• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy można ograniczyć huk w sylwestra?

Rafał Borowski
1 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat 860 kg butelek zebrano w noc sylwestrową

Nasz czytelnik proponuje, aby radykalnie ograniczyć możliwość odpalania fajerwerków z okazji Nowego Roku - do kilku godzin przed i po północy 31 grudnia, a nie przez całe dwa dni. Wymagałoby to jednak zmiany obowiązujących obecnie przepisów.



Sieć hipermarketów budowlanych Obi tuż przed sylwestrem wycofała ze sprzedaży fajerwerki. Powód? Jak można było przeczytać w komunikatach rozwieszonych na drzwiach sklepów, rezygnacja miała na celu troskę o zwierzęta i środowisko.

Decyzja OBI była szeroko komentowana w sylwestra w mediach społecznościowych. Firma być może straciła finansowo na swojej decyzji, ale wizerunkowo z pewnością zyskała. Decyzja OBI była szeroko komentowana w sylwestra w mediach społecznościowych. Firma być może straciła finansowo na swojej decyzji, ale wizerunkowo z pewnością zyskała.
Ta decyzja wpisuje się w coraz popularniejszy trend odżegnywania się od masowego wykorzystywania głośnych fajerwerków. Jako kolejne przykłady można wymienić decyzje magistratów w Gdańsku i Sopocie, które kanonady sztucznych ogni na miejskich imprezach sylwestrowych zastąpiły - wcale nie mniej efektownymi - pokazami laserów.

Czy warto ograniczyć możliwość odpalania fajerwerków?

Panika wśród zwierzaków



Osobom, które nigdy nie miały czworonogów, należy się kilka słów wyjaśnienia. Otóż dla zdecydowanej większości psów i kotów sylwestrowa noc jest naprawdę trudnym przeżyciem. Wyposażone w znacznie bardziej czuły niż u człowieka słuch zwierzaki wpadają w panikę, co w niektórych przypadkach może zakończyć się nawet zatrzymaniem akcji serca. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule z 2012 roku.

Sylwester oczami czworonoga

Miejskie lasery nic lub niewiele zmieniają



Sęk w tym, że nawet jeśli samorządy ograniczyły lub nawet całkowicie wycofały się z finansowania pokazów głośnych fajerwerków, to nie ma to dużego przełożenia na to, w jaki sposób wybicie północy świętuje większość z nas. Wydaje się bowiem, że troska o dobro zwierząt, tak chętnie manifestowana w mediach społecznościowych, wciąż przegrywa z radością z odpalania różnego rodzaju rakiet i petard na osiedlowych podwórkach, manifestowaną głównie przez młodych ludzi, choć nie tylko.

Taka podwórkowo-uliczna kanonada zaczyna się zwykle na kilka godzin przed północą i często trwa długo w noc, a nieodpalone w sylwestra pozostałości wystrzeliwane są w niebo nawet po południu 1 stycznia.

  • Sprzedawane dziś fajerwerki pięknie wyglądają jedynie na niebie. Porzucone po sylwestrowej nocy zmieniają się po prostu w uciążliwe śmieci. Zdjęcie z 2019 r.
  • Sprzedawane dziś fajerwerki pięknie wyglądają jedynie na niebie. Porzucone po sylwestrowej nocy zmieniają się po prostu w uciążliwe śmieci. Zdjęcie z 2019 r.

A gdyby pozwolić na strzelanie tylko przez kilka godzin?



Dlatego nasz czytelnik, pan Michał, poszedł o krok dalej i zaproponował, aby ograniczenia w odpalaniu fajerwerków nie były wyłącznie gestem dobrej woli, ale znalazły swoje odzwierciedlenie w przepisach.

- Nie znam się na prawie, ale wydaje mi się, że można legalnie "strzelać" przez cały 31 grudnia i 1 stycznia. Rozumiem tę tradycję, ale czy naprawdę warto zezwalać na takie praktyki przez tak długi czas? Czy nie warto ograniczyć huków fajerwerków wyłącznie do nocy sylwestrowej i to w konkretnych godzinach, np. w godz. 20-2? Może należy zastanowić się nad tym dla dobra zwierząt i aby na ulicach zalegało mniej resztek petard? - postuluje nasz czytelnik.

Ugruntowana tradycja



Nasz czytelnik nie mylił się. Zgodnie z prawem odpalanie fajerwerków jest zgodne z prawem ostatniego dnia grudnia i pierwszego dnia stycznia. Przekroczenie wskazanych ram czasowych stanowi wykroczenie, uregulowane w art. 54 Kodeksu wykroczeń, czyli zakłócenie spokoju lub porządku publicznego. Sprawca takiego wybryku naraża się na zastosowanie wobec niego kary aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Co ciekawe, dopuszczalność odpalania fajerwerków w okolicach sylwestra nie musi mieć umocowania w aktach prawnych, gdyż wynika ona z ugruntowanej tradycji.

- Co do zasady puszczanie fajerwerków stanowi wykroczenie. Jednakże wojewoda może wydać rozporządzenie porządkowe, które dopuszcza używanie wyrobów pirotechnicznych, najczęściej dopuszcza się ich używanie 31 grudnia i 1 stycznia. Nawet jeśli nie ma takiego rozporządzenia, używanie fajerwerków jest legalizowane poprzez kontratyp zwyczajowy - kontratyp sylwestra. Kontratyp sylwestra nie jest skodyfikowany, należy odnieść się do zwyczajów. Jednak zdecydowanie bezpieczniej byłoby, gdyby ta kwestia została uregulowana rozporządzeniem wojewody - wyjaśnia dr hab. Jacek Potulski, adwokat i pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji UG.
Kontratyp zwyczajowy to okoliczność wynikająca ze zwyczajów w danej społeczności. To dzięki niemu prawo dopuszcza polewanie się wodą w śmigusa-dyngusa, nierozerwalnie związane ze Świętami Wielkanocnymi. Gdybyśmy potraktowali kogoś w ten sposób innego dnia, nie uszłoby to nam - nomen omen - na sucho.

Niewielkie szanse na odgórny zakaz



Wydaje się, że wyjaśnienie kwestii legalności odpalania fajerwerków dosyć jasno sugeruje, że propozycja naszego czytelnika ma na chwilę obecną niewielkie szanse powodzenia. Noworoczne kanonady są dopuszczalne ze względu na ich powszechną akceptację w społeczeństwie i raczej trudno oczekiwać, aby z roku na rok wprowadzono stojące z nią w sprzeczności przepisy. Zresztą żadne społeczeństwo nie przepada za odgórnym narzucaniem określonych postaw.

Z drugiej strony wprowadzenie restrykcyjnych ograniczeń używania fajerwerków może nastąpić szybciej, niż nam się wydaje. Dobrym przykładem podobnych zmian jest działalność cyrków, które wykorzystują w swoich pokazach dzikie zwierzęta. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej, że "tańczący" niedźwiedź czy małpa została wcześniej poddana okrutnej tresurze, coraz więcej samorządów decyduje się na zakaz takiej działalności na terenie swojej gminy. Być może podobnie będzie z fajerwerkami. I chyba będzie zdecydowanie lepiej, jeśli nastąpi to na drodze ewolucji przepisów, wynikającej z poparcia zakazu przez większość społeczeństwa, niż rewolucji, proponowanej przez pana Michała.

W czasie tegorocznego sylwestra zorganizowany pokaz fajerwerków odbył się tylko w Gdyni

Opinie (999) ponad 50 zablokowanych

  • Sens

    Tego i miliona innych zakazów nikt nie egzekwuje skutecznie stąd nie mają sensu.

    • 2 1

  • Strzelam (1)

    Aż do momentu kiedy sam stanę się posiadaczem lękliwego psa. Sam za bardzo nie przejmowałem się że parę psów , kotów trochę się przez klika godzin po boi. Przecież są tam jakieś lekarstwa. Jednak gdy widzę mojego przyjaciela który daje mi tyle szczęścia, gdy widzę jak cały drży ze strachu, gdy każdy pojedynczy wystrzał sprawia mu ból, gdy przytulne mieszkanie nie zapewnia mu bezpieczeństwa i w panice chce z niego uciec a ja sam w żaden sposób nie mogę do niego dotrzeć. Zwykle patrzy mi w oczy ale w te dni gdzieś odjeżdża, ucieka w świat strachu a ja nie mogę się tam dostać i pomóc mu. Jestem bezsilny.

    • 8 4

    • wymień okna na szczelne

      • 0 3

  • Zabronić sprzedaży odkurzaczy. Większość psów, a zwłaszcza kotów przeraźliwie się ich boją.

    • 6 6

  • 2020 Shanghai Spectacular Drone Light Show

    polecam na YT. Piękny pokaz tysięcy dronów wykonujących animację na nocnym niebie w Sylwestra. Super alternatywa na przyszłość dla osób nie chcących hałasować w Sylwestra!

    • 4 4

  • (2)

    Po co ograniczać godziny odpalania? To nic nie da bo to nie jest problem. Co z tego, że teraz można odpalać przez 2 dni, skoro fajerwerki odpalają przez miesiąc czasu. Od świąt zaczęli odpalać i w okolicach lutego skończą. Rozwiązaniem może być co najwyżej odgórny zakaz sprzedaży fajerwerków z wyłączeniem 31 grudnia. Teraz zacznie się wielkie wyprzedawanie tego co zostało i przez miesiąc jeszcze będzie strzelanie.

    • 5 1

    • (1)

      I wtedy ludzie zaczną sprowadzać z zagranicy gdzie panuje normalność i nic wam wasze zakazy nie dadzą bo ten co będzie chciał to nawet sam wyprodukuje takie co do tej pory nie były tradycja jest tradycją i nic tego nie zmieni !!!! a wasze zakazy wsadźcie sobie w d.......

      • 1 2

      • ileż zajadłości,nie mogę przestać dziwić się ludziom, którzy czerpią tak ogromną satysfakcję z niezbyt spektakularnych przecież petard. reakcje zupełnie jak u niepiśmiennych chłopów którzy pierwszy raz usłyszeli radio :D

        • 1 0

  • Marzenie ściętej głowy

    To znaczy prawo można by takie wprowadzić ale jak ta osoba myśli, że wszyscy ludzie będą się to tego stosować to gratuluje pozytywnego myślenia. Dziś jest przepis, że fajerwerki można poszczać tylko 31 grudnia i 1 styczna a ja słyszę je na 2 tygodnie przed Sylwestrem i 2 tygodnie po Nowym Roku.

    • 4 2

  • Opinia (1)

    Problemem nie są fajerwerki o 22 czy o 2 w noc Sylwestrową.
    Problemem są fajerwerki o 9, 12 i 15 przez kilka dnia.

    • 6 4

    • Powiem więcej, nie fajerwerki - te ładnie wyglądają i nie są głośne, problemem są te hukowe petardy.

      • 5 0

  • Jestem za ograniczeniem fajerwerków

    Ale równolegle oczekuję ograniczenia ilości zwierząt domowych w miastach.

    • 6 1

  • Co mowi ustawa/norma o bezpieczenstwoe fajerwerkow

    Moe rozumiem tego szumu...jeden produkt to 30-40 sekund. Jesli fsjerwerki odpalamy to w wielu miejscach w miescie, wiec w jednym miejscu to max kilka minut. Wiec nikt mi nie wmowi ze mamy godzine strzelania:))
    A poczytajcie co wprost mowi ustawa i nrma certyfikacyjna CE dla fajerwerkow. Wprost mowi ze sa bezpieczne dla zdrowia i bezpieczenistwa i spelniaja normy dla halasu!
    Klasa F1: wyroby pirotechniczne widowiskowe o bardzo niskim stopniu zagrożenia i nieistotnym poziomie hałasu przeznaczone do użytku na ograniczonej przestrzeni, w tym wyroby pirotechniczne widowiskowe przeznaczone do użytku w budynkach mieszkalnych
    Klasa F2: wyroby pirotechniczne widowiskowe o niskim stopniu zagrożenia i niskim poziomie hałasu przeznaczone do użytku na wolnym powietrzu na ograniczonej przestrzeni
    Klasa F3: wyroby pirotechniczne widowiskowe o średnim stopniu zagrożenia przeznaczone do użytku na wolnym powietrzu na dużych otwartych przestrzeniach i których poziom hałasu nie jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego

    • 2 4

  • Absurdalne pomysly

    Cały świat strzela tylko w w naszej zacofanej Polsce zacofani włodarze wymyślają zAkazy lub rezygnują z fajerwerków.
    Siedźmy lepiej Cichosz,a w domu i wogole wprowadźmy godzinę policyjna przed polnocą

    • 4 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane