• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Gdyni będą produkować samoloty. 50 sztuk już w przyszłym roku

Michał Sielski
11 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Produkowane w Gdyni awionetki mogą być wyposażone w spadochron, który pozwoli bezpiecznie wylądować nie tylko pasażerom, ale również maszynie. Produkowane w Gdyni awionetki mogą być wyposażone w spadochron, który pozwoli bezpiecznie wylądować nie tylko pasażerom, ale również maszynie.

Firma Aviacom.pl chce w przyszłym roku rozpocząć produkcję samolotów w Gdyni. Co roku ma powstawać co najmniej 50 dwu- i czteroosobowych awionetek, głównie na rynek amerykański i kanadyjski.



Czy prywatny transport lotniczy w Polsce ma szanse się rozwinąć?

Aviacom.pl ma już siedzibę w gdyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wcześniej firma produkowała głównie części do samolotów, ale cały czas prowadziła badania nad rozwojem swojego flagowego produktu: niewielkiego i funkcjonalnego samolotu, który ma podbić amerykański i kanadyjski rynek samolotów prywatnych.

Samoloty będą lekkie, wykonane z włókna węglowego. Dzięki temu mogą być wyposażone w zadziwiający system ratunkowy. Specjalny spadochron będzie tak skonstruowany, że pozwoli bezpiecznie wylądować nie tylko pilotowi i ewentualnemu pasażerowi, ale też... całej maszynie.

- To możliwe dzięki niskiej wadze samolotu, uzyskanej dzięki zastosowanym materiałom - podkreśla Marian Pawlak, współwłaściciel firmy. - Samolot będzie można złożyć tak, że da się go przewozić samochodem na specjalnej przyczepie - jak łódkę. Poza tym będzie mógł wylądować dosłownie wszędzie: nie tylko na lotnisku, ale również na trawniku czy zamarzniętym jeziorze

Przeznaczona dla biznesmenów lub aktywnych turystów awionetka będzie kosztować ok. 100 tys. euro. Choć na razie istnieje jedynie prototyp, firma ma już zamówienia na pierwsze sztuki. Produkcja rusza w przyszłym roku, a baza produkcyjna firmy zlokalizowana zostanie na lotnisku w Babich Dołach. Firma chce zatrudnić ok. 250 osób w ciągu 2-3 lat. Już prowadzone są rozmowy z Powiatowym Urzędem Pracy, bo na zatrudnienia mogą liczyć m.in. byli stoczniowcy, np. laminatorzy.

- To dobra wiadomość, bo małe stocznie jachtowe uzupełniły już wszystkie ewentualne braki kadrowe i część byłych pracowników Stoczni Gdynia pozostało bez pracy. Oczywiście zrobimy wszystko, żeby pomóc w kontakcie z przyszłym pracodawcą - mówi Ewa Andziulewicz, kierownik działu pośrednictwa i poradnictwa zawodowego gdyńskiego Powiatowego Urzędu Pracy.

Z przedstawicielami firmy będzie można spotkać się już w środę i czwartek na Targach Technicon Innowacje. Będzie tam też można obejrzeć model projektowanego samolotu.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (225) ponad 20 zablokowanych

  • i gdzie te samoloty?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane