• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Blokuje budowę Obw. Metropolitalnej, bo nie dostał odszkodowania za ziemię

Michał Brancewicz
28 sierpnia 2023, godz. 07:00 
Opinie (376)

Eugeniusz Patoka, przedsiębiorca z Lublewa, blokuje wjazd na działkę, którą musiał oddać pod budowę Obwodnicy Metropolitalnej. - Nie dostałem jeszcze ani grosza, więc uznaję, że to wciąż moja ziemia - mówi i dodaje, że takich osób jak on jest więcej. Problem w tym, że w świetle prawa nie może wchodzić na ten teren, który jest placem budowy.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


- Nie jesteśmy wywłaszczeni, zostaliśmy ofiarami nacjonalizacji - mówi Eugeniusz Patoka, przedsiębiorca z Lublewa. - Bo wywłaszczenie polega na dotrzymaniu umowy, która jest zapisana w ustawie. Ale oni tego nie zrobili. Nie dali ani grosza, nie dali nic. Mają nas gdzieś.

Brak odszkodowania za wywłaszczone, niezabudowane grunty



Walczyłe(a)ś kiedyś o swoje prawa z dużą instytucją/firmą?

Zgodnie z prawem, gdy wojewoda pomorski wyda decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRiD) z rygorem natychmiastowej wykonalności, właściciele nieruchomości są zobowiązani do ich niezwłocznego wydania na cele budowy drogi, a zarządca drogi jest uprawniony do rozpoczęcia robót budowlanych.

Z tego tytułu Patoka musiał oddać swoją ziemię w Lublewie o powierzchni ok. 3 ha. Oczywiście powinien otrzymać za nią odszkodowanie, ale do teraz nie doczekał się wypłaty. Podobnych do niego osób jest więcej. Jednak gdy chcieliśmy z nimi porozmawiać, nagle się wycofywali.



Zapytaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o tę sprawę. Odpowiedź nie była podana wprost, ale można z niej wywnioskować, że faktycznie pieniądze nie zostały jeszcze wszystkim wypłacone.

- W zakresie zadania 2 budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej [odcinek węzeł Gdańsk Południe - Żukowo - przyp. red.] odszkodowania zostały wypłacone właścicielom, którzy na skutek budowy musieli opuścić nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi lub budynkami, w których prowadzili działalność gospodarczą - informuje Mateusz Brożyna, rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA. - Sprawy osób, które z powodu budowy Obwodnicy musiały zmienić miejsce zamieszkania bądź prowadzonej działalności, są traktowane priorytetowo. GDDKiA posiada zabezpieczenie finansowe na wypłatę odszkodowań i pozostałe odszkodowania zostaną wypłacone zgodnie z wydawanymi przez wojewodę pomorskiego decyzjami ustalającymi odszkodowanie.

Ustawił tabliczkę "wstęp wzbroniony", a sam nie może tam być



Eugeniusz Patoka na swojej byłej już ziemi postawił tabliczkę "wstęp wzbroniony". W ten sposób protestuje, bo wciąż nie otrzymał odszkodowania za wywłaszczenie. Eugeniusz Patoka na swojej byłej już ziemi postawił tabliczkę "wstęp wzbroniony". W ten sposób protestuje, bo wciąż nie otrzymał odszkodowania za wywłaszczenie.
Patoka swojej działki zabudowanej nie miał, dlatego wciąż czeka na pieniądze. Na razie nie toczy się na niej budowa, ale przejeżdża przez nią ciężki sprzęt. Tak go to rozzłościło, że na swojej byłej już ziemi postawił tabliczkę "wstęp wzbroniony". Uważa bowiem, że skoro nie dostał odszkodowania, to działka wciąż jest jego. Tak jednak nie jest.

- Właściciel nieruchomości po wydaniu decyzji ZRID i jej przekazaniu GDDKiA pod budowę drogi nie jest uprawniony do wkraczania na teren nieruchomości, która stanowi teren budowy - przekonuje Brożyna.


Warto przypomnieć, że Eugeniuszowi Patoce nigdy nie było po drodze z tą inwestycją. Kilka lat temu, razem z grupą innych osób, zaskarżył wydanie decyzji środowiskowej dla Obwodnicy Metropolitalnej. Zrobił to na tyle skutecznie, że sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Czy pięć osób może zablokować budowę Obwodnicy Metropolitalnej za 2 mld zł? Czy pięć osób może zablokować budowę Obwodnicy Metropolitalnej za 2 mld zł?

Wypłaty bardziej zaawansowane na 1 odcinku OMT



Pod względem wypłaty odszkodowań lepsza sytuacja jest na zadaniu 1, czyli odcinku Żukowo - Chwaszczyno.

- Dla najbardziej zaawansowanego zadania, dla którego decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej została wydana najwcześniej, bo 3 października 2022 r., są prowadzone lub zostały już zakończone postępowania w sprawie ustalenia odszkodowania dla prawie wszystkich nieruchomości objętych decyzją ZRID - dodaje rzecznik GDDKiA.
Przypomnijmy, że budowa wartej ponad 1,5 mld zł Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej podzielona jest na dwa zadania.



  1. Chwaszczyno (bez węzła) - Żukowo (bez węzła), długość ok. 16,3 km, wykonawca: Budimex, wartość: 715,2 mln zł
  2. Żukowo (z węzłem) - Gdańsk Południe (rozbudowa węzła), długość ok. 16 km, oraz obwodnica Żukowa o długości ok. 7 km, wykonawca: Mirbud i Kobylarnia, wartość: 826,5 mln zł

Budowa obu odcinków powinna zakończyć się w kwietniu 2025 r., chociaż wykonawcy wnioskowali o wydłużenie terminu budowy.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (376)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane