennej tkanki, gdzie przestrzeniami publicznymi pozostaną ulice "wspomagane" bulwarami nad Motławą, a więc - przenosząc to na współczesne czasy - przestrzeniami adresowanymi przede wszystkim do nie-mieszkańców Śródmieścia - osób z innych dzielnic i turystów?

Jednocześnie przestrzenie między budynkami zostaną zamknięte i posłużą wyłącznie do realizacji najbardziej podstawowych elementów zaspokojenia potrzeb okołomieszkaniowych, czyli parking, śmietnik, huśtawka dla jednego-dwojga dzieci, "hodowanych" głównie przed ekranem komputera. Jednocześnie wspomniane już problemy nie znikną, ale przeniosą się w inne miejsce.

A może powinniśmy pójść w kierunku modyfikacji założeń powojennych? Skoro chcemy zapraszać do Śródmieścia młode rodziny zamiast "wypychać" je na górny taras, na osiedla budowane na dawnych użytkach rolnych, to trzeba im przecież zapewnić minimum komfortu, jaki mają na nowych osiedlach.

Dlaczego nie wrócić do wizji tworzenia w przestrzeniach między budynkami (w tych niby-podwórkach) atrakcyjnych miejsc wypoczynku? Dlaczego nie tworzyć niewielkich ogólnodostępnych skwerów z placami zabaw i małą architekturą w miejscach, gdzie nie ma fizycznej możliwości domknięcia kwartałów?

  • Odnowione i ogólnodostępne podwórze na zapleczu Rynku Starego Miasta Wrocławia.
  • Świetlna aureola stanowi element rozpoznawczy niedomkniętego zabudową podwórza w centrum Wrocławia.
  • Odnowione, ogólnodostępne podwórze wewnątrz kwartału zabudowy na wrocławskim Nadodrzu.
  • Odnowione podwórze w niedomkniętym kwartale w centrum Wrocławia.
Dlaczego wreszcie nie dążyć do tego, by przestrzeń Śródmieścia nie ograniczała się wyłącznie do ulic z gastronomią?

Wiem, jakiej odpowiedzi mógłbym się spodziewać od urzędników - brak funduszy na ten cel.

Tyle że brak funduszy jest tylko próbą przyznania się do braku wyznaczenia priorytetów w zagospodarowaniu miasta. Dzisiaj Gdańsk traktowany jest na całym obszarze jednakowo, czego dowodem może być chociażby tandetna nawierzchnia chodników z płytek betonowych, którą spotkamy na Jasieniu, Wyspie Sobieszewskiej, we Wrzeszczu (wyjątek stanowi tylko ul. Wajdeloty) jak i obok ul. Długiej.

A przecież Śródmieście to nie jest dzielnica jak każda inna. To wizytówka miasta (choć niekoniecznie można to poznać po fatalnej nawierzchni ul. Długiej i Długiego Targu), z najdroższymi gruntami, największym prestiżem. I taką też powinna być w zakresie przestrzeni publicznej.

Tereny między budynkami Głównego Miasta miały pełnić funkcję rekreacyjną. Lata zaniedbań sprawiły, że często jedynymi pozostałościami tamtych zamierzeń są drzewa. Tereny między budynkami Głównego Miasta miały pełnić funkcję rekreacyjną. Lata zaniedbań sprawiły, że często jedynymi pozostałościami tamtych zamierzeń są drzewa.
To tutaj powinny koncentrować się nie tylko inwestycje w skali metropolitalnej (Europejskie Centrum Solidarności zobacz na mapie Gdańska, Teatr Szekspirowski zobacz na mapie Gdańska), ale także w zakresie wysokiej jakości zieleni. Zamiast ją ograniczać, przerzucając odpowiedzialność za jej utrzymanie na wspólnoty, trzeba zwiększyć fundusze na ten cel albo/i przeorganizować instytucje, które sobie z nią nie radzą.

Przed przystąpieniem do oddawania podwórek wspólnotom, w pierwszej kolejności należy wykonać analizę zapotrzebowania na tereny rekreacyjne. I na tej bazie starać się znaleźć w ich pobliżu wolne tereny od zabudowy wewnątrz quasi-podwórzy lub w kwartałach, gdzie niemożliwe będzie ich pełne zamknięcie wzdłuż ulic np. Dzianej zobacz na mapie Gdańska, Warzywniczej zobacz na mapie Gdańska, Pończoszników zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: Płoty w mieście: cieszą jednych, utrudniają życie innym

Należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie podwórza się pod taki cel nadają. Automatycznie należy skreślić z potencjalnej listy te, które mają bardzo skomplikowany układ lub są już obecnie niemal w całości domknięte zabudową z czterech stron.

Duże podwórze daje spore możliwości aranżacji - niekoniecznie tylko jako niezorganizowany parking. Duże podwórze daje spore możliwości aranżacji - niekoniecznie tylko jako niezorganizowany parking.
Na taką mapę należy nałożyć miejsca, gdzie powinna ze względów urbanistycznych, finansowych lub wizerunkowych powstać nowa zabudowa. Częściowo obszary te wskazano w planach zagospodarowania.

I dopiero na sam koniec należy pozostałe obszary przekazywać wspólnotom, dbając jednocześnie o to, by w miarę możliwości zachować praktyczne skróty i przejścia, ułatwiające dotarcie do najbliższego sklepu czy przystanku oraz unikać ciemnych zaułków.

Czytaj też: Mają dość płotu na osiedlu

Tylko czy na podjęcie takich decyzji nie jest już za późno? Czy po raz kolejny nie stoimy przed faktem dokonanym? Czy za kilka-kilkanaście lat miasto, niejako na własne życzenie, nie wywoła lawiny żądań tworzenia parków w miejscach przewidzianych do uzupełnienia zabudowy?

Czytaj też: Gdańsk promuje budowę ogrodzeń

Opinie (208) 1 zablokowana

  • zacznijmy zupełnie inaczej myśleć, zobaczmy jak jest za granicą w innych miastach

    czy ktoś może opisać jak wyglądają starówki od podwórek np. w Pradze, w Sztokholmie ale też we Włoszech czy Hiszpanii albo np. Quebec.
    Tu wcale nie chodzi o meneli - skąd oni się biorą. Tu jest problem - czy np. prywatyzacja wszystkich mieszkań rozwiąże problem. Czy usunięcie sklepów z alkoholem ? czy rewitalizacja ( jak Letnica czy Wajdeloty czy Łąkowa - usunie menelstwo ? )

    Potrzebna jest dyskusja organizowana przez Urząd Miasta i portal.

    • 3 0

  • OBRZYDLIWY "SKWEREK" przy Straganiarska / Słomiana

    Ten pseudoskwerek wygląda tak obskórnie od 40 lat, a może dłużej.Uważam, że przestrzeniami wolnymi powinna zajmować się gmina, a nie wspólnoty.Miasto przez tyle lat, nic nie zrobiło w kwestii skwerku, a teraz ma propozycję oddania go wspólnotom żeby pozbyć się problemu.Małe wspólnoty na starówce ledwo dają radę z remontami kamienic, a jeszcze im potrzebne podwórka.

    • 6 0

  • Smutna prawda jest taka, że...

    służby miejskie nie panują nad tym, co się dzieje na podwórkach. Codziennie Ci sami ludzie (bezdomni) śmiecą, piją alkohol, sikają, a w cieplejsze dni śpią na ławkach. Latem, tłumy imprezowiczów sikają, piją, czasem niszczą mienie (np. piaskownica). Rozumiem, że centrum miasta nie może być wymarłe, ale trzeba też pamiętać o tym, że ludzie, którzy tam mieszkają nie chcą mieć pod oknem śmierdzącego szamba, zdewastowanych ławek, czy piaskownic, które służą za kuwetę. Jeżeli służby nie ogarniają tematu, a nic nie wskazuje na to, że to się zmieni, to jedynym wyjściem jest ogrodzenie podwórek i oddanie ich w zarządzanie ludziom, którym zależy na utrzymaniu porządku na podwórkach.

    • 15 1

  • (1)

    Ciągle słychać krytykę ludzi mieszkających na południu Gdańska że się upominaj o drogi, komunikację itd itp (chcieliście zadania to macie) więc odpowiadam chcieliście centrum to macie

    • 3 1

    • tu nie chodzi o to, że komuś przeszkadza hałas

      (albo nie przede wszystkim o to)

      tylko o to, że miasto POZWALA na syfienie po kątach, chlanie i sikanie, bo w nocy patrolu na ulicach nie uświadczysz. Co za problem upilnować, jak mapa tych miejsc jest niezmienna od lat? Wiem, co mówię, bo tu mieszkam.

      • 4 0

  • darmowe toalety

    jakoś ja nie widzę tych darmowych toalet, no chyba, że aby się wysikać mam iść z pod Motławy aż pod lot, kłamstwa

    • 7 0

  • RUSZCIE SIĘ DO ROBOTY

    Przestrzeń wolna na starówce powinna być utrzymana przez MIASTO.Gmina czerpie kasę z turystów, jarmarku dominikańskiego, wynajmu lokali, czynszów mieszkańców itp.Pogonić MIASTO do zagospodarowania tych przestrzeni i wymagać od odpowiednich służb, dbania o porządek.
    Należy zlikwidować straż miejską, ewidentnych darmozjadów od wystawiania mandatów.Kończą pracę o godz 22, a po tej godzinie zaczyna się życie nocne i "burdel" na starówce.
    Środki finansowe straży POWINNY BYĆ PRZEZNACZONE NA POLICJĘ.
    Patrole policji piesze i samochodowe powinny monitorować starówkę całą dobę i wlepiać mandaty tym co s...ją po krzakach, piją, śmiecą i zakłócają godziny snu.
    Policji jest za mało i są mocno wystraszeni pijanym tlumem Głównego Miasta.
    Mieszkańcy nie mają gdzie posiedzieć na powietrzu.Boją się wieczorem wychodzić z domów, bo jest niebezpiecznie.
    Nie chcę żadnych ogrodzonych podwórek.Niech mi gmina i służby miasta zapewnią poczucie bezpieczeństwa, możliwość snu i wypoczynek na mini skwerku.
    Chcę żeby starówka piękniała, żeby gastronomia kwitła, żeby DZIAŁO SIĘ.
    Pamiętajcie,jednak, że tu mieszkają ludzie, z których potrzebami i zdaniem należy liczyć się.
    Jeżeli Pan prezydent odpowie mi, jak się nie podoba to trzeba wyprowadzić się, to ja odpowiem - jaki pan taki kram - Pan jest złym gospodarzem skoro nie umie Pan zapanować nad porządkiem i pijaństwem.

    • 19 0

  • ŻADNEGO GRODZENIA (6)

    Wykluczyć możliwość stawiania jakichkolwiek ogrodzeń- jest to przestrzeń publiczna która powinna być ogólnodostępna.Puste przestrzenie wypełnić, pierzejami kamienic najlepiej, na podstawie dokumentacji archiwalnych
    (takich jak przed wojną )- pozwoli to wybudować nowe mieszkania dla młodych w centrum zamiast na obrzeżach i jednocześnie ożywi Starówkę. Dogęszczenie zabudowy nie powinno być nadmierne, pozostałe puste przestrzenie wypełnić okazałą i zadbaną zielenią. Pilnować porządku i rozliczać straż miejską z prowadzonych działań - jak ktoś ożłopie się piwska i będzie lał po krzakach -mandat.

    • 12 10

    • Oczywiście nie robić gette z orodzeniem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (1)

      • 0 3

      • Getto to przestrzeń, z którego nie można wychodzić swobodnie, natomiast ogrodzenie to narzdzie, zeby swobodnie nie można było wchodzić. Mylisz pojecia.

        • 2 0

    • Błąd (1)

      nie wszystkie podwórka nalezą do miasta jak ktoś płaci dzierżawę albo wykupił to wtedy teren prywatny i brak dostępu dla obcych

      • 3 0

      • i tylko grodzic własnosc prywatną lub dzierżawioną !

        • 2 0

    • w Gdansku nie ma takiego tworu jak starowka

      • 1 2

    • Jak zwykle wpis kretyna.

      • 0 1

  • Moje miejsce to między Długim Targiem i Ogarną w kier. Słodowników to podwórko zabudować i udostępnić

    • 3 1

  • Gdańsk to umarłe miasto. Chaotyczna odbudowa po 2 wojnie nie ożywiła tego trupa.

    .

    • 6 5

  • To podwórko jest gminne i powinno być z zabudwą dla służebności społecznej z usługami .

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane