• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Banki zawładnęły perełką Gdyni

Katarzyna Fryc
6 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Starowiejska: większość za strefą pieszą
Świętojańska to wciąż jedna z najbardziej spektakularnych ulic Trójmiasta, ale jakby coraz mniej dla ludzi. Świętojańska to wciąż jedna z najbardziej spektakularnych ulic Trójmiasta, ale jakby coraz mniej dla ludzi.
Czy Świętojańska, królowa gdyńskich ulic, traci na znaczeniu? Parę lat temu swoje salony miały tam najlepsze światowe marki, dziś przeważają banki i firmy pożyczkowe, pojawiły się ciucholandy.

Świętojańska, wizytówka Gdyni, była synonimem elegancji już przed wojną, kiedy powstała.

- W nowoczesnych kamienicach ulokowały się składy kolonialne i delikatesy, swój sklep miał tu Emil Wedel. Luksusowy dom towarowy przy Świętojańskiej 36 prowadzili bracia Rymarscy, najbogatsza klientela zaopatrywała się też w domu Bon Marche, dziś jest to EMPiK - opowiada Sławomir Kitowski, badacz dziejów Gdyni.

Po wojnie wiele sklepów pozostało w prywatnych rękach, a źródłem zaopatrzenia był marynarski przemyt. Dla turystów i przybyszów z głębi kraju Świętojańska była symbolem kontaktu ze światem i - podobnie jak hala targowa - oferowała artykuły gdzie indziej niedostępne.

Początek lat 90., pionierskie lata polskiego kapitalizmu przyniosły rozkwit handlu i metamorfozę Świętojańskiej. Rzeźnika zastąpił Rosenthal, lokal po restauracji Śródmiejskiej zajął Sunset Suits, zamiast sklepu z nabiałem "Kosakowo" pojawiła się marka Big Star. Swoje przedstawicielstwa otworzyli tu światowi potentaci: Sony, Dior, Benetton, Levi's, Triumph, Bata i inni. Centrum Gdyni uchodziło za pasaż handlowy na europejskim poziomie.

Przed paroma laty ulica przeszła lifting - nowa nawierzchnia, nowoczesne ławki i latarnie. I paradoksalnie, kiedy poprawił się jej wizerunek, zniknęła większość firmowych salonów, które przeniosły się do centrów handlowych. Ich miejsce zajęły sklepy z tanim asortymentem, banki i firmy pożyczkowe. Czy to oznacza koniec legendy Świętojańskiej?

Ewa Byczkowska, właścicielka odzieżowego salonu Kokai uważa, że tak. - Ja też niedługo się stąd wyniosę ze względu na podwyżkę czynszu. Na to stać tylko banki - uważa.

Wielu kupców sądzi z kolei, że bogatszą klientelę odstrasza brak miejsc parkingowych, bo "po eleganckie ubrania i biżuterię nie przyjeżdża się trolejbusem". Joanna Grajter, rzecznik gdyńskiego magistratu: - Zmienia się generacja kupców, ale i klientów. Ulica się odmładza. Coraz więcej jest sklepów takich jak Troll czy Terranova, gdzie za nieduże pieniądze ubiera się młodzież, przy okazji zaglądając do pubów. Ale obecność ciucholandów wygląda na sabotaż ulicy. Trochę zabrakło pomysłu na handel w nowej erze - przyznaje.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek: - Profil ulicy dyktuje wolny rynek. Skończyły się czasy, gdy Miejska Rada Narodowa wskazywała, gdzie ma powstać jaki sklep. Dziesięć lat temu olśniewały nas firmowe salony, które teraz spowszedniały. Jestem częstym gościem na Świętojańskiej, lubię tam spacerować wieczorem, lubię tamtejsze knajpki. Choć oczywiście wolałbym, żeby niektóre sklepy działały w bocznych uliczkach.
Gazeta WyborczaKatarzyna Fryc

Opinie (131) ponad 20 zablokowanych

  • Pan Prezydent troche kreci

    Wolny rynek to jedno a instrumenty planistyczne to dwa. Wcale nie jest tak, ze miastem rzadza tylko prawa rynku. Gdyby tak bylo nie potrzebne bylyby wydzialy planowania, urbanistyki itp - kazdy by sobie "dzialal". To co sie dzieje ze Swietojanska to sa rezultaty blednych dzialan ludzi odpowiedzialnych za planowanie w Gdyni.
    Moja prosba nieustajaca - przestancie niszyc Gdynie!!
    Ulica Swietojanska nigdy nie bedzie deptakiem bo nim byc nie moze. Wie to kazdy kto choc troche rozumie funkcjonowanie i kompozycje tego miasta. Przed remontem mowili o tym wszyscy. ktorym wizerunek Gdyni nie jest obojetny, specjalisci od komunikacji, architekci i urbanisci. Co sie stalo a to wlasnie, ze ulica umiera. Umiera bo miasto stawia na wspieranie handlu skupionego w centrach handlowych, wydzielonych z przestrzeni kamercyjnych wyspach, ktore funkcjonowac moga zarowno w Gdyni, Rumi czy Wejherowie. Wysysaja uslugi z centrum z ulic i z placow.
    Powtarzam do grupy odpowiedzialnej za przestrzenny wizerunek miasta - Przestancie niszczyc Gdynie!!!

    • 0 0

  • wolny ryjek

    Banki do internetu!!! Po co komu 10 banków na reprezentacyjnej ulicy. Marnowanie powierzchni. Tam powinny być same kanjpy, luksusowe sklepy, usługi.
    Reszta w boczne uliczki - stylowo, spokojnie.

    • 0 0

  • w trakcje remontu ulicy, marzylem by zrobiono ze swietojanskiej deptak... mysle, ze to moglo by zmienic bieg wydarzen i wowczas co 3 punkt uslugowy nie bylby bankiem. Jesli ktos szuka pieniedzy, kredytu, to znajdzie je nawet na zapleczach miasta ;)

    • 0 0

  • wysokie czynsze powinny sprzyjać eleganckim sklepom

    ale tak nie jest, to zbyt późno zrobiono 'lifting' - i te sklepy wyniosły się gdzie indziej - dla przykładu do Gdańska

    • 0 0

  • objecie srodmiescia ochrona

    Dodam jeszcze, ze zadziwia brak decyzji w sprawie objecia scisla ochrona Srodmiescia przedwojennej Gdyni. Ta perla Modernizmu miedzywojennego jest permanentnie i sukcesywnie niszczona. budynek po budynku, bledne decyzje urbanistyczne, bledne lokalizacje itp. To jest wstyd. Gdynia Srodmiescie potrzebuje programu ochrony i odnowy. Wspierac trzeba prywatnych wlascicieli gdy chca remontowac. Jakim prawem oczekujemy salonu handlowego na Swietojanskiej skoro kamienice przy tej ulicy wygladaja jak o****ne gacie. Wszedzie reklamy, bilbordy, napisy, banery - tak ma wygladac serce miasta? Pytam.

    • 0 0

  • Golem

    Widzę, ze Ty wiesz lepiej od właścicieli i zarządców budynków. Niestety na nich spoczywają odpowiednie obowiązki - nie będę wypisywał jakie, bo nie jest to tematem artykułu.
    Zaczynasz to samo jak piszący tu Gdańszczanie, co mają i gdzie zwiedzać turyści.
    Za czyje pieniądze ma Szczurek dopłacać za kreowany przez Ciebie wynajem.
    To wcale nie zwalnia Szczurka z przygotowywania, tak jak napisałem z odpowiednich programów i szukania na nie pieniędzy.

    • 0 0

  • tylko Gdynia!.

    sopot to dziura gdzie jest tylko molo, gdańsk to patologia i jarmark gdzie handluje sie ciuchami i zardzewianymi puszkami, Gdynia ma klase i nic tego nie zmieni.

    • 0 0

  • ty golem poczytaj

    "wolny ryjek

    Banki do internetu!!! Po co komu 10 banków na reprezentacyjnej ulicy. Marnowanie powierzchni. Tam powinny być same kanjpy, luksusowe sklepy, usługi.
    Reszta w boczne uliczki - stylowo, spokojnie.

    Autor: Golem"

    Poczytaj sobie wpierw jaki ten "wolny rynek" i jakie ma podstawy zanim stwierdzisz rzucajac bez zastanowienia "wolny rynek"
    jakbyś sikał z taka łatwoscia umysłową to robisz jak widzę powyżej.
    Jak nie wiesz co wpisac w rubryke to pozostaw puste pole.

    • 0 0

  • Odbudowac RockBude!!!!

    A mnie wisi swietojanska ale do RockBudy to bym poszedl - gdzie te czasy? Wszystko to teraz komercja z****na

    • 0 0

  • tuz za placem kaszubskim...

    zgadzam sie z rock budą miasto zdaje sie przyjazniejsze dobrze ze na obrzezach jest blues Club gdzie jeszcze daje sie cume zaprzedz :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane