• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gest w stronę Motławy

Michał Stąporek
9 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kontrowersyjna wizja dla Starego i Młodego Miasta
Zwycięski projekt dobrze wykorzystuje bliskość Motławy, ale inwestor zapewnia, że kontakt z rzeką będzie jeszcze łatwiejszy. Zwycięski projekt dobrze wykorzystuje bliskość Motławy, ale inwestor zapewnia, że kontakt z rzeką będzie jeszcze łatwiejszy.
Jedna oś przestrzenna ma powstać na przedłużeniu ul. Wałowej. Druga połączy Most Wapienniczy z Hotelem i biurowcem. Jedna oś przestrzenna ma powstać na przedłużeniu ul. Wałowej. Druga połączy Most Wapienniczy z Hotelem i biurowcem.
Motława Apartments powstaną pomiędzy ujściem Kanału Raduni do Motławy a ul. Stępkarską - w przyszłości Nową Wałową. Motława Apartments powstaną pomiędzy ujściem Kanału Raduni do Motławy a ul. Stępkarską - w przyszłości Nową Wałową.

Otwarta na Motławę - taka ma być nowa "mini-dzielnica" Gdańska, którą od historycznego śródmieścia oddziela jedynie Kanał Raduni. Wczoraj rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zabudowę terenów dawnej fabryki Elmor.



Dziś ta 4-hektarowa działka należy do trójmiejskiej firmy Invest Komfort (buduje m.in. Sea Towers w Gdyni). Kilka miesięcy temu deweloper zdecydował, że kształt nowej zabudowy zostanie określony w międzynarodowym konkursie urbanistyczno-architektonicznym.

Choć o samą nazwę inwestycji - pretensjonalne "Motława Apartments" - trzeba mieć do Invest Komfortu pretensje, o tyle za pomysł zorganizowania międzynarodowego konkursu firmie należą się wyłącznie brawa. Napłynęło tyle ciekawych prac, że miejscy planiści będą mieli z czego wybierać uchwalając nowe prawo miejscowe dla tego terenu.

Spośród trzydziestu prac, jakie nadesłano m.in. z Meksyku, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Izraela i Ukrainy jury uznało, że najlepszy jest projekt... zza miedzy. Główna nagroda (100 tys. euro!) trafiła do gdyńskiego Studia Architektonicznego Kwadrat, kierowanego przez Jacka Droszcza.

- Cieszę się ze zwycięstwa tym bardziej, że konkurencyjne prace miały naprawdę wysoki poziom - przyznaje szef zwycięskiego zespołu, w skład którego wchodzą także Bazyli Domsta, Katarzyna Langer, Tomasz Rochna, Adam Kościecha, Jarosław Banaś i Paweł Podwojewski.

Sędziowie uznali, że projekt Studia Kwadrat jest najlepszy urbanistycznie m.in. za sprawą jasnej koncepcji dwóch krzyżujących się osi funkcjonalno-przestrzennych, w których układ dobrze wkomponowana jest dominanta - ok. 25-kondygnacyjny biurowiec. Architekci z Kwadratu także najlepiej zaprojektowali przestrzeń publiczną, tworząc dzielnicowe forum wokół stworzonego na osi ul. Wałowej basenu.

Na bazie zwycięskiego projektu, ale także z wykorzystaniem pomysłów innych architektów biorących udział w konkursie, miejscy planiści sporządzą teraz nowy plan zagospodarowania przestrzennego tych terenów. W odniesieniu do obowiązującego planu nie będzie w nim jednak rewolucji: zmienią się najprawdopodobniej zapisy o stosunku powierzchni przeznaczonej na usługi (z 70 do 40 proc.) do powierzchni mieszkaniowej (z 30 do 60 proc.).

Urbanistom, z którymi rozmawialiśmy, projekt przeważnie się podoba, choć mają do niego pewne zastrzeżenia. Zgodnie przyznawali, że dopracowania wymaga narożnik działki przy ujściu kanału Raduni do Motławy. - Najwięcej osób będzie wchodziło na ten teren od strony Głównego i Starego Miasta przez Mostu Wapienniczy. Nie może tak być, żeby widzieli przede wszystkim parkingi i ostry narożnik hotelu - tłumaczy Andrzej Duch, dyrektor Wydziału Architektury gdańskiego magistratu.

Z tą opinią zgadza się Mieczysław Ciomek, prezes Invest Komfortu: - Sądzę, że w tym miejscu wykorzystamy pomysł innego zespołu projektowego i umieścimy kolejny plac schodzący do Motławy i zarazem otwarty na Główne Miasto.

Cieszy to, że deweloper "oddaje" atrakcyjną część swojej działki na cele publiczne, ale nie zapominajmy, że budowa nowej "dzielnicy" to przedsięwzięcie czysto komercyjne. Powstanie tu ok. 60 tys. m kw. powierzchni użytkowej, w tym budynki mieszkalne z usługami i sklepami, biurowiec (najpewniej o wysokości 55 metrów) oraz hotel.

- Prace powinny rozpocząć się w drugiej połowie 2008 roku. Na pewno będą prowadzone etapami, ale myślę, że w ciągu pięciu lat inwestycja powinna zostać zakończona - przekonuje Mieczysław Ciomek.

Wszystkie prace konkursowe (także 14 projektów stworzonych prez studentów) prezentowane są na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej. Wystawa potrwa do 30 sierpnia.

Dr Piotr Lorens, zakład urbanistyki i planowania przestrzennego Politechniki Gdańskiej.

Spośród projektów nadesłanych na konkurs nagrodzona praca jest zdecydowanie najlepsza. Podoba mi się forum wodne na przedłużeniu Wałowej. Dobrze umieszczono dominantę. Ciekawe są także łączniki pomiędzy poszczególnymi budynkami usytuowane na ich najwyższych kondygnacjach.

Kontrowersje mogą budzić elewacje od strony ul. Stępkarskiej oraz narożnik przy ujściu Kanału Raduni do Motławy. W tym miejscu powinno być więcej kubatur, a nie parkingi. Warto by się tez zastanowić czy hotel w tym miejscu jest najlepszym rozwiązaniem.

Opinie (147) ponad 20 zablokowanych

  • to dziwne

    Nie sądzicie, że cały artykuł mocno zachwala dewelopera ... i stawia go w świetle w super świetle ... wkońcu to kolejne apartamentowce.... nic szczególnego zarówno dla miasta jak i jego rozwoju ... ponadto teren nad motławą zostanie udostępniony .... ale dla kogo dla mieszkańców kto tam będzie chodził aby postąpac po nabrzeżu :):):):) i ostatnia sprawa rozśmieszyło mnie stwierdzenie że startowało tyle firm z całego świata i jak to zwykle bywa.... Gdyński wygrał:):):) 100 tys.... poczekajcie a skąd deweloper:) i wszystko jasne....

    • 0 0

  • Jakos dla starego gdanska nie bardzo mi sie podoba ta koncepcja aluminiowo-szklanych klockow. Przy targu rybnym odbudowuje sie kamieniczki i koniecznie musza pasowac do architektory starego miasta gdanska a kawalek dalej pozwala sie postawic takie cos. Jestem jak najbardziej za nowymi budynkami w 3miescie, nowoczesnymi na miare XXI wieku ale ten projekt nie nadaje sie dla tamtego miejsca i calosc przypomina mi budowanie z czasow PRL - bez ładu i składu. No i projekty przychodzily zewszad a wygrala firma z Gdyni - jakie to polskie

    • 0 0

  • Kolejne badziewie na lata.

    Ten projekt jest okropny. I co z tego ze komunikacyjne osie - skoro jest brzydki? Kazdy matol potrafi porobic kawadratowe kartoniki i umiescic je przy glownym ciagu komunikacyjnym.

    Tylko ze kilka nastepnych pokolen bedzie ogladac te koszmary.

    Choc w sumie ten projekt wpisuje sie do rownie pieknych budowli gdanska - jak LOT i NOT.

    Jestem zalamany ze w tym miescie nie powstaje nic ladnego. NIC !!

    • 0 0

  • Przepraszam - zapomnialem o PERLE trojmiasta - budynek we wrzeszczu - CRISTAL.

    • 0 0

  • Mercure,, Hevelius

    Adaśko, mijasz się z prawdą, wspomniany hotel mierzy 65,50 metrów a autorem tego budowanego przez 12 lat objektu jest architekt Szczepan Baum.

    • 0 0

  • spoks-tylko zeby szybko wybudowali- fajnie ze woda jest wpuszczona do srodka zabudowy

    • 0 0

  • moze byc.. ale sa ladniejsze

    • 0 0

  • porażające

    bleeeeeeeee

    • 0 0

  • wyżej

    się

    • 0 0

  • Betonowe kloce...

    nie mające nic wspólnego z gdańska architekturą - dziękujemy za kolejne straszne i paskudne klocki w środku miasta. Ten obiekt pasował by na Przymorzu między falowcami, a nie w bezpośredniej bliskości starówki...no ale cóż Gdańsk to miasto tradycji architektonicznych - ma długą ponad 50 letnią tradycję wbijania takich paskudztw w zabudowę miejską - jeszcze raz wielkie dzięki braciom Rosjanom że umożliwili nam takie cuda równając Gdańsk z ziemią.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane