• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Egzotyka na wyciągnięcie ręki w Trójmieście

Aleksandra Nietopiel
13 sierpnia 2023, godz. 15:00 
Opinie (44)
  • Lipa Maksymowicza to piękne okazałe drzewo występujące na wyspach japońskich Hokkaido i Honsiu. Dorasta do 20 m wysokości. Jedna z najbardziej oryginalnych i pięknych lip. Park Oliwski.
  • Olsza Czarna w parku Oliwskim

Drzewo chusteczkowe, metasekwoja, mamutowiec olbrzymi czy heptakodium chińskie. Na m.in. takie okazy w przestrzeniach Trójmiasta mogą natknąć się podczas spacerów mieszkańcy i turyści. Te oryginalne nasadzenia nie zawsze rzucają się w oczy, choć ich nazwy przenoszą do świata egzotyki. A wakacje to chyba najlepszy czas na poznawanie nowych lądów - w tym wypadku gatunków roślin.



Czy w twojej okolicy rośnie egzotyczna lub oryginalna roślina?

Egzotycznych roślin w przestrzeni Trójmiasta jest, wbrew pozorom, całkiem sporo - i to nie tylko w parkach czy miejscach przyjaznym takim okazom jak palmiarnie, ale także na posesjach prywatnych w ogrodach, oranżeriach czy domach. Nie wszystkie gatunki są w stanie funkcjonować w naszym klimacie, ale dla niektórych adaptacja w nowych warunkach to żaden problem, przez co cieszą oko i wzbudzają zachwyt, szczególnie w porze kwitnienia. Warto znać choć kilka lokalizacji, gdzie można spotkać takie rośliny.


Gdynia: egzotyka rozproszona



W Gdyni na terenach gminnych rzadkie okazy drzew możemy znaleźć w różnych miejscach. Sporo jednak lokalizacji znajduje się w centrum miasta bądź jego sąsiedztwie. Okazy rzadkie pojawią się też w parku Centralnym. Jakie i gdzie znajdziemy ciekawe rośliny "nie z tej ziemi" w Gdyni? Oto przykłady lokalizacji:

miłorząb dwuklapowy - ul. 10 LutegoMapka
glediczja trójcierniowa - ul. 3 MajaMapka
głóg śliwolistny - ul. StarowiejskaMapka
głóg Lavallego - ul. MściwojaMapka
heptakodium chińskie - al. Marszałka PiłsudskiegoMapka
klon strzępiastokory - ul. MiętowaMapka (Park Kieszonkowy)
żółtnica pomarańczowa - ul. SojowaMapka
sosna bośniacka - ul. Kmdr. Z. HorydaMapka
kasztanowiec jadalny - ul. JowiszaMapka
klon francuski - ul. Powstania WielkopolskiegoMapka
jesion wąskolistny - ul. NałkowskiejMapka
olsza czarna 'Imperialis'- ul. StarodworcowaMapka
skrzydłorzech kaukaski - Park Centralny Mapka
grujecznik japoński - Park Centralny
nieszpułka zwyczajna - Park Centralny
tulipanowiec amerykański- Park Centralny
ambrowiec balsamiczny - Park Centralny
grab amerykański - Park Centralny

  • Miłorząb dwuklapowy przy ul. 10 Lutego w Gdyni.
  • Miłorząb dwuklapowy przy ul. 10 Lutego w Gdyni.
  • Heptakodium przy al. Marszałka Piłsudskiego.
  • Heptakodium przy al. Marszałka Piłsudskiego.

Projektowaniem i nasadzeniami rzadkich, ciekawych okazów drzew w Gdyni zajmuje się Wydział Ogrodnika Miasta, a opieką nad okazami starszymi (powyżej 3 lat od nasadzenia) - Zarząd Dróg i Zieleni.

Gdańsk: kumulacja oryginałów w parku Oliwskim



Gdańskie tradycje w hodowaniu okazów egzotycznych to kawałek ciekawej historii. Wystarczy przywołać choćby ogród roślin egzotycznych założony przez XVII-wiecznego uczonego, botanika Jakoba Breyne'a. Prowadził także przez lata bogaty zielnik i księgozbiór rozwijany później przez jego syna Jahanna. Ogród znajdował się na terenie dzisiejszego Brabanku, ale nie pozostał po nim żaden ślad. A rosły w nim m.in. ananasy.

Ogrody, które zniknęły z mapy Gdańska Ogrody, które zniknęły z mapy Gdańska
Dzisiaj chcąc zobaczyć egzotyczne rośliny w Gdańsku, wystarczy przejść się choćby do parku Oliwskiegopalmiarni, do palmiarni Wydziału Biologii UG czy palmiarni w kompleksie OBC. Rzadkie i oryginalne gatunki znajdziemy też w Ogrodzie Roślin Leczniczych przy ul. HalleraMapka.

  • Daglezja zielona, park Oliwski
  • Daglezja zielona wygląda niepozornie, przypominając rodzime gatunki iglaków.

Wybrane gatunki egzotyczne rosnące w Gdańsku to:

Mamutowiec olbrzymi - rośnie w parku Oliwskim, tuż za ostatnim z budynków gospodarczych w okolicy palmiarni. Drzewo pochodzi z Ameryki Północnej, w naturalnym środowisku osiąga wysokość do 95 m i żyje nawet 3,5 tys. lat. Nie toleruje bardzo mroźnych zim, dlatego jeśli spotykamy go w Polsce, to w rejonie wpływów klimatu morskiego.

Magnolia drzewiasta - rośnie w parku Oliwskim przy bramie, obok Pałacu Opatów. To jeden z trzech największych w Polsce przedstawicieli tego gatunku. Dorasta do 30 m. Magnolia drzewiasta znana jest również pod nazwą "cucumbertree" - określenie to wywodzi się od owoców, które wytwarza raz na kilka lat. Skórzaste mieszki osadzone na wydłużonym dnie kwiatowym przypominają ogórki.

Leszczyna turecka - można ją podziwiać w alei leszczyn, która przebiega po północnej stronie ul. Szymanowskiego Mapkaod skrzyżowania z ul. ChrzanowskiegoMapka. To gatunek, który kwitnie jako jeden z pierwszych, zwiastując nadejście wiosny. Leszczyna turecka osiąga ponad 20 m wysokości. Przez długi czas zachowuje regularny, stożkowy pokrój, a w późniejszym wieku uroku dodaje jej kafelkowato łuszcząca się kora i charakterystyczne, frędzlowate okrywy owoców.

  • Wiśnia piłkowana w parku Oliwskim, charakterystyczna dla Japonii i Chin. Drzewo powoli zaczyna zmieniać barwę liści.
  • Wiśnia piłkowana w parku Oliwskim, charakterystyczna dla Japonii i Chin
  • Wiśnia piłkowana w Oliwie

W przestrzeni Gdańska możemy spotkać też takie gatunki rzadkie, jak:

  • kasztan jadalny
  • grujecznik japoński
  • tulipanowiec amerykański
  • miłorząb dwuklapowy
  • dąb węgierski
  • korkowiec amurski
  • klon francuski

Większość tych gatunków również znajduje się w parku Oliwskim, ale niektóre można spotkać w innych częściach miasta.



Sopot: drzewo chusteczkowe na próbę, ale nie tylko



Sopot, choć najmniejszy, wcale nie jest gorszy, jeśli chodzi o rośliny egzotyczne. W kurorcie od dawna pojawiały się takie okazy.

- Takimi drzewami były między innymi platany. Ich reprezentację mamy między innymi przy ul. KościuszkiMapka, SikorskiegoMapka, w podwórku przy ul. ChopinaMapka, w parku przy ul. Goyki 1-3Mapka, i zapewne kilka ogrodów przy prywatnych posesjach (np. przy ul. ŻeromskiegoMapka). Kolejnymi okazami są np. cyprysik nutkajski - rosnący praktycznie tylko na terenach prywatnych - na ul. SłowackiegoMapka, ul. Obrońców WesterplatteMapka czy na Stawowiu - wskazuje Monika Sawicka-Menkina, kierownik Działu Zieleni i Lasów Komunalnych ZDiZ.
To oczywiście nie wszystkie przykłady. W mieście natrafić można na liczne buki w odmianie czerwonolistnej, na miłorzęba dwuklapowwego, który rośnie w parku Północnym, grójecznik znajduje się z kolei na skwerze Chopina/Grunwaldzka, a drzewo żelazne - w parku Północnym przy pomniku J.J. Haffnera.

Drzewo żelazne. Niepozorne, a - co ciekawe - ta nazwa stosowana jest wobec wielu gatunków drzew występujących głównie w Ameryce Południowej, Środkowej i Indiach. Ten okaz zlokalizowany jest w parku Północnym przy pomniku J.J. Haffnera. Drzewo żelazne. Niepozorne, a - co ciekawe - ta nazwa stosowana jest wobec wielu gatunków drzew występujących głównie w Ameryce Południowej, Środkowej i Indiach. Ten okaz zlokalizowany jest w parku Północnym przy pomniku J.J. Haffnera.

Na próbę posadzono też w parku Południowym drzewo chusteczkowe. Inne ciekawe gatunki to:

  • ambrowiec - skwer Chopina /Grunwaldzka.
  • metasekwoja - skwer im prof. Urbanka;
  • cypryśnik błotny - przy pomostach w parku Północnym,
  • cedr himalajski - skwer im. Arama Rybickiego
  • skrzydłorzechy kaukaskie - park Północny

Co z sopockimi sekwojami?

- Przypominane ostatnio w mediach sekwoje zostały jakiś czas temu przesadzone. Wyhodowane zostały z sadzonek w domu. Kilka z nich przenieśliśmy w nowe miejsce. Z naszych obserwacji wynika, że sadzonki zaczynają sobie coraz lepiej radzić w nowym środowisku, czyli zmiany wyszły im na dobre. Rośliny przesadziliśmy do Lasku Karlikowskiego i polanki przy ul. HaffneraMapka - dodaje Sawicka-Menkina.
Wiele ciekawych i egzotycznych roślin, drzew, krzewów rośnie w ogrodach prywatnych.
Jeden z mieszkańców sprowadził nawet niedawno bardzo duży egzemplarz metasekwoi.

Wśród drzew w wieku dojrzałym warto wymienić: szydlicę japońską - ul. Powstańców WarszawyMapka, bożodrzew gruczołkowaty - ul. Obrońców Westerplatte, choina kanadyjska - ul. Powstańców Warszawy, kasztany jadalne - ul. SępiaMapka.

Drzewa egzotyczne w kurorcie są sadzone na terenach zieleni miejskiej w ramach postępowań przetargowych.

- W Sopocie nie ma dedykowanych osób zajmujących się tą grupą roślin. Pracownicy działu Zieleni w ZDiZ w Sopocie - poza wykonywaniem obowiązków zawodowych - są też pasjonatami swojej pracy i bardzo często w przetargach przemycają ciekawostki dendrologiczne. Drzewa będą rosły wiele lat po zakończeniu przez nich pracy i niewątpliwie będą pamiątką ich pasji, entuzjazmu, wrażliwości na piękno i otwartości na nowości - mówi Anna Dyksińska, rzeczniczka sopockiego ZDiZ.              

Miejsca

Opinie (44) 7 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • (4)

    Jest po prostu fajnie i egzotycznie...co prawda palma uschła, ale lawina sympatyczności rozlewa się na całe 3city.Tysiące egzotycznych drzew,świeże powietrze,parki,trasy rowerowe,ba nawet rower miejski to to co wyróżnia trójmiasto na całym świecie...

    • 26 5

    • te synek nie przeginaj :)

      • 2 6

    • Ta palma i tak miała jeszcze może z dziesięć lat życia, ale afera musi być. (1)

      Co tam makulatura wyborcza, co tam maseczki bez atestu od kolegi narciarza, co tam respiratory widmo od handlarza bronią, co tam ziemia od zaprzyjaźnionego proboszcza, co tam wysadzenie pół komendy granatnikiem, co tam ruskie rakiety w polskich lasach, co tam białoruskie śmigłowce na polskim niebie, co tam zgubiony zapalnik.. ważne że palma uschła!

      • 2 6

      • i co chcesz wykazac?

        Ze glabow ci u nad dostatek?!

        To wiemy i bez ciebie, naturalnym jest ze ludzie bez talentow i zainteresowan lgna do wladzy. Niezaleznie od sztandarow, jakie nad ta "wladza" powiewaja.

        Powodujemy to my sami, traktujac zarzadcow, ktorym powierzamy majatek i ktorzy powinni pracowac na korzysc mieszkancow jak niezalezna "wladze", ktora moze sobie poczynac wedle swego widzimisie...

        • 2 0

    • czy sama uschła?

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    (3)

    W Sopocie, kiedyś był jeszcze miłorząb japoński, czy jakoś tak. W parku przy Goyki. Pamiętam, bo szpan był, jak miało się w okolicznej podstawówce liść z takiego drzewa do zielnika :D

    • 40 0

    • miłorząb jest też w Parku Oliwskim

      • 5 0

    • Jest tez w jednym z ogrodów na Obr. Westerplatte

      • 3 0

    • Jest cały czas

      • 4 0

  • Najważniejsza palma nie przeżyła urzędniczej nieudolności (1)

    Inne ciekawe gatunki też spoko, ale o tej konkretnej nie należy zapominać i udawać, że nic się nie stało.

    • 47 4

    • Palmę pomścimy.

      • 5 3

  • Opinia wyróżniona

    Szpilek (1)

    Bardzo fajny artykuł .Nie wiedziałem o przynajmniej połowie tych drzew w Gdańsku.

    Pojadę w przyszły weekend rowerem je zobaczyć .
    Chylę czoła za ten artykuł.

    Chyba pierwszy raz w tym roku w moim mniemaniu interesujący artykuł na tym portalu.

    • 83 4

    • Menda

      Kolejny rowerzysta ... tylko problem na ulicy żeby takiego wyprzedzić potem.

      • 0 18

  • czy te okazy sa w prywatnej czesci parku?

    • 8 0

  • Egzotyką (4)

    jest to że 21 wieku w Gdyni gdzie są wakacje
    i miastu niby zależy na turystach o mieszkańcach lepiej nie wspominać jest
    puszczany w weekend trajtek 31 z Kaczych Buków do Sopotu krótki.
    Ludzie jadą jak sardynki dużo osób po prostu nie wsiada nie o wózkach już nie wspominać i to na takiej popularnej lini gdzie w niedzielę kursuje co godzinę. Sponsoruje się durne rzeczy w mieście a nie można puścić linii nr 31 w niedzielę przeglubowej. I tak jest co tydzień ludzie ściśnięci na maksa nie mówiąc już o starszych.

    • 14 5

    • (1)

      Jednego dnia nie dało się bez marudzenia?

      • 0 10

      • A co prawda w oczy kole ?

        • 5 0

    • jest jeszcze 181 (1)

      może warto się zainteresować, bo to ciekawsze połączenie...

      Co prawda obecnie "trochę" kuleje przez "węzeł Karwiny", ale może się to kiedyś uspokoi?

      • 0 0

      • Jak ktoś chce jechać z Karwin czy Dąbrowy do Orłowa nie pasuje 181 dlatego ten nr 31 oblężony na maksa.

        • 0 0

  • Egzotika

    Egzotika chłopska z wrzeszcza nie tika

    • 3 1

  • Egzotycznych gości już mieliśmy, ale palma nie wytrzymała tej serdeczności.

    • 12 1

  • To jak w drzeszkiszkó

    • 1 2

  • polecam odwiedzić palmiarnię z palmą, która przetrwała drugą wojnę i komunę (2)

    i przetrwa obecne rządy w Gdańsku

    • 5 8

    • Strug nie śmieć

      • 1 2

    • Za to tysiące polskich biznesów nie przetrwały rządów PiS.

      • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane