• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czytelnik: porozmawiajmy o zakazie korzystania z fajerwerków w Sylwestra

Michał
2 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 

Wiem: to brzmi obrazoburczo i nie mam wątpliwości, że posypią się na mnie gromy i oskarżenia o totalitarne zapędy. Ale uważam, że skoro zaakceptowaliśmy tak krytykowany początkowo zakaz palenia w lokalach gastronomicznych, to powinniśmy rozpocząć dyskusję o zakazie używania petard i fajerwerków w Sylwestra.



Pomysł zakazu używania petard w Sylwestra to:

Znam specyfikę użytkowników Internetu i domyślam się, że wielu z nich zakończyło czytanie tego listu już po pierwszym zdaniu, a teraz gorączkowo pisze pod tekstem opinie: "faszysta", "lewak", "oszołom", "zamordysta". Z nimi dyskusję już przegrałem, ale tych, którzy wolą spierać się na argumenty, a nie na emocje, zapraszam do poznania mojej oceny tego problemu i dopiero po tym do przedstawienia swojej.

Jestem za tym, byśmy sylwestrowe strzelanie pozostawili organizatorom miejskich zabaw i wyspecjalizowanym firmom, a nie robili to na własną rękę.

W ogóle nie kieruję się chęcią uchronienia obywateli przed obrażeniami, jakie mogą odnieść poprzez niewłaściwe lub nieostrożne posługiwanie się fajerwerkami. Choć po każdym Sylwestrze media informują o poparzonych twarzach, urwanych palcach, uszkodzonym wzroku i słuchu, nie jest to dla mnie żaden argument. Jestem liberałem i uważam, że to nie państwo powinno mówić człowiekowi, co jest głupie, co mądre i jak ma kierować swoim postępowaniem. Dlatego, choć jednoznacznie oceniam zachowanie mężczyzny na poniższym filmiku, to jest jego sprawą, czy zniszczył sobie ubranie lub spalił rzęsy i brwi. Choć jeśli potem wymagał interwencji medycznej, to sam powinien za nią zapłacić.

Zabawa w sylwestrową noc na Zaspie. Znalezione na YouTubie.


Przyznam jednak, że z drugiej strony trudno mi zrozumieć postępowania państwa, które zakazuje używania fajerwerków przez cały rok, a pozwala na to jednego, konkretnego dnia, kiedy co najmniej połowa społeczeństwa jest pijana, albo przynajmniej "po spożyciu alkoholu". No, ale to już temat na inną dyskusję...

Choć sylwestrowe fajerwerki są atrakcją dla całkiem sporej części naszego społeczeństwa, to zwróćmy uwagę, że jest też grono osób, którym noworoczne wystrzały mocno utrudniają życie. I naprawdę, nie chodzi tylko o zgorzkniałych frustratów, wiecznie niezadowolonych sąsiadów czy potrzebujących więcej spokoju staruszków. Argument o zakłócaniu snu jest niedorzeczny, ale ten o zagrożeniu zdrowia osób chorujących na serce lub nerwowo chorych już nie. Często są to osoby ponadprzeciętnie wrażliwe, które nie zawsze są w stanie ocenić, co jest atrakcją, a co zagrożeniem.

Ten sam problem mają zwierzęta. Większość z nich bardzo źle reaguje na nagły hałas: w poczuciu zagrożenia niektóre tylko się chowają, ale inne mogą dostać ataku agresji, a nawet stracić życie. Argument zwariowanego miłośnika zwierząt? Raczej nie: pamiętajmy, że w Polsce żyje 12 mln psów i kotów, do tego niepoliczalne rzesze świnek morskich, chomików itp., więc nie jest to problem "zielonego oszołoma", chyba że za takich uznamy 30 proc. Polaków.

Fajerwerkowa zabawa trwa zwykle ok. 30 minut, w tym czasie w całym kraju wystrzeliwujemy pewnie kilka milionów rac, fajerwerków, petard. Co się z nimi dzieje: znikają gdzieś w atmosferze, ulegają całkowitemu zniszczeniu? Nie, przeważnie lądują kilkadziesiąt metrów od "kanoniera", zazwyczaj na tyle daleko, by nie chciało mu się tych pozostałości pozbierać i wrzucić do śmietnika. Zresztą jest ciemno, zimno, komu by się chciało zbierać tekturowe "łuski"? Sęk w tym, że po zabawie w sylwestrowy wieczór na ulicach pozostają nie tylko te papierowe drobiazgi (choć jest ich kilka milionów) , ale także coraz większe baterie sztucznych ogni. W noworoczny poranek na trawniku przed moim blokiem znalazłem kilkanaście takich pudeł, wielkości sporej walizki każde. Prawie nikt nie uznał za stosowne zabrać ich ze sobą lub wrzucić do śmieci.

Tych wszystkich konsekwencji moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy wyrzekli się samodzielnego strzelania w ostatnią noc roku. Czy nasze świętowanie sylwestra byłoby przez to uboższe? Czy panie czułyby się mniej piękne w swoich kreacjach, zabawa byłaby mniej szampańska, a wyszukane potrawy smakowałyby gorzej? Nie sądzę. W moim przekonaniu cena, jaką musielibyśmy zapłacić za czystsze ulice, zdrowie ludzi i zwierząt nie jest z kapelusza.

PS. Jako liberał zdaję sobie sprawę z wpływu decyzji o wycofaniu ze sprzedaży sztucznych ogni na gospodarkę. Tyle tylko, że byłby to wpływ na gospodarkę Chin, gdzie powstaje większość fajerwerków. A Polscy sprzedawcy, który przez tydzień w roku handlują petardami, odbiją to sobie na sprzedaży strojów karnawałowych, dekoracji czy... klasycznych zimnych ogni, które ani nie hałasują, ani nie śmiecą.

Materiał archiwalny - jak się przygotowujemy do odpalania fajerwerków

Test głośności petard zrobiony przez naszego czytelnika

Michał

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (550) 7 zablokowanych

  • nie

    zakaz petard ktore robią nie potrzebny hałas,i sieją panike u zwięrząt i owszem ale fajarwerki powinny byc

    • 1 0

  • Jestem przeciwna,bo strzelają już od rana i nie mąka szacunku dla innych ja mam złe wspomnienia z sylwestra zostalm popazona.
    u

    • 2 0

  • jestem stanowczo za !!! (1)

    w tym roku mój kot ucierpiał od petard, urwało mu przednie łapki, musiałam go uśpić , czy to jest normalne ,żeby każdy mógł strzelać, nie wiem jak do tego doszło, czy to przypadek czy ktoś dla żart rzucił kotu pod nogi.

    • 1 1

    • śmierdzi trolem...

      • 1 0

  • (1)

    Kiedy ktoś mieszka w mieście musi liczyć się z pewnymi rzeczami, które w nim panują. Podobnie jak ludzie, którzy kupują działki obok lotniska bo są tanie, tylko że później narzeka się na huk samolotów i bojkotuje, bo samoloty. Fajerwerki są używane od dekad szczególnie w miastach, nie rozumiem więc o co się spina ktoś, kto kupuje psa. Gdzie są Ci co kochają zwierzaki jak schroniska w ciągu roku świecą pustkami, a przecież ktoś musi sprzątać po psach czy kotach. No ale lepiej wychodzi pokazówka wolontariatu... Niedorzecznym argumentem jest ochrona środowiska, Ci którzy uważają, że fajerwerki szkodzą, powinni się cofnąć do szkoły podstawowej. Chorzy też mają problem, ale żeby wsadzić do uszu stopery za 20gr. to nikt nie myśli... Z resztą wielu polecałbym cofnąć się w edukacji, zgasić tv, wyłączyć kwejka i przyłożyć do nauki...

    • 1 1

    • to że 5000 lat temu

      żarliśmy surowe mięso nie znaczy że mamy jeść je teraz, pora na cywilizowane zmiany, to normalne że społeczeństwo ewoluuje

      • 0 1

  • To teraz posłuchajcie to ..

    Przepraszam bardzo ale takie pisanie o niczym... To może w tym państwie zakażemy latania samolotem bo może być katastrofa albo co lepsze zakaz podróżowania pociągami. Co wy na to drodzy czytelnicy. 31 grudnia musi być obchodzony hucznie. To już nasza taka tradycja. A żeby zwierzęta były spokojne możemy podać im leki uspakajające.

    • 2 1

  • Co innego sztuczne ognie, a co innego petardy

    Sztuczne ognie (te droższe) potrafią być piękne, a petardy tylko hałasują i przerażają - nie tylko mojego psa, ale i mnie samą. Szczególnie jak jakiś smarkacz odpali mi 3 metry za plecami. Bić to mało!

    • 2 1

  • przegrane argumenty

    Skoro mówimy o tym, aby zakazać ludziom, a zostawić to organizatorom imprez, to argumenty o nadwrażliwych ludziach i zwierzętach bez sensu. Prawie każde miasto organizuje coś sylwestrowego + pokaz sztucznych ogni, hasał i tak będzie :) Argument o syfie ? Miasta i tak się muszą sprzątać po sylwestrach i to nie ze względu na te pare kijków, ale przez flaszki, kubeczki, szkło i kto wie co jeszcze. Każdy ma prawo to robić, ja to robie co roku, do 24 na sylwestrze staram się pić tyle abym wiedział co robie, nikomu nigdy nic sie nie stało, fajerwerki naprawde są bezpieczne tylko trzeba mieć mózg :) Pozdrawiam !

    • 2 1

  • popieram

    Jednoznacznie popieram, to fajna atrakcja na niebie, ale za dużym kosztem... Zdrowia ludzi i zwierząt właśnie. Ilu ludzi ulega wypadkom, wiadomo większość nie jest trzeźwa, idzie chwiejnym krokiem i odpala petardy i inne cuda. To jak dać małpie brzytwę... Zwierzęta cierpią i to bardzo, miałam kiedyś psa który przeżywał najgorsze lęki właśnie w sylwestra, nie pomagało nic, nasza obecność czy zamykanie okien. Nie mówiąc już o tych bezdomnych i tych dzikich, wg Mnie nie warto.

    • 1 3

  • Wszystko robić z głową

    Bo najprościej czegoś zakazywać, a może warto pilnować by po sobie sprzątali ludzie??

    • 1 0

  • Zakazać też sprzedaży alkoholu oraz wieprzowiny, bo to obraża uczucia religijne muzułmańskich imigrantów z Afryki, którzy w przyszłym roku przyjadą do Polski. Zakazać też pokazywania księży w mediach oraz zdemontować dzwony z kościelnej dzwonnicy. Powód jak wyżej.

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane