• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Browar we Wrzeszczu: wizje studentów

Michał Stąporek
14 listopada 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Elementy nowoczesnej architektury tworzą ciekawą oprawę dla historycznego zespołu budynków browaru - napisali jurorzy o pracy Bartosza Arendta i Katarzyny Bedry. Elementy nowoczesnej architektury tworzą ciekawą oprawę dla historycznego zespołu budynków browaru - napisali jurorzy o pracy Bartosza Arendta i Katarzyny Bedry.
Studenci architektury zaprezentowali swoje wizje przyszłości browaru we Wrzeszczu. - Niektóre z ich pomysłów zostaną przez nas wykorzystane - zapowiada właściciel browaru.
Krzysztof Pietras i Katarzyna Rosa, laureaci drugiej nagrody w konkursie, prezentują makietę ze swoim projektem. Krzysztof Pietras i Katarzyna Rosa, laureaci drugiej nagrody w konkursie, prezentują makietę ze swoim projektem.
Bogdanowi Górskiemu spodobał się budynek w kształcie browarnianej kadzi, z projektu Pawła Kosobudzkiego i Andrzeja Stokwisza. Bogdanowi Górskiemu spodobał się budynek w kształcie browarnianej kadzi, z projektu Pawła Kosobudzkiego i Andrzeja Stokwisza.
Firma budowlana Górski ogłosiła konkurs dla studentów na koncepcję zagospodarowania browaru we Wrzeszczu, ponieważ nie była zadowolona z propozycji architektów z trójmiejskich pracowni A-Plan bis i Fort. - Liczymy, że fantazja studentów przyniesie kilka ciekawych pomysłów zagospodarowania tego wyjątkowego miejsca - zapowiadał współorganizator konkursu dr Marek Krzysztof Jasina z Politechniki Gdańskiej.

Czy rozstrzygnięty wczoraj konkurs przyniósł takie rozwiązania? Choć nie przyznano w nim pierwszej nagrody, raczej tak.

Dwie różnorzędne nagrody za zajęcie drugiego miejsca otrzymali studenci Politechniki Gdańskiej.

- Zaprojektowaliśmy układ, w którym nowe budynki dopełniają, ale nie przytłaczają historycznej zabudowy - o swojej wizji opowiadają Krzysztof Pietras i Katarzyna Rosa, studenci IV roku architektury. - Choć wzdłuż ul. Kilińskiego ciągnie się zespół budynków mieszkalno-usługowych nie zasłania on historycznych obiektów. Udało nam się także stworzyć ciąg komunikacyjny, częściowo przeszklony, który łączy teren browaru z nieodległym placem Wybickiego.

Z kolei w pracy Bartosza Arendta i Katarzyny Bedry doceniono układ funkcjonalny, zawierające dobre proporcje pomiędzy funkcją mieszkalną i usługową. Za najistotniejszy atut uznano zintegrowanie części naziemnych z zabytkowymi piwnicami. "Elementy nowoczesnej architektury tworzą ciekawą oprawę dla historycznego zespołu budynków browaru" - napisano w uzasadnieniu werdyktu sądu konkursowego.
Projekt: Bartosz Arendt i Katarzyna Bedra Projekt: Bartosz Arendt i Katarzyna Bedra
Projekt: Katarzyna Rosa i Krzysztof Pietras. Projekt: Katarzyna Rosa i Krzysztof Pietras.
Wyróżnienie specjalne otrzymał projekt Adama Muzalewskiego i Mariusza Zańko z Politechniki Poznańskiej.

Co dalej z wizjami studentów? Bogdan Górski, właściciel browaru we Wrzeszczu zapowiada, że część pomysłów studentów zostanie zrealizowana. - I to nie tylko spośród wyróżnionych prac - zaznacza. Jako przykład podaje budynek w kształcie kadzi z projektu, który nie został nagrodzony przez jury. - W styczniu przedstawimy naszą wizję - zapowiada Górski.

Wystawa prac konkursowych na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej potrwa do 20 listopada. Czynna jest od poniedziałku do soboty, od godz. 10 do godz. 15.

Opinie (43) 3 zablokowane

  • bledy są bardzo na miejscu bo udzial w tym konkursie to byl jeden wielki BŁĄD

    • 0 0

  • Te nowoczesne "cudeńka" za kilka lat będą nas straszyć...tak

    jak już straszy LOT (kiedyś też był nowoczesny)...i Galeria Bałtycka.

    • 0 0

  • przekręt

    1) nie przyznanie 1.nagrody = oszczednosc kosztow
    2) wykorzystanie prac studentow - pomysly tych ktorzy nie zdobyli nagrod organizatorzy potem za darmo wykorzystaja (standart)
    3) udzial wzieli "drugorzędni" twórcy, co widac po zabetonowanych projektach - ochyda!!! bo nikt z czlolowych studenciakow architektury nie chcial brac udzialu w takim konkursie

    krótko mówiąc lipa ;/

    • 0 0

  • tu akurat chcialbym wtracic, ze pula nagrod zostala taka sama, mimo nie przyznania I nagrody. nie w tym rzecz zreszta, bo pula i tak byla zabawna od samego poczatku. raczej chodzi o szacunek do wlozonej pracy.
    a ludzi, ktorzy narzekaja, ze zabetonowane klocki odsylam na dziedziniec PG, gdzie jeszcze wisza plansze, zeby sie im lepiej przyjrzeli. to, ze cos na makiecie jest szare, to znaczy, ze jest wykonane z kartonu, jak to w przypadku makiet bywa, a nie ze jest zabetonowane :)
    jednak racja, ze z konkursem od poczatku bylo cos nie tak.
    pracy studentow, szczegolnie wyroznionych bym jednak nie umniejszal. prosze zaglebic sie w przedstawione propozycje, a przekonacie sie, ze w oparciu o nie mozna tam stworzyc wspaniale centrum z nietuzinkowymi rozwiazaniami.

    • 0 0

  • Oj tak, tak. Wspomnienia.

    Studenci, Browar i wizje.

    • 0 0

  • to dobre miejsce do łączenia przeszłości i przyszłości

    na pewno takim miejscem nie jest Główne miasto !

    • 0 0

  • szkoda :(

    Zamiast podkreślać charakter Gdańska i jego historię, stworzy się kolejne miejsce bez wyrazu i ducha. Nowoczesność można łączyć z tradycją o wiele, wiele sprawniej - vide Stary Browar w Poznaniu. Stanowczo protestuję przeciwko stawianiu kolejnych "pudełek" w miejscu tak klimatycznym i budzącym wyobraźnię...

    • 0 0

  • Jasina

    JASINA - Znacie tego pana....co to za jeden!!!. Podobno ... nic

    • 0 0

  • Beznadziejne gnioty

    W większości ponure szkło i aluminium czy stal, które w miarę efektowne są tylko przez 2-3 pierwsze lata, póki są czyste i niezaśniedziałe. Żałosne formy geometryczne, proste faktury lub ich brak - oto co podają nam na tacy pseudoarchitekci i kreatorzy nowoczesnej i jakże nieżyciowej urbanistyki. Brak polotu, brak ODWAGI i rozmachu nawet na makietach i projektach, wszystko eklektyczne do przesady, ale bez smaku i klimatu surowych stylów z poprzednich epok... Nie żądam drugiego Rzymu czy Bizancjum, ale chociaż minimalnej finezji i mniej wyzywającyh i męczących oko form zamiast tandety, plastiku, szkła i innych podatnych na syf i szybkie znudzenie materiałów.

    • 0 0

  • Wrzeszcz

    Wrzeszcz (langfuhr) szczegolnie dolny jest jedna z nielicznych czesci Gdanska ktore nie tak bardzo ucierpialy w 45tym wiec jest to wrecz nieetyczne zeby budowac w tym miejscu jakiegos nowoczesnego(dzisiaj) bochomaza na takie rzeczy sa inne miejsca. A browar mozna poprostu odremontowac zrobic tam jakas restauracje kilka sklepikow, pub i np. muzeum wrzeszcza nawet kilka stylowych mieszkan nienaruszajac zbytnio jego dawnego stylu.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane