• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chcesz popływać? Dmuchnij w alkomat

ms
1 kwietnia 2024, godz. 10:00 
Opinie (65)
aktualizacja: godz. 13:00 (1 kwietnia 2024)
Zanim wejdziesz do wody, będziesz musiał poddać się badaniu alkomatem - takie przepis będzie obowiązywał tego lata na wszystkich strzeżonych kąpieliskach w Trójmieście. Zanim wejdziesz do wody, będziesz musiał poddać się badaniu alkomatem - takie przepis będzie obowiązywał tego lata na wszystkich strzeżonych kąpieliskach w Trójmieście.

Przed wejściem do wody na strzeżonych kąpieliskach w Trójmieście trzeba będzie poddać się badaniu alkomatem - taką decyzję podjęli zarządcy miejskich kąpielisk w Trójmieście, w porozumieniu ze stowarzyszeniami WOPR.



Aktualizacja godz. 13:00 Jak większość naszych Czytelników domyśliła się, ten tekst był naszym redakcyjnym żartem na Prima Aprilis. Niemniej idea, aby po alkoholu nie wchodzić do wody, jest jak najbardziej słuszna i zachęcamy do przestrzegania tej prostej zasady.




20 strzeżonych kąpielisk i 150 ratowników w Trójmieście



Zdarza ci się wchodzić do wody po alkoholu?

Tego lata na trójmiejskich plażach będzie działać łącznie 20 strzeżonych kąpielisk: cztery w Gdyni, siedem w Sopocie i dziewięć w Gdańsku. Bezpieczeństwa kąpiących będzie strzegło łącznie ok. 150 ratowników.

Kilka dnia temu w Sopocie odbyły się już egzaminy dla chętnych, nabory ruszą już wkrótce (sprawdź ile może zarobić ratownik wodny w Trójmieście - możesz się zdziwić).

Choć liczba ratowników rośnie (w ubiegłym sezonie było ich ok. 130), zwiększa się także liczba podejmowanych przez nich interwencji. Nie wszystkie są poważne, ale wszystkie wymagają ich zaangażowania.

Dmuchane zabawki i porzucone deski surfingowe stawiają na nogi ratowników Dmuchane zabawki i porzucone deski surfingowe stawiają na nogi ratowników

Alkohol wśród kąpiących to wciąż problem. Alkomaty rozwiązaniem?



Niestety, cały czas problemem są plażowicze, którzy do wody wchodzą po alkoholu. Wbrew pozorom nawet jedno piwo czy drink osłabiają koncentrację i sprawność fizyczną pływaka.

Dlatego w tym sezonie samorządy, które finansują funkcjonowanie miejskich kąpielisk, zdecydowały się na radykalny krok. Do wody będzie można wejść wyłącznie po zbadaniu się w alkomacie udostępnionym przez ratownika wodnego.

- Ludzie często nie uświadamiają sobie, jaki poziom alkoholu w organizmie mogą mieć po jednym czy dwóch piwach. Mamy nadzieję, że taka szybka kontrola uświadomi im, że w takim stanie nie powinni wchodzić do wody - mówi jeden z koordynatorów miejskich kąpielisk.

Akcja ratownicza na koszt ratowanego



Ratownicy są jednak świadomi, że trudno będzie wyegzekwować obowiązek poddania się kontroli trzeźwości od wszystkich kapiących się. Ale i na to znaleziono rozwiązanie.

W tegorocznych regulaminach trójmiejskich kąpielisk znajdzie się zapis, że "w przypadku prowadzenia akcji ratunkowej dotyczącej osoby, w której organizmie zostanie wykryty alkohol, zostanie ona obciążona jej kosztami".

Dodatkowe patrole z dotacji PARP



Poza tym władze miast zobligowały się do skierowania dodatkowych patroli straży miejskiej na strzeżone kąpieliska. Strażnicy mają kontrolować, czy plażowicze nie łamią zakazów picia alkoholu poza miejscami do tego wyznaczonymi.

Te dodatkowe dyżury na plażach zostaną sfinansowane z dotacji celowej przyznanej trójmiejskim samorządom (mogły się o nią ubiegać wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, które prowadzą strzeżone kąpieliska) przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
ms

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (65)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane