• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Interwencja służb ws. blokady transportu węgla do Gdańska

Patsz
9 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 07:42 (10 września 2019)
Pokojowy protest Greenpeace ma zwrócić uwagę na konieczność ochrony klimatu. Pokojowy protest Greenpeace ma zwrócić uwagę na konieczność ochrony klimatu.

Aktywiści z Greenpeace uniemożliwili w poniedziałek rozładunek węgla płynącego do Gdańska z Mozambiku poprzez rzucenie kotwicy z żaglowca Rainbow Warrior przy terminalu węglowym. Przy okazji umieścili na burcie statku napis "Węgiel stop". Protest miał zwrócić uwagę rządu na potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 roku. W nocy z poniedziałku na wtorek w sprawie interweniowały służby.



Aktualizacja, godz. 7:42: Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku poinformował, że zatrzymano dwie osoby.

- To kapitan żaglowca Greenpeace, narodowości hiszpańskiej, oraz austriacka działaczka Greenpeace. Pozostałe osoby zostały zwolnione. Jednostka holownikami Urzędu Morskiego została ściągnięta z portu - mówi Tadeusz Gruchalla.
Aktualizacja, 10 września, godz. 7: W nocy z poniedziałku na wtorek na jednostkę z aktywistami weszły służby. Całość akcji transmitowali przedstawiciele Greenpeace. Poinformowali także, że aktywistki i aktywiści, którzy wcześniej zablokowali transport węgla z Mozambiku, zostali zatrzymani.

- Chcielibyśmy, aby polskie władze działały tak szybko i zdecydowanie w sprawie kryzysu klimatycznego, jak to robią, tłumiąc pokojowe protesty. Obrońcy klimatu zwrócili uwagę na absurdy polityki energetycznej Polski. W imię obrony interesów lobby węglowego nasz rząd nie chroni klimatu i nie inwestuje w polskie, odnawialne źródła energii. Zamiast budować wiatraki czy biogazownie, importujemy na potęgę "polskie czarne złoto", głównie z Rosji, ale też z krajów tak odległych, jak Australia, Kolumbia czy Mozambik. Tym, którzy mają odwagę sprzeciwiać się takiej polityce, grozi się bronią maszynową - powiedział Marek Józefiak, koordynator kampanii Klimat i Energia w Greenpeace Polska.

Akcja służb transmitowana przez Greenpeace.






- Zostało nam 11 lat, by zapobiec katastrofie klimatycznej. Jeśli nic nie zrobimy, to w ciągu zaledwie kilku dekad świat, który dziś znamy, przestanie istnieć. Polska musi do 2030 r. odejść od spalania węgla. Tymczasem nasz rząd, zamiast dbać o bezpieczeństwo Polek i Polaków, i polską rację stanu, broni interesów lobby węglowego i importerów zagranicznych paliw - argumentuje Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.
Przypomina o tym, co działo się tegorocznego lata.

- Kryzys klimatyczny dzieje się tu i teraz. Tego lata w ponad 350 miejscach w Polsce władze apelowały o ograniczenia w zużyciu wody, a straty spowodowane przez suszę wyniosły ponad 1 mld złotych. Stan rzek był tak niski, że przez Wisłę w Warszawie można było przejść w bród. A to wszystko dopiero początek - dodaje.
Ekolodzy dodają, że w ciągu ostatnich dwóch lat import węgla do Polski wzrósł ponad dwukrotnie, do prawie 20 milionów ton.

Pokojowy protest Greenpeace ma zwrócić uwagę na konieczność ochrony klimatu. Pokojowy protest Greenpeace ma zwrócić uwagę na konieczność ochrony klimatu.
Wskazują, że co czwarta tona węgla kamiennego używana nad Wisłą pochodzi już z zagranicy.

- Zdecydowana większość trafia do nas z Rosji, a reszta z krajów tak odległych, jak Australia, Stany Zjednoczone, Kolumbia czy Mozambik. Jak wykazują analizy eksperckie, jeśli nie odejdziemy od spalania węgla, import będzie w kolejnych latach rosnąć. Według ostatnich danych Państwowego Instytutu Geologicznego rachunek za importowany węgiel w 2018 r. wyniósł prawie 8 mld zł i był ponad trzykrotnie wyższy niż dwa lata wcześniej - informują.
Przypomnijmy, że statek Rainbow Warrior, należący do Greenpeace, miał wpłynąć do Gdańska w piątek. Jego wizyta miała być elementem obchodów 15-lecia istnienia tej organizacji w Polsce. Okazało się, że nie udało się znaleźć nabrzeża, przy którym mogłaby cumować jednostka i przy którym jednocześnie można byłoby zorganizować zaplanowane przez armatora wydarzenia.

Gospodarka morska Ruch statków w Zatoce Gdańskiej

Ruch statków w Zatoce Gdańskiej

Zobacz na bieżąco aktualizowany ruch statków na wodach Zatoki Gdańskiej. Mapa opracowana i prowadzona przez Department of Product & System Design Engineering - University of The Aegean.

20:45 9 WRZEśNIA 19

Blokada pirsu węglowego (14 opinii)

Aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku. Działacze namalowali na burcie statku napis „Węgiel stop”, podczas gdy żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek surowca płynącego do Polski z Mozambiku.
Aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku. Działacze namalowali na burcie statku napis „Węgiel stop”, podczas gdy żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek surowca płynącego do Polski z Mozambiku. Zobacz więcej
Patsz

Miejsca

Opinie (781) ponad 100 zablokowanych

  • Mijanie się z prawdą (4)

    Nasz Polski WÓDZ opowiadał jak to wznowi produkcję prawilnego ojczyźnianego węglą ( z kotwicą na każdej grudzie węgla) a tu proszę dane od ostatniego roku importowaliśmy już ponad 12 mln ton węgla głównie z Tak niekochanej rasiji która z miłą chęcią opycha nam swoje świństwo. Jakoś warto sobie zobaczyć dane statystyczne z poprzednich lat. Wasz Mały Książe wciska wam ciemnotę no ale jaki ciemnogród taka bajka. PS: dla trollów za PO mniej importowaliśmy węgla niż za jarka i co wy na to hahhaha PSS zobaczcie ile musimy dopłacać za górników i ich 13-14stki i te kopalnie w których tona węgla jest już od dawna 200% droższa niz ta importowana.

    • 3 7

    • niestety lemingi się sprzedały i takie argumenty do nich nie trafia

      smutne

      • 0 0

    • A jak rudy prusak kupował węgiel w Australii to było dobrze, tak? (1)

      • 1 0

      • Nie

        Rudy nie ma czego szukać u ludzi zaangażowanych w ochronę klimatu.
        Tak samo jak obecni.

        • 1 0

    • Za PO mniej importowalismy wegla ale kopalnie mialy byc zamykane albo sprzedawane. Gornikow palowali jak w latach 80tych. Teraz jakos caly wegiel jest zuzywany i jeszcze sprowadzamy.

      • 0 0

  • Ciemno gród

    I tak cały świat, dowiedział się jacy jesteśmy d.....! Im tylko oto chodziło, rozgłos.

    • 1 5

  • (3)

    A ja się pytam z czego ci ludzie żyją, mają jakiś zawód, pracują gdzieś ?

    • 10 2

    • Z moich międzyinnymi datków. (1)

      • 6 0

      • Wspierasz piractwo.

        § 1. Kto gromadzi, przekazuje lub oferuje środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe lub inne mienie ruchome lub nieruchomości w zamiarze sfinansowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym lub przestępstwa, o którym mowa w art. 120 stosowanie środków masowej zagłady, art. 121 wytwarzanie, gromadzenie i obrót środkami zakazanymi, art. 136 czynna napaść lub znieważenie przedstawiciela obcego państwa, art. 166 piractwo, art. 167 umieszczenie na statku niebezpiecznego urządzenia lub substancji, art. 171 wytwarzanie lub obrót substancjami, materiałami i urządzeniami niebezpiecznymi, art. 252 wzięcie lub przetrzymywanie zakładnika, art. 255a rozpowszechnianie treści ułatwiających popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym lub art. 259a przekroczenie granicy RP w celu popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym,
        podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
        § 2. Tej samej karze podlega, kto udostępnia mienie określone w § 1 zorganizowanej grupie lub związkowi mającym na celu popełnienie przestępstwa, o którym mowa w tym przepisie, osobie biorącej udział w takiej grupie lub związku lub osobie, która ma zamiar popełnienia takiego przestępstwa.
        § 3. Kto, nie będąc do tego obowiązany na mocy ustawy, pokrywa koszty związane z zaspokojeniem potrzeb lub wykonaniem zobowiązań finansowych grupy, związku lub osoby, o których mowa w § 2,
        podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
        § 4. Tej samej karze podlega sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, który działa nieumyślnie.

        • 0 1

    • To biznes jak każdy inny. Płaci im konkurencja.

      • 4 0

  • Nie popłyna Wisłą do Warszawy zastopować "Trzaskowianke"

    • 5 1

  • To akt piractwa morskiego (10)

    Jednostka nie nosząca bandery (pod względem własności - niemiecka), wpłynęła bez pozwolenia na polskie wody terytorialne, gdzie zaatakowała statek marynarki handlowej płynący z Mozambiku, siłowo zmuszając jednostkę do zatrzymania.

    Jest to typowy akt piractwa wodnego, którego siłowe zwalczanie jest jednym z podstawowych zadań zarówno SG jak i MW.

    Sprawców ataku należy wyłapać, jednostkę aresztować, załogę skazać symbolicznie na rok więzienia bez zawieszenia, dowódcę na 2-3 lata.

    Duże kontrowersje budzi tylko bardzo powolna reakcja służb, które pomimo że zamiary jednostki pirackiej były szeroko znane opinii publicznej, to nie zapobiegły atakowi, a zadziałały z opóźnieniem.
    Jednostka piracka równie dobrze mogła w tym czasie nawet zatopić atakowany statek i nie zapobieżono by temu.

    • 27 2

    • Ja też równie dobrze mogłem zatopić ten statek. (8)

      Salwą śmiechu po Twoim komentarzu :D:D

      • 1 6

      • (6)

        A gdyby wśród tych ekoterrorystów znalazł się prawdziwy ideowiec z bombą domowej roboty to też byś się śmiał?

        • 4 0

        • Już na poważnie. (5)

          Nie, nie śmiałbym się.
          Tak jak i nie do śmiechu jest mi każdego dnia gdy pomyślę jak beztrosko wypuszczając z kominów broń masowej zagłady z opóźnionym zapłonem niszczymy jedyny dom jaki mamy.

          • 0 3

          • (2)

            Czyli jesteś za tym żeby mordować tych którzy trują skoro zgodnie z prawem nie możesz im nic zrobić?

            • 0 1

            • Nie, nie jestem za tym. (1)

              Natomiast spodziewam się, że za kilkadziesiąt lat osoby odpowiedzialne za sabotowanie wspólnych wysiłków na rzecz ochrony przed klimatyczną zagładą pomimo pełnej wiedzy o nadchodzących skutkach będą sądzeni tak jak hitlerowcy po II wojnie światowej.
              I ja to poprę.

              • 0 2

              • wysilki to mozna innymi metodami

                nie mamy 16 lat

                • 0 0

          • z700 (1)

            Obawiam się, że już jest za późno i jeżeli rzeczywiście jest tak jak niektórzy wieszczą, to wszelkie działania, które się teraz czyni, można porównać do próby zatrzymania wielkiego i rozpędzonego koła zamachowego zapałką.

            Jeżeli rzeczywiście spalanie węgla i ropy powoduje ocieplenie klimatu, to szanse są niewielkie. Emisji nie zatrzymamy, bo na tym opiera się cała nasza cywilizacja - ludzie nie zrezygnują z prądu w gniazdku, z możliwości przemieszczania się, możliwości transportu dóbr, itd. A jakoś energię trzeba wytwarzać, żeby to wszystko funkcjonowało. Po Three Mile Island, Czarnobylu i Fukushimie rozwój jedynego sensownego alternatywnego źródła energii stanął praktycznie w miejscu, gdyby się tak nie stało, mielibyśmy dzisiaj reaktory 2-3 generacje nowsze, bezpieczne, czyste i dużo tańsze, które dałoby się instalować w każdym mieście. A tak zostajemy praktycznie z węglem, gazem i ropą. Siłownie jądrowe w obecnym rozwoju są wielkie i horrendalnie drogie w utrzymaniu i wcale się nie dziwię, że nie powstają nowe.

            • 3 0

            • i dlatego rozwijamy informatyke, ktora tylko to przypsiesza?

              i lotnisko w Gdansku, ktore generuje tony spalin.

              • 0 1

      • Ale z punktu widzenia prawa morskiego jest dokładnie jak pisze.

        Wtargnięcie do portu bez zezwolenia kapitanatu portu i zmuszenie innego statku do zatrzymania jest traktowane jako akt piractwa.

        • 3 1

    • Popraawka, według Marine Traffic pływa pod banderą Holenderską.

      • 1 0

  • Każde rozsądne państwo dba o swoje zasoby i kupuje tam gdzie jest taniej.

    Skandynawia ma wspaniałe lasy ale drewno importuje.

    • 5 0

  • Aresztantom podać trawkę na obiadek.

    • 2 0

  • Arek

    Hmm. Gdzie są aktywiści jak Warszawka truje Wisłę ściekami ?? Gdzie są aktywiści jak Gdańsk zrzucał ścieki do Motławy ? Nie ma !! ponieważ nikt nie chce za to płacić .

    • 5 0

  • Banda

    Nie mają co robić niech się do pracy biorą.

    • 3 0

  • Niemcy

    A może by tak zmusić Niemcy, żeby wrócili ze swoimi fabrykami na swoje tereny? Ciekawe czy wtedy również będą tacy pro Eko.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane