• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co piąty oblał próbną maturę z matematyki

Marzena Klimowicz-Sikorska
14 grudnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wyniki matur: matematyka nie taka straszna
Próbna matura za nami, a za pół roku ostateczny egzamin maturalny - m.in. z matematyki. Wówczas uczniom nie będzie już tak do śmiechu. Próbna matura za nami, a za pół roku ostateczny egzamin maturalny - m.in. z matematyki. Wówczas uczniom nie będzie już tak do śmiechu.

Co piąty maturzysta w Trójmieście oblał próbny egzamin z matematyki. - Egzamin pokazał, z czym uczniowie mają problem - przyznaje Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.



Gdy co piąty uczeń nie zdaje egzaminu maturalnego

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym, który maturzyści napisali 3 listopada br., zdało średnio 80 proc. uczniów w Trójmieście, co niemal dokładnie pokrywa się ze średnią dla całego województwa.

Ale w samym Trójmieście są już spore różnice. Najgorzej poszło przyszłym maturzystom w Gdańsku. Spośród 4,5 tys. osób, które przystąpiły do egzaminu, 79 proc. napisało go z wynikiem pozytywnym. W Gdyni ta sztuka udała się 87 proc. (z 2,5 tys. piszących), a w Sopocie 88 proc. (na ok. 500 maturzystów). By zdać egzamin wystarczyło osiągnąć próg 30 proc. punktów.

Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, nie martwi się wynikami. - Jedna piąta maturzystów, która nie uzyskała minimalnego progu 30 proc., to wręcz statystyczny wynik - mówi Irena Łaguna. - Bardziej niepokoi mnie to, że z prac wynika, iż uczniowie nie mają opanowanych umiejętności złożonych, czyli modelowania matematycznego, uzasadniania, dowodzenia i argumentowania. Do matury jeszcze blisko pół roku, a takie umiejętności powinno kształcić się od pierwszej klasy szkoły podstawowej - dodaje.

Nielicznym uczniom udało się uzyskać maksymalny wynik - 50 pkt.

Egzamin z matematyki po blisko 25 latach powrócił jako przedmiot obowiązkowy na maturze.

5 maja przyszłego roku przystąpią do niego uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, profilowanych, techników, słuchacze uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających w całym kraju.

Opinie (207) 1 zablokowana

  • Glupota i stressssssssss!!!

    w Zyciu potrzebne jest dodawanie ,odejmowanie,mnozeniei dzielenie ,oraz procenty.A reszta poco to komu .mam juz 60 lat i wiem co w życiu się przyda umiec. A co będziecie liczyc trygonometria i geometria?Z przezytych lat doszlam do wniosku ,ze za duzo wymagaja od mlodziezy i niepotrzebnie ich stresuja .Pozdrawiam WSZYSTKICH Maturzystow i zyczę im Powodzenia .Buziaki Trzymam Kciuki ,zdajcie na 6.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane