Fakty i opinie

Hala Plażowa w Brzeźnie: tajemniczy inwestor i działka z 40-milionową hipoteką

Najnowszy artukuł na ten temat

Nowa strefa relaksu w miejsce hali plażowej w Brzeźnie

Brzeźno z lotu ptaka. Na plaży widać pozostałości starego molo, zaś na prawo od niego ogrodzony teren, gdzie stała Hala Plażowa.
Brzeźno z lotu ptaka. Na plaży widać pozostałości starego molo, zaś na prawo od niego ogrodzony teren, gdzie stała Hala Plażowa. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Właściciel terenu po dawnej Hali Plażowej w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska zalega miastu ponad 160 tys. zł za użytkowanie wieczyste, a hipotekę swojej działki obciążył dwoma kredytami wartymi łącznie 39 mln zł. Mimo to miasto chce zmienić plan zagospodarowania tego terenu zgodnie z jego oczekiwaniami.Choć obecnie najbardziej kontrowersyjnym tematem w Brzeźnie jest pomysł budowy w dzielnicy trzech trzydziestometrowych budynków, to ta część Gdańska ma także problem z inną nieruchomością, która od lat czeka na inwestora z prawdziwego zdarzenia.

Hala Plażowa to jedna z tych inwestycji w Gdańsku, które wciąż nie mogą doczekać się realizacji. W tym przypadku historia zaczyna się w 1993 roku, kiedy użytkownikiem wieczystym terenu tuż przy plaży w Brzeźnie został Kordian Borejko. Dzisiaj użytkownikiem (także wieczystym - do 2092 r.) jest spółka należąca do inwestora spoza Trójmiasta - Marka Sypka.

Kim jest Marek Sypek? Prezesem zarządu Huty Buczek z Sosnowca, a także prezesem fundacji Pro Patria - Pro Ecclesia et Pontifice z Wrocławia (co można przetłumaczyć jako: Dla Ojczyzny - Dla Kościoła i Papieża). Zarządza też dwiema spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością: Hala Plażowa z Wrocławia oraz Strandhalle (tłumaczenie z niemieckiego: hala plażowa) z Warszawy.

Ta pierwsza jeszcze niedawno była właścicielem działki w Brzeźnie, którą kupiła w 2011 r. od innej spółki - Maal Marina z Wrocławia. Prezesem Maal Marina jest natomiast Mirosław Rybak, który jednocześnie zasiada w zarządzie tej samej Huty Buczek, tyle że na stanowisku wiceprezesa.

Maal Marina przejęła natomiast działkę bezpośrednio od Kordiana Borejki w 2006 r., kiedy to miasto chciało ją odzyskać. Ostatecznie doszło do porozumienia z miastem w 2007 r., które zobowiązało nowego właściciela działki do realizacji inwestycji w terminie do listopada 2011 r.

Oczywiście i ten termin nie został dotrzymany, a teren trafił do wspomnianej już spółki Hala Plażowa z Wrocławia, która została powołana w maju 2011 r. Jej głównym udziałowcem jest natomiast firma Lead2TheTop Limited z Cypru.

Lead2TheTop Limited jako udziałowiec występuje też w firmie Strandhalle z Warszawy. Strandhalle została powołana w lipcu 2013 r. i jeszcze przed końcem miesiąca jej udziałowcem została też Hala Plażowa Sp. z o.o.

Gdy próbujemy się skontaktować telefonicznie ze spółką Hala Plażowa, odzywa się automat, proszący o wybranie numeru wewnętrznego lub poczekanie na zgłoszenie się sekretariatu, po czym połączenie zostaje zerwane.

Czy wierzysz, że Hala Plażowa w Brzeźnie powstanie?

tak, wkrótce ruszą prace, a za kilka lat Brzeźno zyska nowy atrakcyjny obiekt 9%
nie z tym inwestorem, ale może ten teren kupi ktoś inny 48%
nie, bo taka inwestycja nie może się spiąć finansowo 22%
nie wiem, mam za mało informacji 21%
zakończona Łącznie głosów: 743
Próbujemy ponownie, ale tym razem dzwonimy do sekretariatu biurowca we Wrocławiu, gdzie ta spółka ma siedzibę. Tu jednak recepcjonistka nie kryje zdziwienia - Nigdy o takiej spółce nie słyszałam. W lokalu 302 [ten widnieje w adresie spółki - dop. red] znajdują się biura spółki KGHM. KGHM jest zresztą właścicielem całego biurowca.

Z kolei spółka Strandhalle jest zarejestrowana pod tym samym adresem, co działalność gospodarcza "Marek Sypek Doradztwo Finansowe". I to właśnie spółka Strandhalle, a nie spółka Hala Plażowa, jest od drugiej połowy lipca właścicielem działki w Brzeźnie.

Choć na działce w Brzeźnie od wielu lat nic się nie dzieje, to spory ruch jest w jej księdze wieczystej. Wynika z niej, że działka jest zabezpieczeniem dwóch kredytów, inwestycyjnego oraz obrotowego, zaciągniętych w październiku ub.r. W księdze wieczystej bank wpisał w hipotekę kwotę łącznie 39 mln zł.

Dodatkowo właściciel działki zalega miastu z opłatami za użytkowanie wieczyste.

- Na 21 sierpnia kwota ta wynosi wraz z odsetkami 163 tys. 553 zł. Opłata ta nie jest uiszczana przez właściciela od 1 kwietnia br. - informuje Magdalena Kuczyńska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Mimo to, miasto pozytywnie rozpatrzyło wniosek właściciela terenu (konkretnie spółki Hala Plażowa) o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Uchwałę o przystąpieniu do sporządzania nowego planu radni uchwalili 23 maja br.

- Plan jest na etapie prac koncepcyjnych. Właściciel wnosi o korektę linii zabudowy, która nie pokrywa się z historyczną lokalizacją Hali Plażowej oraz o zmianę dopuszczonej wysokości zabudowy do około 15 m i 25 m, co umożliwiłoby odtworzenie obiektu w gabarytach wynikających z materiałów ikonograficznych umożliwiających wierną rekonstrukcję obiektu - dodaje Kuczyńska.

W toku prac planistycznych planuje się też "rewizję ustalonych w obecnym planie obowiązujących ciągów pieszych i rowerowych i dostosowanie ich przebiegu do układu zrealizowanych tras rowerowych i pieszych".

Zakłada się, że wyłożenie planu do publicznego wglądu nastąpi pod koniec 2013 roku, w przypadku uzyskania pozytywnych uzgodnień i opinii.

Według informacji podawanych, gdy właścicielem działki była jeszcze spółka Maal Marina, w Hali Plażowej miałby powstać hotel, apartamenty na sprzedaż, centrum konferencyjne, restauracje oraz sklepy.

Czytaj też: Historia o Brzeźnie. Kurort z dziurą w ziemi

Kilkakrotnie próbowaliśmy się skontaktować z Markiem Sypkiem poprzez sekretariat Huty Buczek. Najpierw powiedziano nam, że "prezes będzie jutro", dzień później dowiedzieliśmy się, że "przebywa na urlopie".

Opinie (107) 3 zablokowane

 • Dlaczego w ankiecie nie ma (13)

  "tak, ale jak się zmienią władze miasta"?

  • 123 22

  • .... (8)

   co ma działka w wieczystym użytkowaniu do władz miasta. Ktoś ma do tej działki prawo i może sobie robić z nią co chce (choć nei do końca bo żyjemy w komunistycznym kraju)

   • 8 25

   • To ta działka jest tylko w wieczystym użytkowaniu? (7)

    To jakim cudem ktoś obciążył ją hipoteką 40mln. PLN? Można obciążyć działkę należącą do gminy hipoteką przez osoby trzecie tylko ją użytkujące ???

    Czy nie wnoszenie opłat nie stanowi podstawy do rozwiązania umowy użytkowania wieczystego? Co Miasto robi w tej sprawie?

    Jeśli to byłoby tylko użytkowanie wieczyste, to pewnie nawet renty planistycznej po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego nie dosolą cwaniaczkowi (a w tym przypadku oj powinni).

    Inna rzecz, że nie rozumiem kompletnieprotestów mieszkańców, bo 30 metrów to żaden wysoki budynek (Góra 6 pięter) i mieszkańcom chyba się w d.... poprzewracało :-)
    Ciekawe co powiedzieliby gdyby ktoś im bezczelnie wybudował pod oknem takie badziewie jak w przypadku QT przy Partyzantów czy tego nowego wieżowca w miejscu po DC we Wrzeszczu ;-/ To są wysokie budynki na dodatek wciśnięte w dotychczasową zabudowę, a nie jakieś tam śmieszne bloki standardowej wysokości.

    • 19 7

    • bo najpierw trzeba zadlużyć pierwotnego właściciela działki, to zadanie dla...

     ...władz miasta, no a potem odpowiedniej rasowo osobie odsprzedać po najniższych możliwych kosztach - najlepiej jednak, żeby te koszty choć częściowo spłynęły od władz miasta (podatki zwykłych Polaków mieszkających w Gdańsku).
     Resztę sami sobie dopowiedzcie, ja na zakończenie powiem tylko, że w Trójmieście sami tylko Polacy nie mieszkają, i -niestety- nie sami Polacy Gdańskiem rządzą...

     • 5 1

    • (2)

     W Brzeźnie nowe budynki nie będą wciskane w już iistniejącą infrastrukturę??????? przecież budowa nawet 10 pięter przy zabudowie 4-piętrowej to to samo co 17 pięter na przymorzu!!!!!!!!!! Mieszkam w otoczeniu molochów to koszmar!!!!!!! Pozostaje tylko się wynieść jak najdalej, bo jakiś gościu musiał nabić sobie kieszeń!!!!Więcej przestrzeni mają zagwarantowane kury w kurniku !!!!!!

     • 2 3

     • Na makiecie (zamieszczona przez konkurencyjny portal) te wysokościowce nie są obok

      bloków już istniejących, a w oddaleniu od nich. Myślicie, że w ogóle wam nie zabudują widoku? Bloki i tak tam powstaną, bo przecież działka pusta nie zostanie.

      • 0 0

     • Nikt nie pisał o Przymorzu :-)

      Mowa była o cichych i spokojnych kamienicach w II linii zabudowy (bardziej kameralnych niż blokowisko w Brzeźnie) we Wrzeszczu i wciśniętym pod oknami mieszkańcom ogromnym kompleksie QT (te planowane wieżowce 9-piętrowe w Brzeźnie, to przy tym śmiech na sali).

      • 0 0

    • 30 metrów to 10 kondygnacji czyli 9 pięter

     • 2 0

    • użytkowanie wieczyste i hipoteka (1)

     Tak w prawie polskim grunty w użytkowaniu wieczystym mogą stanowić zabezpieczenie w postaci hipoteki. Skoro można na takim terenie postawić budynek, to dlaczego nie można zaciągać kredytu?

     • 1 0

     • Hmmm. A jak ktoś nie płaci za UW i jest podstawa, aby go "wykopać",

      to kto spłaca później ten kredyt - właściciel obciażonej hipoteką działki czy były użytkownik wieczysty (pewnie bez majątku)?
      Straszna głupota z tymi kredytami, ale skoro wystarczy nazwisko i 2 numery z DO, aby wrobić dowolną osobę w kredyt ratalny, to co ja się tam dziwię.

      • 0 0

  • dlaczego autor nienapisał jak doszło do utraty terenu przez miasto!!

   Ze Miasto oddało teren za darmo kolesiowi radnemu w dzierzawe na 10 lat i ten przez zasiedzenie teren sprzedał za grube miliony!Najbardziej komiczne jest to ze dziennikarze odkryli ze chce sprzedac teren bo wystawił oferte do posrednika nieruchomosci!Ale skonczuyła sie mu dzierzawa.wtedy radni z budyniem zostali poinformowani ze oszustche sprzedac teren ale Budyń z kolesiami i tak przyznali mu dzierzawe na kolejne lata.a on wtedy zaraz teren sprzedał a budyń nabrał wody w usta i powiedział ze sprawy wsądzie niebedzie bo znowu przegrają jak z browarem Heweliusza!

   • 43 1

  • dlaczego jak się wciska na plus jednocześnie powiększa się minus (2)

   • 10 4

   • Bo masz rozdwojenie jaźni i klikasz jednocześniena plus i minus

    • 4 3

   • bo w tym momencie odświeżasz widok i możliwe, że ktoś (gdy wciskałeś plus) wcisnął minus

    bo w tym momencie odświeżasz widok i możliwe, że ktoś (gdy wciskałeś plus) wcisnął minus

    • 6 1

 • (2)

  Myślę, że w nowym MPZP trzeba pozwolić na realizację Quattro Towers bis. Inaczej inwestycja nie ma szans na realizację. BRG z panem Bielawskim wymyślą już jakieś "uzasadnienie urbanistyczne".

  • 56 9

  • (1)

   Co tak nisko? Brzeźno potrzebuje wieżowców! A najlepiej falowca tam postawcie od razu.

   • 17 4

   • Falowiec pionowy, żeby było nowocześniej

    • 10 1

 • Czujecie ten moment, czujecie tą innowacyjność? (1)

  Żeby znowu budyń z partyjnymi towarzyszami się nie wygłupili.

  • 54 3

  • eee tam Budyń... ile obecnych prezesów spółek to byli sbcecy to już nikt nie patrzy..

   • 6 0

 • Nie oszukujmy się. (10)

  Hala w takim historycznym kształcie nie powstanie, bo nikomu się nie będzie opłacało stawiać taki niefunkcjonalny budynek, chyba że miasto postawi za własne pieniądze.
  Jeżeli liczą na prywatnego inwestora, to będzie tak samo jak z gdyńską Polanką Redłowską.

  • 87 5

  • podoba mi się Twój wywód

   z którego wynika, że jeżeli coś się ma nie opłacać to jedynie miasto się tego może podjąć bo zdrowo myślący człowiek już nie. to niestety znakomicie ilustruje jak sposób funkcjonowania i naszego myślenia o urzędnikach

   • 19 0

  • Pewnie, lepiej postawić super opłacalny i "piękny" klocek... (4)

   Ten budynek powinien zostać odbudowany dokładnie taki, jaki był kiedyś, bez nowoczesnych szklanych prostych ścian.

   • 23 5

   • Nie zrozumiałeś (3)

    Inwestorowi opłaca się postawić klocek 100 razy bardziej niż odbudować jakiegoś starocia.
    Zgadzam się , że powinni odbudować obiekt w zabytkowym kształcie, a nie stawiać klocka, jednak w naszych obecnych realiach są to tzw "marzenia ściętej głowy".
    Nikt nie wyłoży kasy na odbudowę starocia w dobie maksymalizacji zysków.

    • 13 0

    • nikt niepostawi prywatnie stadionu bo wszyscy wiedzą ze generuje tylko straty (2)

     dlatego w niektórych miasta po prostu go zburzyli!!Ale w Gdańsku jak widac niema to znaczenia bo Hala brzegowa mogła by na siebie zarabiać i byc atrakcja turystyczną !! Wszystko co było wczesniej wybudowane przez Niemców przynosiło kolosalne zyski !!Ale w POlsce jak zawsze nc sie nieoplaca a raczej nic niepotrafią!!

     • 13 3

     • Czy naPiSanie wielkimi literami wszystkich PO i PiS sprawia, że wypowiedź jest mądrzejsza? (1)

      Czytając Twoją mam wrażenie, że wręcz przeciwnie.

      POdkreślając swoją "elokwencję detektywa" w wyszukiwaniu ciągów liter raczej tylko obniżasz wartość nie najgłupszej wypowiedzi.

      • 14 4

      • POsrańcem jesteś

       • 3 5

  • ważne opakowanie (3)

   powinien być historyczny kształt i nowoczesne wnętrze

   • 13 2

   • oby nie. (2)

    ten "historyczny" a w tym wypadku powiedziałbym, że "chistoryczny" kształt wieje na kilometr sopockim kiczem. Postawią moloch z betonu ze styropianowymi detalami i pomalują w budyniowy (o ironio!) kolor. I będzie powtórka szkaradztwa pokroju Centrum Haffnera. A nawet jeszcze gorsze. Wizualizacja nawiązuje "nieco" kształtem, ale jest przeskalowana i z ciężkich materiałów, przez co robi się z tego wielki kloc. Już lepiej coś nowoczesnego, ale o lekkiej bryle.

    • 11 6

    • ogólnie ważne by nie dali za dużo szkła

     to musi być wierna rekonstrukcja

     • 2 2

    • jeżeli historyczny kształt to wcale nie znaczy, że elewacje będą pokryte styropianem i tynkiem niskiej jakości. mają być wbudowane materiały i wyposażenie wysokiej jakości. A co do kolorystyki i kształtu to niech się wypowiadają fachowcy urbaniści i architekci.

     • 2 1

 • Dobrze, drążyć dalej. (8)

  Przejedzie się obecna władza na bagatelizowanym Brzeźnie.

  • 74 3

  • Pro Patria - Pro Ecclesia et Pontifice (7)

   To raczej nie obecna władza. Temat się ciagnie od kilkunastu lat. "Dla Ojczyzny - Dla Kościoła i Papieża".
   Dorzućmy jeszcze proboszczowi z Brzeźna na tacę.

   • 13 2

   • Było Amber Gold z krzyżem w logo, a teraz "Dla Kościoła i Papieża" (5)

    to daje do myślenia...

    • 7 1

    • Była jeszcze Stella Maris... (3)

     • 6 1

     • i jest jeszcze arcybiszkopt na Głodzie herbu "Flaszka" (2)

      • 8 3

      • Jakieś afery za czasów Głodzia? (1)

       Nie pomyliłeś go czasem z abp Gocłowskim?

       • 5 0

       • Pat wart Pataszona

        • 3 1

    • łatwo w ten sposób zmylic trop

     • 2 0

   • A budyń ze świtą prezesików to od kiedy klocki kręcą z Gdańszczan??????

    • 2 0

 • Znowu jakies dziwne układy i kombinacje z właścicielem. (5)

  • 94 1

  • Dla Ojczyzny - Dla Kościoła i Papieża

   Nie mam więcej pytań !!!!!!

   • 17 3

  • (3)

   nie ktoś tylko my. Ktoś kupuje działkę za grosze, podpisuje z miastem lipne porozumienie, obiecuje gruszki na wierzbie w zamian za uchwalenie planu, a po jego uchwaleniu sprzedaje niezłą działkę budowlaną.
   A na koniec wszyscy udają zdziwienie że, taki "poważny" inwestor się wycofał.

   • 14 0

   • to s.a własnie uklady POlityków z kolesiami (2)

    • 7 0

    • Czy naPiSanie wielkimi literami wszystkich PO i PiS sprawia, że wypowiedź jest mądrzejsza? (1)

     • 7 3

     • ale tam jest tylko PO Żydzie

      • 1 1

 • Same tajemnice (1)

  Tajemniczy inwestor arabski w stoczni, wiadomo co z tego wyszło, teraz następny tajemniczy Sypek, jak to się skończy wiadomo.

  • 68 0

  • Droga ta ziemia w Brzeźnie.

   Z wartości obciążonej hipoteki wynika, że m2 działki kosztuje 3900 zł. Czy to nikomu nie daje do myślenia ?

   • 16 0

 • Brawo

  nareszcie ciekawy artykuł dotyczący zaniechań ważnych dla rozwoju Gdańska i Brzeźna.

  • 83 4

 • Sprawa cuchnie na 2 kilometry

  I nic nie przekona mnie że czarne to czarne a prezes na urlopie.

  • 110 2

 • Spore kombinacje alpejskie, które moga doprowadzić że ktoś popłynie na kasie... (2)

  • 55 0

  • Jakie kombin acje? To proste jak konstrukcja cepa.

   Firma matka nie ma zdolności kredytowej, bo jest zadłużona po uszy. Spółka córka też już jest w KRD, więc co robimy? Szukamy wydmuszki. Kupujemy jakąś czystą spółeczkę z majątkiem i najlepiej czystą księgą wieczystą. Na nią bierzemy kredyt potrzebny spółce matce, potem transfer na podniesienie kapitału, zwrot dopłat lub umorzenie udziałów etc. A wszystko dla zaciemnienia idzie przez Cypr, gdzie jest raj dla przestępców podatkowych.

   • 13 0

  • Oj naiwni,naiwni,naiwni.jak dzieci we mgle.

   Na kasie to popłynie jak zwykle-miasto.Czyli my,społeczeństwo.Będzie jak z "Blaszanką"

   • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.