• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PGE: zainwestujemy tutaj miliardy

Robert Kiewlicz
29 lipca 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Jeśli Polska Grupa Energetyczna przejmie Grupę Energa, stadion w Letnicy może zmienić nazwę na Energa Arena. Jeśli Polska Grupa Energetyczna przejmie Grupę Energa, stadion w Letnicy może zmienić nazwę na Energa Arena.

Przeniesienie dwóch nowych spółek na Pomorze, sponsoring drużyn sportowych oraz masowych wydarzeń kulturalnych, zmianę nazwy gdańskiego stadionu na Energa Arena i jak najszybszy debiut giełdowy gdańskiego koncernu energetycznego - zapowiada w rozmowie z Trojmiasto.pl prezes Polskiej Grupy Energetycznej Tomasz Zadroga.



PGE jest zainteresowana zakupem Energi. Jak sobie wyobrażacie obecność PGE na Pomorzu?
Tomasz Zadroga: Po ewentualnej transakcji nasza firma będzie obecna na Pomorzu za pośrednictwem Energi. Chcemy, by to Energa była twarzą PGE w regionie. Dowodem tego jest nasza decyzja dotycząca gdańskiego stadionu, o której chciałbym - korzystając z okazji naszej rozmowy - poinformować mieszkańców regionu. Jeśli transakcja dojdzie do skutku jesteśmy gotowi do zmiany nazwy stadionu na Energa Arena Gdańsk. Niech to świadczy o naszych planach dotyczących zachowania nazwy i podmiotowości Energi.

Są silne obawy środowisk lokalnych i mieszkańców Pomorza przed likwidacją i przeniesieniem siedziby Energi do Warszawy. Czy taki scenariusz wchodzi w grę po ewentualnym przejęciu Energi przez PGE?
- Energę chcemy zaangażować przede wszystkim w projekcie jądrowym. Mamy zamiar przenieść na Pomorze dwie spółki jądrowe, które są obecnie zlokalizowane w Warszawie. Oprócz atomówki mamy też duże projekty dotyczące energetyki odnawialnej na morzu. Wejście PGE na Pomorze to nie tylko duża szans dla naszej firmy, ale także duża szansa dla całego regionu. Pieniądze będą wydawane tutaj i podatki będą płacone tutaj. Będziemy płacić więcej podatków niż obecnie płaci Energa. Nasza obecność na Pomorzu będzie również wymagała wykształcenia najwyższej klasy specjalistów, czego mogą się podjąć tutejsze uczelnie. Będziemy wspierać proces rozwoju bazy akademickiej. Myślimy też bardzo poważnie o debiucie giełdowym Energi. Jeśli Energa będzie spółką giełdową, oprócz nas współwłaścicielami będą tysiące akcjonariuszy. W ten sposób proces decyzyjny będzie absolutnie przejrzysty. Debiut giełdowy odbędzie się poprzez podwyższenie kapitału. Nie chcemy dzisiaj kupować, a jutro sprzedawać udziałów, zamierzamy zachować pakiet większościowy.

W czym PGE jest lepsza od innych chętnych na zakup Energi?
- Mamy środki finansowe, które gwarantują wykonanie jednego z największych planów inwestycyjnych w Polsce. Znamy rynki finansowe i kapitałowe i wiemy, ile instytucje są skłonne pożyczyć. Analizujemy wyniki Energi. Enerdze będzie bardzo trudno zrealizować ambitne założenia inwestycyjne, jakie sobie postawiła. Potrzeba jej bardzo silnego partnera, a najlepiej silnego właściciela. My ten warunek spełniamy. Jako jeden z niewielu koncernów w Europie nie jesteśmy w ogóle zadłużeni.

Przejęcie Energi przez PGE wywołuje protesty dotyczące monopolizacji rynku i przejęcie klientów Energi. Odbiorcy najbardziej obawiają się gwałtownego wzrostu cen prądu.
- Od przyszłego roku prawie całą wyprodukowaną przez nas energię (poza wyjątkami wynikającymi z ustawy Prawo energetyczne) będziemy sprzedawać poprzez giełdy towarowe. Daje to transakcjom pełną przejrzystość. Cena będzie ustalana przez rynek, w zależności od gry popytu i podaży. Stąd transakcja dotycząca Energi jest całkowicie neutralna jeśli chodzi o wpływ na ceny energii w przyszłości.

To nie jedyne problemy z jakimi może się w najbliższym czasie spotkać PGE. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta po raz kolejny ostro zaprotestował przeciwko sprzedaży koncernu Energa właśnie PGE. Czy nie zamyka wam to drogi do przejęcia gdańskiego koncernu?
- Trudno komentować decyzje dotyczące sprawy, której na razie nie ma. Jesteśmy jedną z pięciu firm zainteresowanych zakupem Energi i zdecydowanie wypadamy bardzo dobrze na tle konkurencji. Najpierw musimy złożyć ostateczną, i to najlepszą ofertę na zakup Energi, a następnie musimy też złożyć wniosek do UOKiK. Dopiero wtedy możemy rozpocząć debatę. Na pewno przedstawimy pani Prezes UOKiK pełną argumentację z naszej strony. Jestem przekonany, że wiele naszych argumentów zostanie uznanych za warte poważnej dyskusji. Warto zwrócić uwagę na to, że koncentracja sama w sobie nie jest zabroniona, zabronione jest niewłaściwe wykorzystywanie tej koncentracji.

PGE - według wcześniejszych zapowiedzi - ma nie tylko płacić wysokie podatki, być sponsorem gdańskiego stadionu, ale też uczestniczyć w życiu sportowym i kulturalnym regionu.
- Szukaliśmy sposobu na promowania projektu atomowego poprzez sport. W efekcie mamy już drużynę siatkówki kobiecej Atom Trefl Sopot. Jesteśmy też otwarci na sponsoring drużyn obecnie wspieranych przez Energę. Nie zamierzamy wycofywać się z projektów sportowo-kulturalnych sponsorowanych przez Energę. Zaznaczam, że jeśli przejmiemy Energę, to marka PGE będzie mało obecna w regionie. Chcemy promować marki, które będą nas lokalnie reprezentować.

Pomorze to jednak nie tylko siatkówka.
- Dotychczas najlepsze doświadczenia mieliśmy z siatkówką męską. Skra Bełchatów ma ogromne sukcesy, jest sześciokrotnym mistrzem Polski. Jeśli chodzi o piłkę nożną, to cały czas mamy kontrakt z PGE GKS Bełchatów ważny do 2013 roku. Trudno sobie wyobrazić, abyśmy sponsorowali konkurencyjne drużyny. Jednak z umowy z Bełchatowem będziemy się stopniowo wycofywać. Będziemy chcieli wspierać sport lokalny również na Pomorzu. Oprócz sportu chcemy się angażować w duże, masowe wydarzenia kulturalne i oświatowe, ważne dla mieszkańców regionu.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (147) ponad 20 zablokowanych

  • Ha Ha

    kolejni wciskacze kitu i ich lewe miliardy

    • 0 0

  • Nie PGE

    Energa do tanich nie należy, ale lepsza stabilna regionalna firma, niż wielki monopolistyczny moloch.

    • 2 1

  • KLAMSTWO NA KLAMSTWIE - ZE STRONY RZADU TO SAMO

    • 2 1

  • TO CZEMU TAK MIZERNIE WYGLADA HOKEJ W GDANSKU SKORO TAK BARDZO SPONSORUJECIE WYDARZENIA SPORTOWE -E?

    • 1 0

  • Beznadziejna nazwa stadionu

    Co to za bzdurna nazwa? Ma być BALTIC ARENA a nie jakieś PGE. Zainwestują chyba w warszawkę bo mają tam za mało.

    • 1 1

  • niedawno tak wielu z was darło ryja

    • 0 0

  • szkoda że nie można zainwestować w słóżbę zdrowia.

    • 1 0

  • Oni zainwestują miliardy a my za to zapłacimy !VAT to "dobry" złego początek.

    • 0 0

  • nie martwice jest nowa technologia energia z kremowania

    pomyslicie ilu POmatołków i PiSdupków, AWSiaków mamy do skremowania!!!!!
    mamy zapasy energii największe na swiecie

    • 0 0

  • Sympatyczny ten prezes...mam nadzieję, że mówi prawdę ;-)

    Dobrze, że w końcu jakiś rozsądny człowiek odważył się publicznie stwierdzić (poranny wywiad w Radio Gdańsk), że balcerowiczowska koncepcja prywatyzacji jest błędna. Wszystkie koncerny energetyczne w Europie są w większości państwowe i często mają większość krajowego rynku więc dlaczego my mielibyśmy oddawać strategiczny sektor obcemu kapitałowi? Jeżeli zapowiedzi prezesa PGE o pozostawieniu nazwy firmy i siedziby oraz o inwestycjach są prawdziwe to jestem za przejęciem Energi - taka konsolidacja może nam tylko wyjść na dobre bo duży może więcej. Oczywiście podważa to sens historycznego podziału sektora energetycznego, który przeprowadzono 20 lat temu...ale to już historia ;-) Podobnie jak podział sektora bankowego i PKP....

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane