Fakty i opinie

Gdynia: więcej autobusów na Chwarzno

Niektóre linie zostaną zlikwidowane, ale większa częstotliwość innych - jak choćby 147 - nadrobi to z nawiązką.
Niektóre linie zostaną zlikwidowane, ale większa częstotliwość innych - jak choćby 147 - nadrobi to z nawiązką. fot. ZKM Gdynia

Od poniedziałku, 1 marca, na Chwarzno-Wiczlino dojedziemy autobusem częściej i wygodniej. To efekt badań oczekiwań mieszkańców peryferyjnych dzielnic Gdyni. Do tej pory zdecydowana większość z nich wybiera samochód, decydując się na dojazd do centrum, bo oferta komunikacji publicznej jest niezadowalająca.Co jest najważniejsze, by komunikacja publiczna była konkurencyjna dla auta?

Zobacz wyniki (856)
- W ramach projektu unijnego Smacker w grudniu 2019 r. przeprowadzono badania preferencji i zachowań transportowych wśród mieszkańców dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. Na podstawie analizy wyników tych badań podjęto decyzję o zmianie modelu obsługi: zmniejszeniu liczby linii na rzecz większej liczby kursów na podstawowych w obsłudze dzielnicy liniach. Tym samym od 1 marca zawieszone zostają linie 103 i 172, a więcej kursów wykonywać będą autobusy 140, 147 i 160. Podczas planowania wprowadzenia tych zmian bardzo ważna dla nas była identyfikacja problemów i potrzeb mieszkańców Chwarzna-Wiczlina. Wspomniane badanie pozwoliło poznać ich oczekiwania i odpowiedzieć na nie, wprowadzając właściwie zmiany - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Autobusy jak metro - co 5 minutW efekcie autobusy różnych linii będą jeździć w stronę Śródmieścia w godzinach porannego i popołudniowego szczytu w stałych odstępach pięciu minut.

W niedalekiej przyszłości zwiększyć się też ma konkurencyjność czasu dojazdu, którą zapewni projektowany buspas od ul. GierdziejewskiegoMapka czy planowana budowa parkingów przesiadkowych.

- Te elementy zmierzają bezpośrednio do skrócenia czasu dojazdu do najbliższego węzła przesiadkowego, jakim jest Wzgórze św. Maksymiliana, oraz do opracowania pierwszego w Polsce Planu Mobilności dla dzielnicy - wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
W jego ramach rozważane jest nawet wprowadzenie "komunikacji na zamówienie". Na razie jednak konkretem, który już za kilka dni zmieni komunikację w dzielnicy, są nowe rozkłady jazdy autobusów.

Szczegóły zmian:


Linie 103, 140 i 160
Likwidacji ulega linia 103. W zamian za jej kursy na odcinku z Chwarzna do centrum zaplanowano dodatkowe kursy na liniach 140 i 160.

W godzinach szczytów zapewni się naprzemienne kursy na liniach: 140, 147 i 160 - o identycznym przebiegu trasy w Śródmieściu - rytmicznie co 5 minut. Ponadto poprawi się punktualność odjazdów autobusów z centrum w kierunku Chwarzna-Wiczlina. Będzie to możliwe dzięki rozpoczynaniu kursów autobusów wszystkich linii z pl. Konstytucji, co wyeliminuje opóźnienia, jakie miały miejsce np. na linii 103 od strony Obłuża.

W analogiczny sposób usprawni się również obsługa relacji: Śródmieście - Obłuże Górne. W zastępstwie za linię 103 na trasie z Obłuża do centrum i z powrotem wprowadzone zostaną nowe kursy na linii 182. Na tej trasie zaplanowano naprzemienne odjazdy autobusów linii 128, 182 i 209. Na zmianach zyskają zatem również mieszkańcy północnych dzielnic Gdyni.

Linia K
W dni powszednie zaplanowano dwa nowe kursy w godzinach wieczornych, na trasie z Kaczych Buków do zajezdni Grabówek SKM, które to obsługiwane będą trolejbusami. Dzięki temu ostatni kurs z pętli Kacze Buki wykonywany będzie o godzinie 19:46, a nie tak jak dotychczas, po godzinie 18.

Linia 121
W dni powszednie zwiększa się do 30 minut częstotliwość kursów w godzinach popołudniowego szczytu ze Szpitala w Redłowie w kierunku Chwarzna. Likwidacji ulega kurs o godzinie 8:30 z Kaczych Buków w kierunku Redłowa.

Linia 140
Zwiększa się do 20 minut częstotliwość kursów w powszednie dni nauki szkolnej w godzinach szczytu popołudniowego oraz do 40 minut w godzinach międzyszczytowych i w soboty. Ma to związek z likwidacją linii 172. W kierunku Dworca Głównego PKP z trasy linii 140 wyłącza się zajazd na pętlę Chwarzno Sokółka.

Linia 147
Wszystkie kursy wprowadza się na trasę ulicami Staniszewskiego i Zaruskiego. Oznacza to znaczną poprawę oferty przewozowej w tej części Chwarzna, dzięki wzrostowi częstotliwości kursowania autobusów odpowiednio:
 • z nierytmicznych średnio czterech odjazdów na godzinę - do rytmicznej częstotliwości co 10 minut w godzinach szczytów przewozowych w dni powszednie nauki szkolnej;
 • z nierytmicznych średnio dwóch/trzech odjazdów na godzinę - do rytmicznej częstotliwości co 15 minut w godzinach szczytów przewozowych w dni powszednie wolne od nauki szkolnej;
 • z nierytmicznych średnio dwóch odjazdów na godzinę (co 20-40 minut) - do rytmicznej częstotliwości co 20 minut w dni powszednie w godzinach międzyszczytowych i wczesnowieczornych (do godz. 21), a także w soboty do godziny 21 i w niedziele w godzinach 7:30-21;
 • z 60 do 30 minut we wszystkie dni tygodnia w godzinach późnowieczornych oraz w niedziele do godz.7:30.
W kierunku Dworca Głównego PKP z trasy linii 147 wyłącza się zajazd na pętlę Chwarzno Sokółka.

W wybranych kursach linii 147 wprowadza się zajazd na przystanek Chwarzno-Polanki przy dużym, nowym osiedlu o tej samej nazwie (obecnie Gierdziejewskiego). W obu kierunkach obsługę przystanku Chwarzno Polanki zaplanowano po przejeździe autobusów ulicami Staniszewskiego i Zaruskiego, co oznacza, że zarówno w kierunku Karwin Tesco, jak i Dworca Głównego PKP, w kursach z zajazdami obowiązują dotychczasowe przystanki "Gierdziejewskiego".

W dni powszednie zajazdy przez Chwarzno Polanki w obu kierunkach zaplanowano w każdym kursie po godzinie 21, w soboty - od godziny 17 co około 40-60 minut, natomiast w niedziele - co 40-60 minut do godziny 21 oraz co około 60 minut po godzinie 21.

Linia 160
Zmienia się trasę przejazdu: podstawową trasę zaplanowano z Gdyni Dworca Gł. PKP do przystanku końcowego Chwarzno Polanki (obecnie Gierdziejewskiego). Autobusy tej linii nie będą już obsługiwać przystanku Chwarzno Sokółka. Dzięki likwidacji linii 103 i 172 możliwe było zaplanowanie znacznego zwiększenia liczby kursów na linii 160 w powszednie dni nauki szkolnej.

Autobusy linii 140 i 160 zapewnią wysoką częstotliwość na trasie Chwarzno Polanki - Gdynia Dworzec Główny PKP, tj. co 10 minut w godzinach porannego i popołudniowego szczytu w dni nauki szkolnej, co 15 minut w szczytach w dni wolne od nauki szkolnej oraz co 20 minut w dni powszednie w godzinach międzyszczytowych i wieczornych (w kierunku Śródmieścia do godziny 18, a w kierunku Chwarzna do godziny 21) oraz w soboty w godzinach 6-17.

Wybrane kursy ze Śródmieścia - zjazdy do bazy PKM w Kaczych Bukach - zaplanowano na dłuższej trasie: ulicami Chwarznieńską, Rdestową, Chwaszczyńską i Starochwaszczyńską - do przystanku Kacze Buki. Kursy dojazdowe z bazy PKM udostępnia się natomiast pasażerom już od przystanku Wiczlińska - Śliska.

Linia 172
Likwidacji ulega linia 172 - w zamian zwiększa się liczbę kursów na liniach 140 i 160.

Linia 181
W dni nauki szkolnej uruchamia się dodatkowy, postulowany przez pasażerów, kurs z Sopotu Reja w kierunku Kaczych Buków - o godzinie 7:33.

Linia 182
Z uwagi na likwidację linii 103 uruchamia się nowe kursy w godzinach porannego i popołudniowego szczytu przewozowego oraz w porze wczesnowieczornej w dni powszednie. W godzinach porannych część kursów przewidziano w wydłużonej relacji: Obłuże Maciejewicza - Redłowo SKM, ulicą Łużycką. W godzinach popołudniowych autobusy linii 182 i 209 zapewnią wspólną 15-minutową, rytmiczną częstotliwość kursów na trasie Gdynia: Dworzec Główny PKP Hala - Dąbka - Zielona. Kursy autobusów linii 182 i 209 zaplanowano z przystanku Gdynia Dworzec Główny PKP Hala naprzemiennie z odjazdami autobusów linii 128. Ponadto na linii 182 uruchamia się nowy kurs w kierunku Obłuża Maciejewicza - pomiędzy ostatnim obecnie wykonywanym kursem na linii 182 a pierwszym kursem na zastępującej ją linii 282.

Linia 700
Zmianie ulegają godziny odjazdów z pętli: Witomino Leśniczówka, Redłowo Szpital i Wiczlino Niemotowo. Nie będą też wykonywane kursy linii 700 z Chwarzna Sokółki - kursy linii 160 zjeżdżające do zajezdni wykonywane będą z oznaczeniem 160 na trasie wydłużonej do Kaczych Buków.

Linia 710
Likwidacji ulegają dwa kursy w dni powszednie z Kaczych Buków o godzinie 19:12 i 19:52 - obsługujące je do tej pory trolejbusy kieruje się na linię K.

Linia 740
Uruchamia się nowe kursy na trasie Pogórze Dolne - Gdynia Dworzec Główny PKP w dni powszednie.

Linia 760
Analogicznie jak na liniach 140 i 160, likwiduje się zajazd na przystanek Chwarzno Sokółka.

Linia 770
W dni powszednie kurs z węzła Franciszki Cegielskiej o godzinie 17:10 przewidziano od przystanku I Urząd Skarbowy (o godzinie 17:19). Uruchamia się także dodatkowy kurs z tego samego przystanku o godzinie 17:59.


Gdynia Chwarzno: zobacz oferty mieszkań na sprzedaż

Opinie (148) 4 zablokowane

 • ..

  Ot sprawiedliwość jednym dać wiecej, a innym zabrac jedyny autobus bezpośredni z obłuża(103). Tragedia

  • 7 1

 • Autobus na plażę w centrum

  Dlaczego nie ma z Chwarzna bezpośredniego autobusu na plażę miejską? Skoro w centrum przy plaży nie ma już gdzie parkować, to proszę zapewnić dojazd bezpośredni również z Chwarzna...

  • 15 1

 • ZKM przez ostatnie 1.5 roku (1)

  Usunięto:
  -383 - wyparował bez żadnych informacji
  -272 - Niby tymczasowo ale na 90% nie wróci. Gdyby nie niska częstotliwość to dobra linia osiedlowa
  -172 - przed zmianami we wrzesniu 2019 byla to super linia owszem rzadko jezdzila ale staniwila bezpośrednie połączenie Dąbrowy Karwin i Redłowa z Wiczlinem oraz dodatkowy dojazd do Chylonii przez ogród botaniczny.
  -103 - niby zastąpione ale co z odcinkiem W.F.Cegielskiej/Obłuże Maciejewicza?
  - Z (do Borkowa) Jakby komuś ten dodatkowy kilometr w czymś przeszkadzal
  - F - zmarł na covid
  - G - zmarł na covid
  A co dostakiśmy:
  -137 - przydatna linia i dobrze zaplanowana ale stać ich na więcej bo kosztowal tyle co nic - 1 stary autobus (#2888 2006r) i ustawienie kilku znaków
  -320 - dawny 050 który był obsługiwany piętrowym autobusem (dla zainteresowanych #6001)

  Nie miałbym nic przeciwko 147 p. Staniszewskiego gdyby nie te dziurawe drogi z płyt betonowych. A to jednak linia główna i nie powinna sie wlec tamtędy za każdym razem i z taką zmianą powinni poczekać do remontu drogi o ile taki będzie. Wystarczyłoby puścić linie midibusową np. zamiast 272 która by kręciła kółka dookoła osiedla i początkowo-końcowy na Chwarzno Sokółka. I problem rozwiązany. A likwidacja 172 jest wg mnie bezsensowna, bo likwiduje się połączenie z Dąbrową i Karwinami gdzie jest dojazd na PKM i 171. W oryginalnym wariancie linia byla jeszcze lepsza. Sam osobiście kożystałem z 172 codziennie kiedy jeździł jeszcze przez Karwiny, a teraz musze kożystać z 3 lini i przez korki nie zdążam na przesiadke... Dzięki.
  Co do 103 zdania nie mam

  • 16 0

  • Oo

   Krzysztof to Ty?

   • 0 0

 • 172

  Linia 172 linia historia. Szkoda.

  • 14 0

 • Pętla Sokółka od święta ;)

  Rozumiem, że praktycznie autobusy będą się tam zatrzymywały bardzo rzadko docelowo. Rano do pracy sporo osób tam wsiada więc pomysł słaby aby zlikwidować tyle kursów.

  • 13 1

 • Super

  Czyli teraz, tam gdzie nie będzie buspasów, w korkach cięgiem będą stały autobusy, a nie osobówki. Z Waszymi pomysłami powinno zrobić się to samo, co z psią kupą.

  • 8 0

 • wojtek sz.

  przesiadles sie z auta na busa, to jakas nowa pseudokampania?

  • 11 0

 • Autobusy jak metro......

  NIgdy w Gdyni nie będzie metra więc po co tego typu porównania ?
  Żeby autobusów było więcej tam, to tutaj musi być mniej......
  Syndrom krótkiej kołderki
  Oj wojtuś znowu kłamiesz i mydlisz oczy

  • 8 0

 • Na przystanku Chwarzno Sokółka wsiada rano najwięcej osób

  Kto robił te badania i jak? Pewnie zdalnie. Inne autobusy niż 103 i 160 mi i tak nie pasują więc mogą sobie jeździć jak chcą

  • 9 1

 • Kolejna reforma połączeń w oderwaniu od potrzeb ?

  Czy to kolejna już kombinacja ZKM kiedy po ulepszeniach było jeszcze gorzej ? Radziłbym przyjrzeć się raczej skomunimowaniem Chwarzna, Sokółki i Wiczlina w weekendy oraz w godzianch wieczornych. Zwracałem uwagę ZKMowi na problem połączeń późno wieczornych ostatni kurs z przystanku Apollina o godzinie 22.38 a kolejny już nocny 0.15 no brawa dla decydentów ! Może należy spojrzeć na liczbę mieszkańców dzielnic zachodnich, kolejne osiedla budowane przez developerów. Wzrost liczby mieszkańców mimo zmotoryzowania większości proporcjonalnie zwiększa potrzeby komunikacyjne wieczorem i w weekendy czyli okresy głęboko poza szczytowe. Problem stanowią też zapachane po brzegi autobusy w kursach w ciągu dnia w soboty. Ale władze ZKM jak wiadomo z komunikacji raczej nie korzystają.

  • 10 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.