• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cmentarz w Kacku się rozrośnie

Katarzyna Fryc
10 kwietnia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
O rozbudowie tej gdyńskiej nekropolii przesądziła już Rada Miasta

W Gdyni brakuje miejsc na cmentarzach komunalnych. Wolną przestrzenią dysponuje nekropolia w podgdyńskim Kosakowie, ale mieszkańcy odległych dzielnic miasta nie chcą tam chować swoich bliskich. Dlatego Rada Miasta zdecydowała o powiększeniu cmentarza komunalnego w Kacku przy ul. Spokojnej.

Ćwierćmilionowa Gdynia posiada trzy cmentarze komunalne: na Witominie (który od lat jest zapełniony i na odzyskanych miejscach chowani są tylko zasłużeni gdynianie bądź kolejne osoby w rodzinnych grobowcach), w Kacku przy ul. Spokojnej (gdzie też zaczyna brakować wolnych miejsc, więc wstrzymano tzw. rezerwacje) oraz w Kosakowie koło Gdyni. Tam wolnej przestrzeni nie brakuje, ale mieszkańcy południowych i zachodnich dzielnic Gdyni nie chcą tam chować swoich bliskich ze względu na dużą odległość - dla nich każda wizyta na cmentarzu w gminie Kosakowo oznacza kilkugodzinną wyprawę.

Na skutek nacisku mieszkańców, którzy domagali się powiększenia nekropolii w Kacku, Rada Miasta Gdyni pod koniec marca podjęła uchwałę o rozbudowie tego cmentarza. - Na szczęście była taka możliwość, bo obecny cmentarz otaczają łąki i nieużytki należące do miasta. Jeszcze w tym roku zaanektujemy je na potrzeby cmentarza - zapowiada Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni, któremu podlega miejska infrastruktura.

Obecny cmentarz zajmuje 5 hektarów, niedługo zostanie powiększony o blisko jedną trzecią (1,7 ha). Na razie nie wiadomo, ile pieniędzy pochłonie ta inwestycja, ponieważ nie jest jeszcze wyłoniony wykonawca (zostanie wybrany w przetargu).

- W tegorocznym budżecie Gdyni na powiększenie cmentarza zarezerwowano 1 milion zł. W nowej części tej nekropolii znajdzie się kilka tysięcy miejsc grzebalnych, które powinny zabezpieczyć potrzeby mieszkańców Małego i Wielkiego Kacka, Karwin i Dąbrowy na co najmniej kilka lat - dodaje wiceprezydent Stępa. Inwestycja powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.

Cmentarz przy ul. Spokojnej jest miejscem pochówku kilku znanych gdynian. Spoczywają tu m.in. prof. Krystyna Wiktorowa (wybitny biolog morza, współtwórczyni i wieloletnia dyrektor Instytutu Oceanografii UG) oraz małżeństwo Bolesława i Edmund Zdanowscy - znani gdyńscy fotograficy związani z orłowskim Liceum Sztuk Plastycznych.
Gazeta WyborczaKatarzyna Fryc

Opinie (20)

  • to jest śmieszne

    żeby tereny w Kacku nazywać centrum miasta przecież tam kozy się wypasa i wrony już zawracają. To już jest wieś!

    • 0 0

  • Hahahaaa

    niedługo centrum Gdyni będzie w Łężycach...

    • 0 0

  • zlikwodować

    zlikwidować cmentarze i mieszkania budować, parkingi podziemne, drogi etc. a nie, że tereny są marnowane na cmentarze :\

    • 0 0

  • dziękujmy kretynowi Stępie!!!!tam sąsuper działki !!11 dlaczego nie wybuduje cmentarza we wlasnych okolicach (Chwarzno itp)???? jak to Polak Katolik potrafi zawsze od siebie,,,Jak nie dało sie zrobić krematotorium dla całego 3city to dojebmy ludziom z rozbudową cmentarza.
    na pochybel :/

    • 0 0

  • Ciekawe, czy nowe kwatery na cmentarzach tez sie wliczaja do planu budowy 3 mln mieszkan?

    • 0 0

  • Cmentarze powiększać...

    Cmentarz chcą powiększać, ludziom ziemię zabiorą a ci będa
    mieli widok na powiększoną nekropolię...Tyle miejsca jest w
    Kosakowię a oni się uparli żeby tu.Kremacja jest jedną z najtańszyxch metod pochówku człowieka.Potem jest za mało tej
    zieleni...Współczuję tym ludziom którzy mieszkają w okolicy
    cmentarza...Ten prezydent zgupiał na starość!!!

    • 0 0

  • Po wyborach mają ludzi w.....

    tekst ze strony http://www.jk.netg.pl/articles.php?id=176
    Jolanta Kalinowska Gdynia, dnia 1. 06. 2006

    radna miasta Gdyni

    SAMORZĄDOWE KOLEGIUM ODWOŁAWCZE

    ul. Podwale Przedmiejskie 30

    Gdańsk

    za pośrednictwem

    Urzędu Miasta Gdyni

    Niniejszym wnoszę odwołanie od decyzji UOD.DM-7335/1/06 o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację rozbudowy Cmentarza Komunalnego w Gdyni przy ul. Spokojnej.

    Rozbudowa Cmentarza Komunalnego w Gdyni przy ul. Spokojnej a w szczególności instalacje do spopielania zwłok – krematoria zostały zakwalifikowane jako przedsięwzięcie, które znacząco może oddziaływać na środowisko , dla których nałożono obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko.

    W dniu 23.05. 2006 r zapoznałam się z ww. decyzją oraz Raportem o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia pt. „Budowa krematorium” w ramach zadania inwestycyjnego pt. Rozbudowa Cmentarza Komunalnego w Gdyni przy ul. Spokojnej na działkach 554/2, 307/2, 10/1 i 34/1”.

    Plan zagospodarowania przestrzennego i rewaloryzacji Gdyni-Orłowa z 1994 r oznacza w ww. terenie funkcje K1, E1, ZC/ZP - funkcje główne cmentarz komunalny zamknięty z f. uzupełniającą zieleń parkowa oraz usługi turystyki i rekreacji, usługi nieuciążliwe. Pomimo braku w planie zagospodarowania f. mieszkaniowej – wydawano pozwolenia na budowę domów, tak więc zagościła w tym terenie funkcja mieszkaniowa. Plan zagospodarowania nie obowiązuje od 1.01.2004 r.

    Teren lokalizacji cmentarza wraz z krematorium położony jest w zlewni Potoku Kolibkowskiego, w pobliżu jej działu wodnego ze zlewnią Kaczej.

    Lokalizacja cmentarza powinna uwzględnić wszystkie czynniki - jak geologiczne, sanitarne, winno zapewnić się równowagę środowiska a przede wszystkim należy uwzględnić poszanowanie dóbr osobistych i majątkowych osób, które w sąsiedztwie nekropolii mają zlokalizowane domy.

    Niniejszym wnoszę następujące uwagi, które ważą w istotny sposób na zaprojektowane przedsięwzięcie.

    1. W Raporcie jest zapis( str 17),iż w strefie 150 m od granic cmentarza nie znajdują się obiekty przeznaczone na stały pobyt ludzi, co jest obwarowane ustawą z 1959 r z póź. zm. w sprawie określenia jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze. Załączona do Raportu mapa zanieczyszczenia powietrza wyraźnie wskazuje, iż najbliższe budynki mieszkalno-usługowe znajdują się od emitora pieca kremacyjnego w odległości 43-63m. Poza tym przedłużenie ul. Spokojnej w obrębie rozbudowy nowej części cmentarza będzie granicą ok 50-60 m od terenów przygotowywanych przez gminę na przetarg (www.gdynia.pl/przetargi ul. Wielkopolska – Górka Bernardowo, pomiędzy ulicami Spokojną, Parkową i Leśną w sąsiedztwie wybudowanych osiedli „Cadena Park” - ok. 10 ha.

    2. Lokalizacja budynków z krematorium zaprojektowana jest w rejonie południowym co jest niezgodne z zasadami urzadzania i utrzymania cmentarzy ponieważ Dom przedpogrzebowy winien znajdować się od północy.

    3. W krematorium przewiduje się montaż 2 pieców kremacyjnych z przewidywaną temperaturą spalania zwłok min. 850 oC . Odprowadzanie spalin zapewniać będzie system dwóch przewodów wyprowadzonych ponad dach w kominie murowanym o przekrojach 40x40 cm każdy.

    Tabela P 5 przedstawia maksymalną sumaryczną emisję pieca kremacyjnego i kotłowni.

    Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 10 maja 2005 zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzaju przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. Z dnia 24 maja 2005) § 4 stanowi: „Parametry tego samego rodzaju, charakteryzujące skalę przedsięwzięcia i odnoszące się do przedsięwzięć tego samego rodzaju położonych na terenie jednego zakładu lub obiektu, istniejących i planowanych, sumuje się”.

    Tabela P 5 winna posiadać obliczenia dla 2 pieców kremacyjnych i kotłowni.

    4. Przeprowadzone obliczenia emisji zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego wykazały, że w czasie pracy instalacji do kremacji zwłok oraz kotłowni będą dotrzymane obowiązujące standardy jakości środowiska na granicy terenu własności. Zapis Raportu Tabela P 5 określa emisję poza terenem własności gminy, gdzie najwyższe stężenie występuje 60 m od emitora pieca kremacyjnego, które rozprzestrzenia się do 120 m na wysokości 6 m. W odległości 43-63m na wysokości I pietra na podwyższonym parterze znajdują się biura i mieszkania. W okolicy do 90% przeważają wiatry zachodnie, południowo-zachodnie oraz istnieją zawirowania w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego co może spowodować przenoszenie zanieczyszczeń z emitorów wprost do mieszkań.

    5. Projektowana rozbudowa cmentarza znajduje się w dolinie, cmentarz ma wpływ na stan środowiska gruntowo-wodnego. Stwierdzono w 2 z 10 odwiertów niewielkie sączenie wody gruntowej na głębokości 140 cm – 650 cm ppt, co jest przeciwwskazaniem urządzenia cmentarza. Spływ wód w okolicy odbywa się w kierunku lasu leżącego między ogródkami działkowymi przy ul. Trockiej i Lidzkiej a ul. Spółdzielczą Lokalizacja i organizacja przestrzenna dopuszcza na terenie cmentarza zwierciadło wód gruntowych nie wyżej niż 250 cm poniżej powierzchni terenu i nie był nachylony ku terenom zabudowanym i zbiornikom wodnym. Poza tym cmentarz nie powinien podlegać zalewom oraz możliwy był łatwy spływ wód deszczowych. Wody występują lokalnie. Poziom wód jest uzależniony od pory roku i opadów atmosferycznych. Jesienią na istniejącym cmentarzu przy ul. Spokojnej następuje podtopienie terenu, często odbywa się topienie a nie grzebanie trumien. Struktura gruntu jest zróżnicowana dlatego zwłoki podczas ekshumacji są w różnym stadium rozkładu.

    6. Lokalizacja sieci wodociągowej znajduje się w odległości mniejszej niż 50 m od granic cmentarza. Tablica PEWIK o treści \"Teren zewnętrzny ochrony pośredniej ujęcia wody\" jest zlokalizowany w odległości 500 m od terenu cmentarza co jest kolejną przesłanką błędnej lokalizacji cmentarza przy ul. Spokojnej. Teren pod cmentarz powinien być tak wybrany, aby cmentarz nie wywierał szkodliwego wpływu na otoczenie, zwłaszcza na sieć wodną.

    7. W decyzji nie przewiduje się konieczności wprowadzania i ograniczania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, brak wprowadzenia monitoringu zgodności z normami co ma szczególne znaczenie, tym bardziej gdy społeczność lokalna wyraża wątpliwości co do inwestycji.

    8. Od 29.05.2006 r próbuję zapoznać się z pismem Państwowego Inspektora Sanitarnego z dnia 18.04.2006 oraz ze szczegółowymi zapisami Studium uwarunkowań w temacie cmentarze w Gdyni - niestety napotykam na trudności spowodowane przez Wiceprezydenta dr inż. Marka Stępę.

    Dla każdego cmentarza winno się sporządzić plan zagospodarowania, od którego uzależniona jest dalsza gospodarka obszarem. Plan ten powinien być przedstawiony do zatwierdzenia odpowiedniemu organowi nadzoru budowlanego oraz musi zostać wyrażona zgoda właściwego inspektora sanitarnego. Przedsięwzięcie zaprojektowano na obszarze o płytkim zaleganiu wód podziemnych. Nie rozważono na jaką liczbę ludności przedsięwzięcie może oddziaływać.

    Celem nie może być wygrana jednej ze stron, ale dążenie do porozumienia.

    Jedynym słusznym rozwiązaniem, zgodnym z obowiązującymi ustawami jest zaplanowanie cmentarza wraz z krematorium w Pierwoszynie, gdzie kilka gmin mogłoby współfinansować przedsięwzięcie w ramach zawartego porozumienia.

    Z powaaniem

    Jolanta Kalinowska

    • 0 0

  • jest to jedyna pozytywna informacja, chwała PO za rozbudowę

    • 0 0

  • ja chcialbym zeby sie powiekszyl bo do kosakowa daleko

    do kosakowa za daleko a to jest piekne miejsce na cmentarz taki tam spokoj i jak pieknie od czerwca sie tam zrobilo jest o wiele czysciej niz wczesniej dbajcie ludzie o cmentarz pozwulmy go tam powiekszyc tam i tak zle sie mieszka bo plyna tam zyly wodne ktore sa szkodliwe grunt jest nasiakniety woda.

    • 0 0

  • "a pomyslal ktos o tym ,ze nie ma tu gdzie parkować?!!,ze wyjazd na wielkopolska w strone obowodnicy jest niebezpieczny, ze stada emerytow zamiaist korzystac z przejsc podziemnych przebiegaja przez 2 pasmowa jezdnie i stwarzaja zagrozenie"- tak napisał miesz i tu w pełni się z nim zgadzam. Rada Miasta powinna pomyśleć nad sygnalizcją świetlną w tym miejscu, bo wyjazd ze Spokojnej w stronę obwodnicy jest naprawdę bardzo niebezpieczny. Światła przyhamowałyby nadmiernie rozpędzone w tym miejscu samochody. Jednak pomysł rozbudowy cmentarza popieram, bo to dobre miejsce na pochówek.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane