• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Oliwie będzie mogło powstać kilkadziesiąt nowych mieszkań

Krzysztof Koprowski
3 czerwca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Tak obecnie prezentuje się oś widokowa na Katedrę Oliwską, która jest jednym z elementów projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tak obecnie prezentuje się oś widokowa na Katedrę Oliwską, która jest jednym z elementów projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Czy w osi widokowej na Katedrę Oliwską powstaną nowe budynki? Urzędnicy chcą iść na rękę deweloperowi, który kupił w Oliwie zobacz na mapie Gdańska teren, na którym dziś może powstać jedynie zieleń i parking. Nowy plan zagospodarowania może to zmienić.



Czy radni powinni zgodzić się na nowy plan, zgodny z sugestiami dewelopera?

Prace nad nowym planem zagospodarowania dla obszaru między ul. Cystersów zobacz na mapie GdańskaOpacką zobacz na mapie Gdańska trwają już od kilku lat.

O zmianę dotychczasowego planu poprosił w 2010 r. trójmiejski deweloper Invest Komfort. Ma tu działkę, którą kupił od Kościoła. Na działce stoi stary, ale zamieszkały budynek. Zgodnie z zapisami obowiązującego planu, na tym terenie może powstać jedynie zieleń i parking.

- Głównym elementem kompozycyjnym nowego planu, zgodnie z wytycznymi konserwatora, jest oś widokowa z rejonu ul. Opackiej zobacz na mapie Gdańska na Katedrę Oliwską zobacz na mapie Gdańska. Tereny wokół tej osi są przeznaczone na zieleń parkową. To jest zgodne z historycznym założeniem, ponieważ istniał tutaj kiedyś folwark i stawy przyklasztorne - mówiła podczas dyskusji publicznej Dobrosława Jakubowska, projektantka Biura Rozwoju Gdańska prowadząca plan zagospodarowania "Oliwa Górna rejon Katedry Oliwskiej II".
Pozostały obszar objęty planem ma być przeznaczony na mieszkania i usługi (tereny wzdłuż ul. Spacerowej zobacz na mapie GdańskaStarego Rynku Oliwskiego zobacz na mapie Gdańska).

Funkcja mieszkaniowo-usługowa bez wskazania proporcji (może to być osiedle bez sklepów, jak i np. zespół budynków hotelowych) obejmuje m.in. niezagospodarowany teren należący do firmy deweloperskiej Invest Komfort zobacz na mapie Gdańska.

- Nowa zabudowa zostaje wciśnięta w "nieckę" [obok osi widokowej na katedrę i na tyłach istniejącej zabudowy - dop. red.]. Dzięki temu nie będzie tu części niezagospodarowanej. Pojawi się nowa jakość, z budynkami w stylu architektury oliwskiej, tj. w formie rozczłonkowanych brył, wzbogaconych lukarnami i werandami - dodaje Jakubowska.
W tym miejscu mogłyby powstać przypuszczalnie trzy budynki mieszkalne o wysokości do 14 m, czyli 3- lub 4-piętrowe. Pomieściłyby ok. 180 mieszkańców.

Miejsce, gdzie powstać ma wjazd na teren nowej zabudowy. Po prawej fragment budynku przy ul. Cystersów 10. Miejsce, gdzie powstać ma wjazd na teren nowej zabudowy. Po prawej fragment budynku przy ul. Cystersów 10.
Dojazd do nowych budynków odbywałby się nowym mostkiem nad Potokiem Oliwskim zobacz na mapie Gdańska, od strony ul. Cystersów. Nim także zostałoby poprowadzone dodatkowe połączenie piesze z zielenią w osi Katedry Oliwskiej.

Nie dla dojazdu od ul. Cystersów

Mieszkańcy Oliwy, którzy licznie przybyli na dyskusję publiczną dotyczącą projektu planu, mieli jednak sporo do niego zastrzeżeń.

- Mnie ten plan się podoba, ale z paroma wyjątkami - oceniał oliwski społecznik i animator kultury Andrzej Stelmasiewicz. - Zaplanowanie jedynego wjazdu od ul. Cystersów, którym będą poruszały się nie tylko samochody osobowe, ale też obsługujące teren młyna [do czasu utrzymania pierwotnej funkcji młyna, obsługa będzie nadal możliwa także z ul. Spacerowej zobacz na mapie Gdańska - dop. red.] czy służby miejskie, pogorszy bezpieczeństwa mieszkańców. Postulowałbym rozpatrzenie wjazdu na teren od strony ul. Opackiej.
Odpowiedź urbanistów z BRG na ten argument była krótka - konserwator nie zgadza się na inne poprowadzenie dojazdu. Ponadto spadki terenu od ul. Cysterów wymogłyby rezerwy szerokiego korytarza pod drogę.

- Może, skoro konserwator nie zgadza się na takie rozwiązanie, należałoby podzielić plan na wzór terenów wokół AWFiS i zostawić część starego planu, w którym dojazd jest od strony ul. Opackiej? - zastanawiał się Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.
Zdaniem urzędników, takie rozwiązanie nie byłoby korzystne, bo nie można urządzić terenów zieleni w osi widokowej, ponieważ w planie z 2007 r. teren ten jest przeznaczony pod parking.

Mieszkańcy: potrzebny parking przy katedrze

- Dlaczego rezygnuje się z parkingu na tym terenie? To uniemożliwi stworzenie centralnego miejsca do obsługi komunikacyjnej katedry, Parku Oliwskiego i terenów leśnych z Pachołkiem - dziwił się jeden z mieszkańców.
Także w tym przypadku urzędnicy przerzucają odpowiedzialność na konserwatora, który nie dopuszcza utworzenia tu parkingu, choć przed laty nie miał nic przeciwko niemu.

  • Fragment obowiązującego planu zagospodarowania. Symbolem 006-KS oznaczono parking, 009-ZP62 - teren zieleni urządzonej. Przerywaną czerwoną linią zaznaczono granice działki Invest Komfortu.
  • Fragment projektu planu zagospodarowania. Symbolem 003-M/U32 oznaczono teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej, 005-ZP62 - teren zieleni urządzonej.
- Nie rozumiem, dlaczego państwo woleliby mieć parking i autobusy na osi katedry - dziwiła się Izabela Gendek z Invest Komfortu, która ustosunkowała się też do pojawiających się pytań o zagospodarowanie terenów zieleni. - Z naszego punktu widzenia lepiej, gdyby przed budynkami był ładny widok. Ponieważ jest to jednak teren zieleni publicznej, będzie musiał być przejęty przez miasto.
Urbaniści zwracali uwagę, że w Oliwie, która posiada dobre połączenia komunikacją miejską, istnieją wystarczające rezerwy dla nowych parkingów.

- W tej okolicy mogłoby powstać ok. 590 miejsc postojowych dla samochodów i 20 miejsc dla autokarów - wyliczała Aneta Woch z Zespołu Transportu BRG.
Zgodnie z projektem planu, młyn IX nadal będzie mógł pełnić swoją pierwotną rolę, ale istnieje możliwość jego przekształcenia pod funkcje usługowe np. hotel. Zgodnie z projektem planu, młyn IX nadal będzie mógł pełnić swoją pierwotną rolę, ale istnieje możliwość jego przekształcenia pod funkcje usługowe np. hotel.
Wątpliwości co do nowej zabudowy miał także prezes spółki Młyn Oliwski Cezary Zalewski.

- W planie nic nie mówi się o naszej działalności, z którą wiąże się zapylenie, hałas i ruch samochodów ciężarowych. Potem dojdzie do sytuacji, kiedy nowi mieszkańcy osiedla będą wysyłali skargi na naszą obecność w tym miejscu.
- Osoby, które zdecydują się tutaj zamieszkać, chyba będą miały świadomość takiego sąsiedztwa - ripostowała Edyta Damszel-Turek, dyrektor BRG.
Na dyskusję publiczną przybyła spora grupa osób, co jest dość rzadką sytuacją. Na ogół na dyskusji pojawią się jedna-dwie osoby, a nieraz bywa, że nikt nie jest nią zainteresowany. Na dyskusję publiczną przybyła spora grupa osób, co jest dość rzadką sytuacją. Na ogół na dyskusji pojawią się jedna-dwie osoby, a nieraz bywa, że nikt nie jest nią zainteresowany.
Mieszkańcy: sprzedano nasz budynek i nie wiemy, co dalej

Podczas dyskusji publicznej niespodziewanie pojawił się też problem budynku przy ul. Opackiej, który został sprzedany przez Kościół wraz z działką Invest Komfortowi.

- Od momentu sprzedaży tego terenu razem z nami, nikt się z nami nie kontaktował. Nie podpisywałam żadnej umowy z deweloperem i nie wiem, co z nami planuje zrobić - mówi mieszkanka domu na terenie, który jeszcze kilka lat temu należał do Kościoła.
Wywołało to dość spore zaskoczenie wśród urzędników, choć problem ten nie dotyczy stricte planowania przestrzennego. Przedstawicielka Invest Komfortu zapowiedziała, że jej firma nawiąże kontakt z mieszkańcami.

Projekt planu zagospodarowania nie jest już wyłożony do publicznego wglądu w Biurze Rozwoju Gdańska, ale można go pobrać tutaj (format PDF): projekt uchwały, rysunek planu, prognoza oddziaływania na środowisko.

Termin wnoszenia uwag do projektu planu i prognozy upływa 16 czerwca br.

Miejsca

Opinie (218) 4 zablokowane

  • to jest horror

    Trwa zmasowany atak deweloperów na starą Oliwę, nota bene wpisaną do rejestru zabytków. A Biuro Rozwoju Gdańska to nic innego jak firma usługowa, stoi frontem do klienta. Nieważna ochrona środowiska, zieleń i przestrzeń, kuracyjny charakter starej Oliwy, nieważne zabytki i ich otoczenie. Liczy się tylko kasa, misiu, kasa. Jednym słowem bananowa republika, żadna tam Europa.

    • 19 1

  • konieczność, czyli horroru ciąg dalszy (1)

    Polecam wszystkim lekturę zalinkowanego w tekście dokumentu: Prognoza oddziaływania na środowisko projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna rejon Katedry Oliwskiej II w mieście Gdańsku (nr planu 0250) z maj 2015 r.
    Autorzy opracowania już na wstępie przyznają jakie były ich motywacje dla przeprowadzenia zmiany obowiązującego na tym terenie planu zagospodarowania. Podczas gdy nadal na terenie gminy dla wielu obszarów nadal nie ma takich planów. Otóż okazuje się, że głównym celem sporządzenia nowego projektu planu dla rejonu Katedry Oliwskiej była konieczność określenia zasad kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu dotychczas niezagospodarowanego, wprowadzenie zabudowy mieszkaniowej w centralnej części planu i korekta lokalnego układu komunikacyjnego itd

    Skąd niby wynikła to konieczność, nietrudno się domyślić. O ile się nie mylę to już niepierwszy raz podejmowane są próby zabudowy tego zagłębionego terenu, na którym pierwotnie znajdował się jeden z wielu stawów retencyjnych potoku oliwskiego płynącego od wieków w naturalnej dolinie z górek w stronę morza. Wprowadzenie zabudowy mieszkaniowej na tym terenie jest nierozłącznie związane z jego zabetonowaniem, co z kolei będzie miało fatalny wpływ na całokształt naturalnych cieków wodnych, wód gruntowych spływających do oliwskiego potoku. Horror. Gdzie się podziali ekolodzy?

    Jeśli już mają być podjęte jakieś działania na tym terenie, to w kierunku odtworzenia onegdaj istniejącego stawu i nadanie temu miejscu charakteru rekreacyjnego, co byłoby zgodne z logiką i rozsądkiem oraz zaleceniami nadal obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego z 2006 roku, że już o wpisie do rejestru starej Oliwy nie wspomnę. Tam stoi jak wół napisane czego chronić należy, a więc chrońmy i przestańmy kombinować, no i udawać, że jesteśmy w Europie ;-)

    • 16 0

    • Brawo!

      • 1 0

  • wioki

    wsioki chcą koniecznie mieszkać w mieście aby zmieszać się w tłumie.

    • 4 1

  • Invest Komfort kupil dzialke wiedzac, ze moze tam byc tylko parking lub zielen... (1)

    akurat - wiedzieli od razu, ze beda budowac tam kolejne mieszkania bo tym sie zajmuja wiec po co ta sciema...
    Na pewno teren ten trzeba upiekszyc ale zabudowac katedre z kazdej strony mieszkaniami to jakis koszmar. Juz Inpro buduje w tej okolicy blokowisko.

    • 15 0

    • Gdzie jest to powstające blokowisko? Czy to te rozkopy i dźwigi między kablówką, a awuefem?

      • 1 0

  • horroru ciąg dalszy, czyli czytamy dalej

    Przyjęte w projekcie planu rozwiązania uwzględniają główne uwarunkowania wynikające ze struktury środowiska i zagrożeń występujących na tym terenie. Realizacja ustaleń projektu planu skutkować będzie następującymi oddziaływaniami na środowisko:

    POZYTYWNE: 1) częściowe zachowanie walorów krajobrazowych poprzez ustanowienie: drzew
    do zachowania lub rekompensaty za ich wycinkę, oraz ustalenia wielkości powierzchni biologicznie czynnej dla wszystkich terenów z wyjątkiem drogowych,

    NEGATYWNE: 1) nieznaczne miejscowe pogorszenie warunków akustycznych i aerosanitarnych wskutek zwiększenia natężenia ruchu samochodowego przez przyszłych użytkowników zabudowy mieszkaniowo usługowej. 2) miejscowe przekształcenie struktury geologicznej utworów przypowierzchniowych oraz degradacja gleb wskutek realizacji planowanej zabudowy, infrastruktury technicznej i drogowej. 3) likwidacja istniejącej szaty roślinnej na terenach inwestycyjnych. 4) zmniejszenie powierzchni naturalnej retencji wód opadowych oraz zasilania wód gruntowy (sic!)

    czyli w starciu relatywnych pozytywów i realnych negatywów mamy wynik 1 do 4, co bynajmniej nie zraża autorów projektu, którzy brną w ten bezsens dalej ...

    • 13 0

  • (1)

    Nie rozumiem, dlaczego państwo woleliby mieć parking i autobusy na osi katedry - dziwiła się Izabela Gendek z Invest Komfortu
    - Przewiduje także zieleń co w wypowiedzi pominięto.

    Osoby, które zdecydują się tutaj zamieszkać, chyba będą miały świadomość takiego sąsiedztwa - ripostowała Edyta Damszel-Turek, dyrektor BRG
    - skoro to takie oczywiste i pewne to proponuję by Pani Edyta i może Invest wzięli na siebie materialną odpowiedzialność za ewentualne konsekwencje.

    • 10 0

    • Lepiej, pani Izabelo, żeby mieli blokowisko za oknem?

      proponuję zasrosowac puknięcie sie w główke młotkiem. Na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc.

      • 2 0

  • Zawsze gdy "deweloper poprosil o zmiane mpzp" - jakoŚ nie mogĘ oprzeć się wrażeniu,

    Że śmierdzi mi to niemiłosiernie korupcją. Nie rozumiem, co ma takiego ów "deweloper", czego nie ma pierwszy lepszy kowalski z ulicy, że może sobie prosić o zmianę prawa miejscowego wg swojego widzimisie poza pieniędzmi - więc stąd ten smród, z którym to mi się kojarzy.

    • 8 0

  • 2 pytania: 1. czy kościół rzymskokatolicki dostał tę działkę gratis w ramach "rekompensaty" za rzekome utracone mienie?

    2. I tenże kościół może tę działke opchnąć za grubą kasiore Bogolowi, zwanemu deweloperem?

    • 6 1

  • "Tak obecnie prezentuje się oś widokowa na Katedrę Oliwską"

    a na zdjęciu placyk zabaw dla dziecka, ogródek przyczepka... Widac, kogos tu mocno boli odbyt (czytaj d.u.p.a.), gdyż ma za dużo kasy, a nie może kupić za nią normalnego życia, które ktoś inny za nieporównywalnie mniejszą kase sobie prowadzi. To jest juz skrajnie obrzydliwe.

    • 7 1

  • Za ile kościól dostał tę działkę, a za ile ją potem opchnął? W artykule brakuje tych kwot

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane