• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ciężarówki zastawiają parking w centrum Gdańska i dokuczają mieszkańcom

Maciej Korolczuk
10 czerwca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 

Mieszkańcy Długich OgrodówMapka w Gdańsku zwracają uwagę na parkujące pod ich oknami ciężarówki obsługujące okoliczne budowy. Samochody, oczekując na załadunek lub rozładunek, parkują w kolumnie, zajmując w ten sposób po kilka miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania. Mieszkańcy irytują się, że kierowcy łamią prawo, a straż miejska i policja przymykają na to oko.W twojej okolicy jest problem z parkującymi ciężarówkami?

O problemie, jaki występuje na Długich Ogrodach w Gdańsku, poinformował nasz czytelnik. Na przesłanym do Raportu z Trójmiasta filmie i zdjęciu widać osiem żółto-czerwonych samochodów ciężarowych zaparkowanych w okolicach Bramy Żuławskiej.

W kabinach nie widać kierowców, a same pojazdy zajmują w sumie kilkanaście miejsc postojowych w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. Ciężarówki miały też mieć włączone silniki, hałasując i zanieczyszczając powietrze.

Obok nich widać również dwa radiowozy straży miejskiej.

- Długie Ogrody to nie parking dla ciężarówek. Samochody z okolicznych budów mają to jednak za nic i masowo parkują na tym parkingu. Straż miejska, owszem, przyjeżdża lub przejeżdża, ale tylko po obiadek albo żeby w drodze wyjątku ukarać źle zaparkowaną osobówkę (ale nie za często). Ślepi strażnicy nie rwą się do pracy, nie widzą osobówek zajmujących plac dla busów ani tych wywrotek blokujących miejsca parkingowe, parkomaty, wyjazd ze ścieżki rowerowej na ulicę itd. - napisał czytelnik w Raporcie z Trójmiasta.

Od początku roku trzy interwencjeCo na to wywołana do tablicy straż miejska?

- Opierając się na dacie publikacji filmu, zakładamy, że czytelnik nagrał interwencję podejmowaną w związku ze zgłoszeniem, które wpłynęło do Straży Miejskiej w Gdańsku 4 czerwca. Dotyczyło ono ciężarówek stojących w okolicy Bramy Żuławskiej z włączonymi silnikami - wyjaśnia Marta Drzewiecka, rzecznik prasowy SM. - Pod numer 986 od początku roku 2021 wpłynęły jeszcze dwa zgłoszenia związane z utrudnianiem ruchu przez pojazdy ciężarowe na ulicy Długie Ogrody w sąsiedztwie Bramy Żuławskiej. Nie zostały one potwierdzone przez będących na miejscu funkcjonariuszy. Być może podobne zgłoszenia trafiały też do policji. Strażnicy będą zwracać szczególną uwagę na przypadki nieprawidłowego parkowania pojazdów ciężarowych w tym miejscu.

Duże zmiany przy moście Stągiewnym przy Długich OgrodachJak z kolei ustaliliśmy w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, kierowcy ciężarówek na Długich Ogrodach otrzymali pozwolenie na wjazd za stojący przy Bramie Żuławskiej znak zakazu ruchu ciężarówek powyżej 27 ton, ale tylko na przejazd, a nie na parkowanie. Kierowcy nieposiadający wymaganego identyfikatora muszą pamiętać, że popełniają wykroczenie, za co grozi mandat w wysokości 500 zł i 3 pkt karne.

Dodatkowe patrole policjiSprawie mają się przyjrzeć także policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego.

- Policjanci ruchu drogowego nie mieli zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania oraz poruszania się samochodów ciężarowych na ul. Długie Ogrody i nie podejmowali w tym zakresie interwencji. W ramach kontroli tego rejonu funkcjonariusze zwrócą uwagę na to, czy kierowcy samochodów ciężarowych stosują się do przepisów ruchu drogowego w tym miejscu - dodaje mł. asp. Monika Falkowska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Nowy właściciel "złotych" kamienic przy Długich OgrodachCo mówią przepisy?

Zgodnie z art. 49 ust. 2 pkt 5 Prawo o ruchu drogowym za naruszenie zakazu postoju na obszarze zabudowanym pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 ton lub o długości przekraczającej 12 metrów, grozi mandat w wysokości od 200 do 300 zł oraz 1 pkt karny.
11:11 28 CZERWCA 21

Długie Ogrody - ciężarówki (21 opinii)

Codziennie, ok.11 przez ok 40 minut nadal stoją z włączonymi silnikami i panowie idą na lunch, jest głośno i nie ma czym oddychać. Jesteśmy załamani, prośba o pomoc.
Codziennie, ok.11 przez ok 40 minut nadal stoją z włączonymi silnikami i panowie idą na lunch, jest głośno i nie ma czym oddychać. Jesteśmy załamani, prośba o pomoc.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (280)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane