Fakty i opinie

Gdynia: skończyć z korkami na Chylońskiej

Najnowszy artukuł na ten temat

Nadal niebezpiecznie na ul. Chylońskiej w Gdyni

Dobudowanie dodatkowych pasów dla czekających na przejazd przez tory kolejowe ma rozładować korki, tworzące się na ul. Chylońskiej w okolicach skrzyżowania z ul. Północną.
Dobudowanie dodatkowych pasów dla czekających na przejazd przez tory kolejowe ma rozładować korki, tworzące się na ul. Chylońskiej w okolicach skrzyżowania z ul. Północną. fot. trojmiasto.pl

Władze Gdyni wracają do pomysłu przebudowy skrzyżowania ulic Chylońskiej i Północnej. Ogłoszono właśnie przetarg, dotyczący inwestycji, która powinna pomóc rozwiązać ogromne problemy, z którymi od lat borykają się w tym miejscu kierowcy.Czy planowany remont zlikwiduje problem korków na ul. Chylońskiej?

tak, skorzystają na tym zresztą nie tylko kierowcy, ale też pasażerowie trolejbusów 27%
tak, ale tylko częściowo, podobny problem jest przecież w okolicy ul. Puckiej 32%
nie, ruch jest tak duży, że dopiero budowa OPAT zmieni sytuację 41%
zakończona Łącznie głosów: 625
Ul. Chylońska to główny ciąg komunikacyjny, przebiegający koło przystanków SKM: Gdynia Leszczynki, Gdynia Chylonia i Gdynia Cisowa. Tędy także dostać można się za tory kolejowe, w okolicę ul. Hutniczej, gdzie swoje siedziby mają dziesiątki gdyńskich firm.

Torowisko można przejechać jednym z dwóch przejazdów, znajdujących się w ciągach ulic Puckiej i Północnej. Obie ulice krzyżują się właśnie z ul. Chylońską. I w obu tych miejscach, szczególnie jednak w okolicy ul. Północnej zobacz na mapie Gdyni, pojawiają się problemy.

Po zamknięciu przejazdu bardzo szybko kolejka oczekujących samochodów zapełnia całą ul. Północną, co powoduje paraliż ul. Chylońskiej, na której stoją auta, oczekujące na wjazd na skrzyżowanie. Często dochodzi do dantejskich scen, gdy kierowcy próbują omijać zator... wjeżdżając na chodniki.

- Nasi kierowcy tak oczywiście nie robią, kończy się tak, że trolejbusy linii 27 czy 22 już na samym początku trasy potrafią złapać kilku-, a nawet kilkunastuminutowe opóźnienia - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Tego typu problemy rozwiązać ma właśnie przebudowa skrzyżowania. Miasto chciałoby m.in. stworzyć z obu stron przed skrzyżowaniem dodatkowe pasy długości 150 i 180 metrów, które umożliwiłyby samochodom skręcającym z ul. Chylońskiej w kierunku przejazdu kolejowego spokojne oczekiwanie na jego otwarcie, bez blokowania ruchu na głównej arterii.

- Jeżeli uda się znaleźć wykonawcę, to chcemy rozpocząć prace jak najszybciej, aby inwestycja zakończyła się jeszcze w tym roku - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Problem w tym, że podobne obietnice z ust włodarzy Gdyni padały już kilka lat temu. Inwestycja miała być zrealizowana już w roku 2006. Jednak miasto wycofało się wtedy ze swoich planów.

- Uważaliśmy, że zdecydowanie szybciej uda się zrealizować pomysł budowy Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiasta, która zapewniałaby możliwość bezkolizyjnego pokonania trasy, którą dziś obsługują m.in. przejazdy kolejowe. Realizacja tej inwestycji oddala się jednak w czasie, postanowiliśmy więc oddzielić te dwie sprawy i zająć się znów remontem skrzyżowania ulic Chylońskiej i Północnej - tłumaczy Stępa.

Ze względu na trwającą procedurę przetargową miasto nie chce zdradzać kwoty, którą mogłoby przeznaczyć na remont skrzyżowania. Nieoficjalnie mówi się jednak o koszcie 1 do 2 mln zł.

Opinie (214) 9 zablokowanych

 • Przydałoby się..

  • 24 3

 • Jak zwykle leczy się skutki...

  ...zamiast zwalczać przyczyny. Trzeba coś zrobić żeby nie było korków w tym miejscu, a nie budować parkingi dla korkowiczów.

  • 66 9

 • Bo wybory idą - UM propaganda start

  . Inwestycja miała być zrealizowana już w roku 2006. Jednak miasto wycofało się wtedy ze swoich planów"
  BO idą WYBORY !
  i wszysyko jasne
  Szczurek i ekipa RZONDZOM

  • 50 18

 • przecież w Gdyni nie ma korków!!!. przynajmniej tak mnie próbują przekonać niektórzy forumowicze

  • 26 12

 • a ja już od dłuższego czasu nie wyjeżdzam w godzinach szczytu

  tylko k...icy można dostać.. całe szczęście mogę sobie na to pozwolić. A jak się zrobi cieplej, dwa koła ;P

  • 25 2

 • ja to już praktycznie położyłem całkowitą zlewkę na auto - tylko SKM-ka i

  wszystko jasne - 10-15 min i jestem na miejscu - drugie tyle i jestem z powrotem a w samym korku na Chylonce stałbym z pół godziny - no i bez stresów SKM-ką :-)

  • 8 0

 • Półśrodki to za mało.

  Budowa dodatkowych pasów dla skręcających to półśrodki, które na niewiele się zdadzą przy zamkniętym szlabanie.Trzeba rozwiązać ten problem kompleksowo, bo w przeciwnym razie będziemy wracać do tematu raz jeszcze.

  • 31 4

 • Szkoda tylko że w naszym kraju obiecuje się takie inwestycje przed wyborami zaś po nich jak zwykle nic się nie robi.

  • 7 6

 • Za ten spaprany remont Chylońskiej z 2006 urzędnikom UM należy się nagana

  • 27 4

 • Wyrzucone przedwyborcze pieniądze

  Zamiast budować kolejną prowizorkę, bo mamy wybory, może lepiej wykonać docelowe rozwiązanie czyli bezkolizyjny przejazd przez tory na Północnej oraz połączyć Północną bezolizyjne z Obwodową.

  • 30 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.