• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Banki zawładnęły perełką Gdyni

Katarzyna Fryc
6 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Starowiejska: większość za strefą pieszą
Świętojańska to wciąż jedna z najbardziej spektakularnych ulic Trójmiasta, ale jakby coraz mniej dla ludzi. Świętojańska to wciąż jedna z najbardziej spektakularnych ulic Trójmiasta, ale jakby coraz mniej dla ludzi.
Czy Świętojańska, królowa gdyńskich ulic, traci na znaczeniu? Parę lat temu swoje salony miały tam najlepsze światowe marki, dziś przeważają banki i firmy pożyczkowe, pojawiły się ciucholandy.

Świętojańska, wizytówka Gdyni, była synonimem elegancji już przed wojną, kiedy powstała.

- W nowoczesnych kamienicach ulokowały się składy kolonialne i delikatesy, swój sklep miał tu Emil Wedel. Luksusowy dom towarowy przy Świętojańskiej 36 prowadzili bracia Rymarscy, najbogatsza klientela zaopatrywała się też w domu Bon Marche, dziś jest to EMPiK - opowiada Sławomir Kitowski, badacz dziejów Gdyni.

Po wojnie wiele sklepów pozostało w prywatnych rękach, a źródłem zaopatrzenia był marynarski przemyt. Dla turystów i przybyszów z głębi kraju Świętojańska była symbolem kontaktu ze światem i - podobnie jak hala targowa - oferowała artykuły gdzie indziej niedostępne.

Początek lat 90., pionierskie lata polskiego kapitalizmu przyniosły rozkwit handlu i metamorfozę Świętojańskiej. Rzeźnika zastąpił Rosenthal, lokal po restauracji Śródmiejskiej zajął Sunset Suits, zamiast sklepu z nabiałem "Kosakowo" pojawiła się marka Big Star. Swoje przedstawicielstwa otworzyli tu światowi potentaci: Sony, Dior, Benetton, Levi's, Triumph, Bata i inni. Centrum Gdyni uchodziło za pasaż handlowy na europejskim poziomie.

Przed paroma laty ulica przeszła lifting - nowa nawierzchnia, nowoczesne ławki i latarnie. I paradoksalnie, kiedy poprawił się jej wizerunek, zniknęła większość firmowych salonów, które przeniosły się do centrów handlowych. Ich miejsce zajęły sklepy z tanim asortymentem, banki i firmy pożyczkowe. Czy to oznacza koniec legendy Świętojańskiej?

Ewa Byczkowska, właścicielka odzieżowego salonu Kokai uważa, że tak. - Ja też niedługo się stąd wyniosę ze względu na podwyżkę czynszu. Na to stać tylko banki - uważa.

Wielu kupców sądzi z kolei, że bogatszą klientelę odstrasza brak miejsc parkingowych, bo "po eleganckie ubrania i biżuterię nie przyjeżdża się trolejbusem". Joanna Grajter, rzecznik gdyńskiego magistratu: - Zmienia się generacja kupców, ale i klientów. Ulica się odmładza. Coraz więcej jest sklepów takich jak Troll czy Terranova, gdzie za nieduże pieniądze ubiera się młodzież, przy okazji zaglądając do pubów. Ale obecność ciucholandów wygląda na sabotaż ulicy. Trochę zabrakło pomysłu na handel w nowej erze - przyznaje.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek: - Profil ulicy dyktuje wolny rynek. Skończyły się czasy, gdy Miejska Rada Narodowa wskazywała, gdzie ma powstać jaki sklep. Dziesięć lat temu olśniewały nas firmowe salony, które teraz spowszedniały. Jestem częstym gościem na Świętojańskiej, lubię tam spacerować wieczorem, lubię tamtejsze knajpki. Choć oczywiście wolałbym, żeby niektóre sklepy działały w bocznych uliczkach.
Gazeta WyborczaKatarzyna Fryc

Opinie (131) ponad 20 zablokowanych

  • prawda jest taka że Świętojańska to zawsze był syf

    wszystko powyżej parteru od lat wygląda jak za Gomułki. tragedia. Za komuny to moze jeszce było coś ale nie teraz...

    • 0 0

  • To prawda,

    • 0 0

  • Na parterach marmury,

    ale wyżej to już tylko brud na elewacjach i tynk się sypie. Tak to piękna wizytówka Gdyni...

    • 0 0

  • Siniak

    "Ulica Swietojanska nigdy nie bedzie deptakiem bo nim byc nie moze."

    A to dlaczego jeśli łaska? Konkrety proszę, a nie powoływanie się na anonimowych specjalistów od architektury i transportu bez faktów.

    • 0 0

  • Gdynianin84,

    nie wyrażaj takich opini głośno bo to wstyd mieć takich ignorantów i ludzi o ograniczonych horyzontach w tym pięknym mieście.

    • 0 0

  • skonczyly sie czasy

    bezposredniego dyktowania co i gdzie ma powstać....a jak przychodzi czas przetargu na lokal na świetej to cena wywoławcza tylko na kieszeń banków i dużych sieci....kawarienki i małe lokale nie maja szans :( ulica bankowa bo bankowe ceny -taka prawda

    • 0 0

  • restaurator mylisz sie

    restaurator a gdzie dokladnie sie skonczyly?
    Mylisz się, jest wrecz przeciwnie wtedy kiedy byl czas niedyktowania ukladaly sie naturalnie aterie miasta ( choćby ul. Abrahama ). Wszystko gdzie potrzeba.
    Czym sa teraz wszelkie wytyczne odnosnie polowow w Uni np jak nie dyktowaniem.
    Zreszta sa krotkie okresy kiedy dyktowania nie ma i wtedy dzieje sie naciekawiej i najoplacalniej. Dla miasta jako wpolnot kolalnych.. Gorzej kiedy wytycznie niewidzialnie zabijaja obywatelkosc mieszkancow. Tak dzieje sie obecnie.
    Mylisz sie jeszcze raz Ci to mowie - mowiac ze babilon skonczyl z nakazami. Przybieraja one inne formy.
    Nie wierzysz jeszcze raz zachecam poczytaj. Zanim glupio bedziesz opowiadał o swej swobodzie.

    Nie wiele jest szansy ze z tego co teraz powstaje zostanie przechowane w kulturze, pamieci ludzi bo i tej kultury w tym mało. Pamiec takze bedzie chciała to wyprzeć.
    Pozdrawiam

    • 0 0

  • musztarda po obiedzie

    no i na co komu te opinie, przeciez wszyscy wiedzą jak było jest i będzie...
    może pora zakasać rękawy i wziąść się do pracy, jeżeli chodzi o przechwałki miast, które to nie jest lepsze, to też bez sensu, kazde miasto ma swój klimat, nawet obskurna i syfaiasta Łódź ma coś takiego ze ludzie tam i tak jezdżą nawet Ci którzy tak o niej myślą, Gdynia jest bardzo młodym miastem i myślę nie można porównywać jej do Gdańska, w którym roi się od kościołów i innych zabytków.

    Banki teraz zawładnęły wszystkimi już w zsadzie ulicami miast, powiedzmy sobie otwarcie że gdziesię nie obejrzymy to bank za bankiem, nawet już na prywatnych osiedlach się pojawiły.

    Deptak by się przydał ale że jest jak jest to trudno, ja bardzo lubię świętojańska taka jaka była, jest i w przyszłości będzie, jak byłam mała przechodziłam tamtędy codziennie zaglądając do witryn sklepowych, teraz będą banki ale to są własnie dzisiejsze czasy...
    bardzo ważne jest aby nie utracić klimatu bulwaru, dla mnie najcenniejszego skarbu gdyni, gdyby miały tam powstać jeszcze jakieś kawiarenki w sylu baracudy nie obraziła bym się;)
    Gdynianie, Gdańszczanie i Sopocianie!!! jesteśmy z Trójmiasta POPROSTU;) Doceńmy to co mamy bo niewiele możemy wskórać

    • 0 0

  • sobota na świętojańskiej... wszystko zamknięte

    nie wspomnę o niedzieli - a w sezonie turystycznym w mieście, które żyje z turystyki (także), to grzech...

    • 0 0

  • Jestem mieszkańcem Świętojańskiej

    Tak sie skałda że od 3 lat mieszkam przy ul. Świętojańskiej z mojego balkonu codzień widzę dziesiątki samochodów próbujących zaparkować. Z miernym skutkiem... Szczęśliwcy którym jest dane znaleść miejsce niejednokrotnie podczas wjazdu na miejsce parkowania , przycierają swymi autami o betonowe słupki o wysokości 40 cm porostawiane wzdłuż miejsc do parkowania. Znów ci których mineła wątpliwa przyjemność obtarcia słubka podczas wyjazdu z miejsca parkowania. Są uczestnikami stłuczek podczas wyjeżdzania z nieszczęśliwych zatoczek.
    Chcąc przyciągnąć klientele należy zapewnić ku temu warunki. Jednym z podstawowych jest możliwość zaparkowania samochodu.Tak jak to ktoś poniżej powiedział "ekskluzywni klienci , nie przyjeżdzają trajtkami na zakupy" Wymieniam to jako podstawowy warunek ,spójrzmy pod centrum Handlowe Geant które nie tak daleko znajduje sie od świętojańskiej ile tam jest aut zaparkowanych w prostproporcjonalnie do liczby potencjanych klientów znajdujących się w środku razy 3. Liczba aut z jednego parkingu przy Centrum Handlowym jest o wiele większa od tego co oferuje ulica świętojańska na całej swej rozciągłości. Druga kwestia to wręcz masakryczne rozkłądające na łopatki czynsze stale podnoszone. Szukałem ostatnio biura do wynajęcia jakie było moje zdziwienie jak usłyszałem 900zł za metr kwadratowy a to ponoć i tak była cena okazjonalna...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane