• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańscy urzędnicy ocenieni

Agnieszka Mańka
26 marca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Najlepsi mają szanse na premie i awans. Najgorsi muszą zaliczyć poprawkę. Nie licząc kierownictwa, na najwyższe noty zapracowało w ubiegłym roku 243 pracowników gdańskiego magistratu. Sześcioro zostało ocenionych negatywnie. Na najgorszą ocenę zasłużył też jeden z dyrektorów.

W tym roku sprawdzian z umiejętności przeszło 894 urzędników. W sumie w magistarcie zatrudnionych jest 947 pracowników, ale ocenie podlegają osoby pracujące dłużej niż pół roku. Spośród 84 osób tworzących kadrę kierowniczą ocenę bardzo dobrą dostało 19, dobrą - 60, dostateczną - 4, a negatywną - 1. W przypadku pozostałych pracowników (810) najlepsze oceny dostało 243, dobre - 523, dostateczne - 38, a najniższe - 6.

- W sumie było aż 7 ocen negatywnych. Mówię, aż, bo w roku ubiegłym były 3 - skomentowała Danuta Janczarek, sekretarz miasta, która koordynowała ocenianie pracowników (pomocą służyli jej prezydent, wiceprezydenci i skarbnik miasta). - Na najgorsze noty zasłużyli ci, którzy nie radzą sobie z problemami, są widoczne niedociągnięcia w ich działaniach, ich praca jest nieefektywna i oparta na wskazówkach. Przegląd kadr pokazał nam nad którymi pracownikami trzeba więcej pracować, a w których zainwestować, tzn. wysyłać na szkolenia i przygotować na stanowiska kierownicze. Oczywiście nie zwalnia to ze startowania w konkursie.

Nie wszyscy urzędnicy podlegali jednakowej ocenie. Wspólne kryteria dotyczyły znajomości przepisów prawnych i umiejętności ich zastosowania, jakości, terminowości i rzetelności wykonywanych zadań, podnoszenia kwalifikacji, przestrzegania zasad polityki jakości, umiejętności współpracy z innymi wydziałami, znajomości kodeksu etyki. Dla poszczególnych wydziałów i referatów były jeszcze dodatkowe kategorie. Inaczej oceniani byli ci, którzy mają bezpośredni kontakt z interesantami (np: Wydział Spraw Obywatelskich, Wydział Skarbu, Urbanistyki i Architektury). W takich przypadkach liczyła się fachowość w przekazywaniu informacji, życzliwość, sprawność w załatwianiu spraw. Inaczej, ci, którzy piszą projekty unijne czy zabiegają o fundusze na miejskie inwestycje. Tacy urzędnicy punktowani byli za kreatywność, samodzielność i inicjatywę (np: Wydział Polityki Gospodarczej i Integracji Europejskiej, Wydział Ochrony Środowiska).

- Ocenialiśmy umiejętność zarządzania informacją, myślenie analityczne, skuteczność rozwiązywania problemów, kreatywność, a także znajomość języków obcych, co potrzebne jest w kontaktach międzynarodowych - dodała sekretarz Janczarek.

Najwięcej problemów przysporzyła pracownikom samoocena. W większości przypadków zbiegała się ona z oceną wystawioną przez przełożonego. Zdarzało się jednak, że pracownicy punktowali się o wiele niżej, niż oceniali ich kierownicy.

- Były też sytuacje, że pracownik przyznał sobie maksymalną ilość punktów, czyli uznał się za idealnego. Niestety w rzeczywistości na tak wysokie noty nie zasługiwał - podsumowała sekretarz.

Wysokie stopnie będą brane pod uwagę przy przynawaniu nagród i premii. Ci z najniższymi mają szansę na poprawkę. Po raz drugi zostaną poddani sprawdzianowi po upływie minimum trzech miesięcy. To czas na podreperowanie swoich umiejętności. Jeśli się nie poprawią, karą może być rozwiązanie umowy o pracę. Urzędnicy mogą odwoływać się od ocen. Na 10 rozpatrzonych odwołań, w dwóch przypadkach oceny zostały zmienione na lepsze.

Kompleksowej ocenie nie podlegają prezydent, jego zastępcy, sekretarz i skarbnik. Tych urzedników punktuja mieszkańcy. Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez Pracownię Realizacji Badań Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego Paweł Adamowicz zapracował na "trójkę".
Głos WybrzeżaAgnieszka Mańka

Opinie (9)

  • " prezydent, jego zastępcy, sekretarz i skarbnik. Tych urzedników punktuja mieszkańcy. Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez Pracownię Realizacji Badań Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego Paweł Adamowicz zapracował na „trójkę“.

    podoba mi sie takie rozwiązanie
    daje gwarancje uczciwej i niezależnej oceny
    bu ha ha ha ha ha ha ha ha

    • 0 0

  • a kiedy ten sodaż był?
    moim zdaniem jak na niego to ta 3 to i tak wysoka ocena

    • 0 0

  • nie rozumiem za co te nagrody, premie!
    jeśli urzędnicy dostali dobre oceny, to super i tak powinno być na codzień! to ich praca!!!
    ale nie! raz do roku się wykazać, zgarnąć nagrody i dalej laba :P
    jak w przedszkolu :/

    • 0 0

  • te gejuks

    oceniaj swoich sopocian gejuksie jeden

    • 0 0

  • Najlepsi będą z lini partyjnej czyli...

    z PODSTAWOWEJ ORGANIZACJI PARTYJNEJ "SOLIDARNOŚĆ" a cała reszta to hołota !

    • 0 0

  • czy to koko czy kiwi
    nie wiem
    wiem za to, że obaj parszywi

    • 0 0

  • czy to kiwi czy to koko
    gallux mówi KIJ CI W OKO

    • 0 0

  • oceny dla GÓRY...; )

    Dlaczego nie odwrócić na jeden dzień w roku sytuacji i nie zapytać urzędasów co sądzą o swoich szefach... mogłby być ciekawie.
    Koniecznie jednak anonimowo. Inaczej spadówa, żegnasz się z pracusią.
    Zdarza się często, że GÓRA bywa pod wpływem... wzbudzajacych emocję, środków dopingowych... i wytacza się z "...urwami" na pełnych, różowych ustach...
    W UM od pewnego czasu panuje strach, brak poszanowania dla szeregowego pracownika. Ulubione powiedzonko SZEFA : "jak sie nie podoba to na miejsce pracy w UM czeka 400 podań osób oczekujących na pracę z tytułami doktora"
    Lęk, strach, podgryzanie, anonimy, zaciekłość i nienawiść oto "sen o potędze" pracy szarego urzędnika. ISO, Unia to wielkie słowa w niemym świecie zgłodniałego pracy małego człowieka, który i może potrafi niemało ale strach paraliżuje swobodę myślenia. Teraz powinni wkroczyć ekolodzy ! Tony papieru - DRZEW !!! BIUROKRACJA o skali jakiej jeszcze nie było.
    Ocena więc i tak wydaje się w tym świecie horroru DOSKONAŁA.

    • 0 0

  • ocena pracownika czyli żarty w magistracie

    a jak tam ze strategią Gdańska? czy miasto już wie czego chce, kiedy jak i PO CO? gdzie pan prezydent. czy zaliczył test celująco?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane