- 1 Jacht zatonął w Zatoce Gdańskiej (41 opinii)
- 2 Tak powstaje nowa obwodnica (186 opinii)
- 3 Przyleciał do mamy, trafił do aresztu (54 opinie)
- 4 Z problemów Mevo wytłumaczą się na sesji (131 opinii)
- 5 Napaść na kobietę prowadzącą autobus (264 opinie)
- 6 Bali się go sąsiedzi, będzie z 'bestiami' (227 opinii)
Gdzie leży Westerplatte? Jak zwiedzać i kiedy?
Zastanawiając się, co zobaczyć w Gdańsku, warto wpisać na listę zwiedzanie Westerplatte - symbolu polskiej historii. Na wyznaczonym obszarze znajdują się obiekty historyczne, ale również deptak i plaża przy Westerplatte. Jak dojechać? Gdzie leży Westerplatte i jak zaplanować zwiedzanie?
- Gdzie leży Westerplatte?
- Westerplatte - zwiedzanie
- Zwiedzanie Westerplatte - najważniejsze obiekty
- Westerplatte zwiedzanie - cennik
- Westerplatte zwiedzanie - jak dojechać?
- Rejs na Westerplatte - jak dopłynąć z Gdańska na Westerplatte?
- Westerplatte - parking
Westerplatte to jedyne miejsce bitew z czasów II wojny światowej, które zachowało oryginalną nazwę. Symbol bohaterstwa, odwagi, patriotyzmu i honoru. Uznaje się, że to na półwyspie rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 roku doszło na ataku na Wojskową Składnicę Tranzytową, m.in. z ostrzału z pancernika Schleswig-Holstein. Obrona trwała siedem dni. W 2003 roku zgodnie z Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 sierpnia 2003 roku Wojskowa Składnica Tranzytowa oraz pobliskie obiekty i tereny uznane zostały za pomnik historii.
Gdzie leży Westerplatte?
Westerplatte leży w północno-wschodniej części Gdańska. Zaliczane jest do terenów Wyspy Portowej, czyli przestrzeni otoczonej wodami Zatoki Gdańskiej, Martwej Wisły i Wisły Śmiałej. Westerplatte to półwysep położony między Zatoką Gdańską a Martwą Wisłą. Obecnie stanowi obszar niezamieszkany.
Westerplatte - zwiedzanie
Jak zwiedzać Westerplatte? Na terenie półwyspu wyznaczono Szlak turystyczny Westerplatte zaczynający się w przystani statków pasażerskich. Zwiedzający mogą zapoznać się z kanałem portowym i obiektami charakterystycznymi dla nabrzeża. Szlak kończy się na Pomniku Obrońców Wybrzeża.

Zwiedzanie Westerplatte - szlak turystyczny wyznaczony przez miasto Gdańsk - obiekty:
- Przystań statków pasażerskich
- Schron i wieża obserwacyjna
- Placówka "Fort"
- Czołg T - 34
- Cmentarz Obrońców - miejsce nieistniejącej Wartowni nr V
- Wartownia nr I
- Ruiny Nowych Koszar
- Pozostałości po "Willi Podoficerskiej" - Wartowni nr III
- Plac przed kopcem przy zniczach
- Kopiec - Pomnik Obrońców Wybrzeża
Zwiedzanie Westerplatte szlakiem turystycznym zajmuje około 2 godzin. Obiekty można zobaczyć na własną rękę albo z przewodnikiem.
Zwiedzanie Westerplatte - najważniejsze obiekty
Warto poświęcić na zwiedzanie Westerplatte kilka godzin. Oprócz wizyty w kluczowych obiektach dobrym pomysłem jest spacer promendą i wizyta na plaży przy Westerplatte.
Jednym z najważniejszych miejsc Wartownia nr I obecnie będąca placówką Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Warto zobaczyć również Ruiny Nowych Koszar, a w pobliżu znajduje się również tablica z alfabetycznym spisem nazwisk wszystkich znanych Obrońców Westerplatte. Od lat najbardziej znanym obiektem jest Pomnik Obrońców Wybrzeża w formie kopca.
Obecnie trwają prace nad budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Nowa placówka ma powstać na terenie Pola Bitwy na Westerplatte i upowszechniać wiedzę o bohaterskiej obronie półwyspu we wrześniu 1939 roku.

W drodze na Westerplatte warto odwiedzić Twierdzę Wisłoujście, której zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.
Westerplatte zwiedzanie - cennik
Ile kosztuje wstęp na Westerplatte? Większość obiektów można zobaczyć za darmo. Bilet obowiązuje w przypadku zwiedzania Wartowni nr 1. Wystawa przedstawia historię Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej obrony we wrześniu 1939 roku. Obiekt jest nieczynny w sezonie zimowy. Cena biletu zarówno ulgowego, jak i normalnego mieści się w granicach 10 zł.

Westerplatte zwiedzanie - jak dojechać?
Na Westerplatte można dojechać samochodem. Wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak wybór komunikacji miejskiej. W sezonie autobusy kursują w każdy dzień tygodnia. Linie 106, 138, 606 zaczynają bieg przy przystanku Dworzec Główny. Aktualny rozkład jazdy można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Przez lata zwiedzający mogli również wybrać tramwaj wodny, który uruchamiano wraz z początkiem maja. Jego działanie zawieszono w związku z wybuchem pandemii koronawirusa. Od tej pory formy komunikacji nie wznowiono.
Rejs na Westerplatte - jak dopłynąć z Gdańska na Westerplatte?
Rejs na Westerplatte to alternatywa dla samochodu i autobusu. Dostępność możliwości, rozkład połączeń i ceny biletów można sprawdzić na stronie Żeglugi Gdańskiej.
Westerplatte - parking
Miejsc parkingowych na Westerplatte jest niewiele. Szczególnie w sezonie trudno znaleźć wolne miejsce. Wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z komunikacji miejskiej albo rejsu.
Miejsca
Opinie (10) 2 zablokowane
-
2023-03-31 19:19
(2)
Najwyższa pora by wyglądało tam jak należy.
- 7 0
-
2023-04-01 19:38
Czyli jak?
Na razie wycięli drzewa, jak wszędzie w gestii rządu.
- 1 1
-
2023-04-01 21:35
Czyli umyją z pyłu węglowego?
- 0 0
-
2023-03-31 20:22
(2)
Promem nie,bo zlikwidowany.Można stanąć przy hałdach węgla zagranicznego przy zbożowcach w NP i popatrzeć sobie na 2 stronę.
- 1 2
-
2023-04-01 19:37
Należałoby uruchomić mały prom pieszo-rowerowy (1)
ZTM powinno ogarnąć sprawę. Autobusy przez tunel niezbyt są opcją
- 1 0
-
2023-04-03 11:18
Pewnie tak.ale chętnych brak.Nabrzeża należą do portu,dzierżawa bardzo wysoka.
- 0 0
-
2023-04-01 19:36
Westerplatte leży w gestii rządu (3)
Tylko czekać na wystawy o Żołnierzach Wyklętych z Westerplatte.
- 2 1
-
2023-04-03 09:34
Byle napisać źle o rządzie (2)
Westerplatte walczyło do 7 września 1939 roku - czyli kilka lat przed Wyklętymi - nie dziękuj za uzupełnienie braków w edukacji :)
- 0 1
-
2023-04-03 11:15
to był chyba sarkazm?
- 0 0
-
2023-04-03 13:50
proszę się nie napinać
tylko czytać między wierszami - równie dobrze mógł napisać .. że będzie tu muzeum JPII
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.