• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

60 godzin bez ciepłej wody w kilku dzielnicach Gdańska. Przez budowę spalarni

Aleksandra Nietopiel, Ewelina Oleksy
6 września 2023, godz. 20:00 
Opinie (287)
Mieszkańcy południowych dzielnic będą pozbawieni ciepłej wody od poniedziałku do czwartku. Mieszkańcy południowych dzielnic będą pozbawieni ciepłej wody od poniedziałku do czwartku.

60 godzin bez ciepłej wody m.in. na Ujeścisku, Chełmie, Jasieniu i w Pieckach-Migowie. Na taką niedogodność muszą się przygotować mieszkańcy Gdańska już od najbliższego poniedziałku, 11 września. Przerwa w dostawie ciepłej wody potrwa do czwartku, 14 września, i ma związek z budową spalarni odpadów oraz stacji podnoszenia ciśnień.



Czy kilka dni bez ciepłej wody to dla ciebie duży problem?

Przerwa w dostawach ciepłej wody praktycznie na całym południu Gdańska związana jest z koniecznością przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej Portu Czystej Energii, czyli spalarni, której paliwem będą śmieci nienadające się do recyklingu.

Wyłączenie ciepłej wody zaplanowano od poniedziałku, 11 września, od godz. 23 i potrwa ono aż do czwartku, 14 września, do godzin popołudniowych.

O ograniczeniach zostali już poinformowani przez swoich administratorów mieszkańcy niektórych osiedli. Wykaz wszystkich ulic (a jest ich mnóstwo), na których nie będzie ciepłej wody, dostępny jest na stronie GPEC.




Kilka dzielnic bez ciepłej wody



Jak informuje Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, w nocy z poniedziałku na wtorek (11/12.09.2023) rozpocznie się przerwa w dostawach ciepłej wody, w trakcie której do sieci ciepłowniczej zostanie wpięte nowe źródło.

Przerwa obejmie swoim zasięgiem mieszkańców dzielnic:
  • Wzgórze Mickiewicza oraz Orunia, Św. Wojciech, Lipce (przerwa ok. 24 godz.)
  • Ujeścisko-Łostowice, Chełm, JasieńPiecki-Migowo (przerwa ok. 60 godz.).



- Termin przerwy został wybrany tak, by w jak najmniejszym stopniu wpłynąć na komfort mieszkańców. Dzieje się to nie tylko w korzystnych warunkach pogodowych przed sezonem zimowym, ale też wszystkie prace technologiczne zostały skumulowane tak, aby nie mnożyć lub wydłużać przerw dla mieszkańców. Liczymy na wyrozumiałość i przepraszamy za wszelkie utrudnienia - informuje Jadwiga Grabowska, rzeczniczka prasowa GPEC.
  • Stacja podnoszenia ciśnień powstaje na ul. Havla. Obiekt zlokalizowany jest na pasie zieleni między dwoma pasami jezdni nieopodal przystanku tramwajowego "Łódzka".
  • Stacja podnoszenia ciśnień powstaje na ul. Havla. Obiekt zlokalizowany jest na pasie zieleni między dwoma pasami jezdni nieopodal przystanku tramwajowego "Łódzka".
  • Stacja podnoszenia ciśnień powstaje na ul. Havla. Obiekt zlokalizowany jest na pasie zieleni między dwoma pasami jezdni nieopodal przystanku tramwajowego "Łódzka".
  • Budowa stacji podnoszenia ciśnień na ul. Havla jest ściśle związana z powstającym Portem Czystej Energii.

Budują stację podnoszenia ciśnień



Oprócz intensywnych prac nad przyłączeniem Portu Czystej Energii do sieci ciepłowniczej GPEC na ukończeniu jest także budowa stacji podnoszenia ciśnień przy ul. HavlaMapka.

"Tajemniczy" obiekt na pasie zieleni pośrodku drogi już od jakiegoś czasu wzbudzał zainteresowanie przejeżdżających tam codziennie mieszkańców. Uspokajamy, to nie jest nowy blok mieszkalny - bo i takie domysły się pojawiały.



Stacja jest konieczna ze względu na ukształtowanie nawierzchni. Gdański system ciepłowniczy jest zróżnicowany pod względem terenu. By wtłoczyć ciepło na górny taras Gdańska, system musi być wyposażony w tzw. stacje podnoszenia ciśnień, których zadaniem jest wpompowywanie wody na wysokość nawet ponad 100 m.

Planowo Port Czystej Energii będzie produkować ciepło dla mieszkańców w 2024 r. po zakończeniu testów technologicznych oraz otrzymaniu niezbędnych zgód i koncesji.

  • Prace przy budowie ciepłociągu łączącego infrastrukturę Portu Czystej Energii z miejską siecią ciepłowniczą GPEC.
  • Prace przy budowie ciepłociągu łączącego infrastrukturę Portu Czystej Energii z miejską siecią ciepłowniczą GPEC.

Spalarnia gotowa w 80 proc.



Budowa spalarni powoli zbliża się już do końca. W połowie sierpnia odwiedziliśmy teren inwestycji z kamerą.

- Stan zaawansowania prac to na ten moment blisko 80 proc. całej instalacji - informował Sławomir Kiszkurno, prezes PCE. - Prace nie będą już widoczne na zewnątrz, ale nadal jest ich dużo wewnątrz. Trwają prace wykończeniowe, przyłączeniowe, próby ciśnieniowe - wskazywał.


W ramach prac przy budowie ciepłociągu łączącego infrastrukturę Portu Czystej Energii z miejską siecią ciepłowniczą GPEC pod Obwodnicą Trójmiasta trzeba było ostatnio wydrążyć tunel o długości 55 m i średnicy zewnętrznej 3 m. To tam znajdą się rury, którymi do mieszkańców Gdańska popłynie ciepło wytworzone w spalarni.

Prace te przebiegły jednak bez wpływu na ruch samochodowy.



Budowa spalarni trwa od 2020 r. Rozruchy miały rozpocząć się w połowie 2023 r., a oddanie inwestycji do użytku planowano na koniec 2023 r.

Już wiadomo, że to się nie uda. Oddanie instalacji do użytku przesunięto na koniec I kwartału 2024 r. Do końca tego roku będą trwały rozruchy. Łączny koszt realizowanego projektu wynosi 661 mln zł netto, z czego prawie 271 mln zł pochodzi z bezzwrotnego dofinansowania.

Zimą spalarnia dostarczy ciepło do ok. 19 tys. gospodarstw domowych, a latem nawet do 70 tys. mieszkań (do ogrzania wody).
14:54 13 WRZEśNIA 23

Znowu nie ma ciepłej wody! (10 opinii)

Ktoś mi może wytłumaczyć, za co ja płacę?
Ktoś mi może wytłumaczyć, za co ja płacę?

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (287)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane