Fakty i opinie

Blog zmienia życie. Na "easier" czy "harder"?

Internauci skrajnie oceniają bloga o modzie i gotowaniu prowadzonego przez córkę premiera, Kasię Tusk. Mimo to pod względem popularności jej strona dorównuje średniej wielkości portalom internetowym.
Internauci skrajnie oceniają bloga o modzie i gotowaniu prowadzonego przez córkę premiera, Kasię Tusk. Mimo to pod względem popularności jej strona dorównuje średniej wielkości portalom internetowym. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Co łączy trójmiejską specjalistkę od marketingu, fana nowych technologii i przewodniczkę turystyczną? Dzięki pisaniu bloga zyskali uznanie, pracę i popularność. Będzie można ich spotkać podczas międzynarodowej konferencji Blog Forum Gdańsk, która w sobotę i niedzielę odbędzie się w Centrum Hewelianum.Blog Kasi Tusk "Make life easier" doczekał się swojej parodii. Dwaj (prawdopodobnie) studenci stworzyli stronę "Make life harder", na której prezentują trudniejszą stronę życia młodego człowieka z Trójmiasta.
Natalia Hatalska rzuciła pracę w korporacji, żeby prowadzić bloga. Dzięki swojej stronie stała się uznaną ekspertką w branży marketingowej.
Natalia Hatalska rzuciła pracę w korporacji, żeby prowadzić bloga. Dzięki swojej stronie stała się uznaną ekspertką w branży marketingowej. fot. arch. pryw./Natalia Hatalska
Tomasz Topa to gdańszczanin, którego fascynują nowe technologie i internetowe nowinki. Dzięki swojemu blogowi stał się znaną postacią w polskiej sieci.
Tomasz Topa to gdańszczanin, którego fascynują nowe technologie i internetowe nowinki. Dzięki swojemu blogowi stał się znaną postacią w polskiej sieci. fot. arch. pryw./Tomasz Topa
Ewa Kowalska swojemu blogowi podporządkowała całe swoje życie, ale to nie tylko hobby, ale także jej praca.
Ewa Kowalska swojemu blogowi podporządkowała całe swoje życie, ale to nie tylko hobby, ale także jej praca. fot. arch. pryw./Ewa Kowalska
Gdyby nie Harry Potter, Natalia Hatalska, jedna z najbardziej poczytnych polskich blogerek, być może nigdy nie założyłaby swojej strony w sieci. Kilka lat temu zafascynowana niestandardową kampanią reklamową książki, świeżo upieczona absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego zainteresowała się marketingiem. Efektem było zagraniczne stypendium i dobra praca w jednej z trójmiejskiej korporacji.

- Żeby usystematyzować swoją wiedzę, założyłam bloga - opowiada Hatalska. - Jednak w pewnym momencie uświadomiłam sobie, że praca w korporacji i regularne pisanie w sieci absorbuje cały mój czas. Rzuciłam pracę i skupiłam się na blogu. Bałam się, że wypadnę z branży i stracę źródło utrzymania. Stało się wręcz przeciwnie.

Blog hatalska.com od trzech lat jest jedną z najlepszych stron w polskiej sieci poświęconych najnowszym trendom w marketingu i komunikacji internetowej. Jego autorka nie tylko została laureatką konkursu Blog Roku 2009 organizowanego przez Onet.pl, ale stała się również szanowaną w branży ekspertkę, zapraszaną na konferencje i do współpracy przez duże firmy.

- Nastolatki prowadzące "blogaski" przeniosły się do portali społecznościowych. Blogosfera się profesjonalizuje, a autorzy najlepszych blogów stają się cennymi ekspertami i doradcami w swoich branżach - twierdzi Hatalska.

Swoją niszę znalazł Tomasz Topa, który sam siebie przedstawia jako fan internetowych nowinek i elektronicznych gadżetów. Stronę tomasz.topa.pl założył sześć lat temu, gdy był jeszcze studentem. W sieci wszyscy mieli wtedy strony prywatne, ale on postanowił pójść krok dalej i założyć bloga.

- Zacząłem od wpisu o reklamie jakiejś śmiesznej gumowej klawiatury, którą zobaczyłem w telezakupach. Do dziś piszę przede wszystkim o sprzęcie komputerowym, tworzeniu stron www czy nowinkach w sieci - opowiada Topa. - Pamiętam, że moje pierwsze wpisy czytało raptem kilka osób, głównie znajomi.

Dziś jego bloga odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób miesięcznie. Takich statystyk mógłby pozazdrościć mu niejeden portal internetowy. Popularność bloga gdańszczanina nie ogranicza się do sieci.

- Dzięki blogowaniu udało mi się poznać wiele ciekawych osób i znaleźć pracę przy kilku projektach - opowiada. - Podjąłem również współpracę z kilkoma firmami, które w zamian za testy na blogu, wysyłają mi swój sprzęt. Dzięki temu mogę pobawić się najnowszymi telefonami, tabletami czy laptopami, których pewnie sam bym nie kupił.

Topa podkreśla jednak, że blogowanie to dla niego przede wszystkim hobby, a blog to miejsce, gdzie może na dowolny temat napisać, co mu się żywnie podoba. Problem widzi tylko jeden - nie zawsze znajduje czas, aby opisać wszystkie ciekawiące go tematy.

O tym, że prowadzenie bloga, to praca na pełen etat przekonała się Ewa Kowalska, licencjonowana przewodniczka turystyczna. Dwa lata temu gdańszczanka wzięła udział w projekcie Dojrzały Przedsiębiorca prowadzonym w ramach unijnego programu Kapitał Ludzki. Wygrała pomysłem na bloga poświęconego turystyce, wydarzeniom kulturalnym i zabytkom Trójmiasta.

Tak powstał iBedeker.pl, który dla Kowalskiej był etapem w rozwijaniu swojej pasji. Od lat aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym, a swoje relacje i artykuły o Trójmieście publikowała w portalach społecznościowych. Mimo to blog wywrócił jej życie do góry nogami.

- Zgubiłam ustabilizowane życie, często zapominam o obowiązkach domowych. Czasami aż się dziwię wyrozumiałości męża i córek - mówi Ewa Kowalska. - Blogową aktywność zaczynam wcześnie rano, kończę późno w nocy. Teraz się zastanawiam, kto zadba o stronę, gdy będą na urlopie. Wiem, że tkwię w nałogu, ale kocham to uzależnienie.

Czy chciałbyś być popularny w Internecie?

tak, obecnie w sieci najłatwiej i najszybciej osiąga się sukces 15%
to zależy, tylko jako profesjonalista, nie jako bohater plotek 46%
nie, internauci są bewzlędni dla popularnych osób 39%
zakończona Łącznie głosów: 492
Tomasz Nadolny, doradca medialny z firmy CMT Consulting uważa, że to właśnie silna i wyraźna osobowość autora przyciąga czytelników bloga: - Autorów blogów łączy przekonanie, że w jakiejś dziedzinie są ekspertami, a czytelników przyciąga chęć weryfikowania i polemizowania z ich wiedzą. Popularność jest więc dużym wyznacznikiem sukcesu bloga i blogerzy o nią zabiegają.

Nie może na nią z pewnością narzekać córka premiera Kasia Tusk, której blog o modzie i gotowaniu (prowadzony razem z przyjaciółką) MakeLifeEasier.pl w kilka miesięcy zdobył tysiące czytelników, a publikowane w nim wpisy i sesje zdjęciowe stały się pożywką dla mediów plotkarskich. Popularność bloga przełożyła się na karierę jego współautorki: wydawnictwo Edipresse poinformowało właśnie, że Kasia Tusk poprowadzi własną rubrykę o modzie we wchodzącym na rynek dwutygodniku "Flesz".

Ale sieciowa popularność może też się odbić czkawką. Dwóch mieszkańców Trójmiasta prowadzi w portalu facebook swoisty anty-blog pt. "Make life harder". Parodiując specyficzny styl pisania o modzie niewybrednie naśmiewają się z internetowych dokonań córki premiera. Na popularność również nie narzekają - ich stronę "lubi" 11,5 tys. osób.

Blogerzy po raz drugi przyjadą do Gdańska

W sobotę i niedzielę, 15-16 października, w Centrum Hewelianum zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku odbędzie się druga edycja międzynarodowej konferencji Blog Forum Gdańsk 2011.

Ponad stu blogerów, dziennikarzy i osób związanych z branżą internetową będzie dyskutować m.in. o przyszłości blogosfery, blogu jako narzędziu do tworzenia społeczności, budowaniu kariery poprzez blogowanie i aspektach technicznych prowadzenia internetowego dziennika. W ramach imprezy odbędzie się również otwarty dla wszystkich hyde park i praktyczne warsztaty dla prowadzących blogi.

Wśród gości znaleźli się m.in. Rebecca Blood, Dominik Batorski, Artur Kurasiński, Krzysztof Krejtz, Magda Umer, Sylwia Kubryńska, Krzysztof Skiba, Kominek czy autorzy strony Lekkostronniczy.tv.

W czasie imprezy zostanie ogłoszony zwycięzca konkursów "Blog of Gdańsk 2011 Internautów", którego w głosowaniu wybrali czytelnicy Trojmiasto.pl oraz "Blog of Gdańsk 2011" wybrany przez jury. Organizatorem imprezy jest Miasto Gdańsk.

Transmisję wideo z konferencji będzie można oglądać na żywo na portalu trojmiasto.pl lub na stronie blogforumgdansk.pl.

Opinie (84) ponad 20 zablokowanych

 • (9)

  Blog jest dla ludzi ktorzy nie maja pomyslu na wlasne zycie i probuja zarazic go kogos innego.PS. Pani na 1 zdjeciu!!! Piękna, nie widzialem pięknijszej kobiety !

  • 35 74

  • To Kasia Tusk. (2)

   • 21 4

   • (1)

    faktycznie. Ta Kasia jest bardzo ladna i atrakcyjna ;) chcialbym ja poznac ;)

    • 20 14

    • Blogi to nuda, nuda, nuda.

     Internet jest do pewnego stopnia pożyteczny, ale życie w nim nie dorówna temu prawdziwemu. Mi osobiście internet nudzi się po pół godziny.

     • 0 1

  • to chyba K.Tusk

   faktycznie bardzo ładna

   • 18 4

  • Napalone samce (1)

   • 8 7

   • nie napalone samce tylko koneserzy kobiecego piekna. Tylko Ty o tym mozesz nic nie wiedziec :)

    • 13 6

  • to tak jak całowanie się z premierem :-/ (1)

   • 6 3

   • nieee, prędzej to bym powiedział o Kwaśniewskiej - jak na nią patrzę to widzę

    starego. Podobnie na Kaczyńską. Patrząc na Tuskową nie mam takiego wrażenia. Ładna i to bardzo jest rzeczywiście. I wydaje się być fajna.

    • 4 0

  • ale pewnie rąbnięta !

   • 1 3

 • bardzo ladna dziewczyna! (3)

  wiecej takich prosze!

  • 75 18

  • czasem nawet Tuskowi coś wyjdzie :P (2)

   sam się pewnie zdziwił

   • 61 5

   • obserwator

    Przeciętna .......

    • 2 13

   • no na pewno padre jest z niej dumny!

    i trudno się dziwić! Fajna babka.

    • 2 0

 • (2)

  przeceiż to Kasia Tusk.....

  • 44 8

  • co nie zmienia faktu, że ładnie wygląda na tym zdjęciu.

   • 22 4

  • NO CO TY! TOĆ TO STEFAN!

   Z JARZĘBOWA! POZDRO STEFEK! HEJA!

   • 2 1

 • Blogi, ha ha. (2)

  W absolutnej większości (przypominam - znaczy to też, że jest jakaś mniejszość!) żenujące, infantylne, niepoprawne językowo - tym bardziej zaś logicznie.... i tym samym coraz bardziej zbliżające się do typowego poziomu jakiegokolwiek "dziennikarstwa" w jakichkolwiek "mediach". "Natalia Hatalska rzuciła pracę w korporacji, żeby prowadzić bloga." -- a żyła z czego, konkretnie? Bo zakładam że nie z reklam na blogu emitowanych? "Zazdrościsz?!" - padną zarzuty zaraz zapewne. Owszem, zazdroszczę - ja też chciałbym żyć z pieniędzy na które nie musiałbym ciężko pracować. Ja tylko powątpiewam, czy te pieniądze biorą się z blogowania - czy może np. bogatego tatusia, mężusia - czy może pieniędzy unijnych (czyli moich) na fikcyjne programy :)

  • 43 15

  • zacznij blogować (1)

   zobaczysz jakie to łatwe

   • 1 6

   • Tzn.?

    Chodzi ci o to, że to koszmarnie trudne i ambitne i sobie nie poradzę W ŻYCIU? Czy że to tak świetna i prosta zabawa dla każdego, że NAWET ja sobie poradzę? Czy może o to, że to tak świetnie płatne? Czy też o coś jeszcze innego?

    • 9 1

 • Mam wrażenie, że temat artykułu jest trochę "rozdmuchany"... (4)

  ...ze wszystkich blogów wymienionych w artykule słyszałem tylko o 2 blogach, powiązanych ze sobą zresztą: Kasi Tusk - o której usłyszałem tylko z powodu bezbłędnej parodii - Make life harder. Natomiast reszta... No cóż, może w społeczności blogerów są rozpoznawalni - ale to tak samo jak z niszowymi sportami czy zainteresowaniami, np. pan Kowalski jest rozpoznawalnym wędkarzem itp. Co z tego jeśli rozpoznają go tylko wędkarze?

  • 37 4

  • od tego są artykuły (3)

   sam piszesz, że znałeś tylko dwa blogi. Czy w związku z tym uważasz, że to, czego nie znasz jest nie warte uwagi? Moim zdaniem pokazanie blogów o których ja nie wiedziałem (a tez znałem te same dwa) to plus a nie minus tego artykułu. Bo nie uważam, że to, o czym nie wiem, jest nieistotne. Raczej lubię ludzi, którzy mi otwierają o czy na coś, o czym dotąd nie wiedziałem

   • 5 3

   • (2)

    Szybko postanowiłem sprawdzić hasło "gdańsk turystyka" (tym się podobno zajmuje blog iBedeker.pl. Jest na pierwszym miejscu, ale... w dziale reklama. Miejsce jest kupione a nie zdobyte popularnością. Więc tyle jeśli chodzi o popularność. Nigdzie nie napisałem, że coś jest nie warte uwagi - tylko, że coś jest niszowe. A to tylko potwierdza, że temat o tym jak bardzo popularne są blogi jest "bardzo naciągany".

    • 5 1

    • (1)

     ciężko nie odnieść wrażenia że promocja takich a nie innych osób (bo przecież nie blogów) to nie przypadek.

     • 5 2

     • bardzo celna uwaga

      ale uświadom mnie: celowo promują bloga Kasi Tusk, a przypadkowo jego parodię, czy odwrotnie?

      • 4 1

 • Pani Kasia Tusk jest wprost cudowna, zgrabna, kobieca i do tego rozsądna:) (1)

  Nie tam żadna damulka;)ideał kobiety !Blogu nie czytam gdyż modą się nie interesuje:) Wszystkiego najlepszego Kasiu !!

  • 43 34

  • I naturalna!!!

   a tapeciary minusują!:DWiecej minusujcie:) a prawdziwym facetom i tak podobają się bardziej naturalne dziewczyny a zjawiskowe Panie które kładąc się do łóżka ściągają maskę i stają się kimś innym!

   • 3 2

 • Chłopaki z MLH potrafią mówić o modzie i robią to świetnie :)))

  • 15 5

 • Make Life Easier (hmmm), to nowa wersja starego hasła - By ludziom żyło się lepiej (4)

  Brakuje mi tam zaimka "wszystkim", ale w tym akurat wydaniu nie chodzi o wszystkich. Premierowiczówna uczy tam "młode damy" jak się nosi np. szorty i dodaje, że pośladki muszą być zakryte. I, co oczywiste, bezę jemy łyżeczką!! Koniecznie!! A dla mnie jest to bezdenna pustota. Jak się nie ma nic ciekawego do powiedzenia, to lepiej milczeć.

  • 43 17

  • Druga część podpisu bardzo pasuje do autora powyższego posta. Szkoda, że nie zastosujesz się do stwierdzenia, które cytujesz i nie zamilkniesz.

   • 7 5

  • kawał

   Jakie zjawisko zachodzi jak Pani Kasia nakłada makijaż rano? "Polska w budowie" ;)Pozdrawiam i głowa do góry Pani Kasiu.

   • 10 1

  • (1)

   Nie jestem jakąś fanką bloga Kasi Tusk, już prędzej czytam tę parodię, ale powiedz mi, jaką konkretnie głębię do przemycenia miała na swoim blogu Marta Kaczyńska, żeby tak wziąć pierwszy przykład z brzegu? Z dwojga złego, ja już wolę Kasię Tusk piszącą o szortach, niż Martę Kaczyńską o wartościach rodzinnych (tak, tak, na swoim blogu).

   • 6 4

   • Nie wiem czym dla Ciebie kotku są tzw. wartości rodzinne?

    Wg jednych to było sprzedanie ciała za długi tatusia utracjusza:-) Wg innych to była Wanda co nie chciała Niemca. Znając Twoją tuszę tuszę, że dla Ciebie gross kaszalot, to byłaby pełnia szczęścia? Si?

    • 4 2

 • Tuskowa popularnosc swojego bloga zawdziecza tylko i wyłacznie swojemu ojcu!!Przypomnijmy kim była zanic ojciec startował na (8)

  porezydenta!!Dodatkowo media promują ją na siłe bo jest codziennie na pierwszej stronie onetu jej blog.

  • 42 38

  • (2)

   Korzysta z tego co ma. Ma na siłę występować incognito? Blog Katarzyny T? Bez zdjęć, bo ją ktoś pozna? Co za bzdura.

   • 21 4

   • (1)

    poza tym jest bardzo udany od strony geraficznej. Wole Kasie T. od wywiadów z gwiazdami i Gali czy innych- do tego nikt sie nie przyczepia a tez chrzanią trzy po trzy

    • 8 4

    • Sęk w tym, że Kasia T. też już sie żali, chwali o opowiada o sobie w gazetkach z cyklu "prywatne życie córki premiera" Kasia na okladce mowiaca o tanim zestawie dla każej dziewczyny (buty za 400, spodnie za 300 plus reszta za 400), a to wszystko za 7zł/h. Prawda jest taka, że wszyscy ją chwalą bo córka premiera. Na marginesie - i ją nie omineło medialne, celebryckie g... i sama sie pcha na okładki plus wywiady dla żenujacych pisemek.

     • 6 3

  • (3)

   jak moze to korzysta. a tym kim jestes ? corka/ synem kierowcy, mlynarza czy sprzedawcy w biedronie ?

   • 3 8

   • No pewnie niech korzysta - kaska za nic nie jest zla... Ma to chyba po tatusiu...

    • 0 2

   • Kaska za nic nie jest zła - ma to chyba po tatusiu...Tak samo jak jej tanie zestawy za 1000 zł:D

    • 0 1

   • obywatel traojmiasta??stan przed lustrem to zobaczysz paskudnego szczura z kanału z fekaliami

    synem kierowcy, mlynarza czy sprzedawcy w biedronie ? tak ci ludzie są wartosciowy !!Nie zbędni i dobrze wykonuja swoja prace za psie pieniadze!!A ty mmendo jak śmiesz takich ludzi obrazac bachorze wychowany bezstresowo.!!

    • 1 1

  • No widzisz to zupenie jak ty

   ona nie ma nic - ma tylko znanego ojca.ty tez nie masz nic, nawet znanego ojca ;)

   • 4 1

 • jeszcze nie czytalem zadnego bloga... (1)

  Dla mnie to rodzaj lansu bez zadnego balansu. Czysta autopromocja.

  • 32 5

  • Skoro nie czytałeś, to po czym wnosisz że to czysta autopromocja? Poczytaj, wtedy wydawaj opinie.

   • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.