Fakty i opinie

Czytelnia na szynach. Książki dostępne w tramwaju

Najnowszy artukuł na ten temat

Biblioteczka w kasztanowcu ocaliła drzewo przed wycięciem

Poznaj szczegóły wspólnej akcji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz ZKM Gdańsk.

Od 3 stycznia gdańskie tramwaje marki PESA zmienią się w mobilne czytelnie. Z udostępnionych w pojazdach książek korzystać będą mogli w czasie jazdy wszyscy pasażerowie.60 minut - tyle zgodnie z rozkładem jazdy zajmuje pokonanie najdłuższej w Gdańsku trasy tramwajowej z pętli na Łostowicach do pętli w Jelitkowie zobacz na mapie Gdańska. Podróż może się dłużyć, ale może też minąć szybko, jeśli przejażdżce towarzyszy lektura książki.

Już od czwartku, 3 stycznia, okazją do częstszego kontaktu z książką stanie się podróż gdańską komunikacją miejską. Kilkaset tytułów przekazanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku pojawi się we wszystkich gdańskich tramwajach typu PESA. W każdym tramwaju znajdą się dwie torby wypełnione książkami o zróżnicowanej tematyce. Tramwaje-biblioteki będą również specjalnie oznakowane.

Tymczasem Biblioteka Narodowa alarmuje: ponad połowa Polaków nie czyta żadnych książek - nawet kucharskich i słowników. Najczęstszą wymówką jest brak czasu.

Z kolei naukowcy przekonują, że czytanie książek jest tak samo korzystne dla zdrowia jak uprawianie sportu. Nie tylko podwyższa intelekt i rozwija słownictwo, ale też wspaniale wpływa na kondycję psychofizyczną czytelnika. Zdaniem badaczy podczas czytania w mózgu aktywizują się te same miejsca, co w czasie zdobywania rzeczywistego doświadczenia. Czytanie książek obniża również stres - wystarczy zaledwie 6 minut czytania dziennie, żeby o 2/3 obniżyć poziom stresu.

To nie pierwsza akcja, podczas której WiMBP w Gdańsku promuje czytelnictwo poprzez środki komunikacji miejskiej. Dwa lata temu podobne wydarzenie miało miejsce w trójmiejskich SKM-kach.

Jak oceniacie najnowszy pomysł promocji czytelnictwa? Czy nie ma obawy, że książki bardzo szybko zyskają nowych właścicieli albo trafią do trójmiejskich antykwariatów?

Opinie (157) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.