• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy policja może "suszyć" z powierzchni wyłączonej z ruchu?

Maciej Korolczuk
1 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat 18-latek wbiegł do tunelu. 2 tys. zł mandatu
Zdania kierowców co do legalności kontroli podejmowanych przez policję z jezdni wyłączonej z ruchu są podzielone. Zdania kierowców co do legalności kontroli podejmowanych przez policję z jezdni wyłączonej z ruchu są podzielone.

Czy policja może kontrolować prędkość kierowców, zatrzymując się na powierzchni jezdni wyłączonej z ruchu? Takie wątpliwości naszych czytelników pojawiły się w Raporcie z Trójmiasta, gdy jeden z kierowców opublikował zdjęcie radiowozu stojącego tuż za wyjazdem z tunelu pod Martwą Wisłą.



Jak często policja zatrzymuje cię do kontroli?

- Nielegalne "suszenie" na wylocie z tunelu w kierunku Zaspy. Linie ciągłe w tym przypadku to pas wyłączony z ruchu! A nasza kochana policja bardzo często "poluje" w tym miejscu - napisał w Raporcie jeden z naszych czytelników.
To nie pierwszy tego rodzaju sygnał od kierowców, którzy widząc radiowóz na pasie wyłączonym z ruchu, twierdzą, że to działanie niezgodne z prawem.

A jak jest w rzeczywistości? Co mówią na ten temat przepisy?

- Zakładając, że stojący na powierzchni wyłączonej z ruchu radiowóz ma włączone sygnały świetlne, z definicji jest pojazdem uprzywilejowanym i nie musi stosować się do znaków i sygnałów drogowych. Mówi o tym art. 53 pkt 2 Prawa o ruchu drogowym - precyzuje nadkom. Magdalena Ciska, rzecznik prasowy wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Jeżeli policjant uzna to za konieczne, może przeprowadzić kontrolę w dowolnym miejscu (np. niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia podjąć próbę zatrzymania, by w ten sposób uchronić innych kierowców od niebezpieczeństwa), lecz zatrzymanie pojazdu do kontroli nie może utrudniać ruchu ani zagrażać bezpieczeństwu pozostałych uczestników ruchu.

- Przy doborze miejsca kontroli funkcjonariusze skupiają się przede wszystkim na bezpieczeństwie i zachowaniu dobrej widoczności. W przypadku gdy policjant zatrzymuje do kontroli pojazd w miejscu niedozwolonym, to w takich okolicznościach radiowóz powinien mieć włączone niebieskie światła błyskowe - dodaje Ciska i jako podstawę prawną wskazuje §3 Rozporządzenia MSWiA w sprawie kontroli ruchu drogowego oraz §13 pkt 2 Zarządzenia nr 30 KGP w sprawie sposobu pełnienia służby.

Sporo zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa



Tyle, jeśli chodzi o teorię. Zapytaliśmy więc policję o ten konkretny przykład zatrzymania radiowozu na pasie wyłączonym z ruchu na wyjeździe z tunelu pod Martwą Wisłą.

- Jeżeli chodzi o al. Macieja Płażyńskiego i tunel pod Martwą Wisłą, to częstsze kontrole na tych ulicach wynikają z faktu, iż na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa internauci zgłosili zagrożenie polegające na przekraczaniu dozwolonej prędkości - podkreśla Ciska. - Realizując te zadania w pojeździe oznakowanym i za pomocą ręcznego miernika prędkości, ze względów bezpieczeństwa nie ma możliwości pomiaru prędkości w samym tunelu, tak więc policjanci wykonują te zadania w miejscu najbliższym tunelowi, które spełnia wymogi bezpieczeństwa. W przypadku pomiaru prędkości w tunelu za pomocą vidorejestratora nie ma także możliwości, aby sprawcę takiego wykroczenia zatrzymać do kontroli w tunelu, dlatego osoba popełniająca wykroczenie polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości, zgodnie z obowiązującymi przepisami i z uwagi na bezpieczeństwo, jest zatrzymywana dopiero zaraz po wyjeździe z tunelu, właśnie na powierzchni wyłączonej z ruchu.

Opinie (307) 3 zablokowane

  • Widzę tych szeryfów w Sopocie. Rozkrok jak strażnik na wieży w Alcatraz, lizaczek dynda sobie swobodnie, wyraz twarzy pełen pogardy. Jak oni dobierają takich frustratów z przerostem ego. Jaki to klucz?

    • 6 3

  • Łapanka

    Często stoją i kontrolują w miejscach gdzie ich nie widać, potem wyskakują na jezdnię. Jak ktoś ich potrąci to będzie lament. Na pytanie dlaczego się chowają, odpowiadają, a gdzie mają stać? Otóż mają stać tak aby byli widoczni z daleka. Tak jest w Sopocie.

    • 2 5

  • ale po co się cwaniaczyć? wystarczy nie przekraczać prędkości (1)

    natomiast co do tego jak stoją na tych 'pasach'

    bardzo rzadko maja włączone światła (prawie nigdy)

    na węźle na Śląskiej (Gdynia) zawsze zatrzymują się własnie tam, choć mają wyznaczone miejsce 5 metrów dalej (ale w bardzo i**otycznym miejscu, więc nie dziwię się),

    niemniej własnie przy okazji tego miejsca, zwracam uwagę jak wszyscy w TYM kraju są porypani

    to 'wyznaczone' dla policji miejsce jest nad przejściem podziemnym, z tego co rozumiem nie wolno tam się zatrzymywać/parkować, skoro czasem straż miejska zakłada blokady

    ale oczywiście codziennie parkuje tam 10 aut, blokując przejście dla pieszych

    policja nie reaguje, a miasto mogłoby po prostu ustawić parę wazonów z kwiatami te 1.5 metra od barierki przejścia podziemnego (tańsze od słynnych słupków), tak by piesi, w tym matki z wózkami, mogli przejść bez wchodzenia na jezdnię po której większość jeździ przekraczając szybkość

    no i oczywiście i tak kazdy sobie parkuje na kopercie z napisem policja...

    • 3 0

    • wazony... po co?

      lepiej przetarg na inwestycję za 6 milionów...

      • 0 0

  • Ot, rzetelność dziennikarska

    Teraz wypadałoby zapytać jakiegoś prawnika co o tym sądzi i osoby, które zajmują się szeroko rozumianym bezpieczeństwem ruchu, które nie są powiązane z "oskarżaną" stroną. Bo pytanie policji, czy łamie ona przepisy, to trochę śmieszne jest...

    Z ich opinii wynika, że suszą m.in. ręcznie suszarką przy wyjeździe z tunelu. W takim przypadku radiowóz musi mieć włączone sygnały świetlne, gdy stoi i suszy. Kawa z mlekiem temu, kto widział tak "oświetlony" radiowóz podczas suszenia...

    • 4 2

  • Dzi (1)

    Zaraz , zaraz , ale tu chyba policja nie ma włączonego sygnału niebieskiego?!

    • 4 4

    • Może zdjęcie zrobione pomiędzy błyskami? ;-)

      • 4 0

  • co skłania ludzi do wykonywania czynnosci w policji????? (1)

    • 2 4

    • Pieniądze?

      Praca jak praca

      • 0 0

  • Kontrole powinny odbywać się... (1)

    W miejscu dozwolonym i bezpiecznym. Auta zatrzymujące się na jezdni wyłączonej z ruchu tj( przy przy martwej Wiśle czy na al. Armii krajowej w kierunku Jasienia to nagminne łamanie i wykorzystywanie przywileju. Często policjanci nie mają w rozumieniu przepisów prawa włączonych sygnalizatorów świetlnych to oznacza, że są pojazdem takim samym jak my zatem nalezy im się kara taka jak nam za to przewinienie i nie ważne jakie czynności oni tam wykonują. Najlepsza i najszybsza droga eliminacji jest telefon do dyżurnego ruchu i powiadomienie go o zaistniałej sytuacji Panowie policjanci szybko po tym telefonie zostają upomnieni i wszystko zaczyna być robione w świetle prawa.

    Przypinamy również o nagminnym nie przestrzeganiu znaku B-1 zakaz ruchu z dodatkiem nie dotyczy idę identyfikatorów LPP na ul. Elbląskiej w stronę stacji lotos za skrzyżowaniem z ul. Łąkowa.

    Wstyd mi jest za ludzi którzy uważają ,że jak jeżdżą autem prawidłowo to policja może robić wszystko ...
    Proponuję zamontować w każdych przymierzalniach kamery bo przecież ten co nie kradnie to nie powinien się niczego bać i niczym przejmować ...
    Pozdro dla kumatych

    • 6 9

    • Niestety bez pewnego rodzaju przymknięcia oka nie są w stanie egzekwować prawa. Rozumiesz? Dla mnie sytuacją idealną byłoby uchwalenie prawa, że mogą dokonywać kontroli i pomiarów gdzie chcą. Nie przeszkadzają mi na tej powierzchni wyłączonej z ruchu. Przeszkadzają mi natomiast pajace mrugający mi 1m za zderzakiem w momencie, gdy jadę z maksymalnie dozwoloną prędkością.

      • 1 0

  • Najwiecej do powiedzenia maja ci, ktorzy pedza na zlamanie karku i ciagle sa zatrzymywani. Jadac przepisowo nawet Policji nie zauwazam

    • 4 1

  • Codzienna droga do domu...jedz bezpiecznie

    Niech stoją w tym i innych miejscach. Każą wysokimi mandatami wszystkich którzy przekraczają prędkość. Jazda w tym tunelu to rollercoaster. Od zawsze zastanawiam się dlaczego nie ma tam fotoradararow lub odcinkowego pomiaru prędkości. Dynamika ruchu w tym miejscu odzwierciedla usposobienie Polaków (jak pędząca sfora agresywnych psów) mandaty karne w tym miejscu mogłyby zasilić kasę na wypłatę 500 plus. Wiecej punktów kontroli i zdecydowanie wyższe kary, a wierze ze udałoby się uspokoić ten szaleńczy pęd do kalectwa lub śmierci.

    • 4 1

  • Jeżeli pojazd policji widoczny na zdjęciu nie ma włączonych sygnałów świetlnych (a tak zapewne jest) to kierowca powinien otrzymać mandat. I nie ma tutaj nad czym dyskutować. Oczywiście nie bronię tych którzy przekraczają prędkość, ale prawo o ruchu drogowym obowiązuje każdego w ten sam sposób.

    • 4 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane