Kompleks widziany od strony stoczni poprzez swoje subtelne zróżnicowanie wysokościowe ma nawiązywać do rozdrobionej zabudowy dzielnicy Aniołki.
wizualizacja Abacus
W Parku Steffensa, na wysokości al. Zwycięstwa 10 w Gdańsku , stanie czteropiętrowy akademik i mały biurowiec. Na parterze tego drugiego planowana jest restauracja, która służyć ma też spacerowiczom odwiedzającym zabytkowy park. To początek ożywienia tego obszaru.
Działkę przy al. Zwycięstwa 10 deweloper o amerykańskim kapitale kupił rok temu za 7,8 mln złotych. Od początku, zgodnie z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zamierzeniem inwestora była realizacja akademika i biurowca. Ich projekt jest już prawie gotowy, a niebawem złożony zostanie wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Nowa inwestycja, szansa na ożywienie parku
- Inwestycja w tym miejscu:
-
ożywi zapomniany park
43% -
mogłaby być, gdyby to było coś mniejszego
7% -
nie wiem, muszę zobaczyć jak to wyjdzie
10% -
spowoduje, że ten park przestanie być spokojny i pełen natury
40%
- łącznie głosów: 1481
- Mamy doświadczenia z realizacji inwestycji w centralnych lokalizacjach Nowego Jorku, w sąsiedztwie zabytkowej zieleni i budynków. Dlatego także ta inwestycja będzie powstawała z poszanowaniem dla otoczenia - wyjaśnia Łukasz Macniak, prezes spółki Silver Rock, która jest właścicielem polskiej spółki Collegia, realizującej projekt. - Realizacja nie pociągnie za sobą wycinki drzew, bo na naszej działce ich po prostu nie ma. Architektonicznie nawiązywać będziemy zarówno do pobliskiej zabudowy stoczni jak i zabudowy dzielnicy Aniołki. Miejsca parkingowe będą maksymalnie schowane pod budynkami, by wokół nich pozostało jak najwięcej zieleni. Obiekty nie będą też ogrodzone, by z nowej przestrzeni, która wokół nich powstanie korzystać mogli wszyscy odwiedzający park.
Inwestor deklaruje, że jest w kontakcie z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni w związku z będącymi na wstępnym etapie przygotowaniami do rewitalizacji parku. Chodzi o to, by połączyć siły przy pracach nad poprawą jakości tego miejsca.
Czytaj więcej: trwają przygotowania rewitalizacji Parku Steffensa
- Czołg stoi w miejscu, gdzie było główne wejście do Parku Steffensów, za nim jest zielony szpaler. Za tym szpalerem stanie akademik o wysokości 12 metrów, będzie miał cztery piętra. W narożniku budynek będzie nieco wyższy - powstanie tu tak zwana dominanta wysokości 15 metrów. Przeznaczona ona będzie na dwupoziomowy klub fitness, z którego rozciągał się będzie widok na parkową zieleń, stocznię i Aniołki - opowiada prowadzący projekt Andrzej Tyszkiewicz z pracowni Abacus.
Pod budynkiem znajdzie się garaż podziemny z 77 miejscami postojowymi. Cały akademik planowany jest na 200 osób, które zamieszkiwać będą głównie w jednoosobowych, samodzielnych lokalach. Poza wspomnianym klubem fitness będą one miały dostęp do zaplanowanych na każdej kondygnacji pokoi do nauki oraz pokoi do rekreacji. W podziemiu zaplanowano także centralną pralnię oraz rowerownię.
- Na dachu przewidziany został taras dwustronny z widokiem na stocznię i na Aniołki - zaznacza Andrzej Tyszkiewicz. - Naszym założeniem było, by osoby, które na nową zabudowę patrzeć będą od strony alei Zwycięstwa dostrzegły architektoniczne nawiązanie do stoczni. Dlatego na elewacji znajdą się płyty cementowo-wiórowe o urozmaiconej fakturze i wybarwione na kolor jasnej cegły oraz szara stolarka. Z kolei zabudowa widziana na tle Aniołków ma wpisywać się w rozdrobioną architektoniczne panoramę tej dzielnicy; stąd dominanta czy taras z przeszklonymi balustradami, które powodują, że bryła jest rozrzeźbiona.
Inwestycja realizowana będzie jako obiekt zamieszkania zbiorowego, a więc z punktu wiedzenia prawa budynek usługowy, a nie mieszkaniowy.
Od strony alei Zwycięstwa budynki będą widoczne za Pomnikiem Czołgistów.
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Mały biurowiec i restauracja
Tej samej wysokości co akademik (12 metrów) będzie stojący bliżej torów niewielki biurowiec. Będzie on miał jednak o jedną kondygnację mniej niż sąsiad, bo biurowe piętro jest wyższe niż mieszkalne, a dodatkowo uwzględnić trzeba przestrzeń na podnoszoną podłogę i obniżany sufit, które są w tej chwili standardem w przypadku nowoczesnych powierzchni biurowych.
- Budynek będzie miał standard A lub B+. Będzie tu około 2 tys. m kw. powierzchni najmu, z założeniem, że część parteru zajmie restauracja, która działać będzie na potrzeby pracowników biurowca, mieszkańców akademika i osób, które będą spacerować po parku - opowiada Andrzej Tyszkiewicz.
Pod biurowcem dostępnych będzie 36 miejsc postojowych oraz rowerownia z prysznicem.
- Przestrzeń wokół budynków i między nimi wypełniona będzie zielenią i małą architekturą ogrodową, tak aby przyjemnie spędzało się tu czas zarówno mieszkańcom akademika, pracownikom biurowca w chwilach przerwy, jak i spacerowiczom - wyjaśnia Andrzej Tyszkiewicz. - Architektura jest syntetyczna, prosta. Chodziło nam o zachowanie szacunku do historii tego miejsca, widokowe nawiązanie do zabudowy stoczni i zabudowy Wrzeszcza. To jest forma uniwersalna, a jednocześnie ponadczasowa.
Kiedyś lazaret i kościół
Park ufundował Franz Wilhelm Steffens, berliński malarz wywodzący się z zamożnej gdańskiej rodziny patrycjuszowskiej. Nie miał spadkobierców, więc w 1894 r. przekazał na zakup terenu i urządzenie parku 50 tys. marek. Dwa lata później gdańszczanie zaczęli korzystać z nowej przestrzeni wypełnionej zielenią.
- Historycznie w pobliżu miejsca, gdzie powstawać będą nasze obiekty znajdowały się przed czasami Parku Steffensów tereny dawnego lazaretu miejskiego zwanego "Domem Ospy" wraz z kościołem Wszystkich Bożych Aniołów. Od jego patronów po 200 latach, już po II wojnie światowej, wzięła swoją nazwę dzielnica Aniołki. Kościół spłonął w czasie ataku wojsk napoleońskich w 1807 roku. Nigdy nie został odbudowany a obiekty szpitalne sukcesywnie przenoszono na drugą stronę Wielkiej Alei, w okolice dzisiejszej ulicy Dębinki - opowiada Andrzej Tyszkiewicz.
U skraju parku, w miejscu, gdzie obecnie stoi Pomnik Czołgistów, stała też słynna w tamtych czasach restauracja Cztery Pory Roku, która funkcjonowała do 1945 roku.
Historia: dramatyczny spacer po parku Steffensa
Ruiny kościoła Wszystkich Bożych Aniołów. 1809 rok.
pobrano z fotopolska.eu
Wschodzący rynek akademików
Akademik, który powstać ma "za czołgiem" to niejedyna tego typu inwestycja w Trójmieście. Powstaje ich coraz więcej. Ten sam inwestor realizuje budowę takiego obiektu przy ulicy Sobieskiego

Czytaj także: Prywatne akademiki. Nowa kategoria na rynku nieruchomości?
- Za nowy urządzony lokal w tym miejscu student będzie płacił według aktualnych wyliczeń około 1600 zł miesięcznie - mówi Łukasz Macniak. - W przypadku takich obiektów nabywcy prywatni zwykle kupują osobne lokale, a ich zarządzaniem zajmuje się jeden operator. Tak działa to w przypadku akademika powstającego przy Sobieskiego. Wiele wskazuje jednak na to, że obiekt przy al. Zwycięstwa nie trafi do sprzedaży detalicznej, tylko jego właścicielem zostanie polska instytucja finansowa. Negocjacje trwają.