• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk poza prestiżową listą UNESCO

Mikołaj Chrzan
26 czerwca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Niewykluczone, że na niekorzyść gdańskiej kandydatury zaważyły plany władz miasta, które nieopodal Głównego Miasta... Niewykluczone, że na niekorzyść gdańskiej kandydatury zaważyły plany władz miasta, które nieopodal Głównego Miasta...
...bo na działce na Starym Mieście lansują budowę kilkudziesięciometrowego apartamentowca. ...bo na działce na Starym Mieście lansują budowę kilkudziesięciometrowego apartamentowca.
Nie powiodła się kolejna próba wpisania Gdańska na Listę Światowego Dziedzictwa. Wniosek z kandydaturą stolicy Pomorza został wycofany przez polski rząd - dowiedziała się "Gazeta".

W Christchurch w Nowej Zelandii na konferencji, która rozpoczęła się w sobotę, specjaliści z całego świata dyskutują o tym, jakie obiekty dołączą do tworzonej przez UNESCO (Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury) Listy Światowego Dziedzictwa.

Wbrew wcześniejszym nadziejom na pewno nie wybiorą zabytków Gdańska. - Ministerstwo zdecydowało o wycofaniu kandydatury Gdańska w maju 2007 r. - powiedział w poniedziałek "Gazecie" Piotr Tarnowski z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlaczego? - Szczegóły zna osoba, która jest obecnie na konferencji w Nowej Zelandii. Zapraszam do rozmowy po jej powrocie.

Dziś Lista Światowego Dziedzictwa liczy 830 unikatowych obiektów w 138 krajach. Są wśród nich obiekty architektoniczne (takie jak np. Wielki Mur w Chinach czy zabytki czeskiej Pragi) i naturalne (np. Wielki Kanion w USA czy Puszcza Białowieska w Polsce).

Od 10 lat trwają starania, by na tę listę wpisać zabytki Gdańska. Wniosek złożony w 1997 r. - obejmujący historyczne centrum miasta - został po roku wycofany. Powód? "Brak autentyzmu substancji historycznej", czyli decydujący okazał się fakt, że gdańskie kamieniczki nie są oryginalne, a w większości jedynie odbudowane po zakończeniu II wojny światowej.

Wybierając miasto na cel swojej podrózy kierujesz się:

W 2005 r. miasto podjęło kolejną próbę i zamiast próbować wpisać na listę całe Główne Miasto, wybrano niektóre z historycznych obiektów Gdańska, wśród których były: m.in. Bazylika Mariacka, kaplica Królewska, Żuraw, ale także Westerplatte i fragmenty Stoczni Gdańskiej. Całość otrzymała nazwę: "Gdańsk. Miasto Pamięci i Wolności". Ale jak ustaliliśmy, ten projekt także poległ.

W gdańskim Urzędzie Miejskim, który był odpowiedzialny za przygotowanie wniosku, nikt jednak jeszcze o porażce nie wie.

- Na razie nie dostaliśmy żadnej oficjalnej informacji - mówi Janusz Tarnacki, kierownik referatu ochrony zabytków w UM w Gdańsku.

Wiadomość potwierdza jednak Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Wiemy już o wycofaniu gdańskiego wniosku - mówi Marcin Tymiński, rzecznik konserwatora. - Możemy tylko podejrzewać, że przyczyną było zignorowanie przez miasto zaleceń komisarz UNESCO pani Margareth Ehrstrom, która kwestionowała plany budowy wysokościowców w obrębie pomnika historii, jakim jest Główne Miasto.

Według naszych nieoficjalnych ustaleń, przedstawicielka UNESCO sprzeciwiała się budowie kolejnych wieżowców (oprócz istniejącego już Heveliusa i budynku Proremu) w sąsiedztwie zabytkowej części Gdańska. Tymczasem miasto planuje możliwość postawienia takiego budynku na działce przy ul. Rajskiej, tuż obok NOT-u.

Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zapowiada, że miasto będzie dokładnie wyjaśniać przyczyny wycofania kandydatury Gdańska. - Na pewno nie będzie to oznaczać, że zrezygnujemy ze starań o wpis na listę UNESCO - mówi Pawlak.

A na tej liście warto się znaleźć. - Wpis na listę UNESCO to przede wszystkim olbrzymi prestiż - mówi Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. - I choć nie wiążą się z tym bezpośrednio żadne korzyści finansowe w postaci np. gwarantowanych dotacji, to pośrednio zyskujemy na pewno na wzroście liczby zwiedzających. Są biura turystyczne, które specjalizują się w organizowaniu wycieczek wyłącznie po obiektach wpisanych na listę UNESCO.
Gazeta WyborczaMikołaj Chrzan

Opinie (98) 4 zablokowane

  • oszołomy z PiS wycofały wniosek? Pewnie za 'karę'

    co się spodziewać po baranach typu kaczory, których mentalność ogranicza się do władczego spieprzaj dziadu, lub co to za głodówka - to zaledwie jedna kolacja

    • 0 0

  • Do Gaba

    Gdańskie zabytki należą do wysokich, mimo tego, że odbudowane stanowiły na swój okres powstania, (mam na myśli te pierwsze, nie odbudowane)wysoką zabudowę. Kościół NMP był bardzo wysokich jak na budowle z przed 500 lat!
    Dlaczego Gdańsk nie ma dalej iść w tym kierunku, a jaką masz pewność, że za dziesiątki lat nie będą to zabytki klasy "0"

    • 0 0

  • o, dzisiaj jest w Wyborczej rozpisany ; " konkurs na wybór Inwestora z którym miasto Gdańsk utworzy spólke celową do zagospodarowania prestizowej części miasta Gdańska, tj pólnocnego cypla wyspy spichrzów w tym relizacji celów publiczncyh na obszarze działania tej spólki "

    termin zamknięcia 10 października.

    ciekawe czy tym razem uda sie ruszyc cokolwiek z Wyspa ?

    mam wrażenie że nie dozyje zagospodarowania wyspy spichrzów.
    konkursy, przetargi, zmiana włascicieli, i znowu konkursy przetargi.
    długo tak mozna, szkoda,

    • 0 0

  • jak czytam te komentarze,

    to nie dziwi mnie, że gdańsk jest w stanie rozkładu.

    nie jestem za tym, żeby umieszczać całe miasto na liście bo jeszcze do świetności DUŻO nam brakuje.
    Jestem jednak za tym aby na listę wpisać kilka zabytków, takich jak Bazylika Mariacka, żuraw, gdańskie baszty czy fragmenty starych murów obronnych.
    To są ewenementy na skalę światową, a bycie na liście UNESCO zapewni im ochronę jakiej my możemy nie zapewnić.

    • 0 0

  • taka myśl na boku

    Dziwne, że UM gdańska się nawet nie zainteresował wnioskiem.
    Dla odmiany na listę UNESCO ma być wpisane ... centrum gdyni jako unikalna zabudowa z okresu międzywojennego występująca jako jedyna w europie w jednym miejscu w takiej ilości. Jak ktoś chce to nawet te betonowe dziwadła wpisze. To chyba było znacznie trudniejsze niż autentyczne zabytki gdańska.

    • 0 0

  • w Polsce na liście Unesco znajduje się 13 obiektów:
    -stare miasto w Krakowie.
    -kopalnia soli w wieliczce,
    -obóz koncentr. w auschwitz
    -puszcza białowieska
    -stare miasto w warszawie
    -stare miasto w Zamosciu
    -średniowieczny zespól miejski w Toruniu,
    -zamek w Malborku
    -kalwaria zebrzydowska
    -kościoły pokoju w Jaworze i srednicy
    -drewniane kościoły malopolski
    -park muzakowski
    -hala ludowa we Wrocławiu
    taaak
    a gdzie Gdańsk?
    w marnym swietle stawia to ekipę zarzadzajaca.
    a znalazłoby sie pare miejsc.

    • 0 0

  • i restauracje Palowa

    Jak mozna bylo nie wpisac Zurawia ,jedynego w swoim rodzaju na swiecie (portowego dzwigu),Mariackiego najwyzszego w Europie kosciola,organow i Katedry Oliwskiej,ulicy Dlugiej z Dworem Artusa (z bramami zlota i zielona),Fortow Napoleona,najpiekniejszej ulicy swiata Mariackiej,Muzeum Narodowego w Gdansku (chyba przy Okopowej) z fantastyczna kolekcja malarstwa(Malczewski ,Broigel,Chelmonski,Rembrandt,Matejko)... ,Zbrojowni oraz baszt,Dworca Glownego kolejowego,Grand Hotelu w Sopocie(z apartamentem Hitlera-mozajka debowa na podlodze ze swastykami oraz biurkiem Adolfa) oraz Sopockich uliczek oraz kuriozalnego Monciaka w stylu art deco .
    Hotelu chinskiego,Krzywego Domku,oraz marynarki galluxa(inne starsze czesci jego garderobyrozpadly sie i sa bezcenne:)))

    • 0 0

  • a na liście dziwactw światowych umieścic ms-a

    • 0 1

  • A jednak szkoda!

    Czarną stroną gdańskiej Starówki jest fakt,iż dla jej zbudowania zrównano z ziemią wspaniałą Starówkę elbląską ,nienaruszoną w czasie działań wojennych- dla pozyskania historycznego budulca . Smutny to fakt,na który nie mielismy wpływu .Następnym faktem jest prawda,że nasza kochana Starówka to ,poza niewielka częścią zabytkowych budowli,miasteczko z Dzikiego zachodu zbudowane " od nowa" .
    Jednak myślę,że to miejsce tak przez nas ukochane,ma swój klimat,a setki ludzi ,marnie lub wręcz nieopłacanych,w skwarze i deszczu ,odbudowywały to miejsce dla NAS. Ich pamięci też się coś należy i taki wpis byłby godnych ich pracy uhonorowaniem.

    • 0 1

  • Znowu porażka Gdańska

    Szkoda, że straciliśmy niebywałą okazje, no ale sama władza wbiła sobie samobója. Apartamentowce i inne szmiry, szkoda gadać, ale atrakcyjność tak zniszczyć i znacznie grodu pomniejszyć ...

    Władza buduje co chce, żeby leczyć swoje kompleksy właśnie w tym miejscu. Za decyzje wyższego od Madisona budowli i rozchwianie proporcji ustalone od lat przez naprawdę fajne zabytki oraz zachwieje panoramy kilku miejsc ktoś powinien dawno polecieć a nawet prezydent.
    Strasznie boli mnie brak wyobraźni przestrzennej, estetyki, a nawet zwykłego funkcjonalizmu. Czy to normalne, ze wymieniając jezdnie nie wykonano tunelu pomiędzy dworcem PKP a Krewetką - ludzie w UM rządza bezmózgowcy.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane