- 1 Kupujemy pociągi za ponad 1,1 mld zł (91 opinii)
- 2 "Wydrapał" pół mln zł w Lotto (78 opinii)
- 3 Grzyb i brak prądu. Znany budynek się sypie (230 opinii)
- 4 Zorza polarna widoczna nie dla każdego (38 opinii)
- 5 Wiosenne remonty gdańskich ulic (41 opinii)
- 6 Kończą się ważne inwestycje kolejowe (90 opinii)
Amerykański sprzęt wojskowy w Porcie Gdynia
Sprzęt US Army trafił na nowy plac składowy, który pod koniec ub. roku wzbogacił infrastrukturę Portu Gdynia.
W Porcie Gdynia znów przeładowano sprzęt dla amerykańskiej armii stacjonującej w Europie. Statek ARC Patriot przywiózł i zabrał sprzęt wojskowy w ramach wymiany wyposażenia.
- Sprzęt, który widać za mną, wraca z powrotem do Stanów Zjednoczonych. Co warto podkreślić, jest to długofalowa rotacja sprzętu. Mamy jedną jednostkę wojskową, która wraca do Stanów Zjednoczonych po 9-miesięcznym rozmieszczeniu w Polsce. Kolejna jednostka przybywa, by wspólnie ćwiczyć z wojskami Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Rumunii w ramach wspólnych manewrów wojskowych na terenie Polski i Europy - powiedział Jeffrey Jurgensen, public affairs officer US Army.
Sprzęt trafił na nowy plac składowy, który pod koniec ub. roku wzbogacił infrastrukturę Portu Gdynia. Place składowo-manewrowe powstały na terenie Centrum Logistycznego przy ul. Logistycznej
- Dzięki szybszemu niż wstępnie zakładano oddaniu placów składowo-manewrowych w tak ważnym momencie dla Portu Gdynia, gdy pada kolejny rekord przeładunków, mamy większe zdolności i już teraz mogliśmy obsłużyć wojska amerykańskie w ramach stałej współpracy bez uszczerbku dla innych grup ładunków obsługiwanych w porcie - mówi Dominik Sychowski, zastępca dyrektora ds. nieruchomości i umów Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Czytaj też:
Hektary betonu. Co powstaje przy estakadzie Kwiatkowskiego?
W trójmiejskich portach nie po raz pierwszy przeładowywano sprzęt bojowy. Można nawet powiedzieć, że wojsko regularnie korzysta z usług naszych portów. W lipcu 2021 r. najpierw Port Gdańsk, a potem Port Gdynia przyjął duży transport sprzętu wojskowego. Były to czołgi i wozy bojowe. Pojazdy należące do I Dywizji Piechoty US Army przypłynęły do Polski z Fort Riley na pokładach aż dwóch statków. Sprzęt trafił do Europy w ramach wsparcia amerykańskiego wojska.
Amerykański sprzęt wojskowy przeładowano na nabrzeżu Szczecińskim w lipcu 2021 r.
Z kolei w połowie maja 2021 r. do Portu Gdańsk na pokładzie Finlandia Seaways przypłynęły m.in. 24 pojazdy bojowe należące do armii duńskiej. Za rozładunek odpowiada Port Gdański Eksploatacja we współpracy z duńskimi żołnierzami oraz agencją Schultz Shipping. Całość tej operacji zajęła ok. czterech godzin.
Rozładunek statku Finlandia Seaways, który przywiózł sprzęt wojskowy. Film z maja 2021 r.
Czasem trafią się też czołgi. Pojazdy modelu Abrams, czyli tzw. czołgi podstawowe sił zbrojnych USA, przeładowano w Porcie Gdynia we wrześniu 2019 r. Nietypowy ładunek trafił do gdyńskiego terminalu BCT koleją, a potem został załadowany i wysłany do Stanów Zjednoczonych.
Z kolei w 2017 r. amerykański sprzęt bojowy - czołgi, samobieżne haubice i bojowe wozy piechoty - dwa razy był przeładowywany w terminalu kontenerowym DCT. W marcu na pokładzie transportowca Green Ridge przypłynął sprzęt dla misji wielonarodowej grupy bojowej NATO w Orzyszu. Kolejny transport odbył się we wrześniu, a do DCT wpłynął statek Endurance. Wówczas - w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO - do Gdańska przypłynęła amerykańska 2. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa. To jednostka, która wchodzi w skład słynnej "Wielkiej Czerwonej Jedynki", czyli 1. Dywizji Piechoty z Fort Riley w stanie Kansas.
Amerykański sprzęt wojskowy w Gdyni (16 opinii)
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-02-01 07:25
No to doczekaliśmy się najnowocześniejszego sprzętu wojskowego:) (4)
Szkoda tylko że to nie nasze i można tylko popatrzeć z zazdrością ale jednak to chwilowy przeskok technologiczny:) USA- jutro Pl- wczoraj:)
- 34 19
-
2022-02-01 11:09
(1)
Te piaskowce to chyba z Iraku i Afganistanu????
- 4 3
-
2022-02-01 11:17
Będą działać
Na Pustyni Błędowskiej
- 2 1
-
2022-02-01 17:51
To zbyt mało.Inwestorzy, udziałowcy prywatnych koncernów zbrojeniowych USA potrzebują więcej zysków a więc także dalszych prowokacji dalszego podżegania do wrogości a najlepiej doprowadzić do konfliktu na dużą skalę aby stworzyć zapotrzebowanie na więcej sprzętu do zabijania.Im więcej śmierci z dala od terytorium USA tym lepsza kondycja ich przemysłu zbrojeniowego i ich kondycji finansowej.
- 1 4
-
2022-02-01 19:03
To doczekaliśmy brzmi, jakby sytuacja miała miejsce w ostatnich dniach. A to już od paru lat ten ichni sprzęt u nas można było zobaczyć...De facto to powinno być gdzieś na rubieżach granicznych/obronnych i już wykorzystywane.
- 1 0
-
2022-02-01 10:33
(5)
Nie podobał mi się Orban za sypanie kaczkom, ale teraz go podziwiam. Olewa układy, ważne to by madziary korzystały. Ma gaz na długie lata i załatwi jeszcze więcej a korzysta z dwóch stron. My niedługo będziemy go kupować w pojemniczkach w pewexie.
- 23 71
-
2022-02-01 12:49
(1)
kwestia udolności politykó albo ich nieudolności - jedni walą głową w ścianę inni sprytniejsi dawno ją obeszli
- 5 0
-
2022-02-01 17:47
orban zna języki i potrafi lawirować
orban wiedział kiedy się ugiąć i poddać komisji UE i podporzadkować sądom UE
kaczyński zrezygnował z polskiego udziału w NordStream bo biedni ukraińcy ich los leżał mu na sercu...
a Duńczycy Szwedzi i Finowie koszą dziś miliardy dolarów za transfer...- 6 5
-
2022-02-01 12:52
może się laikom nie podobać ! ale taka jest prawda ! (1)
orban , erdogan , putin i rząd chin to mistrzostwo polityki ! a chiny to megamistrzowie !
- 4 10
-
2022-02-01 16:53
Oplacany komuch a nie politolog
- 2 5
-
2022-02-01 18:10
W pudełkach od, zapałek.
Raczej.
- 0 0
-
2022-02-01 10:06
Taa ale jak trzeba było rozladować drogę dojazdowa
do Kontenerowej i Logistycznej w obu kierunkach przez tiry oczekujące na rozladunek podczas sztormu to nie wpuscili ani jednego na swój teren.
- 23 6
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.