• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gaz łupkowy - szansa czy dobry marketing?

Robert Kiewlicz
9 czerwca 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat W Gdańsku powstanie Urząd Górniczy. Po co?
Prace wiertnicze Łebień LE1, prowadzone przez spółkę Lane Energy Poland. Prace wiertnicze Łebień LE1, prowadzone przez spółkę Lane Energy Poland.

Na terenie naszego kraju może być nawet do 5 bln m sześc. gazu łupkowego. Pomorze zostało uznane za jeden najbardziej obiecujących regionów. Firmy, które zdobyły koncesje, twierdzą, że to ogromna szansa dla regionu i jeśli prognozy się potwierdzą, czeka nas boom gospodarczy, a Pomorze stanie się jednym z najbogatszych regionów w Polsce. - Stoimy przed dużą szansą. Jednak nie przesadzałbym z optymizmem - twierdzi prof. Henryk Ćwikliński, kierownik Katedry Polityki Gospodarczej Uniwersytetu Gdańskiego.Mapa koncesji na poszukiwanie niekonwencjonalnego gazu ziemnego. Mapa koncesji na poszukiwanie niekonwencjonalnego gazu ziemnego.
Minister Środowiska udzielił dotychczas ok. 60 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie niekonwencjonalnych złóż węglowodorów typu "shale gas" (tzw. gaz "z łupków"). Złoża wciąż jednak nie zostały potwierdzone i trudno w tej chwili o jakiekolwiek wiarygodne szacunki, dotyczące wielkości potencjalnych złóż oraz opłacalności ich eksploatacji.

Tematem pozyskiwania gazu łupkowego na Pomorzu zajmowała się Wojewódzka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego. W spotkaniu Rady uczestniczyli przedstawiciele wszystkich spółek, które uzyskały koncesje na terenie naszego województwa.

- Dwie trzecie województwa pomorskiego to tereny, na jakich można wydobywać gaz łupkowy - mówi Paweł Poprawa, kierownik Pracowni Geologii Naftowej Państwowego Instytutu Geologicznego. - Jak na razie koncesje posiada tutaj sześć firm. Skala inwestycji w tego typu przemysł jest jednak ogromna.

Czy wydobycie gazu łupkowego przyczyni się do rozwoju gospodarczego Pomorza?

Przykładowo - firma Encana w Kanadzie inwestuje rocznie w przeliczeniu na złotówki ok. 20 mld zł. - Dzięki rozwojowi tego sektora gospodarki w Kanadzie powstało 80 tys. nowych miejsc pracy - dodaje Poprawa. - W Polsce możemy czerpać zyski nie tylko z opłat za koncesje, ale także z opłat za użytkowanie środowiska naturalnego (60 proc. pieniędzy z tego tytułu pozostaje w gminie, na terenie której odbywa się eksploatacja złoża), zysk mogą czerpać także właściciele terenów, którzy udostępnią je pod wiertnie.

Do tego dochodzi transfer technologii. - Maszyny czy elementy potrzebne do wydobycia mogą być nie tylko importowane, ale także produkowane w Polsce - twierdzi Poprawa.

- Gaz łupkowy to wielkie wyzwanie i nowe szanse dla społeczności lokalnej, ale także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju - twierdzi Katarzyna Kacperczyk, zastępca dyrektora departamentu polityki ekonomicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. - Według prognoz Polska ma największy potencjał złóż gazu łupkowego w Europie.

Obecnie Polska jest głównie importerem gazu. 49,4 proc. importu tego surowca pochodzi z Rosji, 16,6 proc z Azji, 5,8 proc. z Niemiec. Źródła własne stanowią jedynie 28 proc. - Gaz łupkowy pozwoli nam to zmienić i być mniej podatnym na szantaż polityczny - dodaje Kacperczyk.

W podobnym tonie wypowiadają się także przedstawiciele spółek, które zdobyły koncesje na Pomorzu. - Rozpoczęcie wydobycia gazu łupkowego na Pomorzu to przychody z podatków i opłat eksploatacyjnych oraz dzierżawy. To szansa na rozruszanie rynku dodatkowych usług i na rozwój zawodowy dla mieszkańców społeczności lokalnych. To korzyści nie tylko ekonomiczne dla regionu, ale także szansa na znaczne obniżenie cen gazu - mówi Tomasz Gryżewski z Talisman Energy Polska. - Dodatkowo miejsca naszych koncesji są poza terenami Natura 2000 i są oddalone od osad ludzkich.

Ostrożniej do optymistycznych prognoz podchodzą ekonomiści. - Warto być świadomym potencjalnych szans, jakie przed nami stoją, ale w granicach rozsądku. Reakcja medialna na informacje o gazie łupkowym jest znacznie przesadzona - mówi prof. Henryk Ćwikliński, kierownik Katedry Polityki Gospodarczej Uniwersytetu Gdańskiego. - Jak na razie nie mamy potwierdzonych złóż na Pomorzu, nie znamy też kosztów ich wydobycia. Nie przesadzałbym z tym optymizmem. Na razie wygląda to tak, że zaczęliśmy dzielić Inflanty, których jeszcze nie zdobyliśmy.

Wydobycie gazu łupkowego.

Miejsca

Opinie (267) 9 zablokowanych

 • mamy ogromne szanse - ale nie przesadzałbym z optymizmem (37)

  będziemy najbogatszym regionem w Polsce - ale to znaczy że my a nie wy

  to tak jak z średnią krajową trzeba się cieszyć że wynosi prawie 3,5tyś - tylko ponad 80% społeczeństwa takich pieniędzy miesięcznie nie widzi na oczy

  • 79 7

  • A czego ty byś chciał? Zrównania zarobków? Może powrotu komuny? Opanuj się! (35)

   Co innego urzędnicze złodziejstwo, a co innego "równość społeczna".

   • 7 24

   • :) (17)

    ja na przykłąd nie chciałbym, zeby Belka podnosił co miesiąc stopy procentowe i mówił, ze to dlatego, ze średnio Polacy wiecej zarabiają... może i zarabiają wiecej... ale ja nie... mimo to co miesiąc mam droższy kredyt, bo średnio Polacy wiecej zarabiają.
    Ja zarabiam za dużo by dostać coś od Państwa, a za mało, by nie przejmowac się tym, ze co miesiąc życie jest droższe... wiec zgadzam się z pierwsza opinią... że lepiej to będzie... ale tym co są przy korycie
    nas obywateli to klasa polityczna ma tylko po to, by co 4 latach na nich głosować

    • 19 3

    • Sam żeś ich wybrał! (3)

     I zamiast zmienić świnie to znów pójdziesz i wybierzesz między PO, PiS, SLD, PSL a PJN i dalej będziesz ględził, że cię te same świnie okradają.

     • 7 3

     • Zbyt dużego wyboru nie ma (1)

      wszyscy kradną jak mogą, a jak już wybierzesz kogoś innego ,to z czasem i tak zamienią się stołkami i znów będą Ci sami siedzieć...Tak więc ,na kogo byś nie zagłosował i tak będzie lipa...

      • 4 4

      • Jasne. Jeśli tak, to o czym ta dyskusja?

       Fajnie się tak usprawiedliwić, nie?

       • 3 0

     • Nie mamy wyboru, amerykanskie technologie, bo jestesmy latwowieni i zgnoimy kazdy wlasny pomysl.
      Ale za korupcje wsadzalbym politykow do paki.

      • 2 0

    • Poczytaj sobie o konsekwecjach szczelinowania hydraulicznego i (12)

     obejrzyj Gasland, to dowiesz się na co masz szanse. Gaz łupkowy jest prawie wszędzie, ale nie wszędzie sa głupkowe władze i kraje trzeciego świata, które pozwalają na dewastację swoich ziem za friko. Bezmyślne ludziska jak zwykle obudzą się po niewczasie z ręką w nocniku. Nihil novi.

     • 10 7

     • Przykładowo taka Francja wie co robi, (11)

      ale ona nie jest krajem trzeciego świata i Francuzi nie będą działać wbrew sobie za kilka iluzorycznych EURO. W Polsce oddadzą się byle komu za kllka groszy i będą udawać, że zrobili interes życia zmagając się potem z nieuleczalnym sy..fem.

      • 8 6

      • Amerykanie zaczynają mieć dosyć smrodu we własnym kraju (4)

       z łupkami, więc szukają frajerów gdzie indziej aby za bezcen zdewastować ziemię w dalekich państewkach wasalnych, którym wystarczy naiwna wizja dobrobytu i bogactwa. Oczywiście na wizjach wszystko się skończy, a jedynie co pozostanie naiwniakom to nie nadające się do rekultywacji obszary i zatrute ujęcia wody na olbrzymich terenach.

       • 13 4

       • Amerykanie mają już tyle gazu że stali się eksporterami. (2)

        A tutaj robią to aby zarobić,proste?

        • 6 1

       • przedruk z Sieci

        Gaz łupkowy - Czy Polska kontroluje szczelinowanie hydrauliczne
        W lutym 2010 roku Komisja ds. Energi i Handlu Kongresu USA wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości jakich dopuściły się amerykańskie firmy podczas szczelinowania hydraulicznego.

        Firmy te w 2003 r. podpisały dobrowolne zobowiązanie do nie stosowania substancji ropopochodnych podczas szczelinowania hydraulicznego. Porozumienie te miało na celu ochronę wód gruntowych przed skażeniem.

        Śledztwo jest rozwojowe, do tej pory ustalono, że w latach 2005 - 2007 firmy m.in. Halliburton, BJ Services, Schlumberger stosowały podczas szczelinowania hydraulicznego substancje ropopochodne, w tym mieszaniny zawierające benzen, toluen, etylobenzen i ksylen.

        Fragment o firmie Halliburton.

        Podczas szczelinowania hydraulicznego firma Halliburton w latach 2005, 2006 i 2007 w 15 stanach USA zastosowała 807000 galonów (ponad 3 miliony litrów) płynów zawierających substancje ropopochodne (nie podano jakich).

        W tym samym okresie firma Halliburton w 14 stanach zastosowała 235000 galonów (ok. 890 tysięcy litrów) płynów zawierających benzen, toluen, etylobenzen i ksylen.

        źródło

        http://energycommerce.house.gov/Press_111/20100218/hydraulic_fracturing_memo.pdf

        http://energycommerce.house.gov/index.php?option=com_content&view=article&id=1896:energy-a-commerce-committee-investigates-potential-impacts-of-hydraulic-fracturing&catid=122:media-advisories&Itemid=55        Firma Halliburton zawitała też do Polski.        "W Markowoli niedaleko Kozienic specjaliści z PGNiG przeprowadzili pierwszy w Polsce - na tak wielką skalę - zabieg tzw. szczelinowania na złożu gazu łupkowego.        Eksperci wwiercili się na głębokość ok. 4,5 tys. metrów i wtłoczyli pod ciśnieniem 600 atmosfer 77 ton piasku oraz 680 metrów sześciennych płynu (wody i specjalnych chemikaliów). Proporcje, w jakich dodaje się do wody owe chemikalia są unikatową technologią amerykańskiej firmy Halliburton, której pracownicy - wraz z ekspertami z PGNiG - przeprowadzili operację pod Kozienicami."

        źródło http://gazownictwo.wnp.pl/pod-kozienicami-ruszyly-prace-przy-zlozach-gazu-lupkowego,114493_1_0_0.html        Czy jakakolwiek polska instytucja skontrolowała skład płynu wykorzystywanego do szczelinowania hydraulicznego ?

        • 10 2

       • Trafiłeś w sedno.

        Z jednej strony dobierają się tam im do d..., a z drugiej - chcą rzeczywiście zarobić jak zawsze i wszędzie poczynając od Ameryki południowej, poprzez Bliski Wschód, Afrykę i Azję zarobić kosztem państw z usłużnymi władzami nie wyczuwającymi intencji. Koniec zawsze jest taki sam. Żałosny dla tych państw, nigdy dla Amerykanów.

        • 5 0

       • pewno bedzie zatruta ziemia i woda jak na wsch wybrzezu usa

        • 2 1

      • W takiej Francji działa silne lobby posiadające elektrownie atomowe (5)

       i silne lobby rosyjskie.l
       Tego gazociągu na Bałtyku nie budowali dla zabawy.
       Tak więc spadaj rosyjski prowokatorze.

       • 5 5

       • Uwielbiam kudzi, którzy w niektórych przypadkach (2)

        teorie spiskowe traktują jako dogmat a w innych krytykują ich wyznawców. Tam gdzie im wygodnie, teorie spiskowe są cacy a tam gdzie nie - be. Teksty o ruskich są w tym kontekście taką samą manipulacją jak straszenie pisiorami itp. żałosne prowokacje. Jak dla mnie to manipulatorem i rzecznikiem zachłannych koncernów amerykańskich, które z jakichś względów zaczęły kręcić nosem na rycie we własnym kraju, jesteś ty. Jak jesteś taki mądry, to odpowiedz czemu amerykańce sp... od siebie i szukają naiwniaków gdzie indziej? Ich pokłady gazów łupkopwych starczyłyby im na wieki. Niestety, tam jakoś zaczynają ich nie lubić. A przecież są tacy nieuciążliwi i niosący dobrobyt lokalnym społecznościom. Niewdzięczni obywatele :-/

        • 3 2

       • U siebie przestali już importować gaz a stali się eksporterami, (1)

        to czego jeszcze mają tam szukać?
        A tutaj zwęszyli forsę i tyle,a dla nas to szansa na wyrwanie się z uścisku niedźwiedzia,panie sekretrzu.

        • 1 2

       • Sekretarza to szukaj pośród tych, co podpisali na następne dekady

        umowę zawierajacą skrajnie niekorzystne zobowiązanie do zakupu gazu od niedźwiedzia. Tu nie widzisz problemu, poszukiwaczu ruskich agentów? A moze myślisz jak nasz nierozgarnięty Prime M., że zobowiązania można ot tak sobie anulować - jego ostatnie obietnice o kontynuacji budowy autostrad od lipca po ewentualnym wyjściu kitajców bez przeprowadzenia inwentaryzacji dotychczasowych prac obrażają inteligencję. Człowiek tworzący prawo nie ma o nim zielonego pojęcia.

        • 3 0

       • Poszukaj w Belwederze

        takowych.

        • 0 0

       • A lobby z koncernów zajmujących

        się tym wydobyciem nie działa w ogóle? Nie ma Public Relaitions itp.?

        • 1 0

   • Pracują w Norwegi pewien Norweg zapytał się nas co by się stało w Polsce (16)

    jak by znaleziono tam ropę i gaz. Na co usłyszałem z za pleców JAK TO CO BĘDZIE TAKA SAMA BIEDA JAK W ROSJI.
    Pragnę żeby te bogactwa były wydobywane i wykorzystywane tak samo jak w Norwegi. Żeby każdy obywatel miał takie samo prawo do korzystania i dochodu z złóż jak każdy Norweg. No I życzę Polsce żeby tego nie rozkradli politycy z koncernami.
    ZŁOŻA NALEŻĄ DO WSZYSTKICH !!!

    • 21 1

    • Jak znajdziesz kufer złota pod swoją szopą to też rozdasz wszystkim? (15)

     Też będziesz wówczas taki mądry i skory do komunistycznego dzielenia na wszystkich?! No pytam się!

     Zyski z takich inwestycji dla obywateli to podatki tych firm. A żeby podatki były z głową wydawane, to już do tych warchołów z Sejmu się zgłaszaj. Ale nie po jakieś chore regulacje, że ktoś ma coś każdemu obywatelowi dawać.

     • 1 14

     • Dzięki takim rozwiązaniom w Norwegia jest bogata a ludzie tacy jak ty wciąż tylko komune wspominają (7)

      i mają nadzieję że są naj mądrzejsi naj piękniejsi i w ogóle nie przeciętnie cwani.
      Jak tam to zdaje egzamin a firmy eksploatujące złoża płacą 50% podatki do kasy państwa to nie mam nic przeciwko temu żeby wydawać je na potrzeby polskich obywateli, a nie tylko i wyłącznie zasilać kieszeń nielicznych lobbistów i polityków.

      • 13 1

      • Dzięki jakim rozwiązaniom? No słucham! Wymieniaj je. (5)

       • 0 6

       • Storting orzekł w latach 70-tych że bogactwa naturalne są własnością Norwegów a nie króla (4)

        , rządu czy firm eksploatujących złoża i z tego powodu muszą dzielić się kasą i wnosić do gospodarki Norweskiej innowacje pozwalające na rozwój gospodarczy po wyczerpaniu się złóż.

        • 14 1

       • Czyli płacą podatki. Też mi nowość. I co z tego? Uważasz, że u nas firmy nie płacą podatków? (3)

        Większej bzdury nie słyszałem!
        Płacą i nie w tym rzecz żeby płaciły więcej, tylko żeby te podatki rozsądnie wydawać.

        Jak sam zauważyłeś, to firmy wprowadzają innowacje, a nie rządy! Jeszcze żaden patent ani wynalazek nie powstał na biurku urzędnika ani z jego polecenia! Zrozumcie to w końcu i przestańcie szerzyć socjalizm.

        • 1 5

       • W takim razie wole Norweski socjalizm od od Polskiego buractwa politycznego. (2)

        Bo chociaż złoża są tam państwowe to korzystają na tym wszyscy obywatele tego kraju więc mówię TAK dla socjalizmu który z Polski tak jak z Norwegi zrobi świetnie zarządzane państwo a kasa będzie przeznaczana na rozwój

        • 7 1

       • A jakie to konkretnie te norweskie rozwiązania są?

        • 1 0

       • Norweski socjalizm i polityka są dokładnie takie same jak polskie.

        Socjaliści to taki rodzaj ludzi. Po prostu niektórzy mają większe środki, tak jak poszczęściło się tym w Norwegii. Ale nie różnią się niczym. Zapewniam Cię, że wyszłyby z nich dokładnie takie same wieprze jak z naszych, gdyby im zabrakło gazu.
        Socjalizm nie jest żadnym rozwiązaniem. Norwegia byłaby jeszcze wspanialsza, gdyby nie marnotrawiono forsy na socjalistyczne idiotyzmy.

        • 1 0

      • Nie ma państw bogatych dzięki socjalizmowi. Są tylko państwa bogate pomimo socjalizmu!

       Ale to tylko ich szczęście, że mają jeszcze źródła na trwonienie pieniędzy. To się może jednak szybko i źle skończyć.

       • 1 3

     • A rozdaję kasę w mojej firmie pracownicy zarabiają dobrze i cenią mnie za to że jestem normalnym (5)

      poszukiwaczem kufrów z pod szop a nie siwym desperatem z gierkowskimi pomysłami.

      • 8 1

      • Dziwne, że możesz mieć takie rozdwojenie jaźni. (4)

       Z jednej strony pokazujesz sam sobie (o ile nie kłamiesz, co by wiele wyjaśniało w tym przypadku), że dobry szef sam wie jak zarobić i jak utrzymać przy sobie dobrych pracowników.

       Z drugiej strony ciągle chcesz wprowadzac komunę. Chcesz nie żebyś Ty się dzielił z pracownikami wg swojego uznania, tylko żeby urzędnik przyszedł i powiedział Ci, ile masz dać, nieważne czy masz czy nie, czy chcesz czy nie...
       Pojmujesz to?
       Oddajecie swoje życie w ręce urzędników. Jesteście jak pacynki. Żal mi Was, ludzie bez własnego zdania, godności, niedługo stracą honor.
       Dla Ciebie regulacje rządowe to recepta na cokolwiek. Pewnie słysząc w TV, że rząd/urząd/sąd nakazał rodzicom wychowanie ich własnego dziecka w taki a taki sposób jesteś z tego rad.

       I Ty jeszcze śmiesz kogoś nazywać Gierkiem? Opanuj się! Najwięcej Gierka jest w Twoich niebezpiecznych zapędach.

       • 0 3

       • Ty masz człowieku depresję. (3)

        Ratuj się bo jeżeli nie rozumiesz dygresji o gierkowskich czasach to nie masz pojęcia o różnicy pomiędzy socjalizmem a komunizmem.
        Dla ciebie napiszę to jeszcze raz socjalizm TAK, komunizm NIE !!!
        Sprawna i uczciwa gospodarka TAK, zakusy buraków na naszą kasę z podatków NIE. Nienawiść na forach NIE ale kasa na wydatki socjalne TAK. I nie ma mowy tutaj i wcześniej o komunizmie bo jak chyba wiesz mamy 21 wiek i co nieco się zmieniło chyba że za często przesiadujesz z milerem.

        • 2 1

       • Ależ po co mi to piszesz, głupcze, skoro widzę i ciągle wytykam ci, że jesteś socjalistą! (2)

        Od socjalizmu bardzo blisko do komunizmu i nie pieprz mi tu o 21 wieku, bo tak samo mówiono w 16 wieku, że już nie jest 15 i w 20, że już nie jest 19.
        Socjalizm i każda inna forma rządzenia życiem innych, stawiania się ponad i pod przymusem decydowania o tym co mają robić to zwyczajny przejaw chamstwa i najgorszej ludzkiej padliny.
        Potrzebne jest twarde prawo, a nie socjalizm i utrzymywanie bandy złodziei myślących, że mają receptę na życie innych.

        • 1 1

       • za płytki jesteś żeby z tobą pisać (1)

        nauczyłeś się o obrażać na innych a o rządzeniu wiesz tyle co ślimak o locie na księżyc a pieprzysz o socjalizmie w średniowieczu.
        Dobrej zabawy na srebrzysku .

        • 0 1

       • Tyle miałeś do powiedzenia?

        Stek wyzwisk i zero, absolutnie żadnego odniesienia do tematu?
        I ty wypominasz komuś płytkość? Chyba kierunki pomyliłeś.

        O rządzeniu wiem tyle, że człowiek uzurpujący sobie prawo do decydowania o tym jak inni mają żyć jest zawsze parszywą świnią. Szczególnie człowiek pobierający za to wielkie pieniądze i twierdzący, że wie najlepiej jak je później rozdzielić (oczywiście pobierając dla siebie i swoich urzędników sowitą prowizję). Taki człowiek to socjalista właśnie.

        Każdy, kto poza ustanowieniem twardego i uczciwego prawa zabraniającego krzywdzenie innych, bierze się za grę i sterowanie przepływem dóbr jest skończonym gadem i cwaniakiem. To właśnie są socjaliści - płytcy ludzie grający na emocjach po to, żeby samemu się nachapać.

        • 1 0

     • Nie rozda bo państwo mu go "ukradnie" tzn zabierze.

      Przecież to co w ziemii do państwa należy...

      • 6 0

  • Żydkom już wszystko oddane za 0.75%

   Trybunał stanu dla rządzących!

   • 2 0

 • E tam. (12)

  Pożyjemy zobaczymy, puki co nie łudzę się, zmarnowanych pieniędzy i możliwości mamy bez liku.

  • 21 4

  • póki

   póki, póki

   • 3 0

  • A co z wodą? (10)

   W wydobyciu gazu ze złóż w łupkach niezbędne są ogromne ilości wody. Ciekawe ile będą płacić za wodę nasi nowi korporacyjni okupanci? Tyle co my? - Nie sądzę.

   • 8 0

   • Ilość to najmniejszy problem, (8)

    nieuniknione skażenie to jest dopiero dramat.

    • 8 0

    • tak ci kazali pisać na wykładach w moskwie? (7)

     • 0 9

     • Tak, tak. "kanieszna" :-/ (6)

      Żałosny brak argumentów zastępowany atakami personalnymi. A ciebie gdzie szkolili? W którym koncernie lub instytucie liżesz d......?

      • 5 0

      • Dobrze gadacie towarzyszu

       tak trzymać.

       • 0 5

      • za to ty masz argumenty, (4)

       nie ośmieszaj się ruski pachołku

       • 0 5

       • Ośmieszasz się coraz bardziej, (2)

        ale to twój problem.

        • 4 0

       • Twój problem tkwi gdzie indziej, (1)

        jak dojdzie do wydobycia to czeka cię zsyłka na Syberię za nie wykonanie zadania

        • 0 2

       • Widzę, że paranoja już całkiem odebrała ci resztki

        racjonalnego myślenia. Niech ci będzie. W końcu polski system opieki zdrowotnej to światowa potęga, autostrady zbudują nam Chińczycy, wyszliśmy zwycięsko z kryzysu finansowego (tylko po co ta ogromna pożyczka z Banku Światowego w ostatnich dniach, ale co ja tam wiem), a łupko dolary spowodują, że zostaniemy drugim Dubajem. Amen. Śnij, dziecino, śnij. Będzie ci lżej żyć .... przez chwilę.

        • 2 0

       • Ruskiego pachołka to masz

        na szczytach. To ci nie przeszkadza?

        • 3 0

   • A co z metalami ziem rzadkich? One też będą eksploatowane przy okazji

    cena gazu to jakieś 340 $/m^3, surowiec metali 9 000$ za t.

    • 0 0

 • (11)

  Żeby tylko praw do wydobycia gazu nie sprzedali komuś innemu. Wiadomo - technologię mają Amerykanie do wydobywania tego gazu, a kto na tym skorzysta? Oby to była Polska.

  • 22 2

  • technologia może i amerykańska ale zloża nasze BYLE BY POLITYCY TEGO NIE PRZEPILI

   • 4 0

  • tak jasne. Skorzystamy na tym jak Libia, (7)

   Afganistan i Irak na wsparciu humanitarnym, ochronie ludności cywilnej i krzewieniu idei demokracji. :-/

   • 5 1

   • Już go sprzedali - do USA (5)

    Dzień przed przyjazdem Obamy do Polski nasz rząd uchwalił ustawę pozwalającą koncernom amerykańskim zdobywać koncesje na zakup i odwierty.Ladny prezent. Jak myślicie, zo to oznacza? Ano, iż nasz kraj zostaje wyprzedawany kawałek pokawalku z każdym dniem.Na naszym gazie wzbogacą się wszyscy, ale nie my. Taka polityka. Mało tego, firma, która zdobędzie koncesję na danym terenie nabywa prawa do dysponowania wszelkimi złożami, jakie znajdzie... uran..itp ciekawe, potem pewnie jak będą chcieli budować elektrownie, okaże się że muszą ziemie spowrotem od Amerykanów wykupywać. Chory kraj. niestety.

    • 8 1

    • Ładne teksty pod różnymi nickami sadzi ten rosyjski prowokator. (2)

     gratulacje dobrze was tam uczą na szkoleniach

     • 0 7

     • Zaciąłeś się?

      Zmień płytę.

      • 1 0

     • tiaaa... bo mówi prawdę??

      Kolo ma rację! Nawet jeśli byłby to ruski agent to co z tego? Ona (Joanna) ma rację. Sprzedamy Amerykanom koncesję za kilka $ - kilku ludzi będzie się cieszyć. A oni zrobią biliony $ na gazie, pierwiastkach ziem rzadkich i innych Bóg wie jeszcze jakich minerałach. Przy czym wartość samego gazu to pikuś.

      I jeszcze jedna rzecz. To jest dla mnie jasne, że tak fatalnie zarządzane państwo prędzej czy później upadnie z wielkim kretesem. A potem, jak to już kilkukrotnie było w naszej historii, przyjdą tu "pokojowe" wojska zaborców. Myślę, że Rosjanie to widzą i ostrzą sobie zęby na te tereny w niedalekiej przyszłości. A skoro mogą domniemywać, że stanie się to ich własnością, to kto przy zdrowych zmysłach pozwoliłby truć te tereny jakimś Amerykanom, który skoro nie są w domu to mogą robić syf.

      • 0 1

    • Prawo geologiczne i górnicze (1)

     Odsyłam do tej lektury, może niektórym rozjaśni się w głowach po przeczytaniu zapisów tam zawartych.
     Złoża kopalin podstawowych- czyli, m.in. gazu - są własnością Skarbu Państwa.
     Polecam!!!

     • 0 0

     • prawo, lewo geologiczne, archaiczne..

      Prawo to jest dla zwykłych ludzi. Nie widzisz tego? A gdzie indziej granice prawa wyznacza mamona. I teraz przykład. Co mi po nowym mercedesie, skoro oddaje go we wieczyste użytkowanie komuś obcemu? On go użytkuje do woli, bez limitu km, bez żadnych ograniczeń. A i jeszcze hałasuje niemiłosiernie, i stwarza zagrożenie innym uczestnikom ruchu, jeździ po pijaku itd.. A potem oddaje mi wyeksploatowany wrak. Mało tego ja otrzymuję za użytkowanie tylko 1,5% jego wartości (przy czym wartość jego została znacznie obniżona przez rzeczoznawcę, bo rzeczoznawca nie zauważył że merol ma skórzaną tapicerę, sprzęt hifi i inne bajery), a kolej poprzez samo użytkowanie zarobił na nim kilkaset % jego wartości. W szczególności jeździł nim na taryfie - a ja musiałem korzystać z jego usług, które dla mnie nie były ani gr tańsze z racji tego, że samochód jest jednak mój. Miałem też do wyboru ruską, czy inną taryfę ale ceny były takie same.....

      Wszyscy włączmy myślenie, zanim nie będzie za późno!

      • 1 0

   • True.....

    Zwróćcie Państwo na TAKĄĄĄAAA hamówę. Po:
    1. W złożach jest coś jeszcze bardziej cennego niż gaz. Dlaczego popłuczyny z odwiertów próbnych idą do analizy do USA? Po to żeby partner polski nigdy się nie dowiedział co tak naprawdę kryje się w popłuczynach. A gra jest świeczki warta, bo w tych popłuczynach są pierwiastki ziem rzadkich, które są niezbędne do produkcji wydajnych magnesów oraz elektroniki. Skład chemiczny chemikaliów tłoczonych pod ziemię dobiera się tak aby również były w stanie wyrywać w/w minerały. TE PIERWIASTKI SĄ O WIELE BARDZIEJ CENNE NIŻ SAM GAZ.
    2. Kruszenie hydrauliczne... myślę, że w tym wątku już pojawiło się dostatecznie dużo info o tym jakie to jest s...ństwo.
    3. I najbardziej dobitne. Nasi (?) politykierzy ustalili, że złoża oddamy za 1,5% wartości złoża. W takiej UK jest to 50%, a Norwegii 60%. Oddajemy je, a potem tamte firmy mogą nam odsprzedawać gaz po cenach rynkowych (takich samych jak ruscy nam). Kto skasuje zyski? Wiadomo. Kto będzie miał skażone środowisko na setki a może tysiące lat? też wiadomo.
    4. Nie jest prawdą że technologie mają tylko Amerykanie. W latach 80tych przy powstawaniu tej technologi pracowało kilku wybitnych naszych profesorów (ich udział był kluczowy!). Polibuda Krakowska twierdzi, że mamy doświadczenie i technologię taką, że temat możemy pociągnąć we własnym zakresie.

    Czy tego chcemy dla naszych dzieci, wnuków, prawnuków. Za garstkę $ zrobić z naszej ojczyzny g.wno. Pamiętajcie: tylko swoi dbają o swoich; jak robić syf i wyzysk to najlepiej robić to u innych (tak działa cały świat).

    DO PRZEMYŚLENIA

    • 1 0

  • No przecież właśnie, że zaraz sprzedadzą.

   Amerykanie mają już i technologie a zaraz kupią od nas za grosze koncesje.

   • 2 0

  • My

   jak zwykle dopłacimy , hamerykańce nas wykolegują , tak samo jak w Iraku !!

   • 2 0

 • liberał nie pozwoli na przerwanie rosyjskiej dominacji (39)

  Dlatego ani rosja anie jej "polacy" nie pozwola na pozbycie sie rynku zbytu i mozliwości manipulacji strachem jakim jest kurek gazowy. Polska a przedewszystkim jej obywatele nic z tego gazu nie beda mielć. Kilku cwaniaków na górze dostanie kilka dolarów i konto za geanicami i tylko oni cos na tym zarobią.

  • 30 14

  • (30)

   brednie

   • 7 12

   • dlaczego brednie? (28)

    Kiedy obywatyel zyskał na wydobyciu czegokolwiek w polsce? Jak wzbogacił sie mieszkaniec pomorza na wydobyciu np. miedzi lub węgla ? Prosze o przykład ?

    • 11 2

    • A to na pomorzu mamy jakieś kopalnie węgla? (27)

     Dość tych bredni komunistycznych, człowieku!
     Obywatel zyskuje w ten sposób, że dostaje pracę i pensję. Dość już przerzucania środków z południa na północ i odwrotnie. Pora skończyć z komuną, która od 20 lat i tak nas zżera, mimo tzw. transformacji.

     • 6 6

     • A na południu nie mieszkaja polacy? (15)

      A stolica jest w Warszawie. a w kopalniach wegla "zarabiaja" ludzie pewnie krocie bo tam jest węgiel. Nawet gdyby gaz wypływał z kazdej mysiej nory, to jest to własnosc państwa. Panstwa od gór az do morza. Co maja z ropy obywatele libji? To samo co obywatele polski będa miec z gazu na pomorzu. Ilu dostanie zatrudnionych przy wydobyciu? Komuna w wydaniu ludzi którym zuyje sie w niej jak pac zek w masle nigdy w polsce nie zniknie. W RPA wydobywaja diamenty i co z tego ma pracownik? A co ma własciciel?

      • 5 5

      • Tak. W kopalniach zarabia się całkiem dobrze. (14)

       A jeśli się komuś nie podoba, to jest JEDNA PROSTA RADA: zmień pracę, do cholery! Czy to takie trudne dbac o siebie? Potrzebujesz komisji i opieki posłów-idiotów, żeby umieć żyć?
       Zobacz do czego doprowadziliście swoim socjalistycznym zacofaniem! Niedługo bez zgody jakiejś komisji albo bez ustawy nie będziesz mógł wybrać szkoły dla swojego dziecka.

       Obywatele Libii mają bardzo wiele, tylko trzeba przestać być kretynem, który łapie medialną papkę jak muchy. Przez ostatnie kilkanaście, kilkadziesiąt lat Libia stała się w zasadzie zachodnim krajem w Afryce, jeśli chodzi o infrastrukturę i poziom życia. To mają z ropy.

       • 5 3

       • Maja? kto kadafi? (7)

        • 0 4

       • A czy Kadafi jest jedynym użytkownikiem infrastruktury? (6)

        Rozumiesz w ogóle pojęcie "infrastruktura"? Czy może to znaczy dla ciebie to samo co willa i samochód?
        Kadafi nagle stał się wrogiem zachodu, po latach przyjaźni zauważyli w nim tyrana? Obudź się, chłopie, wyłącz TV!

        • 8 1

       • (5)

        Kadafi jest lub był jednym z niewielu czerpiącym zyski z ropy. A pustynni nomadowie zyskali z ropy co? A mieszkańcy miast co zyskali. To ze zachód ma zamiar sam zajac sie ropa libijczyków to fakt, który w sprawie infrastruktóry niestety nie ma nic pozytywnego dla libijczyków. I bez TV wiemy o co chodzi w tej agresji na libie.

        • 2 4

       • Napisałem ci - wyłącz TV i zobacz prawdziwą Libię! (4)

        I porównaj ją z innymi krajami Afryki, a będziesz wiedział co zyskali mieszkańcy Libii i przestaniesz bredzić. Kadafi jest autorytarny, ale nie od pół roku, a od wielu lat. Także wtedy gdy ściskał się z Twoimi ulubieńcami z wysokich stanowisk w UE.
        Ale oprócz tego że jest autorytarny, to wyprowadził ten kraj z zapaści do bardzo wysokiego (jak na standardy Afryki) poziomu rozwoju.
        Co Ty byś chciał żeby dostał każdy obywatel ze złoży ropy czy gazu? Po aucie? Wtedy byś poczuł, że coś dostałeś? Dorośnij.

        • 7 1

       • Stalin też był przy władzy dziesiątki lat i był autorytarny. Ale mi przykład (3)

        Kazdy w rosji dostawał Wołge ! Do przepłynięcia. Facet dorośnij i przestań chwalic gostka który wraz z rodzina okradł cały kraj i obsadził go pociotkami.

        • 1 3

       • To Ty dorośnij, głupcze i przestań w dziecinny sposób manipulować wypowiedziami innych. (2)

        Nikt nigdzie nie napisał, że to dobrze, że Kadafi jest autorytarny. Udajesz, że nie potrafisz czytać czy robisz to celowo?

        • 1 1

       • Czytaj ze zrorumieniem tekst Nikt nie napisał głupcze? (1)

        Kadafi jest autorytarny, ale nie od pół roku, a od wielu lat. Także wtedy gdy ściskał się z Twoimi ulubieńcami z wysokich stanowisk w UE.
        Ale oprócz tego że jest autorytarny, to wyprowadził ten kraj z zapaści do bardzo wysokiego (jak na standardy Afryki) poziomu rozwoju.

        • 1 1

       • Że Kadafi NIE jest autorytarny. Chyba jasne, że taki sens miała mieć ta wypowiedź.

        Nie chodzi o styl rządzenia Kadafiego, nie o tym ta rozmowa, tylko o rozwoju jego państwa i nagłej pobudce zachodu.

        • 0 0

       • W gdańsku jest potęga taka jak Lotos (5)

        Jakie korzyści z Lotosu mam jako obywatelka pomorza? Jadąc na południe kraju cena ON w gdańsku 4,99 zł. pod Krakowem 4,90 zł. Więc to w małopolsce zyskali na Lotosie a nie w pomorskim. To tylko mój przykład który potwierdza fakty ze szaraki nic z bogactwa naturalnego kraju nie dostaną. Ktos pisał o węglu i ma racje. Jakie zyski z posiadania węgla w polsce mamy na pomorzu? Nawet na śląsku zysku maja tylko tyle ile uda sie ukopac w biedaszybach.

        • 8 2

       • A czego Ty się spodziewasz, socjalistko? (4)

        Że jak ktoś zacznie wydobywać gaz, to Tobie ma pod drzwi przynosić dary? Dobrze się czujesz? Co to znaczy "co mają mieszkańcy"?

        Cena ON to w 60% podatki, więc chyba te pretensje to nie do Lotosu, tylko do Twoich ulubionych polityków, sterujących Twoim życiem.

        • 1 6

       • Zaraz! Co ma cena sprzedazy do podatków? (3)

        Interesuje mnie tylko to co moge zaoszczędzić. 9 groszy na litrze to jednalk sporo dla kieszeni

        • 2 1

       • Jak to co ma cena sprzedaży do podatków?! Czy ty siebie słyszysz?! (2)

        Połowa tej ceny to podatki i daniny! Rozumiesz to?

        • 3 3

       • (1)

        A to podatki zależą od województwa, to rzeczywiście tłumaczy te róznice cen... weź się ogarnij człowieku

        • 3 1

       • Weź się ty ogarnij.

        Jeździłeś kiedyś autem? Różnica 5-7 gr może wystąpić w granicach Trójmiasta w zależności od stacji, BP, Orlen, Lotos, Shell, a ty wyjeżdżasz z jakimiś danymi o jakiejś stacji pod Krakowem i jakiejś stacji w Gdańsku. Jaką wartość ma twoja wypowiedź? Żadną.

        • 0 1

     • Kto chce wieze wiertniczą pod domem? (1)

      Podobno trzeba takich wiez kilka tysięcy. Kto chce miec zapach i hałas pracujacych silników i pomp w okolicach domu?

      • 1 5

      • Jesteś w amoku pisania nie na temat?

       Możesz łaskawie określić, co mają wieże wiertnicze do poprzedniego wpisu o zysku mieszkańców pomorza?

       • 4 2

     • Jak widać, trzech idiotów sądzi, że jednak mamy na pomorzu kopalnie węgla, skoro negują pytanie o nie. (8)

      Dobrze wiedzieć, że społeczeństwo wciąż jest pełne socjalistycznych głąbów i zwyczajnych złodziei, którzy chcieliby regulować życie innych i przepływ środków w imię "wspólnego dobra" i "równości społecznej".

      • 2 1

      • Racja. (7)

       Kopalnie sa na południu kraju ale na pewno w polsce. A gospodarka jest jedna, pomorze moze zyskac tylko na podatkach ale nie na zysku mieszkańców. A ktos pytał o wieze. Wieza wiertnicza produkuje hałas, wydobywany gaz powoduje śmród. Wszyscy zwolennicy tego gazy chca zyskiwac ale nie wtedy kiedy te odwierty i wydobycie będzie odbywało sie pod ich domem. To tylko przykład dla tych którzy wierza w cuda obiecane przez rząd i premiera. Kto ma cuda i zyski z tego?

       • 2 0

       • Ale to właśnie socjaliści i ludzie, którzy chcą regulacji rządowych tworzą idiotyczne nakazy i zakazy! (6)

        To właśnie wy, żądając przepisów, oddajecie swoje życie urzędnikom. Nikt nie będzie miał smrodu ani hałasu, jeśli się na niego nie zgodzi i nie weźmie za to pieniędzy! No chyba że pozwolicie politykom regulować swoje życie - wtedy owszem, dostaniecie odwierty pod swój dom, za darmo.

        • 1 0

       • Tylko nie "WY" towarzyszu (5)

        No to w końcu o co chodzi? Chcesz odwierty i zyski? Czy chcesz regulowac swoje zycie i blokowac odwierty pod swoim domem? Trzeba coś wybrać? Pustyni na pomorzu nie ma aby tam robic odwierty. A co będzie kiedy okaze sie ze pod naszym domem rodzinnym jest gaz lub inny skarb? Państwo nas wywłaszczy i dostaniemy jakieś grosze. Czy wtedy zwolennik wydobycia gazu zmieni zdanie? Czy nie bedzie wtedy za pózno?

        • 2 1

       • Widzę, że myślenie idzie Ci ciężko. (4)

        Chcę wolności, a nie regulacji i "rozdzielania zysków między obywateli", co Wy tu promujecie! Ustalania przepisów i kolejnych ustaw jak mam żyć ja i moi sądziedzi.

        Won z takim czymś!
        To Ty chcesz wywłaszczeć i innych regulacji w imię mrzonki pod nazwą "wspólny interes". Gdy rząd ustali, że jest to "wspólne dobro", to właśnie wtedy Cię wywłaszczy dla dobra społecznego, żeby wszyscy mieli równo i dobrze.
        Tak ciężko to pojąć?

        Chcę wolności. jeśli będę chciał sprzedać mój spokój i za kilka tysięcy złotych miesięcznie wąchać smród gazu i słuchać stukotu wiezy wiertniczej, to do cholery chcę móc to zrobić!
        Nie mam zamiaru słuchać, że ktoś domaga się jakichś regulacji od idiotów i złodziei z Sejmu, bo to prowadzi do klęski.

        Tak samo chcę za udowodnione zanieczyszczenie środowiska, a tym samym pogorszenie moich warunków życia, móc wysądzić odszkodowania. Twoje regulacje pozwolą sprawcom uniknąć odpowiedzialności, bo będą chronieni przez rząd!

        Kiedy cholerni socjaliści w końcu zrozumiecie, że ochrona interesów i podpisywanie umów z własnym rozumem jest najlepszym sposobem na życie?

        • 1 1

       • kto ci broni wąchac smród? Tylko dlaczego chcesz zmuszac innych do twojej wizji życia? (1)

        I skoro jestes taki luzak to zrób cos a nie piszesz o anarchi i własnym nosie wielokrotnie w temacie anty socjalistycznym.

        • 0 1

       • To Ty chcesz zmuszać innych właśnie!

        Ty chcesz regulacji rządowych i rozdziału ról, a później wydumanych zysków. Jakie to podobne do starego systemu, odwrócić kota ogonem.

        • 0 1

       • Norwegia to zły przykład ? (1)

        Pracując w Norwegi pewien Norweg zapytał się nas co by się stało w Polsce jak by znaleziono tam ropę i gaz. Na co usłyszałem z za pleców JAK TO CO BĘDZIE TAKA SAMA BIEDA JAK W ROSJI.
        Pragnę żeby te bogactwa były wydobywane i wykorzystywane tak samo jak w Norwegi. Żeby każdy obywatel miał takie samo prawo do korzystania i dochodu z złóż jak każdy Norweg. No I życzę Polsce żeby tego nie rozkradli politycy z koncernami.
        ZŁOŻA NALEŻĄ DO WSZYSTKICH !!!

        • 2 1

       • Kraje takie jak Norwegia są bogate dzięki swoim zasobom, a mimo socjalizmu!

        Jeszcze żaden kraj nie stał się bogaty dzięki socjalizmowi, więc skończcie te prosocjalistyczne brednie.
        Przykład jak korzystać z zasobów powinno być ZEA, a nie Norwegia, która upadnie zdrowo jak tylko skończy jej się gaz.

        • 0 2

   • GASLAND

    • 0 0

  • Chyba nie znasz znaczenia słowa liberał. (5)

   Mówię o prawdziwym liberale, a nie tych złodziejach z Sejmu, którzy się nimi sami nazywają.

   • 4 1

   • Właśnie sejm jest przykładem liberała. (1)

    Skoro twierdzisz ze jest to inny rodzaj liberała to dlaczego podobno ich tak popieraja? Może masz i racje ze polski liberał popierajacy rosje to taki ukryty bolszewik!

    • 3 1

    • Sejm jest przykładem liberała? Co to za brednie?

     • 2 0

   • D. Tusk e sejmie jest liberałem. (2)

    A ty zaraz o złodziejach liberałach.

    • 0 5

    • Kim jest Tusk?! (1)

     Nie rozśmieszaj mnie! Margaret Thatcher może była liberałem, ale nie te warchoły i farbowane lisy z PO czy innych śmiesznych partii, które od 20 lat nami rządzą i powinny nosić jedną wspołną nazwę: Uczciwi Inaczej.

     • 8 1

     • Racja : WARCHOŁY to

      uczciwi inaczej

      • 4 0

  • mega-brednie (1)

   co ma liberał do rosji, za dużo czytasz Nasz Dziennik i Gazete Polską i inny papier toaletowy, skoro wierzysz, że PO, GW, TVN są winni. Aha i jeszcze żydzi, których prawie nei ma w Polsce po II WŚ. Zastanów się , porównaj kiedyś wiadomości z różnych żródel i się okaże, że jeszcze Polsat i TVP SĄ PRZECIW BIEDNEMU JARKOWI ? a rząd obojętnie jaki będzie ma na celu - rządzić dalej.

   • 0 4

   • A PSL czyli pawlak na ile podpisał umowe o dostawach gazu z rosji?

    Zaraz PO. A innych winnych nie widzisz? a co do rosji to putin twierdzi ze jest liberałem. liberałem inaczej ale jest.

    • 2 0

 • A może trójmiasto posiada kogos znajacego język angielski i przetłumaczy ten pokaz na język polski? (1)

  No chyba ze tam pracuja sami znajacy język rosyjski.

  • 21 3

  • raczej tylko i wylacznie. Najlepiej umieja wsewo choroszewo, jak u Babuszki i Deduszka w domu.

   • 1 1

 • (1)

  Też film, tylko trochę innaczej patrzacy na wydobycie

  • 0 0

  • I co nam po tym gazie?

   Jak już jestesmy zwiazani durną umową z Rosją na kolejne kilkadziesiąt lat...

   • 1 1

 • GASLAND na YouTube Polecam (15)

  • 18 10

  • zamiast demagogii... (1)

   ...proponuję wszystkim raport o gazie łupkowym na stronach Orlenu (CentrumPrasowe > Publikacje)
   I po lekturze tych kilkudziesięciu stron, bardzo proszę, można dyskutować.

   • 8 4

   • Zapomniałeś dodać - przeczytać ze zrozumieniem :)

    • 2 0

  • zmanipulowany film (3)

   sponsorem jest GAZPROM

   • 11 4

   • jasne (1)

    a w 40 sekundzie slychac strzaly.

    • 4 4

    • i widać mgłę

     ale niestety przez mgłę,
     tak że widać
     że nic nie widać

     • 1 1

   • To raczej raporty koncernów

    są zmanipulowane.

    • 1 1

  • Obejrzeliście GASLAND? (6)

   Obejrzeliście? Wodę mamy w gdańsku częściowo z ujęć podziemnych...

   • 4 4

   • (5)

    taaaak ... z 2 kilometrów - weź się w głowę puknij i poczytaj ...

    • 2 3

    • GASLAND film nominowany do Oscara w 2011r. w kategorii filmów dokumentalnych. (4)

     To Ty pomyśl pomyśl w którą stronę pójdzie gaz - w głąb ziemi czy w stronę powierzchni gdy zwiększy się ciśnienie na 2km? Wszystko wygląda pięknie na animacji. Ale warstwy wodonośne nie zawsze są jednolite i istnieje ryzyko przedostania się gazu do wody.

     Woda jest może i wydobywana z ok. 25m.

     • 4 3

     • :)

      http://www.dailymotion.pl/video/xiajxy_gasland-napisy-pl-cz-3-z-7_shortfilms

      8:15 MIN :) można sobie wywiercić drugą studnię :)

      • 2 1

     • Chłopie, a co ci szkodzi gaz w wodzie? (2)

      No i czy ty myslisz że ten gaz nie wydostałby się na ziemię, gdyby złoże nie było odpowiednio szczelne? Jedyne co może truć to chemia tłoczona do złoża, ale na to wystarczy odpowiednio zabezpieczyć otwór - jeżeli będzie nieszczelny nie tylko zatruta woda ale i cały ten gaz wart M$ ucieknie przez odwiert.

      • 0 6

      • Amerykańskie koncerny są w końcu specjalistami od zabezpieczania otworów :-) (1)

       Z ostatnim na Zatoce Meksykańskiej będą się jeszcze zmagać przyszłe pokolenia.

       • 6 0

       • BP rozwija się "British Petroleum"...

        • 3 1

  • Gasland jest mocno zmanipulowany (1)

   Choćby fragment w którym kolesie podpalają wodę z kranu. Gdyby to był gaz - płonąłby na niebiesko a płonie na żółto, gdyby to były płynne chemikalia - nie byłoby tak gwałtownej explozji no i płomień byłby w zlewie a nie tylko przy kurku z wodą - a tak głosuję za podpuchą w postaci butli z wodorem... (brak dymu tylko sam płomień które chemikalia palą się tak ładnie?)
   Ruscy starają się neidopuścić do eksploatacji złóż gazu w Europie, dla nich to strata kasy w budżecie. Putin napisał pracę dot. wpływania na politykę za pomocą surowców energetycznych - dydktat gazowy Rosja-Niemcy w Europie to spełnienie jego teorii

   • 5 8

   • A w zamach w Smoleńsku też

    wierzysz?

    • 0 3

 • Oczywiście, że bardzo duża szansa, pod warunkiem, że pseudoekolodzy nie będą blokowac inwestycji, a za odstąpienie od protestu (5)

  będą żądać ot takich 100tyś...

  • 14 8

  • może najpierw warto poznać temat. Poczytać jakie są warunki wydobywania takiego gazu np w Stanach. Potem pisz o jakiś pseudo ekologach. Gaz może i fajna rzecz ale nie za każdą cenę.
   Podobnie sprawa ma się z elektrowniami wiatrowymi. fajnie że jest ich coraz więcej ale o ich szkodliwości się milczy.
   Ktoś chce nam wcisnąć niezły kit i się jeszcze na tym obłowić.

   • 3 3

  • Nie wiem co gorsze, pseudoekolodzy czy

   złodziejskie koncerny i korporacje próbujace zbijać kasę kosztem innych i dbające jedynie o własne interesy. Wybiorę jednak pseudoekologów, o ile nie mówimy o tych cwaniaczkach haraczownikach, które za kaskę odblokowują i wycofują swoje sprzeciwy (tych w zasadzie od korporacyjnych gangsterów nic nie różni)

   • 1 0

  • Nie wiem co gorsze, pseudoekolodzy czy

   złodziejskie koncerny i korporacje próbujace zbijać kasę kosztem innych i dbające jedynie o własne interesy. Wybiorę jednak pseudoekologów, o ile nie mówimy o tych cwaniaczkach haraczownikach, które za kaskę odblokowują i wycofują swoje sprzeciwy (tych w zasadzie od korporacyjnych gangsterów nic nie różni)

   • 0 0

  • szansa na co? (1)

   Na to, żeby kupować nasz gaz od Amerykanów po cenach rynkowych?
   Na to, żeby Amerykańskie korporacje zarobiły na nas i naszym środowisku miliardy?
   Na to, żeby chamską chemią zatruć ileś tysięcy m^3 gruntów w głębi lądu na kilka setek a może dłużej lat?
   Na to, że ta chemia się przedostanie do wód gruntowych?

   A może na to aby wodę kupować za granicą w cenie benzyny??

   Cena jaką potem zapłacimy my i przyszłe pokolenia może być wielokrotnie a nawet wielesetkrotnie, czy wieletysiąckrotnie wyższa, niż to ile Państwo Polskie zyska z tytułu koncesji (1,5%).

   • 1 0

   • Bełkot z rosyjskiej ambasady.

    • 0 1

 • no tak... (7)

  Polscy pesymisci zawsze sie znajdą:) za 5 lat zobaczymy co bedzie z tym gazem... Moze faktycznie sie uda ja jestem za:)

  • 8 6

  • Bla bla bla .... (6)

   Panu dziennikarzowi z trzeciorzędowego portalu dziękujemy za rzetelne przedstawienie faktów. Może trochę więcej pracy wypadałoby włożyć w opracowywanie tematów i poza sponsorowanymi poenami pochwalnymi chociaż wspomnieć o zagrożeniach, które jak do tej pory zostały zidentyfikowane. Że to nie wiadomo czy prawda? A 100%-ową prawdą są bajki o Pomorzu mlekiem i miodem płynącym? Taka sama prawda jak o autostradach na EURO 2012 itp. banialukach, w które wierzą już tylko najbardziej naiwni idio..i. To jest wasz psi obowiązek aby pisać o obu stronach medalu, leniwe pismaki. Nie tylko bajki i wizje o złotym wieku w nieokreślonej przyszłości, ale również informacje o tym czym się te wizje mogą skończyć.

   • 1 0

   • Rosyjski prowokator (5)

    i tyle.

    • 0 2

    • I jeszcze dowal mi od pisorów i anarchistów, panie inteligentny inaczej. (4)

     Złodziejstwo korporacyjne nie ma narodowości. Koncerny amerykańskie są tak samo bandyckie jak ruskie. Twoje próby konfrontacji i ich poziom merytoryczny jest obrazą dla człowieka z IQ powyżej 60. Postaraj się lepiej, choć nie sądzę abys był w stanie.

     • 0 0

     • Szkolenia w moskwie mają wielki wpływ na twoją psychikę, (3)

      a może robisz to tylko dla przekonania politycznego?
      Tacy jak ty powinni być oskarżeni o zdradę.

      • 0 2

      • ziew,

       ziew...

       • 0 0

      • jak na razie to współpraca z USA średnio wychodzi.

       Tarcze rakietowe, offsety, udziały w prywatnych wojenkach itp. O więzieniach CIA nie wspominając, bo to zdaje się za to co niektórym grożą paragrafy :-)

       • 0 0

      • Od czasów Smoleńska straciłem resztki szczątkowego szacunku

       do ruskich, więc pudło. A teraz poprosimy o refren o rosyjskim prowokatorze :-) Lubię czasem podyskutować z trolem - mistrzem ciętej jednozdaniowej riposty (sarkazm, bo pewenie nie sqmasz)

       • 0 0

 • szansa niewątpliwie ogromna. Jednak jestem w 99% pewien, że Polacy to spier...ą (6)

  i jacyś bandyci co są uwłaszczeni tutaj od 89 dla własnego interesu lub za jakieś potężne łapówki ponownie sprzedadzą Polskę.

  Nie wierze, że polski konsument będzie przez te łupki płacił mniejsze rachunki za gaz. Tak to sobie sprytnie policzą, że nikt poza tymi bandytami na tym nie skorzysta... no moze kilka jakiś podwykonawców i mniejszych firemek ale nie Jan Kowalski

  • 45 4

  • a dlaczego mialby placic mniej? (3)

   co najwyzej mniej bedziemy sprowadzali...

   • 0 4

   • amerykanie po to wywoluja wojny zeby ich obywatele mieli np tanie paliwo. A szarańcza dba tylko o siebie

    • 7 0

   • bo będzie większa podaż? (1)

    • 0 1

    • podaż to może i będzie większa, ale światowy popyt też nie stoi w miejscu. A my przecież nie będziemy mieli nic taniej. Ceny wszak będą rynkowe.

     rozumisz?

     • 0 0

  • Konta w Szwajcarii już czekają na przelewy. Tak samo dobre miejsca pracy dla dzieci, stypendia na zagranicznych uczelniach, drogie zegarki. Ach tylko mieć moc decyzyjną.

   • 4 1

  • wy tylko o gazie..

   A co z pierwiastkami ziem rzadkich??? One są warte wielokrotnie więcej niż sam gaz. Niewiele osób o tym wie, że je się będzie eksploatować przy okazji!!! Dlatego popłuczyny się analizuje w USA a nie w PL, abyśmy nie wiedzieli co jeszcze jest wypłukiwane przy okazji.

   Uczmy się o sobie z historii!!!! Demokrację - najlepszą na świecie już kiedyś mieliśmy, dbanie o prywatę oligarchii też już przerabialiśy. Co było potem każdy z nas wie. Nie zapominajmy ile krwi potem musiało zostać wylane aby przywrócić PL na mapę!

   Kiedyś włoski weteran powiedział publicznie. EEEE, Amerykanie wcale nie byli silni. Oni mieli tylko masę sprzętu i amunicji oraz miażdzącą przewagę w powietrzu. A Polacy? (tu w zadumie spojrzał w niebo i powiedział z szacunkiem). Ci to się potrafili bić.

   Podkreśle - oni - tamci Polacy, świadomi swojego losu i Ojrzyzny, świadomi historii swoich przodków, nie my - polacy, z których Niemcy się śmieją, że za parę $ jesteśmy w stanie sprzedać własne matki.

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane