Galeria Bałtycka otwarta

Właściciele Galerii Bałtyckiej chcieliby, by gdańszcznie umawiali się na spotkania "pod zegarem", czyli przed głównym wejściem do centrum handlowego.
Właściciele Galerii Bałtyckiej chcieliby, by gdańszcznie umawiali się na spotkania "pod zegarem", czyli przed głównym wejściem do centrum handlowego. fot. Łukasz Unterschuetz

Dwieście sklepów, piętnaście barów i kawiarni oraz klub treningowy mieści się w otwieranej dziś rano Galerii Bałtyckiej. Budowa centrum handlowego na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Kościuszki w Gdańsku trwała niecałe dwa lata i kosztowała 140 mln euro.Na kilkanaście godzin przed otwarciem sklepy już kusiły towarem, a robotnicy wciąż przygotowywali galerię na przyjęcie gości.
Na kilkanaście godzin przed otwarciem sklepy już kusiły towarem, a robotnicy wciąż przygotowywali galerię na przyjęcie gości.
Galeria Bałtycka jest ogromna. Jeżeli ktoś gubił się w istniejących już wcześniej trójmiejskich domach towarowych, takich jak Klif, Batory, Madison czy Manhattan, do Galerii Bałtyckiej powinien iść z przewodnikiem. Bywalcy warszawskich centrów handlowych będą czuli się tu jak u siebie, ale wszyscy inni mogą być przytłoczeni wielkością budynku.

Projektanci Galerii Bałtyckiej najwyraźniej zdawali sobie z tego sprawę, dlatego zrobili co mogli, by jak najbardziej ułatwić komunikację w tym handlowym gigancie (niemal 40 tys. m kw. powierzchni sprzedaży).

- Sklepy są rozmieszczone wzdłuż dwóch osi komunikacyjnych: szaro-niebieskiej osi Morza i utrzymanej w cieplejszej, pomarańczowo-brązowej kolorystyce osi Ziemi - tłumaczy Marcin Łukasiewicz, dyrektor Galerii Bałtyckiej, wcześniej kierujący centrum handlowym Alfa na Przymorzu.

Pomocą dla błądzących będą (dziś jeszcze nie zamontowane) panele elektroniczne podpowiadające drogę do wybranego sklepu. Kupujący wskaże dokąd chce dojść, a elektroniczny przewodnik zaproponuje mu najkrótszy sposób dotarcia w to miejsce.

Które sklepy w Galerii Bałtyckiej mogą być największą atrakcją dla kupujących? Pracownicy firmy ECE (właściciela GB) wskazują na te, których dotąd nie było w Trójmieście: odzieżowe Zara, Peek & Cloppenburg, Bershka, Tommy Hilfiger oraz sklep z elektroniką Saturn. Przyciągać mogą także trzypiętrowy sklep H&M i dwupiętrowy Reserved. W ogóle gdańska firma LPP jest jednym z większych najemców w Galerii Bałtyckiej. Poza sztandarową marką Reserved ma tu jeszcze sklepy sieci Cropp Town, Re-Kids (otwarcie opóźniło się) i Esotiq.
O ile dziś o Galerii Bałtyckiej można już powiedzieć, że jest królestwem konsumpcji, o tyle wczoraj w tym królestwie rządził niepodzielnie kurz, materiały budowlane i robotnicy. Na niecałą dobę przed otwarciem, na korytarzach zalegał pył ze szlifowanych ścian i unosił się zapach wciąż malowanych sufitów. Robotnicy pracowali zarówno w sklepach, jak i w pasażach galerii, klatkach schodowych, toaletach i na parkingu. Chaos potęgowali dostawcy, którzy praktycznie w tym samy czasie zaopatrywali niemal 200 sklepów.

- Faktycznie, sklepy są jeszcze wykańczane, a galeria sprzątana do ostatniej chwili przed otwarciem. Ale chaos jest tylko pozorny. W czwartek od rana jedynie dwa sklepy na 200 będą niedostępne dla klientów - uspokajał Marcin Łukasiewicz.
Cały czas nie wiadomo, jak otwarcie Galerii Bałtyckiej wpłynie na płynność ruchu we Wrzeszczu. Trudno powiedzieć ile aut więcej pojawi się każdego dnia na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej, ul. Słowackiego i Kościuszki, ale wiadomo, że parking na dwóch ostatnich kondygnacjach centrum handlowego pomieści 1100 samochodów.

Jednak Zbigniew Kowalewski, z zarządu gdyńskiej pracowni architektonicznej A-Plan bis, która współtworzyła projekt centrum handlowego przekonuje, że galeria ma także rolę miastotwórczą.

- Po pierwsze dzięki niej powstała pierzeja wzdłuż al. Grunwaldzkiej i ul. Kościuszki. Po drugie najwyższym fragmentem budynku jest wieża zegarowa, doskonale widoczna z ul. Słowackiego i od strony Oliwy. Wierzę, że niebawem gdańszczanie zaczną się pod tym zegarem umawiać.

Galeria Bałtycka jest czynna od poniedziałku do soboty, od godz. 9 do godz. 21, a w niedzielę od godz. 10 do godz. 20. Pierwsza godzina parkowania jest bezpłatna, druga i trzecia kosztują odpowiednio 2 i 3 zł, każda następna - 4 zł.

Kilka tygodni przed otwarciem Galerii Bałtyckiej wyremontowano skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej, ul. Słowackiego i ul. Kościuszki, przy którym znajduje się to centrum handlowe. Prace kosztowały ponad 26 milionów złotych, w tym 19,5 miliona złotych pochodziło od dewelopera galerii, firmy ECE Projektmanagement. Firma pokryła również koszt przygotowania projektu przebudowy dróg.

Opinie (360) ponad 20 zablokowanych

 • moim zdaniem jeszcze nie jest otwarta :|

  ale przecież mogę się mylić...

  • 2 0

 • extra!

  wreszcie dużo pożądnych sklepów w jednym miejscu!juz nie moge sie doczekac kiedy sie tam zjawie!

  • 1 0

 • wyprzedzamy przyszlosc

  jeszcze nie otwarte i sporo kłamstw w tym art. :) jutro sami wszyscy sie przekonają co i jak

  • 0 0

 • Cłopaki, chyba się pośpieszyliście trochę...

  W nagłówku 4.10.2007 a komentarz piszę 3.10.2007, No ale jak to pan Einstein stwierdził, czas jest wielkością względną...

  • 0 0

 • Bo założeniem autora tekstu było

  żebyś przeczyał to jutro, a nie dziś ;P

  • 1 0

 • gratulacje dla Gdańska :))

  ciekawe kiedy ruszy budowa centrum przy Realu w Gdyni (Wzgórze)

  • 0 0

 • a gdzie mamy się umawiac :D

  kiedyś się umawiało pod bałtykiem potem pod fazerem to teraz pewnie pod bandycką :) no i może być pod zegarem (ogólnie się przyda bo żadnego w pobliżu nie ma).

  • 2 0

 • praca

  przynajmniej mozna w Galerii jakiejs pracy poszukac dla siebie..

  • 1 0

 • :)

  hehehehe autor uznal ze juz spimy :) ale to juz ktorys raz jak czytam cos na trojmiescie i mi sie daty nie zgadzaja :) i sie zastanawiam czy nie przespalem jakiegos dnia :)
  Pozdrawiam nie spiacych :)

  • 0 0

 • ciekawe czy teraz tam pracują?;P

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.