• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Danziger Hof. Radny sugeruje odbudowę, wiceprezydent studzi jego zapał

Ewa Budnik
25 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
  • Danziger Hof z lat 20.-30. XX w. Według zwolenników odbudowy hotelu, budynek o takiej architekturze miałby powstać w miejscu budynku LOT-u.
  • Wyniki naszej ankiety przy artykule z 10 października 2016 roku, na którą powołuje się radny Łukasz Hamadyk.

Łukasz Hamadyk, radny Gdańska z PiS uważa, że w przyszłości w miejscu budynku LOT zobacz na mapie Gdańska odbudowany powinien zostać zniszczony podczas wojny hotel Danziger Hof. Swoją opinię wyraził w formie interpelacji. Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska, przytoczył szereg argumentów, które wskazują, że raczej nie będzie to możliwe.



Kto powinien podjąć decyzję w sprawie tego, czy odbudować Danziger Hof czy wybrać współczesny projekt?

W październiku poprosiliśmy historyka i trzech architektów, by wypowiedzieli się na temat formy przyszłej zabudowy, która mogłaby zastąpić istniejący budynek LOT.

Jego obecny właściciel, gdyńska spółka Elfeko, od wielu miesięcy przymierza się do organizacji ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich o/Wybrzeże konkursu na projekt nowej zabudowy (w nawiązaniu do otoczenia, a także tego, jak będzie ono zmieniać się w przyszłości).

Powołując się na publikację, radny PiS Łukasz Hamadyk napisał interpelację do władz miasta, w której zwrócił uwagę na konieczność odbudowy tam przedwojennego hotelu.

- Wnoszę o zaangażowanie się gminy w działania mogące sprawić, by potencjalny inwestor wykazał się jak największym przyłożeniem do odtworzenia dawnej bryły [hotelu], być może też zagospodarowania wewnątrz. Uważam, że jeśli nie w całości, to nowy obiekt powinien być jak najbardziej zbliżony do oryginału. Wiem, że jeśli chodzi o całościowe podejście do sprawy, może być to trudne, aczkolwiek, pewne narzędzia są w rękach gminy. Chociażby na poziomie planu zagospodarowania czy zaangażowania konserwatora zabytków - napisał w swojej interpelacji radny.
Radny popiera tok myślenia prof. Andrzeja Januszajtisa, który w swojej wypowiedzi dla naszego portalu uznaje Danziger Hof za najbardziej elegancki hotel w Gdańsku i wyraża opinię, że odbudowana powinna być nie tylko jego bryła, ale także odtworzone detale. Radny Hamadyk powtarza także za profesorem, że dokumentacja, na podstawie której mogłaby powstać wierna kopia hotelu, jest bardzo dobrze zachowana. Argumentem dla radnego jest także nasza ankieta, w której 66 proc. z 3459 głosujących jest za odbudową historycznego obiektu.

- Świadczy to o tym, że mieszkańcy będą stać murem za takim kierunkiem, o który apeluję. Taki budynek stałby się atrakcją i perełką w naszym mieście. Pokazywałby, że jesteśmy w stanie odbudować nie tylko kamienice, ale zdecydowanie większe obiekty. Z "Halą Plażową" - póki co - się nie udało, ale z hotelem w centrum miasta, jestem przekonany, że byłoby inaczej - dowodzi Łukasz Hamadyk.
Odpowiedzi na interpelację udzielił Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej.

- Współczesna doktryna konserwatorska określona m.in. w "Karcie Weneckiej [Międzynarodowa Karta Konserwacji i Restauracji Zabytków i Miejsc Zabytkowych przyjęta w 1964 roku - przyp. red.] dopuszcza wierną rekonstrukcję tylko w wyjątkowych wypadkach z poszanowaniem dawnej substancji i elementów. Wszelkie pozostałe elementy uzupełniające "winny nosić znamię naszych czasów". Wprawdzie plan miejscowy nie wyklucza wiernej rekonstrukcji, jednak trudno byłoby przekonać inwestora do takiej inwestycji, gdyż dzisiejsze potrzeby, technika, a także przepisy prawa wymagają innych rozwiązań - pisze zastępca prezydenta.
Wprost oznacza to, że budynek nie spełniałby wymogów współcześnie obowiązującego prawa budowlanego i zawartych w nim zasad dotyczących np. bezpieczeństwa. W XXI wieku nie stosuje się także materiałów i technik budowlanych z 1898 roku, kiedy Danziger Hof został otwarty.

- Odbudowa "w możliwie wiernej formule" jest ahistorycznym podejściem do rozwoju miasta. Zawsze w przeszłości budynki spalone, zburzone lub zdekapitalizowane zastępowano nowymi, większymi, solidniejszymi. Tak więc obok kamienicy gotyckiej powstawała kamienica renesansowa, obok niej barokowa, klasycystyczna itd. Dzisiaj powinniśmy dać świadectwo naszej epoki, a nie stwarzać fałszywe wrażenie, że w Gdańsku nie było zniszczeń wojennych. Już dzisiaj wielu turystów ze zdziwieniem ogląda zespół przy ul. Stągiewnej zobacz na mapie Gdańska w przekonaniu, że wojna go nie naruszyła. Architektura nie powinna kłamać, niezależnie od wyników sondaży - odpowiada dalej Wiesław Bielawski.
To opinia podobna do tej, którą prezentują architekt senior, prof. Wiesław Gruszkowski, który brał udział w odbudowie Gdańska oraz Jerzy Szczepanik-Dzikowski z uznanej warszawskiej pracowni JEMS Architekci.

"Trzecia droga", którą w gorącej dyskusji mało kto bierze pod uwagę, to przywrócenie do oryginalnej formy i pozostawienie istniejącego budynku LOT jako świadectwa nowoczesnej architektury lat 50. i 60. (otwarto go w 1961 roku jako pawilon meblowy). "Trzecia droga", którą w gorącej dyskusji mało kto bierze pod uwagę, to przywrócenie do oryginalnej formy i pozostawienie istniejącego budynku LOT jako świadectwa nowoczesnej architektury lat 50. i 60. (otwarto go w 1961 roku jako pawilon meblowy).
Prezydent Bielawski w swojej odpowiedzi przypomina poza tym, że miasto nie może odmówić wydania pozwolenia na budowę, o ile przedstawiony projekt spełnia wymogi konserwatora zabytków i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Szkoda, że w takich przypadkach nie daje się mieszkańcom możliwości uczestniczenia w takich procesach. Mam wrażenie, że sondaże i ankiety, opinie znawców miasta, historyków, przydają się wówczas, gdy nie dotyczy to deweloperów, których zawsze musi być na wierzchu - ripostuje Łukasz Hamadyk. - W okolicy powstaje Forum Gdańsk, które całkowicie naruszy historyczny charakter tej części miasta, a dodatkowo całkowicie zasłoni jego panoramę. Gdybyśmy szli tropem "aby nie stwarzać wrażenia, że Gdańska wojna nie dotknęła" to rozumiem, że odnosi się to także do "atrap" kamienic przy ulicy Długiej, Mariackiej, Długiego Pobrzeża itd. Jednak biorę za dobrą monetę zdanie prezydenta, mówiące o tym, że prace konkursowe, które wpłyną, pozwolą na porządną debatę przy okazji tego obiektu.
Dla porządku przypomnijmy, że już po wojnie padało wiele głosów przeciwnych odtwarzaniu nawet Głównego Miasta, a istniejące dziś historyzujące kamienice nie zostały odbudowane w oryginalnej formie, bo ich konstrukcja nie spełniała ówczesnych wymogów i oczekiwań dotyczących m.in. oświetlenia wnętrz. Tłumaczył to m.in. Radosław Gajda, autor vloga "Architecture is good idea" w odcinku poświęconym odbudowie Głównego Miasta.

Czekamy na dalsze głosy dotyczące przyszłego kształtu zabudowy w miejscu budynku LOT.

Opinie (343) ponad 10 zablokowanych

  • Nic dodac nic ujac .... wypowiedz : (2)

    niezależnie od wyników sondaży - odpowiada dalej Wiesław Bielawski.
    Czyli hołota nie ma nic do powiedzenia .... rece opadaja. Przeciez oni sa dla nas, my im placimy pensje i maja robic tak jak my chcemy ( sondaze ! ). Ten czlowiek nie rozumie podstawowych rzeczy i powinien byc natychmaist zwolniony przez szefa ( a wlasciwie przez nas ! )

    • 18 1

    • Najpierw szefa trzeba zwolnić (1)

      Najbliższa okazja za dwa lata.

      • 2 1

      • Tak będziemy czekać a państwo zarządcy będą niszczyć nasze miasto? Może wreszcie jakaś organizacja, jakieś referendum czy co. Ludzie, tak myślicie glamolić po forach i poddawać strzyżeniu?

        • 2 1

  • Panie Bielawski - wszystkowiedzący za swoim preziem!!! (1)

    "Już dzisiaj wielu turystów ze zdziwieniem ogląda zespół przy ul. Stągiewnej w przekonaniu, że wojna go nie naruszyła. Architektura nie powinna kłamać, niezależnie od wyników sondaży - odpowiada dalej Wiesław Bielawski."
    Z której strony Stągiewnej - tej ładniejszej, czy tej gdzie stoi PURO???

    • 10 1

    • he,he...dobre!

      Bielawski jak Hania GW,juz gubi sie w tłumaczeniach i zmyslonych w naprędce argumentach.Myśle,że obiecal juz deweloperom Targ Weglowy-a po wzięciu zaliczki ....no cóż,głupia sprawa.Druga ewentualnosc jest taka,ze Bielawski nie bierye,ale jest zwyklym debilkiem.

      • 2 1

  • Dać głos mieszkańcom ! Miasto już raz pokazało na co je stać i naprzeciwko dworca pozostał koszmar ! (1)

    i bredzenie o doktrynach.... można zobaczyć jaki zmysł estetyczny reprezentują urzędnicy miejscy skoro tak się zachwycili hotelem Scandic vis-avis dworca PKP Gdańsk Główny

    • 13 1

    • o tak, wejście do Gdańska od dworca wystarczy za wszystkie argumenty za wymianą całkowita zarządców miasta - już dziś, teraz

      • 4 1

  • Tak ładnie tam kiedyś było?

    Tak ładnie tam kiedyś było? To ja chcę taki hotel.

    • 15 6

  • Ten balwan Bielawski gra mi na nerwach od dluzszego czasu...

    Co on ma w ogóle do powiedzenia na temat Gdanska?Gość ma poziom intelektualny tczewskiego taksówarza,a sadzi sie na projektowanie przyszlosciowej wizji architektonicznej pięknego niegdyś grodu.Naszym zadaniem,jako Gdanszczan kochajacych swe miasto,jest pokonac tych wiesniakow probujacych zbrukac centrum Gdanska ordynarną deweloperską chałturą.Tak jak ludzie pokroju Kwiatkowskiego powstrzymali w latach 40-tych durniów ,chcących budowac 4 piętrowe blokasy wzdłuż Dlugiego Targu.Oni zawsze maja jakies "konwencje weneckie" czy autorytety w rodzaju Le Corbusiera.Ale czas powiedziec "dosc"! Juz nachapaliscie sie tych mieszkanek i innych wziątek wystarczajaco!.Zostawcie Gdansk w spokoju.66% mieszkancow wypowiedzialo sie w ankiecie jednoznacznie: odbudować hotel w jego XIX -wiecznym ksztalcie.Koniec kropka! Co tu jeszcze macie do gadania?.Oczywiscie konstrukcja,materialy,rozwiazania techniczne budynku moga, a nawet powinny byc nowoczesne.

    • 17 5

  • PO rujnuje Gdansk! Zabytki niszczy I betonowe kloce wszedzie stawia

    Masakra!

    • 6 11

  • Hamadyk odleciał!! (3)

    Wystarczy temu specjaliście od "świetnych pomysłów" zadać pytanie:
    - kto skupi pozostałe tereny niezbędne dla realizacji tego pomysłu?
    - jak zmusić tego właściciela, by chciał odbudować budynek nie będący nawet zabytkiem w jego historycznym kształcie?
    - dlaczego pan Hamadyk nie interesował się możliwością odbudowania znacznie bardziej wartościowych obiektów, takich jak np.spichlerze na Wyspie Spichrzów?
    Zwracam uwagę, że radny ten dba o to by jego nazwisko było jak najczęściej na ustach i forach, bo zaczął już walkę o...prezydenturę Miasta Gdańśka, z czym się nawet nie kryje.

    • 9 12

    • spichlerz,czyli magayzn,bardziej wartosciowa budowla niz reprezentacyjny hotel

      dalej nie chce sie czytac...Skad sie takie tluki biora_

      • 3 2

    • Pan Hamadyk wiele robi dla Brzeźna, Nowego Portu i Stogów (1)

      Takich radnym nam trzeba!
      Jestem za ta koncepcją.
      Budynek był bardzo okazały i należny go odtworzyć.
      Gdańsk tylko jest ostatnio szpecony nowymi galeriami i żelbetonowymi kamieniczkami na Szerokiej i i w okolicy.

      • 7 3

      • ech,

        budynek okazały - ale co z tego?

        brzydki kloc, ani specjalnie wartosciowy, ani specjalnie historyczny

        funkcjonował te czterdzieści kilka lat i to chyba nie nadało mu piętna zabytku wartego rekonstrukcji.
        Budynek LOTu stoi dłużej i po solidnym remoncie może być świadectwem tego, jak dobrych mieliśmy architektów ! Po co go niszczyć? Chyba, że kasa Misiu, kasa, wiadomo hotel w centrum daje zarobić

        Z mojej strony absolutny sprzeciw na jego wybudowanie i odtwarzanie klimatu pruskiego Gdańska - prowincjonalnego miasta koszarowego na obrzeżach imperium.

        • 0 0

  • Podwale i... (1)

    Czy Hotel, a może COŚ więcej?
    Można zgodzić się z węzłami komunikacyjnymi chyba są konieczne do funkcjonowania miasta Nigdy nie można zgodzić się na potworki powojennej architektury rodem z kołchozu To nie jest architektura. To kupy złomu, betonu, szkła., Wszystkie są do natychmiastowej rozbiórki. Te maszkary, które były potwornym złem koniecznym, koniecznie, pilnie zastąpić budowlami z okresu międzywojennego. Całe Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie aż do Bramy Wyżynnej sąt do odbudowania. Gotowe wzory z zachowanych obrazów, fotografii może nawet planów miejskich są na wyciągnięcie ręki. Ta pierzeja południowa Starego Gdańska powinna być niby murem odgradzającym. odbijającym Stary Gdańsk od nowego Centrum /tereny Targu Rakowego i więcej/ Jeden z braci Słowian mówił: to se ne vrati. Ależ vratiI. Musi wrócić w odniesieniu do Podwala Grodzkiego, Wałów Jagiellońskich Targu Węglowego. Bo Drzewny jest już stracony

    • 6 2

    • Można zgodzić się z węzłami komunikacyjnymi chyba są konieczne do funkcjonowania miasta

      Konieczna tak - ale zgodzić z tą trasą i tramwajami wzdłuż zachodniego frontu miasta - NIGDY. Przecież teraz zamiast jednego ciągu komunikacyjnego mamy trzy (3 Maja, Torowisko PKP i arteria Podwala). Cały ten ruch powinien być nad torami PKP i za dworcem wchodzić na Błędnik. Forum Gdańsk (Radunia) właśnie jest niszczeniem tej oczywistej możliwości. Miasto prowadzą niszczyciele. Kiedy wreszcie referendum?

      • 1 1

  • nie mozna zrobic po prostu parku

    czy zawsze musi stac jakis kolos

    • 4 11

  • jak najbardziej w oryginalnej postaci (2)

    ale ßrodek nowoczesny. Tak samo jak odbudowano budynki przy Dworcu PKP. Gdansk jest znany na śiecie ze sowjego piękna historycznego a nie nowoczesnego - bo takie miejsca są wszędzie. Proszę zobaczyć na Manufakturę w Łodzi i Hotel Andels tam w starej hali - jest wspaniały i oryginalny w starej formie - jakby tam postawili kolejny nowoczesny klocek, to nikt by uwagi nie zwrócił.

    • 13 5

    • Tylko w Łodzi (1)

      tam te budynki stały. Były zrujnowane, zniszczone ale były. Potężny kwartał terenu, w który inwestorzy ( Żydzi zresztą) włożyli ogromną kasę. A czemu włożyli? Bo zysk widzieli spory na końcu tej inwestycji.
      A kto się zatrzyma w małym hotelu przy głównej sześciopasmowej arterii miasta, bez parkingu? Chyba studenci tylko.

      • 0 1

      • Chyba - dobrze Ci się wydaje

        Ci sami co np. w Hotelu Gdańsk, do którego ciężko dojechać o PURO na Stągiewnej już nie wspominając. Szkoda że ci studenci maja po 40 kilka lat i mówią po norwesku, holendersku i japońsku

        • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane