• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Brakuje nam empatii w stosunku do Ukraińców"

Agnieszka
30 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nielegalna praca obcokrajowców to rzadkość
Szacuje się, że w Trójmieście pracuje obecnie ponad 40 tys. pracowników z ukraińskim paszportem. Szacuje się, że w Trójmieście pracuje obecnie ponad 40 tys. pracowników z ukraińskim paszportem.

- Brakiem empatii, zrozumienia i wściekłością na siebie nawzajem wykończymy się sami (...) Jesteśmy lepiej ubrani, bardziej obyci, bardziej pachnący, więc możemy czuć tę wyższość i niechęć? - pyta retorycznie nasza czytelniczka, pani Agnieszka, którą zbulwersował opublikowany w czwartek artykuł dotyczący problemów z pracownikami z Ukrainy.



W ubiegły czwartek opublikowaliśmy artykuł naszego czytelnika, pana Karola, który w dosadnych słowach wyraził swoje niezadowolenie z powodu sytuacji, jaka przytrafiła mu się w markecie Biedronka w Baninie. Czytelnik twierdził, że nie mógł liczyć na pomoc sklepowego personelu, bo nikt z zatrudnionych tam pracowników z Ukrainy nie znał języka polskiego.

Czytaj również: W tym sklepie nikt nie rozumie po polsku

Wkrótce po publikacji treści listu pana Karola, z naszą redakcją skontaktowała się pani Agnieszka*. Czytelniczka również przesłała nam swój list, w którym wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec protekcjonalnego traktowania pracowników zza naszej wschodniej granicy. Poniżej publikujemy jej przemyślenia.

"Przeczytałam tekst Pana Karola, czytelnika Trojmiasto.pl, o pracownikach w Biedronce. Potem trafiłam w sieci na kilka karykaturalnych form, przeinaczeń tego tekstu, pod którym byliście podani jako źródło. Zrobiło się z tego coś na kształt "Polacy są wściekli na Ukraińców pracujących w sklepach". A ja się wściekła nie czuję. Dlatego postanowiłam zabrać głos w dyskusji.

Zastanawiam się, co Pana, Panie Karolu, tak naprawdę wkurzyło? Czy na pewno fakt, że nikt nie mógł wskazać Panu miejsca, gdzie znajduje się kukurydza w puszce? Czy to ostatecznie dopełniło czary goryczy, bo tak naprawdę spóźnia się wydanie auta z salonu o tydzień, a pan już sprzedał stare auto, ogrodnik nie przyciął tak krzewów, jak Pan polecił, a żona zrobiła awanturę o rachunek ze sklepu z nartami i nie udało się Panu ukryć, że w Pana mniemaniu stare są już za bardzo zużyte, by zacząć z nimi sezon?

Może mieszkając w domu pod miastem marzył Pan o idylli, a cały ten idealny obraz psują Panu obcy, przyjezdni z Ukrainy, którzy do tego pracują w jedynym lub najbliższym sklepie, gdzie można kupić produkty na grilla? Zapewniam Pana, że ci pracownicy z Biedronki woleliby być gdzie indziej. Byłoby im wygodniej posługiwać się ojczystym językiem. Nie ułatwia Pan, Panie Karolu, im życia w tym obcym kraju. A przecież mogło być dość pięknie.

Polacy od kilkudziesięciu lat uciekają za granicę bez znajomości języka. Najpierw z powodów politycznych, często do USA, potem do "Niemca" za lepszym życiem, ostatnio Wielka Brytania i Norwegia stała się ich celem. Pełno ich właściwie wszędzie. Dlatego myślałam, że z taką historią migracji mamy większe szanse, by przyjąć Ukraińców może nie z miłością, ale empatią. Dać im tak potrzebne wsparcie, do którego wystarczy wyrozumiały uśmiech, pogodne spojrzenie. Tym bardziej, że proces asymilacji jest dość łatwy, języki bardzo podobne, wręcz zrozumiałe, pochodzenie czy kultura dość bliska.

Na moim osiedlu pracuje mnóstwo pracowników z Ukrainy. Pracują w ogrodnictwie, sprzątają, pieką i sprzedają w pobliskiej piekarni. Te dziewczyny są zawsze uśmiechnięte. Bardzo się starają. Pracują od 6 rano. Ostatnio kupiłam u nich pączka. Przyniosłam do domu i okazał się z czekoladą. Za jakiś czas przydarzyła mi się podobna sytuacja. Mówię do mojego 10-letniego syna: "Kurcze, znowu mi dała z czekoladą, a nie marmoladą", na co on odpowiedział: "Mamo musisz mówić z dżemem, nie z marmoladą. Marmolada brzmi zbyt podobnie do czekolada i im się może mylić".

Ostatnio zawoziłam go szkoły. Gdy wyjeżdżaliśmy z parkingu, akurat szła Pani z wózkiem ze sprzętem do sprzątania. Igor powiedział: "Znam tę panią, kiedyś mnie zaczepiła, ona jest z Ukrainy. Też miała takiego pieska jak my, ale musiała go zostawić mamie, bo tu wynajmuje pokój i nie mogłaby mieć psa". Czy długo jeszcze będzie taki mądry i otwarty? Czy nie zmieni go wpływ innych osób?

Igor ma w klasie kolegę, który też przyjechał z Ukrainy z tatą. Zaczęło się spokojnie, bo Tisza mało mówił i unikał kontaktów. Z czasem wyszło, że trudno mu się jeszcze komunikować biegle w naszym języku. Od jakiegoś czasu jeden z chłopaków mu dokucza. "Hej, czemu ty nie mówisz po polsku, tępaku, nie możesz się nauczyć?". Całe szczęście, ktoś staje w jego obronie i mówi "To ty się naucz po ukraińsku, jak takiś mądry". "Ja umiem po ukraińsku. Job twojo mać" - odpowiedział ze śmiechem agresor.

Dzieci uczą się takich zachowań w dużej mierze od rodziców. Czy Pana dziecko, Panie Karolu, też tak jest uczone w domu? Co Pan powiedział, jak wrócił z Biedronki wściekły na napływ pracowników z Ukrainy?

Jesteśmy lepiej ubrani, bardziej obyci, bardziej pachnący, więc możemy czuć tę wyższość i niechęć? A może tak szybko zapominamy jacy byliśmy jeszcze wczoraj? Może jest tak, jak w kawale o murzynie, który marzył by być biały. Gdy jego modły zostały wysłuchane, nikt z jego rodziny tym się nie zainteresował, co murzyn skwitował tekstem: "Jestem od 10 minut biały, a już ci czarni mnie wkurzają".

Wczoraj wracałam wieczorem z Sopotu. Miałam fajny wieczór, jechałam zrelaksowana. Samochód umyty, muzyka głośna, było już ciemno, przycisnęłam gazu. Traktem konnym jechały auta rodziców na rejestracjach z ościennych województw, przywożących na studia swoje pociechy. Skręcali głównie w kierunku politechniki i Akademii Medycznej. Nie znali dobrze trasy, gubili się, ciągle zwalniali, w ostatniej chwili zmieniali pasy lub dawali kierunkowskazy.

Przeklęłam pod nosem wkurzona, że wytrącają mnie z mojego błogiego nastroju. To był moment, w którym zapomniałam, że ja też jestem napływowa i nie dalej niż 20 lat temu z przerażeniem wyjechałam na drogę, po której jeżdżą tramwaje. W mieście, w którym robiłam prawo jazdy, w ogóle ich nie było.

Miałam okazję ostatnio usłyszeć opinię, że w 2040 roku wykończą nas roboty. To bardzo optymistyczny wariant. Pewnie brakiem empatii, zrozumienia i wściekłością na siebie nawzajem wykończymy się sami. I zanim czytelniku napiszesz opinię "Spieprzaj do swojej pipidówy", to wiedz, że marzę, by rozwój sztucznej inteligencji poszedł w takim kierunku, by nauczył cię miłości i tolerancji do drugiego człowieka. A zwłaszcza empatii. Ty lub twoje dziecko też możecie kiedyś stać się napływowym elementem. Choćby to miało stać się za sprawą lotu kosmicznego na inną planetę."

*imię zostało zmienione
Agnieszka

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (700) ponad 100 zablokowanych

  • Opinia (1)

    Szkoda że w czasie rzezi Polaków na Wołyniu nasi mili sąsiedzi ukraińcy mieli całkowity brak empatii i w ogóle uczuć ludzkich w stosunku do naszych rodaków tam zamordowanych(kobiety, dzieci, starcy) główne ofiary tego ludobójstwa. Dziś ich Bohaterem Narodowym jest ,,stepan bandera,, i inni rzeźnicy a oni ich czczą jak prawdziwych bohaterów tylko za co??? Historia kołem się toczy i to jedyny środek do budowania odpowiednich relacji między sąsiadami.Niech nauczą się mówić po polsku bo to piękny język jest.Pamietajmy o Ofiarach Tej Rzezi.

    • 7 0

    • były przypadki

      niesienia pomocy Polakom, ale większość się bała. A inni również kończyli śmiercią, nieraz gorszą od naszych za udzielenie schronu. Jednak doprowadzenie do tego "powstania" to mimo wszystko symbol upodlenia ze strony tej "dziczy" buszującej na zgliszczach kończącej się wojny światowej.

      • 0 0

  • skąd te prymitywne wpisy? czy dziś do Polski przyjechali członkowie UPA? (1)

    tylko prostactwo robi takie kopiuj/wklej i do jednego wora wrzuca żołdactwo sprzed 70-ciu lat razem z młodymi Ukraińcami którzy dziś tu pracują (nieraz niewolniczo) i budują swój i nasz świat

    • 2 7

    • W pracy w danym kraju posługujemy się językiem danego kraju .

      • 0 0

  • niech się języka uczą

    proste. chcesz pracować w Polsce naucz się polskiego. No chyba, że w ramach empatii mam nauczyć się ukraińskiego przed zakupami w biedzie :)

    • 10 0

  • Baba nic nie zrozumiała bale postanowiła napisać wypracowanie na poziomie gimnazjum.

    • 8 0

  • słowotok

    Pani, która napisała list ma jakiś słowotok... pół życia opisała w temacie, którego na dodatek nie zrozumiała. Pan Karol nie ubliżał Ukraińcom, tylko wściekł się na kierownictwo sklepu, że nie było ani jednej osoby polskojęzycznej. Pani nie dość, że źle zinterpretowała artykuł to jeszcze pół życia rozpisała, marnując czas czytelników. Czytając Pani wywód sam nie wiem czy się Pani chwali czy żali... żenada jakaś... zero merytoryki

    • 10 0

  • Brawo!!!!

    Wielkie brawa dla Pani!!!!

    • 1 9

  • H

    Sprawa jest prosta i oczywista Agnieszka jest lewaczka i nie rozumiem na po co ta publikacja prowokacja ?

    • 0 0

  • Przyjeżdżają do roboty w Polsce to niech się chociaż podstaw języka nauczą

    • 3 0

  • brak kompetencji=sprzątanie/zamiatanie

    Niech sie naucza polskiego i wtedy można pracować w sklepie, jeśli nie znają polskiego, nie wiedzą jak obsługiwać kase, nie posiadaja innych kompetencji/cech potrzebnych do pracy z Polakami, gdzie trzeba się uwijać (Biedronka, w ktorej jest ogromny ruch) niech łapią sie za grabie, miotły, wiadra, szufle i robią to co potrafia!!!

    • 4 0

  • Długo i nie na temat (1)

    Tu nie chodzi o współczucie...
    Tylko o oszczędność sięgającą skąpstwa. Zatrudnili samych nie mówiących dobrze po polsku Ukraińców w sektorze uslugowym... Gdzie jak by nie patrzeć przydała by się możliwość komunikacji...
    A polacy w innych krajach bez znajomości jezyka... A i owszem jak najbardziej tylko w Norwegii na przyklad, trafiaj do produkcji i tam gdzie wystarczy że komunikują sie po angielsku.

    • 2 1

    • ja pracuję z Ukrainkami i sie fajno dogaduję ,ty jesteś po prostu życiowym nieudacznikiem

      i wszystko ci przeszkadza

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane