Fakty i opinie

Gdynia: będą nowe przejścia dla pieszych na Władysława IV

Najnowszy artukuł na ten temat

Jednokierunkowa Świętojańska: jak radzą sobie kierowcy?

Nowe, równoległe do istniejących przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną powstaną na skrzyżowaniach Władysława IV z Obrońców WybrzeżaMapka oraz ul. Armii KrajowejMapka w Gdyni. Urzędnicy najpierw potrzebują dokumentacji projektowej, na którą chcą wydać blisko 60 tys. zł.Przypomnijmy, że w ostatnich dniach nastąpiły zapowiadane zmiany w ruchu na ul. Świętojańskiej. Kierowcy samochodów mogą jechać tylko w jednym kierunku - do Urzędu Miasta.

W obie strony można jechać rowerem lub trolejbusem, co spowodowało spore zamieszanie drogowe w Śródmieściu. W jego opanowaniu mają pomóc m.in. patrole straży miejskiej.

Straż miejska na ŚwiętojańskiejW ramach ogłoszonego na początku roku projektu "Klimatyczne centrum" zlikwidowano też miejsca parkingowe przed Akwarium, modernizując za 700 tys. plac z myślą o pieszych i turystach oraz uruchomiono do niego linię trolejbusową.

W planach na najbliższe miesiące jest stworzenie dwóch przejść dla pieszych z oświetleniem na ul. Władysława IV, która po zamknięciu dla samochodów ul. Świętojańskiej jest alternatywą dla kierowców jadących w kierunku ul. 10 Lutego.

Gdzie powstaną nowe przejścia?  • na północnym wlocie skrzyżowania ulicy Władysława IV z ulicą Obrońców Wybrzeża
  • na południowym wlocie skrzyżowania ulicy Władysława IV z ulicą Armii Krajowej


graf. Trojmiasto.pl
Nowe "zebry" powstaną równolegle do już funkcjonujących.

Skąd pomysł na nowe przejścia na ruchliwej arterii?- Realizacja przejść dla pieszych, a w szczególności przejścia na wlocie z ul. Armii Krajowej, jest mocno oczekiwana przez mieszkańców dzielnicy Śródmieście. Poruszając się pomiędzy przystankami autobusowymi muszą pokonywać aż dwa przejścia, co znacząco wydłuża dotarcie na czas na zaplanowany autobus - mówi Elżbieta Raczyńska, radna miasta Gdyni, która przewodniczyła wcześniej Radzie Dzielnicy Śródmieście.
Mają wspomóc również mieszkańców korzystających m.in. ze zlokalizowanych w ich obrębie przychodni lekarskich czy lokali usługowych. Zapewnią też lepszy dostęp lokatorom powstającej przy ul. Władysława IV inwestycji mieszkaniowej.

By stworzyć nowe przejścia, potrzebna jest dokumentacja projektowa. Gdynia chce na nią wydać 56 tys. zł. W pierwszym przetargu nie było chętnych do stworzenia projektu, który miał być gotowy w listopadzie. Niebawem zostanie prawdopodobnie ogłoszone kolejne postępowanie.