• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak długo czeka się na auto z salonu?

Michał Jelionek
11 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Na moment przekazania kluczyków do naszego wymarzonego auta przyjdzie nam trochę poczekać. Na moment przekazania kluczyków do naszego wymarzonego auta przyjdzie nam trochę poczekać.

Zdecydowałeś się kupić wymarzone auto, którym niebawem wyjedziesz prosto z salonu? Doskonale, ale będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość. Czynników wpływających na długość oczekiwania na nowy samochód jest przynajmniej kilka. Ile trwa realizacja zamówienia u trójmiejskich dealerów?



Jak długo oczekiwałeś na zakupiony w salonie samochód?

Zmotoryzowani, którzy doświadczyli przyjemności wyjechania z salonu pachnącym świeżością pojazdem, wiedzą, że po złożeniu zamówienia entuzjazm nieco opada. Wszystko z powodu stosunkowo długiego czasu oczekiwania na naszą "perełkę". W zależności od dostępności modelu, na nowe auto poczekamy od kilku do nawet kilkudziesięciu tygodni.

Od jakich czynników zależy długość realizacji naszego wyśnionego zamówienia? Współczesny świat motoryzacji daje bardzo wiele możliwości. Producenci aut prześcigają się w nowych rozwiązaniach. Decydując się na zakup nowego auta - stajemy się projektantami wymarzonego pojazdu. Sami dobieramy jednostkę silnikową, konfigurujemy stylistykę czy wyposażenie. I właśnie mnogość dostępnych opcji, które mamy do wyboru, znacząco wydłuża proces realizacji zamówienia.

Salony motoryzacyjne w Trójmieście

O gustach się nie dyskutuje. Każdy klient ma własne wyobrażenie wymarzonego pojazdu. Dlatego też większość zamówień rozpatrywanych jest indywidualnie i niestety, realizacja trwa dość długo. Alternatywą dla osób - które nie przykładają specjalnej wagi do koloru lakieru czy wyposażenia, a dodatkowo zależy im na czasie - są pojazdy znajdujące się w "magazynie" niemal każdego dealera. To auta dostępne "od ręki".

Czasy mocno się zmieniły. Fabryki odchodzą od masowych produkcji na tzw. stock, a skupiają się na indywidualnych zamówieniach. Dealerzy po prostu nie mogą sobie pozwolić na przyjęcie zamówienia auta z mocno wymyślnymi opcjami bez uprzedniej wpłaty zaliczki. To całkowicie zrozumiałe. Zainteresowani mogą przecież odstąpić od umowy zakupu. Wówczas auto trafiłoby do "magazynu" importera. Pytanie jak szybko znalazłby się zastępczy nabywca na spersonalizowany pojazd?

Innymi czynnikami wpływającymi na czas realizacji mogą być np. dostępność podzespołów czy plany produkcyjne koncernu. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja fabryki oraz rodzaj transportu. Przykładowo, Polo Cross produkowany jest w RPA.

Czytaj także: W poszukiwaniu aut tanich w utrzymaniu

Jak kwestia oczekiwania wygląda u trójmiejskich dealerów? Z tym bywa różnie. Odwiedziliśmy kilku z nich. Zacznijmy od najbardziej luksusowych aut - Porsche, Lexusa, Jaguara i Land Rovera. Decydując się na zakup niemieckiego pojazdu od grupy Lellek - na nowe auto przyjdzie nam poczekać około 12-15 tygodni. Co warto dodać - na czas oczekiwania nie ma wpływu model. Nie ma zatem różnicy czy zamówimy Cayenne czy 911.

Na najtańszy "stockowy" model Lexusa IS poczekamy do 2 tygodni. Czas oczekiwania na ten sam model z dodatkowym uzbrojeniem na specjalne życzenie klienta wydłuży się do 3 miesięcy. Realizacja zamówienia najdroższego w gamie Lexusa, czyli modelu LS trwa średnio 3-5 miesięcy.

Zakup Jaguara czy Land Rovera u trójmiejskiego dealera JLR wiąże się z 3-miesięcznym oczekiwaniem na dostawę wymarzonego pojazdu. Istnieje możliwość nabycia auta "od ręki", jednak większość kierowców, którzy decydują się na zakup tak drogiego samochodu - woli poczekać i według własnego uznania wyposażyć pojazd.

Podobny czas realizacji zamówienia przewidziany jest w salonach BMW Zdunek. Po około 3,5 miesiącach auto trafia w ręce nabywcy. Nieco dłuższy okres potrzebny jest na sprowadzenie pojazdu produkowanego w Stanach Zjednoczonych.

Czas oczekiwania w salonach Toyoty zależy od regionu produkcji danego modelu. Na większość aut z produkcji europejskiej poczekamy od 1,5 do 2 miesięcy. W przypadku Land Cruiserów V8 z fantazyjnym wyposażeniem czas może wydłużyć się do 3 miesięcy.

Jak długo przyjdzie nam poczekać na nowego Volkswagena? Średnio czas oczekiwania na indywidualne zamówienie to 8-16 tygodni. Zdecydowanie najmocniej w cierpliwość powinni uzbroić się przyszli właściciele najbogatszej wersji Passata B8 z silnikiem 2,0 TDI i aż 240 KM. Czas od momentu podpisania zamówienia do wydania kluczyków to około pół roku.

Czytaj także: Salon samochodowy w miejscu Media Markt

Fani terenowego Jeepa premierowy off-road będą musieli odroczyć o około 3-4 miesiące. Wyjątkiem jest najnowsze dziecko amerykańskiego koncernu - model Renegade, który produkowany jest we Włoszech. Czas oczekiwania na designerskiego Jeepa wynosi do 6 tygodni.

W przypadku Opla, większość nowych modeli trafia do klientów po około 2 miesiącach. Zazwyczaj czas przy zamówieniach aut z bogatszym wyposażeniem wydłuża się o około miesiąc. 6-8 tygodni to z kolei czas oczekiwania na Skodę Fabię.

Miłośnicy Hondy - bez względu na wersję wyposażenia - na nowe auto poczekają 5-6 miesięcy. Wyjątek stanowią auta, które swoją specyfikacją "wstrzelą się" w cykl produkcyjny. Wówczas ten okres może zostać skrócony do 3 miesięcy.

Osoby narzekające na bardzo długi, nierzadko półroczny okres oczekiwania na zakupione auto, mogą jedynie "współczuć" posiadaczom Porsche 918 Spyder. Niemiecki koncern zakończy produkcję tych elitarnych jednostek na egzemplarzu numer 918. Osoby, które znalazły w wąskim gronie szczęśliwców, na swoje Porsche poczekają... dwa lata.

Miejsca

Opinie (130) 7 zablokowanych

  • wiele zalezy od salonu i wymogow jakie masz do auta. ja mam z salonu bmw bawaria motors w piasecznie ale bralismy auto ktore stalo na miejscu nie zamawiane wiec bylo od reki

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane