• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fałszywe wezwania do zapłaty za parkowanie w Gdyni

Patryk Szczerba
10 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Urzędnicy apelują, by zwracać uwagę na to, jak wyglądają wezwania do zapłaty otrzymane przez kierowców. Urzędnicy apelują, by zwracać uwagę na to, jak wyglądają wezwania do zapłaty otrzymane przez kierowców.

Druczki są łudząco podobne do wystawianych przez kontrolerów. Znajdują się na nich data i godzina wystawienia dokumentu, numer wezwania oraz dane kontaktowe biura strefy płatnego parkowania. Choć łatwo dać się nabrać, istnieją szczegóły, które je różnią.



Czy natkną(e)łaś się na podobnego rodzaju fałszywki?

Taką fałszywkę otrzymał we wtorek m.in. pan Marcin, jeden z kierowców parkujących przy ul. Kasprowicza zobacz na mapie Gdyni na Kamiennej Górze. Dzielnica jest objętą strefą płatnego parkowania, ale wielu mieszkańców twierdzi, że kierowcy unikają opłat, zastawiając także chodniki.

Straszak na kierowców?

- Byłem pewny co do fałszywości wezwania, ale by być spokojnym, zadzwoniłem do biura Strefy Płatnego Parkowania z informacją o dokumencie. Poinformowano mnie, że nikt z kontrolerów do ewidencji nie wprowadzał numeru rejestracyjnego mojego samochodu. Dodam, że miałem bilet parkingowy, ale gdy zmieniałem miejsce postoju, po prostu zwiało mi go na podłogę. - tłumaczy pan Marcin.

Czytaj też:
Akt oskarżenia za zwalnianie znajomych z parkowania w centrum Gdyni

Takich fałszywek pojawiło się na Kamiennej Górze prawdopodobnie więcej. Maciej Karmoliński, nadzorujący gdyńską Strefę Płatnego Parkowania w Gdyni, wie na razie o dwóch.

- Być może mieszkańcy Kamiennej Góry chcą w ten sposób wystraszyć parkujących przy ich posesjach kierowców, którzy - choć są zobowiązani do płacenia w tym rejonie za postój - pewnie nie zawsze to czynią. Jeżeli kierowca do nas przyjdzie z takim wezwaniem, oczywiście nie będzie musiał nic płacić - wyjaśnia.

Po prawej fałszywe wezwanie. Po lewej prawdziwe z 2009 roku. Fałszywkę drukowaną według wzoru właśnie z tego roku zdradza kwota opłaty dodatkowej. W 2012 roku zwiększyła się do 30 zł. Zmieniły się także zasady jej naliczania. Po prawej fałszywe wezwanie. Po lewej prawdziwe z 2009 roku. Fałszywkę drukowaną według wzoru właśnie z tego roku zdradza kwota opłaty dodatkowej. W 2012 roku zwiększyła się do 30 zł. Zmieniły się także zasady jej naliczania.
Jak podkreśla, jest kilka istotnych różnic pomiędzy fałszywymi a tymi wystawianymi przez kontrolerów SPP wezwaniami. Najważniejsza z nich to forma zapisu danych.

Wszystko wydrukowane


W przypadku prawdziwych na druczku wszystkie dane są wydrukowane z drukarki termicznej, łącznie z datą, numerem rejestracyjnym samochodu oraz numerem kontrolera, którego na fałszywkach nie ma. Długopisem jest naniesiony jedynie podpis sprawdzającego w postaci parafki. Dodatkowo nie zgadzają się kwoty opłaty dodatkowej, którą kierowca powinien zapłacić za brak biletu parkingowego.

Póki co, na fałszywych drukach nie ma numeru konta, na który trzeba byłoby przelewać kwotę w ramach opłaty dodatkowej.

- Nie wiem do końca, w jakim celu jest to robione, więc trudno powiedzieć, co będzie dalej. Ważne, żeby pamiętać o tym, jaki wzór mają nasze wezwania. Są w całości wydrukowane łącznie z danymi samochodu oraz numerem konta Zarządu Dróg i Zieleni, gdzie wpływają tego rodzaju opłaty - tłumaczy Karmoliński.

Miejsca

Opinie (93) 2 zablokowane

  • Epizod 1

    Konie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane