Fakty i opinie

Astronomiczna feta Heweliusza

Ubiegłoroczna parada zatrzymała się m.in. przy ul. Bednarskiej, gdzie wykonano wzorowane na grafice Jana Heweliusza malowidło, przedstawiające konstelacje Nieba Północnego.
Ubiegłoroczna parada zatrzymała się m.in. przy ul. Bednarskiej, gdzie wykonano wzorowane na grafice Jana Heweliusza malowidło, przedstawiające konstelacje Nieba Północnego. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Trwają obchody 399 rocznicy urodzin Jana Heweliusza. To przygotowania do przyszłorocznej fety, która przez cały 2011 rok ma sławić dokonania gdańskiego astronoma.
Już 12 stycznia rozpoczął się Miesiąc Heweliusza. Poza rozrywkową częścią obchodów urodzin astronoma, odbywa się sporo imprez, mających na celu edukację najmłodszych.

- Do 5 lutego w Gdańsku będą trwały programy edukacyjne, skierowane do kilkuset uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, czasowe wystawy astronomiczne w Centrum Hewelianum, wykłady i inne imprezy dla młodych naukowców. Ponadto każdy gdańszczanin, dzięki specjalnej mapce (dostępnej w punktach informacji turystycznej i na oficjalnej stronie internetowej Gdańska), może samodzielnie podążyć szlakiem "Śladami Jana Heweliusza" - zapowiada Edyta Tombarkiewicz z biura prasowego w gdańskim magistracie.

Uczniowie i mieszkańcy Gdańska będą mogli poznać dorobek astronoma, odwiedzając ulicę nazwaną jego imieniem czy Ratusz Staromiejski, gdzie urzędował jako rajca. W kościele św. Katarzyny będzie można zatrzymać się nad jego grobem. W Centrum Hewelianum odbędą się praktyczne zajęcia z astronomii.

Jednak, podobnie jak w ubiegłych latach, jedną z największych atrakcji obchodów będzie koncert i barwna parada. 24 stycznia w sali Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance zagości młoda gwiazda world music - Mor Karbasi. Obdarzona ciekawym głosem artystka w swoim szerokim repertuarze wykonuje kompozycje własne, utwory pochodzące z XV-wiecznej Hiszpanii i tradycyjne pieśni, które są zainspirowane kulturą żydowską.

Barwna, kostiumowa parada odbędzie się dokładnie w dniu urodzin Heweliusza, 28 stycznia o godz. 12. Wyruszy spod pomnika Jana Heweliusza, przejdzie ulicami Głównego Miasta pod Dwór Artusa, gdzie o godz. 13 odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.

Już wiadomo, że w kategorii nauk humanistycznych otrzyma ją prof. Zdzisław Brodecki, a w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych prof. Jacek Jassem.

Tegoroczne obchody to preludium do wydarzeń, jakie czekają nas w przyszłym roku. Wtedy nie przez miesiąc, ale przez cały rok będziemy świętować okrągłą, 400 rocznicę urodzin Jana Heweliusza. Na czwartkowej sesji miejscy radni ogłosili już rok 2011 rokiem Jana Heweliusza.

Opinie (52) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.